Vévoda a já

Vévoda a já https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462713/bmid_vevoda-a-ja-63e5f1f49ebe7.png 4 1656 329

Simon Basset, vévoda z Hastingsu, vymyslel plán jak se zbavit všech dohazovačů a vdavekchtivých dívek ze společnosti. Předstírá náklonnost k půvabné Daphne Bridgertonové, mladší sestře svého přítele, s níž uzavře dohodu, že se jí bude naoko dvořit. Přestože nemá v úmyslu se oženit, na té dívce je něco, co mu zrychluje srdeční tep. Daphne brzy zapomene, že jejich námluvy jsou pouhá přetvářka. Snad za to může okouzlující pohled jeho pronikavých očí nebo to, co cítí v jeho objetí, ale postupem času se do temperamentního vévody doopravdy zamiluje. Musí však chtě nechtě zabránit tomu, aby jí pohledný vévoda, který se zapřisáhl, že zůstane navždy svobodný, nezlomil srdce.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Duke and I , 2000

eliska2126
16.12.2021 4 z 5

Určitě jste tuhle knihu zaregistrovali (nebo aspoň seriál z produkce Netflixu). Před pár dny, když vyšla, se kolem ní strhl naprostý hype a všichni ji četli. Já viděla seriál teda už na začátku roku a přiznám se, že když jsem viděla původní obálku, tak jsem se do knížek vůbec pustit nechtěla. Pak ale naštěstí vyšla tahle krásná seriálové obálka a díky bohu za ty dary.
Každopádně teď už k samotné knize. Mě se teda seriál naprosto líbil a od knihy jsem očekávala něco dost podobného, co se dělo právě v seriálu. Ale ono chyba lávky, že? Kniha má sice ústřední téma stejné, ale dost věcí se od seriálu také liší. A je strašná škoda, že hodně vtipných momentů z knihy právě v seriálu nebylo. Rozhodně tu ale nechci spadnout k nějakému srovnávání.
U téhle knížky si skvěle odpočinete. Milovala jsem tu anglikánskou atmosféru 19. století, co v knížce byla. Postavy jsou skvělé. V poslední třetině tak trochu #dramaqueen, ale jinak byly vtipné. Hlavně důvtip Daphne se mi moc líbil. Příběh má spád, já osobně jsem se nenudila a je to čtivé jako blázen.
Takže pokud hledáte knihu, u které prostě vypnete a nebudete muset o ničem přemýšlet, tak je tato kniha přesně pro vás.

KarolínaKájink
15.12.2021 5 z 5

Moc pěkný romantický příběh, děj krásně pokračoval dál. Nic nepřibývalo, ani nechybělo. Moc se těším na další díl.

mazlak
12.12.2021 4 z 5

Krásná romantika. Nenáročná na přemýšlení, tak že ideální sladké čtení na dobrou noc. Určitě se ještě vrátím pro pokračování této série, ale zatím musím dohánět letošní výzvu.

Anie94
10.12.2021 4 z 5

Tak jsem i ja podlehla kouzlu Bridgertonu. Chtela jsem vedet, co na tom vsichni vidi a uprimne jsem od knizky moc necekala, ale prijemne mile me prekvapila. Zhltla jsem ji za par dni a nekolikrat kvuli ni malem zapomnela vystoupit z autobusu ci metra. Mam rada takove pribehy, jednoduche, svizne, trochu predvidatelne. Bavili me dialogy a spickovani mezi Simonem a Daphne. Miluju prostredi Anglie a jejich tehdejsich plesu, balu, aristokracie, domluvenych snatku... Rozhodne doporucuji a tesim se na dalsi dily teto serie. 5⭐/5 ⭐

Silencia
07.12.2021 4 z 5

Jednoduché, čtivé, vtipné, celkem předvídatelné. Vše, co potřebuje nenáročná romantická jednohubka. 4,5* A ano, řekla bych, že mě to bavilo víc než seriál.

Vknihách
07.12.2021 5 z 5

Kde začať… ťažko sa mi nachádzajú slová, ale nebudem šetriť superlatívmi :D
Dramatický a očakávaný príchod Simona Arthura Henryho Fitzranulpha Basseta na svet je opísaný v prológu. Gróf Clyvedon je jednou z hlavných postáv, veľmi sympatický, charizmatický, zdanlivo arogantný a povýšenecký. To, prečo je aký je mi neraz stislo srdce. Výchova a prístup rodiča sa môže odzrkadliť na výchove a Quinnová traumy a následky rodičovského zlyhania opísala bravúrne. Celý vývoj Simonovej postavy som doslova hltala a verila, že bystrá Daphne ukáže Simonovi cestu von z tieňa pochýb o sebe samom. Okrem samotnej Daphne, sa mi páčila aj jej rodina. Síce boli v popredí jej traja starší bratia, Anthony, Benedict a Colin, no verím, že ostatní súrodenci dostanú svoj priestor. Všimli ste si mená súrodencov? Áno, sú v abecednom poradí, nie je to super? Tiež oceňujem uštipačnosť klebetníku Lady Whistledownovej, ktorého úryvky sú na začiatku každej kapitoly! Striedanie pohľadu Simona a Daphne milujem, máme možnosť vidieť do vojvodovho vnútra, aj keď navonok sa javí akoby bol bez citov. Juliin štýl je naozaj skvelý, dialógy sú plné humoru, charaktery postáv prepracované a v historických románoch sa väčšina autorov stráni erotických scén,no u Quinnovej to neplatí. Romantické duše si určite prídu na svoje a záver….presne taký, aký popri zápletkách a drámach v príbehu, očakávate, ale o dosť lepší.

