Vévoda a já

Vévoda a já https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462713/bmid_vevoda-a-ja-63e5f1f49ebe7.png 4 1686 1686

Simon Basset, vévoda z Hastingsu, vymyslel plán jak se zbavit všech dohazovačů a vdavekchtivých dívek ze společnosti. Předstírá náklonnost k půvabné Daphne Bridgertonové, mladší sestře svého přítele, s níž uzavře dohodu, že se jí bude naoko dvořit. Přestože nemá v úmyslu se oženit, na té dívce je něco, co mu zrychluje srdeční tep. Daphne brzy zapomene, že jejich námluvy jsou pouhá přetvářka. Snad za to může okouzlující pohled jeho pronikavých očí nebo to, co cítí v jeho objetí, ale postupem času se do temperamentního vévody doopravdy zamiluje. Musí však chtě nechtě zabránit tomu, aby jí pohledný vévoda, který se zapřisáhl, že zůstane navždy svobodný, nezlomil srdce.... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Duke and I , 2000

Blanka29
29.01.2021 4 z 5

Ke knize jsem se dostala tak, ze jsem se zucastnila diskuze na serial Bridgertonovi. Nedalo mi to a chtela jsem vedet autora knihy. Nechtela jsem si kazit dojem knihy tak jsem se na serial zatim nekoukla a tudiz nemam rozporuplne nazory. Kniha se moc pekne cetla, libila se mi Daphneina vyridilka a to, ze si nenecha nic libit....

kuska
27.01.2021

Tak tuhle sérii mám přečtenou už hodně dávno a vůbec by mě nenapadlo, že podle ní bude někdy natočen seriál, až tady na databázi jsem zjistila že knihy začínají nabírat na oblíbenosti a říkala jsem si proč? no a tak nějak jsem zjistila, že to je kvůli seriálu, i když tomu stále nemůžu uvěřit. Vždycky mě tak nějak zamrzí, že knihy nemůžou být oblíbené prostě proto, že jsou to knihy, ale musí je pořádně proslavit až film nebo seriál. Při tom tady tyto knihy jsou víc než dobré ve svém žánru. Je tady vše co má správná harlekýnka mít. Vždycky když čtu tento žánr tak mě strašně baví intriky a podlézání smetánky a čekám kdo co za skandál udělá. U čtení těchto knih si vždycky ráda odpočinu a odreaguju, což je asi účel toho žánru.

BarusN
26.01.2021 5 z 5

K této knize jsem se dostala díky seriálu. Seriál mě naprosto uchvátil a ůplně jsem si ho zamilovala! A když jsem zjistila, že je podle knižní předlohy, samozřejmě jsem neváhala a hned jsem si ji chtěla přečíst.
Je pravda, že já mám takové pravdilo, a to nejdříve přečíst knihu a až poté se dívat na film nebo seriál. Mám totiž vždy pocit, že pokud bych to udělala obráceně, pokazím si tím dojem z příběhu. Protože, co si budeme, kniha je ve většině případů mnohem lepší než film a když se nejdříve podívate na film nebo seriál, uděláte si nějakou představu. A i když je poté kniha lepší, stále se Vám promítá v hlavě ten film nebo seríál a už to čtení není úplně ono. :)
U knihy Vévoda a já jsem se ale skutečně bála, abych nebyla z knihy zklamaná, protože seriál jsem si opravdu zamilovala.
Nakonec jsem ale neodolala a začala jsem číst. I když v knize je možná méně zápletek, kdy se o vedlejších postavách dozvídáme docela málo, a příběh je nejvíce zaměřený na Daphne a Simona, tak mi to v ničem nevadilo. I v knize se toho hodně děje, některé momenty jsou odlišné od seriálu, ale autorka umí psat velice poutavě a také humorně. Několikrat jsem se u knížky od srdce zasmála. :) Navíc jsem zde v některých chvílích mnohem lépe pochopila chovaní a cítění postav.
Knížku jsem jedním slovem opravdu zhltla stejně jako seriál. Jedná se o jeden z mála příběhů, který se mi líbí jak v seriálové podobě, tak i v knižní.
Určitě se chystám číst další díly série. :)

