Rybí krev

Rybí krev https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/126269/bmid_rybi-krev-OL5-126269.jpg 4 1658 1658

Románem Rybí krev pokračuje Jiří Hájíček ve své linii venkovských próz (povídkový soubor Dřevěný nůž, romány Zloději zelených koní a Selský baroko) a zavádí nás tentokrát na jihočeský venkov přelomu osmdesátých a devadesátých let dvacátého století. Po patnácti letech strávených v cizině se Hana v roce 2008 vrací do polozatopené vesničky na břehu Vltavy, kde vyrůstala, chtěla se vdát a být učitelkou ve zdejší jednotřídce. Ale všechno je jinak - na vylidněné návsi stojí sama. Má však odvahu podívat se zpátky, má odhodlání ptát se sama sebe i lidí, kteří pro ni kdysi mnoho znamenali. Člověk po čtyřicítce si chce udělat pořádek sám v sobě, uzavřít konečně staré záležitosti a bolesti, říká Hana, když se po dlouhých letech setkává s otcem, bratrem a kamarádkami z dětství. Po úspěšném románu Selský baroko (Magnesia Litera 2006 za prózu), který tematizoval rozpad tradičního venkova v padesátých letech minulého století, zkoumá autor dál českou vesnici. Rybí krev je především příběhem rozpadu jedné rodiny a vesnice za již zcela jiných společenských okolností. Téma vysídlování a bourání obcí, aby na jejich místě mohla stát jaderná elektrárna, se zdá veskrze současné, nevyhnutelné i dnes, kdy je nejistý osud dalších vesnic, například kvůli těžebním limitům v hnědouhelné oblasti severních Čech. Rybí krev však není nějakým „zeleným románem", je to především poutavý lidský příběh tří kamarádek z malé vesnice, které osud rozprášil do světa, příběh, v němž se silně ozývá touha po rodinné soudržnosti, a také příběh o síle lásky a odpuštění.... celý text

IYv
23.02.2016 5 z 5

vynikající, znám dobře okolí a k Týnu mám silný vztah, též k řece. Mě to tedy dost chytlo u srdce.

anntine
28.01.2016 4 z 5

Moc pěkná knížka, poutavé vyprávění. Taky se mi líbí jazyk, který pan Hájíček používá, je jednoduchý, ale přesto dokáže vysvětlit leccos.

vajglik
27.01.2016 4 z 5

Právě dočteno a musím říct, že se pro mě jedná o velmi silnou knihu. Vyprávění o okolí Temelína a tom, jak jeho výstavba ničila nejen krajinu, ale i vztahy mezi lidmi.

Danka1975
23.01.2016 4 z 5

Od začátku velice příjemné čtení, už jen tím, že České Budějovice jsou mým rodným městem a popisovanou dobu si ještě velice zřetelně pamatuji :-). Hájíčkův styl vyprávění vás autenticky přenese do zmíněné doby, ať už se jedná o použité výrazy či popis míst, ulic, lidí. Proto si myslím, že většina čtenářů si v této knížce vzpomene na zmíněné události a možná se i ztotožní sám se sebou, jak je každý z nás prožíval. Oceňuji autorovo psaní z pohledu ženy v první osobě. Jediné, co bych knize vytkla, je dle mě poněkud rozvláčnejší část před samotným koncem. Každopádně ale doporučuji, stojí za přečtení!!!!

yanis
13.11.2015 3 z 5

Je nás víc, koho vytáčela svou povahou a konáním hlavní hrdinka? Jestli to byl záměr autora, tak tleskám, povedlo se znamenitě. Kniha se čte rychle, příjemná oddechovka. Pro mě osobně taky zajímavý srovnání s Hanou, která je podobný ročník. Nicméně, posledních pár desítek stran jsem dočítala už jenom setrvačně. V plánu mám ještě Selský baroko.

anibeni
25.10.2015 4 z 5

Je to má první přečtená kniha od tohoto autora a tak jsem si musela chvilku zvykat na jeho úsporný vyprávěcí styl. Ale sedlo si to, já si zvykla a pak už se kniha četla sama. Víceméně jsem četla o mých vrstevnících a o místech, která jsou jen nedaleko od místa, kde žiji. Knihu jsem přečetla za jediný den, líbila se mi, vtáhla mě do příběhu jedné rodiny, ale na pět hvězdiček to nevidím. Nicméně jsem ráda, že jsem knihu četla.

