Velké maličkosti

Velké maličkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349796/bmid_velke-malickosti-2Kx-349796.jpg 4 1324 418

Ruth je zkušená sestra pracující na novorozeneckém oddělení. Svého syna vychovává sama, neboť je vdovou po válečném hrdinovi. Nyní stojí před soudem, protože ji obvinili ze smrti novorozence – syna bílého amerického fašisty. Ruth je totiž černoška. Je však v tomto případu důležité, jakou má kdo pleť? Nebo je to jenom zástěrka pro předsudky a přesvědčení, které řídí životy nás všech?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Small Great Things , 2016

Metla
01.06.2019 4 z 5

Marně vzpomínám, kdy naposledy jsem zavírala knihu TAK nasraná. Napsala jsem tuto větu a pro zklidnění se odebrala 35 minut perspirovat na eliptickém trenažéru, aby mi fyzická námaha ve spojení s nejepičtějšími skladbami od „Two Steps From Hell“ pomohly navrátit ochotu ke korektnímu vyjadřování.
Už nějakou dobu jsem plánovala seznámení s tvorbou Jodi Picoultové, v knihovně na mě z police svými rozměry zařvaly „Velké maličkosti“, pročež jsem uplynulé čtyři dny trávila soudním procesem a událostmi, jež k němu vedly. Ve skutečnosti jsem na těch 500 stran potřebovala dva dny, ve zbylých jsem měla minimum času na čtení. Jinak řečeno: styl autorky mě chytil, píše velmi lidsky, osobně, s citem pro detail, jak to mám ráda a jak mě to baví. Není problém se s postavami ztotožnit, oblíbit si je, pochopit i Turka navzdory hlubokému nesouhlasu s morální špínou, kterou je obklopen a prostoupen.
V úvodní třetině jsem byla nadšená: soucítila jsem, zuřila nad nespravedlností, držela jsem všechny palce porodní sestře Ruth a říkala si: konečně! Konečně afroamerický charakter, který se svou pílí vymanil z harlemských stereotypů, aniž by měl potřebu neustále upozorňovat, jak je na každém kroku diskriminován. Ups! No tak nic, nevydrželo to, postupně ublíženost vyhřezla až do žlučovitého stavu - za daných okolností sice pochopitelného, leč v hrázi mých sympatií vznikly trhliny.
Ještě bych překousla černobílost zápletky, prezentující tři strany konfliktu:
1) rasistické aktivní bělošské zlo ve formě vymaštěných zastánců bílé nadřazenosti,
2) rasistické pasivní bělošské zlo ve formě ostražitosti pramenící z předsudků,
3) utlačované černošské dobro.
Jodi Picoultová ve svém oikofobně působícím sebemrskačství zachází do takových extrémů, že zasmát se vtipu, který si utahuje z jiné rasy, vás zařadí mezi opovrženíhodné aktivní rasisty. Nehodnotíte lidi podle barvy kůže, ale ani denně nevzdáváte díky a nestydíte se za to, že jste se narodili s výhodou světlé pleti (a ke svým úspěchům tedy zákonitě vyšplhali po sehnutých, krvácejících černých hřbetech)? Jste pasivní rasista! Máte v těle více melaninu? Pak automaticky trpíte pod bělošskou nadvládou, jiné problémy vás nesužují (a pokud ano, můžou za ně běloši).
Ve věznicích je více barevných, autorka neváhá přijít s důvodem: velká část jsou nevinné oběti systému, zatímco zločiny bílých jsou justicí ignorovány. Náplast tělové barvy je světlá - rasismus! Tato díra na trhu byla zaplněna, vyrábějí se i náplasti hnědé a bezbarvé (průhledné), ovšem taková informace se paní Picoultové nehodí do krámu.
Nebyla jsem v USA, nemíním popírat napáchané křivdy, nicméně tvrdit, že rasismus je úplně všude a k tomu je výhradně bělošským povahovým rysem - ostatní etnika jsou láskou přetékající neviňátka, to mi připadá silně neobjektivní.

Každý z nás pochází z jiných poměrů a je něčím omezován: někdo špatně slyší, jiný není dost vysoký, další se narodil do chudé rodiny atd., a každá rasa (i jednotlivec) má svá specifika. Bílí sprinteři jsou pomalejší než černí, Pygmejové se asi nestanou basketbalovými hvězdami, ženy neskočí 8,5 metru do dálky a muži nemohou rodit, to je prostě fakt. Můžeme se smířit se svými limity, můžeme se je snažit překonávat, ale používat je jakou věčnou výmluvu pro své neúspěchy a munici k útoku... ne, to nežeru.
Lidstvo obsahuje určité procento primitivů, schopných nenávisti/agrese z malicherných příčin. V životě jsem takových potkala málo a věřím (chci věřit), že jde o výjimky. Mám pochopení pro lidi s předsudky, získanými na základě opakovaných negativních zkušeností - sama mezi ně patřím. Nebudu se omlouvat za svůj odpor k asociálnímu chování, ani za četnými zážitky podporovanou nedůvěru k sociálně vyloučivším se LIBOVOLNÉ barvy pleti. Tři roky práce mezi nimi zřídka přály pozitivním emocím.

