Rybí krev

Rybí krev https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126269/bmid_rybi-krev-OL5-126269.jpg 4 1653 392

Románem Rybí krev pokračuje Jiří Hájíček ve své linii venkovských próz (povídkový soubor Dřevěný nůž, romány Zloději zelených koní a Selský baroko) a zavádí nás tentokrát na jihočeský venkov přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století. Po patnácti letech strávených v cizině se Hana v roce 2008 vrací do polozatopené vesničky na břehu Vltavy, kde vyrůstala, chtěla se vdát a být učitelkou ve zdejší jednotřídce. Ale všechno je jinak - na vylidněné návsi stojí sama. Má však odvahu podívat se zpátky, má odhodlání ptát se sama sebe i lidí, kteří pro ni kdysi mnoho znamenali. Člověk po čtyřicítce si chce udělat pořádek sám v sobě, uzavřít konečně staré záležitosti a bolesti, říká Hana, když se po dlouhých letech setkává s otcem, bratrem a kamarádkami z dětství. Po úspěšném románu Selský baroko (Magnesia Litera 2006 za prózu), který tematizoval rozpad tradičního venkova v padesátých letech minulého století, zkoumá autor dál českou vesnici. Rybí krev je především příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice za již zcela jiných společenských okolností. Téma vysídlování a bourání obcí, aby na jejich místě mohla stát jaderná elektrárna, se zdá veskrze současné, nevyhnutelné i dnes, kdy je nejistý osud dalších vesnic, například kvůli těžebním limitům v hnědouhelné oblasti severních Čech. Rybí krev však není nějakým „zeleným románem", je to především poutavý lidský příběh tří kamarádek z malé vesnice, které osud rozprášil do světa, příběh, v němž se silně ozývá touha po rodinné soudržnosti, a také příběh o síle lásky a odpuštění.... celý text

Jarrée
11.07.2022 5 z 5

Hájíček je pro mě objev. Přečetla jsem všechny jeho knihy, ale Rybí krev je nepřekonatelná. Patří mezi mých 5 top.

mekkejla
01.07.2022 4 z 5

První polovinu jsem jen ochala a byla si jistá, že to bude na jasných 5 hvězd. Druhá polovina se trochu zadrhla, pořád se to točilo na tom samém, Hana mě chvílemi dost štvala.... Ale i tak bylo vybrané téma a jeho zpracování velmi dobré, chvílemi až strhující.

Zuzulinka
01.06.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila.

LenkaKa
30.05.2022 5 z 5

Hodně dobrá kniha. Kromě jiného se opět ukazuje, že nejhorší je, když spolu lidi nekomunikují. Motiv zkázy vesnic kvůli jaderné elektrárně mě hodně zajímal. Někdy je potřeba jít dál, ale pro zúčastněné to může být bolestivé a je potřeba to dělat hodně citlivě.

Evaho73
15.05.2022 4 z 5

Pán Jiří Hájíček prostredníctvom svojich postáv oživil drámu spojenú s núteným vysťahovávaním obyvateľov niekoľkých obcí okolo Temelína, kde sa mu reálne podarilo zachytiť aj jej dopady na samotných vysťahovalcov.
Okrem fiktívnych postáv boli aj niektoré postavy z príbehu vyprofilované podľa tých skutočne žijúcich. Bola som prekvapená ako historický presne zachytil, či už udalostí spojené s vysídľovaním obcí, ale aj tie politické súvisiace s výstavbou jadrovej elektrárne.
Nemôžem opomenúť úžasnú dedinskú atmosféru a opísané medziľudské vzťahy, ktoré dotvárajú príbehu jeho reálny obraz.
Jedinou chybičkou k úplnej dokonalosti bol profil hlavnej postavy Hany, ktorá má v sebe na môj vkus až príliš veľa prvkov z mužského charakteru - často sa správala ako muž, rozmýšľala ako muž... skrátka jej uvažovanie a správanie nebolo ženské. Keby táto postava nemala svoje meno veľmi ťažko by som v niektorých opísaných momentoch volila, či je to žena alebo muž. To je však iba môj názor, ako som hlavnú postavu pri čítaní vnímala ja osob.