Disease
12.10.2015 3 z 5

Kdysi dávno čtené Selský baroko se mi líbilo o hodně víc, i když nejsem si jistý, jestli to není tím, že zcela nepochybně došlo k vytříbení mého vkusu :-) Každopádně vesnický život na konci 80s a začátku 90s je vystižen dost dobře, včetně výborně vykreslené venkovské husičky.

monaska
30.07.2015 5 z 5

Vyprávění hlavní postavy děje nám představuje období několika desetiletí před a po sametové revoluci vhledem mladého člověka, místy až naivního. Děj vtáhne a smysluplně se rozvíjí, až do samého závěru.

mschmidtova
14.07.2015 4 z 5

Krásná kniha, i když jsem si nejdříve musela zvyknout na styl vyprávění. Začátek mě chvilkami i nudil. Když se ale poskládaly všechny nitky dohromady a pochopila jsem, jakou roli hráli jednotliví lidé roli v životě hlavní postavy, kniha se mi moc líbila. Dokonce mi všechny postavy chybí, a to se mi stává jen opravdu u dobrých knížek.

LuciLux
09.07.2015 4 z 5

Děj se čtivým způsobem líně posunuje vpřed jako Vltava, jeden z krajinářských leitmotivů této knihy. Největší prostor dostávají popisy krajiny, místy až příliš idylického života na vesnici Dalo by se říci óda na venkov, ve které pozadí tvoří ne úplně šťastné osudy Hančiny rodiny, její jakoby zběžně načrtnutý osobní život a hlavně boj za zachování vesnic ohrožených výstavbou jaderné elektrárny. Takto se to možná nezdá, ale byl to krásný a nevšední literární zážitek.

boticelli
23.06.2015 5 z 5

Neobycejne napsany obycejny pribeh nebo obycejne napsany neobycejny pribeh...ani nevim, kazdopadne mi tento roman verohodne nabidnul vratit se zpet do "retro" osmdesatych a devadesatych let a za to jsem opravdu vdecny.

cérka
22.05.2015 4 z 5

Kniha mi byla doporučena. Musím se přiznat, že jsem se jí, ale po přečtení pár komentářů bála. Patřím totiž k lidem, kteří když začnou číst, tak se už snaží dočíst :-)
Vážení, nebylo to vůbec špatné ! Krásně popsaný život vesnice, idylka a zároveň drsná realita. Asi bych taky bojovala, ale ne tak urputně.
Děkuji Bohunce za dobrý tip :-)

camillio
03.05.2015 4 z 5

Velmi dobrá kniha, místy ovšem trochu přetažená. Pro mladého člověka, pocházejícího z kraje, kde zanikaly obce (v mém případě kvůli těžbě uhlí) by to měla být snad povinná četba.

hlina
19.04.2015 5 z 5

Moje první kniha autora a zaujala mě moc. Líbil se mi úsporný vypravěčský styl.

Nifredil
06.04.2015 5 z 5

Výborná kniha. Jen si už třetí den nejsem jistá, jestli se mi líbila. Má to spád, úžasně úsporný způsob vyprávění, člověk chce moc vědět, jak se vše seběhlo a i když vlastně od začátku zná konec. Jen ta hrdinka. Tak nesympatickou a sebestřednou ženskou jsem už dlouho nepotkala. Ale i v tom je Hájíčkovo mistrovství. Vylíčil Hanu dokonale. Se vším, co ji trápí, s celou rodinnou tragédií, vesnicí, která ji obklopovala, se vším všudy, s dobou, kdy nebyly mobily a na úřadech seděli lidovci s komunisty, lidi si telefonovali domů a aby se rodina setkala musela vyvinout úsilí a chtít. To vše tam je včetně pocitu, že dům, tradice a půda znamenají hodně. Vylíčil ji tak živou a tak plasticky, až jsem ji neměla ráda. Takže ano, vynikající kniha, rozhodně stojí za to si ji přečíst. Zůstane ve vás a budete přemýšlet a to není málo. Za mě ale pořád zůstává malé ale. Já měla problém uvěřit.