Siegrid
26.01.2021 4 z 5

Nejprve jsem zhlédla seriál, který mě naprosto uchvátil a až teprve potom jsem našla knihy. Přečetla jsem všechny ze série. Za mě byl seriál velmi povedený, nějaké výhrady byly (jako Daphne a nevydařená napodobenina Keiry Knightley, vůbec mi ta herečka neseděla, zhulená královna), nicméně vykreslení postav, zámky, parky, kostýmy, ...krása pohledět. Děj se v něčem lišil než je v knižní podobě, ale za mě je seriál velmi vydařený, scénář luxusní. První díl "Vévoda a já" tak měl nelehké srovnání a přiznám se, že Simon je v seriálu tak úchvatný, že se mi líbil více než v knize. I u dalších dílů jsem vzpomínala na seriál, ale protože se už jednalo o další členy Bridgertonových, které v seriálu už neřešily své lásky a svatby, tak jsem mohla jednoznačně usoudit, že spisovatelka u všech dílů držela společnou nit a poradila si s tím výborně. Tak uvidíme cca příští rok, jak si Netflix poradí s postavou Anthonyho, u něj se trošku odklonili od původního námětu, jen doufám, že si najde Kate a ne tu herečku-pěvkyni! :-)

MSDesign
17.01.2021 3 z 5

Na knihu jsem narazila až po seriálu. Ačkoliv se mi seriál líbil- bylo to příjemné zpestření dopoledne na mateřské, knížka mi dává mnohem větší smysl- především v chování hlavních hrdinů. Ale přiznám se, že jsem v podstatě celou dobu srovnávala Simona a Daphne ze seriálu a ty z knížky. Daphne z knížky mi byla sympatičtější, ale Simona jsem nemohla vyhnat z hlavy toho seriálového. Možná jsem si měla dát trochu odstup a knihu přečíst po delší době... Ale to bych nebyla já :) Pokud máte rádi romantické, historické knihy, které obsahují hodně sexy scén, můžu vám knížku s klidným srdcem doporučit, stejně tak i seriál. Nejprve ale knížky a potom seriál.

