Vévoda a já

Vévoda a já https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462713/bmid_vevoda-a-ja-63e5f1f49ebe7.png 4 1656 329

Simon Basset, vévoda z Hastingsu, vymyslel plán jak se zbavit všech dohazovačů a vdavekchtivých dívek ze společnosti. Předstírá náklonnost k půvabné Daphne Bridgertonové, mladší sestře svého přítele, s níž uzavře dohodu, že se jí bude naoko dvořit. Přestože nemá v úmyslu se oženit, na té dívce je něco, co mu zrychluje srdeční tep. Daphne brzy zapomene, že jejich námluvy jsou pouhá přetvářka. Snad za to může okouzlující pohled jeho pronikavých očí nebo to, co cítí v jeho objetí, ale postupem času se do temperamentního vévody doopravdy zamiluje. Musí však chtě nechtě zabránit tomu, aby jí pohledný vévoda, který se zapřisáhl, že zůstane navždy svobodný, nezlomil srdce.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Duke and I , 2000

KatkaLas
27.02.2022 2 z 5

Této knize ani příběhu jsem nepřišla na chuť, přestože mi ji tolik lidí doporučovalo. Já ji doporučit nemůžu.

pat4157
23.02.2022 5 z 5

Tak hodnotím velmi vysoko. Seriál se mi líbil, ale něco mi říkalo, že kniha bude lepší. A byla. Jsem spokojená. Jdu na další díly.

Lovana
17.02.2022 4 z 5

Nejprve jsem neměla v plánu ani seriál, natož knihu... Ale nakonec jsem se nechala ukecat ke shlédnutí seriálu a pak už to jelo, jelikož jsem seriálu úplně propadla a nutně jsem potom potřebovala číst i knihy... A u tohoto prvního dílu jsem rozhodně neskončila.
Byla jsem hodně zvědavá, jaká bude kniha v porovnání se seriálem a rozhodně jsou věci, které jsem v knize ocenila a byly mi bližší než v seriálu, zejména se mi hodně libíla rodinná soudržnost sourozenců Bridgertonových a to, že tam byli více i ostatní sourozenci, v seriálu mi přišlo, že byli zejména Anthony a Eloise...
Nejvíce mě bavila první půlka knihy, kde jsem si velmi užívala scény Daphne a Simona, velmi často jsem se u těchto scén smála. Ve druhé půlce přišla více na scénu romantika a trochu ta humornost ustoupila do pozadí, ale přesto jsem knihu zhltla za den a půl. Je to typ knihy, kdy je čtenáři vlastně od začátku jasné, jak to dopadne, ale mi to u takovéto literatury vůbec nevadí.
Rozhodně se pustím i do dalších dílů série. Líbí se mi, že narozdíl od seriálu jsme se nedozvěděli, kdo je tajemná Lady Whistledownová a jsem opravdu zvědavá, jak bude série pokračovat.

Hodnocení 4*/5*

Aaron Lewis
13.02.2022 4 z 5

Příjemné překvapení. Daphné byla sympoška (na rozdíl od seriálu, kde byla jednoznačně za nejnudnější z Bridgertonů a vůbec nesympatická). Celá rodina Bridgertonů byla příjemná. Nic složitého, ale dialogy jsou milé, příjemně to plyne, žádné šílené drama či debilnost hlavních hrdinů, u kterého bych skřípala zuby, prostě přesně to, co od takové knihy očekáváte. Možná ještě víc, protože postavy byli sympatické.

LilyGorch
06.02.2022 3 z 5

(SPOILER) Aby se vévoda Simon Basset zbavil vdavekchtivých nezadaných slečen a jejich matek, které se je za každou cenu snaží provdat, domluví se s okouzlující Daphne Bridgertonovou, že budou předstírat vzájemnou náklonost. Předstírání však časem přeroste v zamilovanost jak jednoho, tak později i druhého..
Čtivý jednoduchý román(ek) pro ženy na pomezí červené knihovny.

cérka
31.01.2022 3 z 5

Vůbec nikdy by mě nenapadlo, že se pustím do této četby :) :) :). Prostě jsem díky Netflixu propadla kouzlu Bridgertonů a chtěla si porovnat knihu versus seriál ;). A taky ta romantická a svůdná obálka nového vydání, ta za to taky může :) A taky holky z Klubu milovníků knih :) A naše Mery, která mi knihy odložila :)

Takže viníky už mám a jinak jsem bezradná. Opravdu nevím jak hodnotit. Příběh je tak neskutečně nereálný, jednoduchý, romantický, přesladký a uhlazený, že vám musí být hned na začátku jasný konec. A to já nemám ráda.

Co vím určitě, že zkusím ještě jeden díl, než bude filmově zpracován. A pak budu mít jasno.

Takže, Moni, asi jsem si k tomu měla otevřít láhve kvalitního vína, pak bych si to možná pořádně užila ;).

Momentálně je to za 3*

Aivinka
29.01.2022 1 z 5

Chtěla bych naprat pořádnou konstruktivní kritiku, která nebude citově zabarvená a bude jen a jen objektivní. Bohužel mi na jazyk vyvstávají pouze slova: "Tohle bylo špatné."
Pokud bych se zaměřila na příběh, ze začátku vypadal zajímavě a propracovaně, postavy do něj pohodlně seděly a neměla jsem s ním žádný problém, pak se ale potkaly naše hlavní postavy a od té doby to šlo s kvalitou knihy rapidně dolů. Dlouhé promluvy prakticky o ničem, scény, které by se nemohly stát ani v dnešní době, natožpak v té, ve které žijí Simon a jeho vyvolená a pak ty nádherné postelové scény, které jsem musela přeskakovat, abych knihu vůbec dočetla a nehodila s ní o zem. Daphne pro mě byla naprsoto nezajímavou a neoriginální postavou, neměla jedinou vlastnost, díky niž bych si ji zamilovala. Vévodova porucha řeči a jeho vztah s otcem, byl opravdu zajímavý prvek a snad jediný důvod, proč jsem knize dala alespoň jednu hvězdu. Je to jen můj subjektivní názor ale za mě, hrozné zklamání.