Isew
11.03.2015 2 z 5

Po Selském baroku a Zlodějích zelených koní, to bylo mé třetí setkání s autorem. A dostavilo se velké zklamání. Hlavní hrdinka je sebestředná, nesympatická postava, které bych se v reálném životě vyhnula velkým obloukem. Zrušili vesnice kvůli stavbě jaderné elektrárny. Nebylo to poprvé ani naposled. Kolik vesnic bylo zatopeno kvůli stavbě přehrad, kolik kvůli těžbě nerostných surovin a další kvůli jiným nekončícím lidským potřebám. A demonstrovala by kvůli tomu hlavní hrdinka? Asi těžko. Ale tady jde přece o její chalupu. Připomínala mi děcko, které leží před hračkářstvím, řve, kope nožičkama a dožaduje se hračky. U ní nešlo o to, že se stavěla elektrárna, jí šlo o to, že jí berou něco jejího. Sice vystudovala, ale protože nemohla učit ve vysněné jednotřídce, tak nebude učit vůbec. Zajímala se o to, jak je elektrárna stavěná, jestli je bezpečná a nebo opravdu stavěli druhý Černobyl? Zajímala se o ty tisíce dětí i dospělých na severu, kteří kvůli uhelným elektrárnám byli nemocní a dýchali nebezpečně zamořený vzduch? Ale hlavně, že si mohla rozsvítit. Přišla o chalupu, byl jí dán náhradní byt. Tragédie největší. Divím se, že s ní ten její kluk vydržel tak dlouho.
Příběh se vlekl, nechtělo se mi to ani dočíst.

amysa
06.03.2015 5 z 5

Tušila jsem, že se mi bude knížka asi líbit, už mám za sebou Selský baroko a tak jsem ten čtivý styl autora už přeci jen malinko znala... Ale že mě příběh až tak pohltí a "čapne", tak to jsem tedy nečekala ani trochu... Pro mne opravdu velké a velmi příjemné překvapení, knížku jsem si užila a prožila doslova na vlastní kůži. Řada věcí, situací, vzpomínek byla i pro mě nostalgickým návratem do mého dětství a mládí... Navíc žiji v kraji, který není zase tak úplně daleko od místa, kde se příběh odehrává, ale zase ne natolik blízko, abych přesně ta konkrétní místa a jejich lidské osudy znala... Díky tomuto příběhu si znovu velmi dobře uvědomuji, kolik je asi ještě dalších smutných lidských osudů ... Určitě nepočítaně, protože z mapy zmizela i další místa, která musela ustoupit pokroku moderní doby - není jen jeden jediný Temelín, ale i jiné elektrárny, přehrady, doly, dálnice... A pro nás všechny je důležité nezapomínat a zachovat vzpomínku na tato zmizelá místa i budoucím generacím...
Děkuji autorovi, že se o jednu takovou vzpomínku zasloužil a upřímně, moc se mu to povedlo! Doporučuji!

yanna33
27.02.2015 5 z 5

Skvělá kniha, moc dlouho tu chyběla kniha, která by se pohledem dnešních třicátníků/čtyřicátníků snažila vyrovnat se ze 70. a 80. lety, zvláště ve venkovském prostředí.

BUBINA1971
26.02.2015 5 z 5

Opravdu skvělá kniha. Zaujaly mě osudy lidí, kteří přišli o své domovy při stavbě Temelína. Doporučuji k přečtení.

veronika5179
14.02.2015 4 z 5

Zpočátku jsem měla velkou radost, že se mi do ruky dostalo něco českého a něco, co mě bude nutit číst dále. Takové pocity jsem měla asi do poloviny knihy, později se děj ukázal jako předvidatelný a musela jsem se nutit, abych knihu dokončila. Nicméně autor dokázal poutavě přiblížit život vesnic, které měly brzy zaniknout. Nikdy jsem nic podobného nečetla, nezajímala jsem se o tuto tématiku a jsem ráda, že jsem se dozvěděla další informace. Napsat příběh, ve kterém se budou mísit složité rodinné vztahy, tragický zánik něčeho, co byl kdysi domovem všech a současnost, je velice těžké, navíc čtenáři jsou nároční. Hodnotím kladně, ale něco tomu maličko chybělo.