Iki1
11.05.2022 5 z 5

Hodně působivá kniha. Takovýchto exkurzí do dob naštěstí (ne)dávno minulých není nikdy dost. Autorovo působivé vykreslení prostředí, lidských charakterů a jejich vzájemných vztahů mě od počátku chytlo a pomalu nedovolilo oddechnout. Hájíčkův vypravěčský styl je prostě můj šálek kávy. A hlavně zanechá příjemný pocit ve čtenářově nitru. Zapůsobilo na mě i vzájemné prolínání různých časových linek, to jsem si hned vybavil vlastní rvaní s tehdejším životem. A nakonec pěkné sednutí děje. Osobně promíjím na některých místech menší rozvláčnost děje a pomalejší vyprávění.

Nomia
07.05.2022 4 z 5

Když jsem se rozhodla utéct ruchu velkoměsta a odstěhovat se na JČ, řekla jsem si, že bych mohla okusit i místní autory. Volba padla na Hájíčka a jeho romány z jihočeského venkova. A bylo to výborná volba, autor mě okouzlil a dal mi příležitost dostatečně okusit barvitou atmosféru JČ.

Začnu tím špatným. Hanu bych popravdě nejraději utopila.
Ale i přes to, že mi hlavní postava mnohdy pila krev a nedokázala jsem se sžít se všemi jejími myšlenkovými pochody, jsem byla nadšená.
Navzdory tomu, že mi neseděla, působila plasticky, reálně, lidsky...
Ostatně pod taktovkou Hájíčka všechny postavy, vztahy a vazby v knize působí autenticky a uvěřitelně.

Tak perfektně vykreslená doba i atmosféra. A co si budeme povídat, samotné téma vysídlení vesnic je netradiční a chytlavé.

Hodně nadprůměrný román a srdce mi vždy zaplesá, když narazím na českého autora, který mi učaruje.

Monika1717
17.04.2022 5 z 5

(SPOILER) Nedovedu si představit, že by někdo přišel a řekl, že se musím do určité doby vystěhovat. Protože místo našeho města povede dálnice, bude tam přehrada nebo něco jiného, na čem je obecní zájem. I když příběh má slabší místa, lidem jsem porozuměla a bylo mi jich líto. Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi české autory a české problémy.

zimolka
21.03.2022 4 z 5

Strašně mě bavila kniha ze začátku vzpomínky z minulosti,tak mě to vrátilo do mého mládí.Ke konci se to pro mě trochu táhlo,ale za přečtení rozhodně stojí.

kramver
13.03.2022 4 z 5

Málokterý autor dokáže tak trefně vykreslit ženskou hrdinku, i když je to zrovna docela nesympatická, tvrdohlavá věčná řešitelka. Už v Plachetnici na vinětách mě tento jeho um docela zaujal. To, že je Hance na začátku příběhu 16 let z toho chvílemi dělá trochu románek pro náctileté, ale hlavní téma vysídlení se dostává v druhé půlce knihy více do popředí. Za sebe musím přiznat, že jsem se až v té druhé půlce do příběhu skutečně vžila a až po dočtení měla pocit, jak si to všechno hezky sedlo. Navíc současné události na Ukrajině, kdy lidé opouští své domovy pouze s igelitkou mě možná hodily do stavu, kdy téma vysídlení má větší rozměry a váhu. Takže nakonec jsem ten její předem prohraný boj s elektrárnou brala mnohem víc vážně a kniha na mě zapůsobila možná víc, než kdybych jí četla před měsícem.

Jana283
05.02.2022 5 z 5

Můj nejoblíbenější Hájíček (jedna z nejmilejších knížek). Přečetla jsem, vyslechla audio (bohužel zkrácená verze) a včera shlédla skvělé představení v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Vše mohu doporučit.