girdi
20.11.2021 5 z 5

Četlo se to samo a moc hezky. Děj krásně plynul, nechyběly dobré zápletky, humor a samozřejmě láska. Seriál jsem dlouho ignorovala, a pak ho slupla jako malinu. S knihou to bylo stejné. Bylo to osvěžující a milé, perfektní kombinace. (Nejen do pošmourných dnů strávených v posteli, ale teď mi to vážně sedlo.)

Lutzinka
08.11.2021 3 z 5

Pokud do toho jdete s tím, že to nebude žádné veledílo, ale pěkná jednoduchá oddechovka, tak se vám to bude líbit.

janyska13
07.11.2021 4 z 5

Kniha se mi četla moc dobře a bavila mne hodně. Dříve jsem viděla seriál, a proto jsem měla bohužel hodně tendenci srovnávat oboje. Obzvlášť vzhled hlavních hrdinů, který jsem nedostala z hlavy. I děj se oproti seriálu hodně lišil, v seriálu toho bylo o hodně víc. Což je docela škoda, ale i tak se mi seriál líbí víc, ale kniha je také moc dobrá. Rozhodně budu číst i další knihy.

MiraiYume
05.11.2021 5 z 5

Bez mučení přiznávám, že mě ke knize přivedl seriál. Nic moc jsem od toho nečekala, přesto jsem dostala hodně. Potřebovala jsem něco nenáročného, oddychové čtení. Přesně to autorka splnila. Jasně, není to žádná Austenová, ale ani neurazí. Prostě příjemná červená knihovna. Dialogy mezi postavami mě místy velmi bavily. A úryvky z novin lady Whistledownové byly osvěžující.

Ivusak7
02.11.2021 5 z 5

Opravdu velmi, velmi čtivé :) Nejdříve jsem viděla seriál a pak četla knihu, ale jsem nadšená. Příběh Simona a Daphne krásný, už se těším na další díly o sourozencích Bridgertonovích :)

Paintka01
25.10.2021 5 z 5

I přes to, že jsem prvně viděla seriálové zpracování a znala jsem tudíž konec, tak mě knížka moc bavila... Odpočinkové a nenáročné čtení!! Přečetla jsem ji během chvíle a určitě mám v plánu přečíst další díly z této série!!

spencer
14.10.2021 4 z 5

3,85/5*
Nejsem si úplně jistá, jak knihu hodnotit. Bylo to oddechové čtení, které se mi až na občasné opakování slov v kapitolách líbilo. Tedy do doby, než na scénu přišel moment, kdy se Daphne rozhodne docílit svého a vezme si Simona bez jeho svolení. Mrzí mě, že se na tento moment více nepoukazuje, protože opravdu NENÍ v pořádku mít sex s někým, kdo není při vědomí - ať už jsou manželé, nebo ne. Kdyby to bylo naopak, řešilo by se to pravděpodobně víc, což je špatně. Na takovéto situace a žádné jiné neexistuje dvojí metr.
Se sérií budu nejspíš pokračovat, protože mě zajímá, jak budou jednotlivé příběhy sourozenců pokračovat. Ovšem doufám, že na mě v dalších dílech nebude čekat podobné překvapení...
KLADY
- čtivost
- vztahy mezi sourozenci
- Lady Whistledown
ZÁPORY:
- scéna se znásilněním
- opakující se slova
- absence diverzity

Nattali.ka
13.10.2021 4 z 5

Oddechová romantická kniha, svižně se čte a je zde pěkně nastíněna doba, ve které se dej odehrává - především postavení žen. Knihu jsem také četla až po zhlédnutí seriálu, tak jsem měla herce zažité, a tedy jsem si je bohužel nedokázala představit dle popisu v knize. Jak zde již zaznělo kniha se na rozdíl od seriálu soustředí pouze na dějovou linku dvou hlavních hrdinů, což mi vyhovovalo. Ráda si přečtu i další knihu o jednom z Bridgertonů.

Síma97
04.10.2021 4 z 5

Knihu jsem četla až potom, co jsem viděla seriál na Netflixu, což je podle mého názoru škoda. Už jsem měla postavy spojené s herci atd. Kniha je za mě rozhodně mnohem lepší.
Sledujeme zde především příběh Dafne a Simona a tolik se nedozvídáme o ostatních členech rodiny, jak to bylo v seriálu. Dafne a Simon jsou naprosto odlišní, a přesto je k sobě něco táhne.
Líbilo se mi, že autorka dokonale popsala tehdejší dobu, ve které Dafne a Simon neměli úplně snadné se k sobě dostat i když bylo skoro od začátku jasné že to tak dopadne.
Kniha rozhodně stojí za přečtení a jsem moc ráda že opět vycházejí postupně všechny díly postupně s filmovými obálkami. Ty jsou přece jen o něco hezčí než ty předešlé. A rozhodně mám v plánu postupně přečíst všechny díly.

josska
29.09.2021 5 z 5

Knihu jsem četla tak pred 100lety,,,diky Netflixu,,jsem si ji přečetla znova a líbí se mě stejně hodně jak před 100lety,,,spisovatelka je skvělá,čtivá,odpocinková serie....