vcielka
11.01.2021 4 z 5

No, knihy uz mam na policke niekolko mesiacov, ale rozhodla som sa ich citanie uprednostnit kvoli serialu. Boze, nikdy nerobte nieco take, ze budete citat knizku zarovno so serialom. Mam z toho v hlave maly mix. Nie ale obsahovy. Pri citani si vytvaram podla charakteru vykreslenom v knihe postavy a vkuse sa mi do tych predstav plietol cernoch vojvoda s hnedymi ocami s naivkou Daphne, ktora sa kniznemu vtipnemu a duchaplnemu charakteru, ktory vedel rozdavat celkom pekne rany pastou (nie take, co vyzeraju ako nahoda a ze vam ide zlomit ruku ako v serialy) vobec nepodobala. No, bolo to divne. V serialy je plno veci, co v knihe nie je a naopak, a kedze potrebovali tam hodit aj ostatne postavy, zrejme uz do plrvej sezony nakladli plno veci s dalsich kniziek serie.
A teraz ku knihe. Nie zle, citala som aj lepsie. Kladne hodnotim, ze postavy su duchaplne a celkom vtipne. Niektore situacie celkom pekne vykreslene. Velmi sa mi pacila ta mala epizodka v kuchyni s mliekom. Velmi zivo som si ju vedela predstavit. Mile to bolo. Bola aj v serialy, ale ta knizna bola lepsia. Ale ako som pisala, citala som aj lepsie. Je to tak na max 4*. Totiz, okrem prekvapenia, ze autorka vie celkom dobre a ctivo pisat ma dej nicim velmi neohuril.
Serial? Neviem, ci na databaze knih mam hodnotit aj serialovu verziu, ale tak dobre, nech mam pre svoju potrebu a mozno aj inych kompletny zaznam: Prvu cast mi pustil partner. Pozerala som na to celkom skepticky. Pacil sa mi zaciatok ako pani Whistledownova zacala opisovat rodiny a vsetko slo tak zhurta. Ok, nove spracovanie romantickych serialov. Povedala som si, ze wow, ale celkom som nechapala kam to smeruje, pretoze ak to zachova toto tempo, tak si romantiku velmi neuzijem. Priznam sa, ze som si ju velmi ani neuzila v serialy. Nie tu naozajstnu, taku hlboku, aku citam bezne v knizkach z cervenej kniznice. Tych par zamilovanych pohladov v serialy ma do kolien nedostalo, hlavne ak su prekladane niecim takym , ako rychly zaber ako hlavny hrdina vstava z postele s prostitutkou. Mimochodom, toto v knihe nie je. Zrejme mali tvorcovia potrebu doplnit realny pohlad na to, co sa zrejme dialo v sukromi takeho chlapa, o com autorka knihy radsej taktne pomlcala. Zmiesana farba pleti mi celkom vadilo. Celkom to na mna posobilo rusivo, hlavne po precitani stoviek regentskych romanci. Su jednoducho veci, ktorych historicku upravu prepacim a take, ktorych neprepacim. Ale ok, ak aj toto odfiltrujem a poviem si dobre, mame dobu, kedy musime vsetko zrovnopravnovat az do takej miery, ze budeme to pchat i do historie, kam to nepatri, tak mi potom velmi vadila poznamka: Kym sa kral neozenil s kralovnou (on bol beloch, ona cernoska), tak sme boli ako spolocnost rozdeleni podla pleti. WTF? Myslela som, ze to mam brat ako samozrejmost, ze na pleti nezalezi. Biely, cierny, cerveny, zeleny, snazim sa to ignorovat a ziadne taketo "politicke, rasove" veci tam netaham. Herecke vykony niektorych postav sa mi vobec nepacili. Boli velmi nadnesene. Lady Danbury. Tolkokrat prehravala, az to uz ani sympaticke nebolo. Daphne, naivka a pre mna osobne celkom nezaujimava osoba. Akoby skrizili Keiru Knightly, aby dostali Lizzie z Pychy a predsudku s Kristen Steward, aby dostali naivnu hlupucku Snehulienku a Swannovu z Twillightu v jednom. Kralovna zasa bola uplne nekralovska. Pohybovala sa na vecierkoch a spravala sa, akoby ani kralovna nebola. Mimochodom ten malicky princ George, ktoreho tam kralovna spominala ako malickeho chlapca, ma mat v tom case uz 51 rokov a vladnut Anglicku ako princ Regent. Vauxhallske zahrady boli zalostne urobene a Colin bol naozaj ovela lepsi v knizke. Penelopy netusim. V knizke bol len asi 2 riadkovy opis. Zatial ju len opisali jemne, ale v serialy to bola postavicka, ktora mi riadne liezla na nervy. Ale aby som nebola len zla, obe matky F aj B boli skvele. Bridgertonova matka bola uzasna. V knizke nebola vobec nejak zvlast vykreslena. Serial ju spravil naozaj skvelou. Nepochopila som vobec tomu inak, ako moze nejaky chlap prist za vikomtom a vyhrazat sa mu, ze rozhlasi, ze boli samy s Daphne a ak sa s nim neozeni, poskodi jej tym povest. Vsak ich nik nevidel. To by mohol potom prist hocikto a vymysliet si nieco taketo vzdy, keby chcel dostat niekoho dceru/sestru za manzelku. V knihe tato traposina nastastie nebola. Partnerovi som do tanca vo Vauxhalle opisovala predvidavo vsetko co sa stane a so 100% uspechom, pretoze naozaj tam nenajde clovek nic prevratne. Pozrela som si to, lebo takych serialov ala cervena kniznica z regentskeho prostredia, ktore prednostne citam, je zalostne malo, ale vysoko ho hodnotit nemozem. Ak mala kniha max 4*, tak serial ma u mna max 3*. Neurazi, neohuri.

J.Pepi
10.01.2021 5 z 5

Myslím, že nejsem jediná, kdo objevil Bridgeronovi jen díky seriálu, ale musím říct, že kniha byla mnohem lepší! To jak se postavy chovaly mi přišlo mnohem logičtější a přirozenější. Knihu jsem přečetla za jeden den. Milé počtení, které člověku vykouzlí úsměv na tváři.

Gilnien
10.01.2021 4 z 5

K sérii jsem se dostala díky seriálu a i když je zpracování (potažmo příběh) jiné, bavilo mě to. Zhltla jsem to za dva dny a teď se těším hned na další díly.

Kačka195
06.01.2021 5 z 5

Ke knize jsem se dostala poté, co jsem zahlédla seriál na Netflixu a musím říct, že mě mile překvapila. Prvně jsem ji srovnávala se seriálem, ale nakonec to hodnotím jako dva různé příběhy, protože v seriálu to vše bylo jinak než v knize. Za sebe musím říct, že se mi více líbil příběh z knihy, dávalo mi to větší smysl a hlavně se mi Daphne v knize líbila daleko víc. Byla velmi vtipná a energická, což mi v seriálu nepřišlo.
Jsem moc ráda, že jsem se ke knize dostala.