KlaraD.
24.01.2022 3 z 5

Nevím no, hlavní postava není příliš sympatická. Tajemství neudrží déle než hodinu, naivní a umanutá. Neschopna přijmout cizí, odlišný, názor či to, že názor změní. Bohužel ani téma vysídlení příliš nezapůsobilo. Z knihy vyplývá, že nikoho, krom vysídlovaných, příliš nezajímalo. A i většina vysídlených to bez boje vzdala. Kniha není vůbec špatná, to ne, ale ani mne nenavnadila si od autora přečíst něco jiného (zvlášť, když ji tady spousta čtenářů označuje za nejlepší Hájíčkův román)

Martinique
27.12.2021 3 z 5

Jsem ráda, že nejsem jediná komu to připomnělo Lenku Lanczovou. Postavy nesympatické, vyprávění nudné. Tuhle knihu jsem měla téměř povinnou, jelikož žiji v Temelíně.

E_Lan
15.12.2021 4 z 5

Hezký smutný příběh. Zajímavé prolínání časových linek, dobře popsaná nálada v zanikající obci a bez přehnaného dramatu zobrazené životní příběhy a někdy i chyby. Po přečtení knihy mám pocit, že tak trochu tuším co lidé kolem Temelína mohli cítit. A za to ten čas nad knihou opravdu stál.

Marcik7
08.12.2021 5 z 5

Příběh, ve kterém rezonují důležité až přelomové okamžiky 20. století na českém venkově, konkrétně v jižních Čechách, ať už šlo o kolektivizaci zemědělství, znárodnění, rok 1968 a pak 70. léta až po Sametovou revoluci. Hlavním problémem je zde stavba atomové elektrárny v Temelíně a s tím související zatopení několika vesnic. Prožíváme určitě těžké chvíle lidí, kterým za směšnou cenu vykoupili jejich rodné domy, ve kterých žilo už i několik generací, pole, zahrady či louky. Hlavní hrdinka Hana se vrací po řadě let na místa svého dětství a mládí, potkává se se svými tehdejšími kamarády i sousedy...

Ada0004
07.12.2021 5 z 5

Asi nejoblíbenější kniha od pro mne blízkého a výjimečného autora. Velice silný příběh o skutečných událostech, které probíhaly v době mého dospívání za humny a já o nich neměla ponětí. Vyhledala jsem poté dokumenty o zaniklých místech a když tam člověk dnes prochází mrazí ho při vzpomínce jak kruté to muselo být pro všechny, kteří to prožívali.Je mi jich moc líto. Zajímalo by mne divadelní zpracování, kterého se chopilo JD, ale kvůli covidu asi mnozí nemohli vidět snad ještě bude možnost. Autor píše velice zajímavé poutavé a hlavně naprosto vystihující příběhy z našeho kraje. Pojďte jeho prostřednictvím k nám ochutnat!

Gustikis
27.11.2021

Kniha mě vlastně docela zklamala. Takový románek od Lenky Lanczové, co jsme četly na základce. Pořád jsem čekala, kdy už přijde nějaké to dramatické zauzlení, ty osudové zvraty, a ono nic, pořád jen červená knihovna pro náctileté. Asi mi vadilo to naivní vyprávění hlavní hrdinky.

regulax
24.11.2021 5 z 5

Hájíčka jsem objevila v Plachetnici na vinětách. Ale toto je jiný fičák. Skvělé! Určitě na Rybí krev nezapomenu, ukápla nejedna slza, je to vryté memento něco jako Hana od Aleny Mornštajnové.

Ctucomamrada
16.11.2021 5 z 5

Cokoliv, co jsem kdy vzala od Hájíčka do ruky, bylo čtivé a chytré. Tuhle knihu mám od něho ale nejradši. Mám ráda, když o ženách píše chlap, mám ráda, když se do nich umí vcítit bez patosu a přece věrohodně, což se zde povedlo.

candy
15.11.2021 5 z 5