Pedruska01
10.09.2021 5 z 5

Tuhle knihu/sérii jsem měla v merku roky a vzpomněla jsem si na ní zase až po tom, co se objevil na scéně seriál, který jsem neviděla - takže jsem neměla zkreslené dojmy, za což jsem moc ráda, a tak jsem se rozhodla ke knize konečně dostat. Po dlouhé době jsem narazila na historický románek, taková ta klasická, sladká červená knihovna, která se zabývá hlavními hrdiny a jejich city především. Musím říct, že po tom standardu, který věčně čtu mi to vážně bodlo. Četlo se to velmi dobře a rychle, mělo to příjemné tempo i "jazyk". Myslím, že se moje první setkání s autorkou velmi vydařilo.
Hlavní hrdinka Daphne Bridgertonová byla naivní a nevinná slečna, což na tu dobu bylo v naprosto běžné a normální, každopádně naše hrdinka měla ještě "něco" navíc. Měla to v hlavě v pořádku, nebyla to taková ta klasická holčičí blbka, dohlédla dál a hlouběji a taky hodně dělalo to, že vyrůstala v tak velké rodině, a to především s několika staršími bratry. Líbila se mi, neměla jsem s ní vůbec problém, naopak jsem jí fandila a v jistých věcech i obdivovala. Co dalšího bylo fajn, tak její rodina - ten fakt, že je tak veliká a hlavně, jak se k ní chovali její bratři - ty jsem si mimochodem hodně oblíbila, proto se těším, až se s nimi setkám v jejich vyprávění.
Druhý hlavní hrdina Simon Basset mi taky padl do oka hned. Musela jsem ho litovat vůči jeho dětství, co se mu stalo, co si sebou nesl tolik let. Mrzelo mě to. Tohle by se dít nemělo, bez ohledu na dobu. Bylo to kruté a nefér. Jinak Simona jsem si oblíbila a jen jsem sledovala jeho počínání. Byl to takový přesný opak Daff, a proto se ne nadarmo říká, že se protiklady přitahují. Ono na tom snad něco bude. :D Ti dva dohromady tvořili vážně zajímavou dvojici. Byla to taková hra-nehra a mě to dost bavilo. Několikrát oba velmi překvapili - mile i nemile, šokovali.
Jejich příběh byl více než zajímavý, nijak jednoduchý, ať už obecně anebo na tu dobu samotnou. Člověk jim to moc nezáviděl, ale za to hltal každý krok, co udělali, držel jim palce a přál si, jen ať to dopadne dobře. I když to bylo nad slunce jasné, tak do posledních chvíle to tak nevypadalo. Rozhodně jsem byla dost napnutá. Autorka to dobře vymyslela, napsala a mě se to líbilo. Dokáže to hnout emocemi a chytnout za srdce, bavilo mě to. Připravilo mi to "těšing" na další pokračování. Já si tohle užila. Nemám výhrady. Beru to jako takovou téměř oddechovou historickou romanci, která každou romantickou duši potěší a dostane toho mnoho dalšího.
Rozhodně mohu doporučit, dobře našlápnutý začátek série. Hrozně mě oslovily další postavy budoucích dílů - potomci rodiny Bridgertonových, takže se těším. A co se týče hodnocení, mohu dát všechny hvězdy, tady nemusím přemýšlet. :)

Mininka
05.09.2021 5 z 5

Prostě kniha je vždy lepší, než film nebo seriál! :) Líbilo se mi v knize oproti seriálu, že byl děj opravdu zaměřen pouze na Simona a Daphne.

Pain
27.08.2021 4 z 5

Po dlouhé době jsem se dostala ke čtení a chtěla něco odpočinkového. Jo a protože mě Netflix seriál stále nabízel, tak jsem se mrkla i na seriál. Kladně hodnotím jen chemii mezi dvěma hlavními představiteli.
Kniha? Klasická červená knihovna, taková jednohubka. Je jasné, že další díly budou jak přes kopírák (špatná zkušenost, nechci lásku, zamiluji se, pohádám a udobřím se - snad jsem něco nevynechala). Tak jak to u podobných sérií bývá. Za mě: divím se, proč Netflix zfilmoval zrovna tuto kniho. Řekla bych, že by se našly lepší.

helenkan
26.08.2021 5 z 5

Protože na mě pořád vyskakujou reklamy na seriál i na knížku, a jelikož jsem jí četla už před lety, tak jsem si dala opáčko. A nebylo to na škodu. Aspoň jsem si děj připomněla a taky se pobavila. Mám tuhle sérii ráda. Je to ten správný "voraz " :-)