Vévoda a já

Vévoda a já https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462713/bmid_vevoda-a-ja-63e5f1f49ebe7.png 4 1670 330

Simon Basset, vévoda z Hastingsu, vymyslel plán jak se zbavit všech dohazovačů a vdavekchtivých dívek ze společnosti. Předstírá náklonnost k půvabné Daphne Bridgertonové, mladší sestře svého přítele, s níž uzavře dohodu, že se jí bude naoko dvořit. Přestože nemá v úmyslu se oženit, na té dívce je něco, co mu zrychluje srdeční tep. Daphne brzy zapomene, že jejich námluvy jsou pouhá přetvářka. Snad za to může okouzlující pohled jeho pronikavých očí nebo to, co cítí v jeho objetí, ale postupem času se do temperamentního vévody doopravdy zamiluje. Musí však chtě nechtě zabránit tomu, aby jí pohledný vévoda, který se zapřisáhl, že zůstane navždy svobodný, nezlomil srdce.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Duke and I , 2000

terezarath
30.06.2021 4 z 5

Nebudu lhát, překvapilo mě, jak moc jsem si knihu užila. Já normálně na romanťárny nejsem a u tohohle jsem dost očekávala, že knihu budu nesnášet po pár stránkách. Vlastně jsem si jí pořídila jen ze zvědavosti, jelikož seriálové zpracování od Netflixu mě hodně bavilo. Ale světe div se, tahle knížka byla vážně dobrá. Fajn, byla plná kýče a spousty klišé, ale zároveň byla doplněná tak jemným a příjemným humorem, že se četla prakticky sama.

MíšaS.
24.06.2021 2 z 5

Od knihy jsem nic neočekávala a už rovnou podle obálky a anotace zařadila mezi "romantický brak", takže nejsem zklamaná, bylo mi jasné do čeho jdu. Prostě asi jen něco ve mně potřebovalo odpočinek u knihy této charakteristiky.

Atuin
24.06.2021 4 z 5

Když ony české ( a možná obecně slovanské čtenářky) mají jeden zásadní problém. Nedokážou ocenit ženskou literaturu, protože se za ní stydí, v rámci žánru ženské literatury pak už vůbec nechápou subžánr,s nímž svého času se svým lehkým perem přišli Američanky a mají za to že otevírají filozofická díla. To žádná snaha o Jane Austen nebyla, to je prostě něco nad rámec chápání této kotliny. Neberme se tak vážně dámy, možná by se nám dařilo z podobně lehkou rukou napsat třeba i něco lepšího. Tato autorka, série a vůbec psala na relax, navíc bez hlavy lámání si zda to vyhovuje nám slovanským duším. Je to příjemná kniha, pobaví, odstresuje. A toho Platóna si můžeme pro jednou odpustit.

Znám stará vydání, ale kdo by odolal těm novým zvláště s tak honosnými obálkami a zvláště v paperbacku....to se prostě nedalo.

Nejvíc mě fascinuje když čte knihu ( jakoukoliv) někdo kdo ví že to pro něj není. Už předem sáhnout po špatné knize to chce talent.

EvaEma
23.06.2021 odpad!

Dočetla jsem do strany 122 a dál už to nešlo. Tak plytké rozhovory, všechno povrchní, o ničem... Taková snaha o Jane Austenovou, ale jejím knihám tato nesahá ani po kolena.

Andynka
21.06.2021 5 z 5

Konečně kniha, která splnila má očekávání.
A hlavně po dlouhé době se mi líbila kniha i seriál. Seriál je totiž opravdu hodně podle knihy.
Takže jsem měla to štěstí, že jsem si to znovu prožila a naprosto si to čtení užila.
Tyhle oddechové knihy, které jsou zábavné. Nápaditě napsané... ty mě prostě baví.
Příjemné letní čtení. Se špetkou humoru, pár klepů, tanců a lásky.
Doufám, že i další díly budou takto dobré. Ať už v knižní podobě, nebo seriálové.

Calwen89
21.06.2021 5 z 5

Já jsem naprosto spokojená. A ano je to plný klišé, sladkých scén a předvídatelného děje (i pro ty co neviděli seriál), ale já jsem si to čtení užila. Je to čtivé, krátké, zábavné a kupodivu i milostné scény byly pro mě v přijatelných mezích. V sérii tedy budu určitě pokračovat. Nebýt Netflixu nikdy by mě nenapadlo pouštět se do čtení tohoto typu knihy což by byla škoda, protože takhle skvělou oddechovku jsem už dlouho nečetla.

Annkag
20.06.2021 3 z 5

Jednoducho odpocinkove cteni na dlouhe letne vecery.
Ze zacatku jsem si chvili myslela ze ctu neco jako Pycha a pad ale pak to padlo do klasickej polohy cervenej knihovny.
A jelikoz nekoukam na serialy tak pro mne to bylo neco jineho....

tyrkysoveknihy
17.06.2021 3 z 5

Tak někde mezi 3 a 4 . Kdybych neznala seriál a brala to jako tu odpočinkovou červenou knihovnu, kterou to je, tak by to byly klidně ty 4 .

Jenže jakmile zná člověk tu seriálovou verzi, kde jsou věci jinak (a ne že by v knize byly špatně), ale hlavně jsou tam extra scény (i Simona a Daphne), je tam více postav a tak. Je to prostě taková velmi rozšířená verze . Tak se pak ta knížka může zdát prostě moc soustředěná na tu jednu romanci , což si ráda přečtu, ale zároveň vidím, jak to v tom seriálu prostě.... vytunili , což je mnohem lepší.