Jass
06.01.2021 1 z 5

(SPOILER) Tahle romance je zkrátka neskutečně problematická. Manželka zneužije svého manžela a i když přemýšlí nad tím, že by asi bylo správné cítit se alespoň trochu provinile, provinile se necítí ani trochu. A nakonec se ukáže, že ani on se na ní nezlobí... a přes duhu přeskakuje stádo jednorožců... Problémem zůstává, že tahle autorka píše zatraceně čtivě, takže se k téhle sérii v některém ze svých momentů slabosti jistě vrátím.
Co se seriálu týče... pár věcí se mi víc líbilo v knize, ale obecně se asi dá říct, že seriál přidává spoustu dalších linek, díky kterým je všechno zajímavější (a seznamuje nás s ostatními postavami) a i když je (ne)komunikace hlavních hrdinů v seriálu ještě víc na pěst než v knize, tak alespoň vykresluje jejich přátelství tak, že je skutečně uvěřitelné (v tom pro mě kniha naprosto selhala, proč že se mají ti dva vlastně tak rádi?). Možná ale nejvíc se mi na seriálu líbil fakt, že zvolili "colour blind" přístup, pravda, není to dokonalé, ale vlastně se mi celková estetika dost líbila (i když co se týče historické přesnosti, tak je to dost vtip) a oceňuji i záměr, který za tím stojí.
Přestože jsem si obojí užila, mi ale svědomí nedovolí, abych hodnotila výše... Věřím ale, že další díly budou lepší...

BlankaHill
05.01.2021 3 z 5

Knihu jsem si přečetla po zhlédnutí seriálu na Netflix, který byl knihou inspirován - nemohu se vyhnout srovnání. Chtěla jsem se dozvědět nějaké detaily, ale to se nestalo. Kniha je inspirací a do seriálu bylo přidáno mnoho dalších postav a děje, který v knize nebyl. Očekávání jsem měla tedy jiné, zklamalo mě krátké sbližování hlavních postav oproti seriálu. Když se odprostim od srovnání - kniha se četla moc dobře. Psaná v er formě, takže jsme mohli znát pocity obou postav. Příběh se mi líbil, ale našla jsem pár věcí, které nedávaly smysl.

Kačka227
02.01.2021 5 z 5

Rozhodla jsem se přečíst tuto knihu před tím, než se podívám na nedávno natočený seriál. První díl série se povedl. Oba hlavní hrdinové se mi líbili. Pěkně napsané. Úžasně čtivé dialogy. Romanťárna jak má být. Těším se na další :-)

Radka1727
01.01.2021 5 z 5

Ze série Bridgertonovi je moje nejoblíbenější.... Nemohla jsem si nechat ujít seriál ze kterého jsem byla zkraje rozčarovaná (světlovlasého vévodu Simona hraje černoch,což by ještě nebylo tak hrozné /René-Jean Page je charismatický a sexy/,ale černoška v roli anglické královny ???). Po zhlédnutí všech 8 dílů musím říct "WOW", skvělá chemie mezi hlavními přestaviteli Daphne a Simonem, nádherné kostýmy, hudba, úžasná kamera a vychytané detaily- jako třeba vyšívaný monogram SB na kapesníku Simona, když mu Daphne otírá krev z tváře ....

lucie5197
30.12.2020 4 z 5

Přiznávám, že na knihu mě navnadil seriál, je mi jasné, že k němu bude mít spoustu lidí mnoho výhrad, ale překvapivě se mi líbil více, než kniha. Kniha je čtivá, postavy sympatické a i vtipné, jen by neškodilo, kdyby se i kniha více zaobírala dalšíma postavama, stejně jako seriál. Celkově bych řekla, že v něm byly postavy více propracované. I tak byl příběh líbivý i když tuze přeslazený, ale tak nějak sympaticky a snesitelně.

lusitta05
21.08.2020 4 z 5

Pekná romantika na letné dni. Bolo to fajn.

Majjina
31.07.2020 3 z 5

Knihu si musím nechat asi uležet v hlavě, třeba pak hvězdu přidám...četla se dobře, dej byl zábavný a plynul..na nedělní odpoledne ideální..

tetepoko
25.05.2020 4 z 5

"Rčení, že muži jsou tvrdohlaví jako býci, je urážkou býků."
Hlavní hrdinka Daphne je obdivuhodně empatická a něžná vůči "Jeho Ohromitelstvu" Simonovi, a to dělá z příběhu hezké čtení. A samozřejmě nechybí velmi typický autorčin humor a láskyplné rodinné vztahy.

Mnaui
16.04.2020 5 z 5

Velmi vtipné a čtivé

warca
23.03.2020 2 z 5

Jedna ze slabších knížek autorky. Simon mi byl dost nesympatický. Vztah mezi hlavními hrdiny mi připadal nedostatečně propracovaný.

DUNIKO
02.02.2020 5 z 5

Paráda,moc se mi líbilo to sourozenecké hašteření.Moc pěkné čtení, citlivé, romantické a humorné zároveň.