Mája873
28.01.2022 3 z 5

Přečetla jsem jí po zhlednutí seriálu, ...ale jak seriál, tak kniha nejsou úplně můj šálek kávy. Na druhou stranu jako oddechovka splnila svůj účel. Další díly zatím číst nebudu, ale kdo ví, třeba se k nim jednou vrátím.

ElizPetrova
16.01.2022 3 z 5

Tahle kniha je taková jednohubka, která se dá přečíst za dvě odpoledne. Při nemoci jsem chtěla něco jednoduchého, u čeho nebudu muset přemýšlet a tato kniha splnila svůj účel. Příběh se mi celkem i líbil, za mě je tedy upřímně i lepší než jeho seriálové zpracování. Takže já jsem spokojená.

whiolet
16.01.2022 5 z 5

Nejdřív jsem viděla seriál a teď i četla knížku, libilo se mi obojí.
Bylo to milé, nenáročné čtení se sympatickými postavami.
Za mě super.

Zuzi04
12.01.2022 5 z 5

Ke knížkám mě přivedl až seriál z Netflixu, kde jsem si moc oblíbila rodinu Bridgertonů a musím říct, že ani v knížce mě nezklamala. Jejich sourozenecké dohadování bylo skvělé a moc mě tyhle části bavili.
Vztah Simona a Daphne byl fajn stejně jako v seriálu a jejich hádky byly moc vtipné :)
Knížka mě dokázala přesvědčit, abych se pustila i do dalších dílů. Takže určitě doporučuji, pokud nemáte zrovna, co číst, a chcete jen něco oddechového, u čeho se můžete zasmát a vypnout.

Evda
09.01.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla během dne cca s odstupem jednoho roku po zhlédnutí seriálu na Netflixu (i tak jsem se bavila! :)). Dokonce mi i některé postavy (např. Daphné) byly v knize sympatičtější než v seriálu, kniha se četla sama, určitě plánuji přečíst celou sérii.

Makkys
03.01.2022 3 z 5

Knížky od autorky jsem četla už dávno před seriálem. Bohužel jsem viděla nejdříve seriál a kniha už mě tolik nebavila. Určitě ale budu v sérii dál pokračovat. Autorka umí skvěle psát, příběh krásně plyne. Postavy jsou fajn, romantika je pěkná a nenásilná.
3,5*/5 a určitě můžu doporučit

MarkétaI.
31.12.2021 5 z 5

O knize jsem nevěděla dokud jsem se nepodívala na seriál. Ten se mi líbil a teď se konečně dostalo i na knihu.
Jsem spokojená. Kniha se čte skoro sama. A i když jsem věděla co a jak bude, kniha mě vtáhla do děje od první stránky.
Teď už hurá na další díly..

Kristulda
31.12.2021 4 z 5

Byla to taková červená knihovna. Sice to není můj žánr,ale jako oddychovka se mi libila.

oresvo
29.12.2021 5 z 5

Knihu jsem četla několik let před seriálem . Ale o tak se mi líbila. Bylo to poutavé čtení. Možná se mi kniha líbila víc.
Miluji všechny bridgertonovi. Hlavně jak jdou pěkně podle abecedy .

LaBobule
28.12.2021 4 z 5

Skoda ze jsem drive videla serial... kniha byla takovou rekapitulaci. Alespon jsem poucena a dalsi dily zacnu urcite knihou. Cetlo se to uplne samo. Nenarocny dej, ktery jen tak plyne.

EleaMcKey
27.12.2021 4 z 5

Přiznávám, že tenhle typ literatury nevyhledávám, ale za mě dobrý. Nečekám nic než oddychovou četbu, u který člověk muže vypnout, a to tahle série splňuje, takže super :)

MasirkaUhlikova
26.12.2021 5 z 5

Romantická lahůdka, kterou jsem si přečetla po dokoukání seriálu na Netflixu. A bavilo mě to, šíleně vtipné. :))

knihomolka27
25.12.2021 5 z 5

(SPOILER) Sexy Simon Basset podruhé aneb návrat k rodinnému klanu jedné rodiny co má štěstí v lásce

Nepokrytě a nestydatě se počítám k fanouškům jak knižní tak seriálové verze. Momentálně se modlím k bohům seriálu a chemie mezi herci, aby druhá série taky stála za to...mám své pochybnosti. A tak jsem si řekla, že půjdu do opětovného čtení všech knížek....přeci jen ty svátky k tomu přímo svádí stejně jako návrat k charizmatickým, chytrým a vynalézavým hrdinům. Vévoda a já má stále místo v mém romantickém srdíčku, pořád žasnu jak dokázala autorka tuto červenou knihovnu povznést a udělat z ní něco velmi čtivého, vynalézavého a hlavně vtipného...je to sladoučké, nestoudné, ale také chvílemi vážné a řeší se tam i jiné věci než je postel nebo sex...musím se přiznat, že druhou půlku jsem lehce přeskakovala, jelikož už jsem stejně věděla jak to dopadne a ta druhá půlka mi už nepřijde tak záživná, ale epilog je zase jedno velké Ach.
Chci sérii číst za sebou at mi neutečou nějaké souvislosti a konečně taky přečíst všechny knížky...ale uvidíme kolik sladkých scének ještě vydržím, každopádně pokud chcete duchaplnou harlekýnku, a ne není to oxymoron....pak vám vřele tuto sérii doporučuji.