Čímž chci hlavně říct, že to je knížka, která se čte vážně dobře . Stránky prostě utíkají pod rukama. Daphne a Simon jsou bezva a pokud nebudete čekat, že to bude do puntíku stejné jako seriál a myslet moc na to, co se tam liší nebo že vám chybí spousta postav, tak se vám to bude líbit . Hihňala a smála jsem se tomu dost.

Třeba Anthony, Benedict a Colin jsou tu boží.

Za výtisk knihy k recenzi děkuji Knižní Klub.

Libris_Na_Ex
15.06.2021 3 z 5

Já jsem vlastně spokojená, protože jsem dostala přesně to, co jsem chtěla. Míla, vtipná oddechovka, která má hlavu a patu a je zase z jiného prostředí, než jsem zvyklá. A ano, těch posledních 100 stránek se mi nelíbilo, ale vzhledem k tomu, že už jsem ze seriálu věděla co čekat, nenaštvalo mě to tolik, jak by mohlo.
Teď už jenom doufám, že další díly budou lepší.

Pitbullka
01.06.2021 4 z 5

Příjemná historická oddechová romantika. První jsem viděla seriál, který mě bavil a knižní zpracování bylo taky skvělé a určitě se pustím do dalších dílů. Sice zde najdeme nějaké to klišé, ale to se tak nějak dalo čekat.

AjťačkaTýnka
28.05.2021 5 z 5

Me ty tanecky nejvyssi smetanky proste neskutecne bavi! Simon se svym traumatem z detstvi a Daff se svou touhou vsemu zivemu pomoci, se k sobe neskutecne hodili. Velmi me potesilo, ze se k erotice pristupovalo zlehka. Ovsem kdyz uz k necemu doslo, bylo to take velmi barvite vyliceno (diky za to!). Dej byl predvidatelny od prvni stranky, nicmene styl, jakym byla kniha napsana, sympaticnost postav, prostredi a situaci a take doba, do ktere byl pribeh zasazen, me s klidem nechaly oddavat se knize od zacatku az do konce bez preskakovani stranek nebo kouleni oci :-)

sidonka
28.05.2021 5 z 5

Viděla jsem seriál, který mě bavil, ale Daphne se Simonem v knižní podobě jsou super, opravdu jsem se s nimi nasmála a určitě sáhnu i po dalších dílech

Linda007
25.05.2021 5 z 5

Moc se mi to líbilo. Takové nenáročné, vtipné

petunie1
24.05.2021 2 z 5

Seriál se mi dost líbil. Knížku jsem si tedy půjčila asi s moc velkými očekáváními. Jistě, jedná se o "červenou knihovnu", ale... Dialogy zdlouhavé a o ničem, hezký příběh tím úplně ztrácí počáteční jiskru. A ve srovnání třeba s knížkami od Jude Deveraux tedy podle mne neobstojí.

Turante
22.05.2021 3 z 5

Moc pěkný, romantický příběh, oddechovka, která vás bude bavit. Seriál ponechal pouze hlavní body, ale rovněž jej mohu doporučit ;)

danica6371
22.05.2021 3 z 5

Neurazí, nenadchne... Nejsem úplně cílovka, ale jako oddychovka se to dalo. Každopádně seriál byl úplně jiný a asi se mi líbil víc....

heliiinka
16.05.2021 4 z 5

Austenová to není ani omylem. Zato román pro ženy jak trám. Občas až moc.
Holt jde poznat, že to nepsala dobová autorka a s tehdejšími manýry se moc nepáře. Přesto je to přímočaré oddychové dílko, které stojí za přečtení a později za zhlédnutí.

cafenoir
12.05.2021 2 z 5

Omlouvám se všem fanynkám, ale tohle opravdu nešlo. Knížku jsem si půjčila na základě informací, že Netflix podle ní točí seriál. No co k tomu říct? Už obálka mě mohla varovat, že tohle bude echt červená knihovna, místy jsem zažívala až pocit trapnosti, což se mi dlouho nestalo. Takže pro cyniky mého ražení nedoporučuji, ale abych udržela zdání objektivity, tak jedna hvězda za čistotu žánru, druhá za humor.

Terez9119
12.05.2021 3 z 5

No, mou nejmilejší autorkou historické romantiky zůstane sice už navždy Lisa Kleypas, ale knihy Julie taky nejsou špatné. Řekla jsem si, že tohle musím přečíst ještě před tím, než se podívám na seriál. A možná i přečtu všechny díly dřív, než se podívám na seriál. První věc, která mě nadchla, byl vztah mezi Daphne a jejími bratry. Úžasné nádherné pouto mezi nimi, někdy až přehnaně ochranářské chování. Ale už od začátku bylo jasné, že mě tahle rodina bude bavit.

Simon byl fajn hrdina, tvrdohlavý, zatvrzelý ve své pozici, ale do jisté míry velmi sladký a pečující. Ale musím říct, že mi ho Anthony trochu zastiňoval. Daphne byla skvělá. Silná, ale milá a starostlivá, žádná naivní hrdinka. Jen její lest jsem vážně neschvalovala. O problémech se má mluvit a ne toho druhého dotlačit mermomocí tam, kam chci já. A ten konec byl na mě trochu až moc sladký, ale to už k tomu patří. Těším se na druhý díl.

VasnivaCtenarka
11.05.2021 2 z 5

Tak tohle nebylo moje gusto... Příliš.... zdlouhavé a jednoduché.... po opravdu hodně dlouhé době kniha, kterou jsem nedočetla. Možná jsem to vzdala příliš brzy a někdy se k ní zase vrátím.... ale... spíše ne