Měla bych asi jít spálit další kalorie, radši svůj výlev uzavřu: „Velké maličkosti“ jsou výborně napsaný román, který se zvrhnul v manifest sociálního inženýrství a propagaci multikultury ve stylu „ten hranatý konektor napasujeme do kruhové zdířky za každou cenu“. Neochota opustit obviňující, fanaticky moralizující tón ve spojení s kýčovitým závěrem u mne spustily dávivý reflex, ráda však vyhledám další díla Jodi Picoultové - snad vyváženější, nesnažící se vkládat flagelantské důtky do rukou všech, co se provinili příslušností k bílé rase. V mládí bych se jich ochotně chopila, za posledních 15-20 let jsem nicméně dospěla k poznání, že realita je složitější než utopické ideály. Až zmizí VEŠKERÉ rozdíly mezi lidmi (až budeme mít všichni totožné odstíny, pohlaví, váhu, výšku, majetek, inteligenci, víru, morální standardy, nulové ambice atd., zkrátka až z nás bude homogenní masa robotů), potom třeba zmizí ze světa konflikty a nespravedlnost. Zatím necítím nutkání sypat si hlavu popelem za zločiny kdejakého vyholeného bezmozka, kát se za hříchy předků, ať domnělé či skutečné, a už vůbec ne za koloniální choutky světových velmocí. Kdo, kde a s jakou vizáží se narodil, na to nemáme vliv, předhazovat to lze maximálně rodičům... a snažit se žít tak, ať se za sebe nemusíme stydět. 70-75%
Pokud jste dočetli až sem, gratuluji a děkuji za trpělivost :-).

Jitty82
31.05.2019 5 z 5

Další reálný a silný příběh z pera vynikající autorky, který ve mně zanechal hluboký dojem.

Nevím, zda jsem schopna vzdát dostatečný hold a vysvětlit, jak moc pro mě přečtení této knihy znamenalo.

Jodi Picoultová je mistryně ve zpracování různých vážných témat, že máte pocit, jako byste je osobně prožívali.

Stejně jako Niagárská kaskáda může být viděna jako výsledek mnoha mnoha kapek vody hromadících se v bouřlivou, mocnou sílu, tak se také hromadí mnoho malých rasových záblesků, které vytvářejí ohlušující a drtivou realitu.

Vojslava
26.05.2019 5 z 5

Příběh, kterým se člověk hodně učí - v tom naprosto souhlasím s autorkou, která tuto myšlenku napsala v doslovu. Jasně jsem si při četbě uvědomila, že žádná maličkost není tak malá, aby nezapříčinila něco opravdu velkého, a zároveň že to, co se tváří jako zásadní a velké, může být vlastně velmi malicherné. A příběh sám je strhující, dojemný a vedoucí k zamyšlení nad vlastními postoji. Ano, může zarezonovat i se čtenářem, který v popisované realitě přímo nežije, a přesto ji denně v jiných rovinách potkává. K četbě doporučeno, třeba knihu za pár let vezmu do ruky znova.

elenai
25.05.2019 4 z 5

Tohle na mě dolehlo jak velký balvan. Román zcela určitě donutí čtenáře přemýšlet hlavně nad sebou samým a svým viděním problematiky. Autorka ho tímto textem prostě donutí. Mně z toho každopádně brní hlava pořádně a nenechám ty myšlenky jen tak ležet ladem. Takže za mě opět brilantně zpracované kontroverzní téma příběhu, ačkoliv byl text na můj vkus trošičku delší.

martisko3
25.05.2019 5 z 5

4,5* zajímavé téma rasismu (ano, stále i v této době) a nahlédnutí do právního systému USA, v knize na můj vkus moc chyb ve stylu chybějících písmen

Safienka
20.05.2019 5 z 5

To byla zase jízda! Ač jsem knihu z nějakého důvodu pořád odkládala, jsem nadšená jako snad z každé knihy od Jodi. Miluji její vždy originálně vybrané téma, které je probráno do hloubky a člověka obohatí. Takže za mě palec hore. Těším na další dílo, snad něco vyjde brzy.

ivulka15
12.05.2019 5 z 5

Uf,tato kniha mě absolutně dostala. Kdyby se mě někdo zeptal jestli jsem rasista,kategoricky bych odmítla. Ale teď po přečtení, nevím tak úplně jistě,co vlastně jsem. Každopádně doporučuji k přečtení.

Knihozrousenka
10.05.2019 5 z 5

Jako první jsem četla Je to i můj život a bylo to u mě za tři hvězdy, tohle je ovšem vyšší liga a až na pár drobností nemám co vytknout, a to včetně překladu i korektury, což u JTIMŽ byl dost problém. Je tu hodně věcí k zamyšlení, například jestli fakt nejsem rasista a nebo vlastně jsem, ale odmítám se ztotožnit s debilem, co má na hlavě vytetovanou svastiku. Každopádně téma rasismu je nevyčerpatelné a příběh v knize mě osobně dostal.

Alexxxka
08.05.2019 5 z 5

Jodi je snad moje úplně nejoblíbenější autorka. A Velké maličkosti jsou podle mě zatím úplně nejlepší kniha od ní. Pohled na téma rasismus je těžké. V každém asi jsou nějaké předsudky. Co mi nedělalo vůbec dobře byli stránky o Turkovi - takové chování a smýšlení a přesvědčení asi nikdy nepochopím. Konec velice překvapivý. Kniha se mi dostala pod kůži a rozhodně ji budu ráda půjčovat a doporučovat!!!

haha_ja
07.05.2019 5 z 5

Když jsem knihu brala do ruky, říkala jsem si, zda vzhledem k počtu stran nebude děj příliš roztahaný. Bylo tomu právě naopak. Kniha se mi velice dobře četla. Autorka sepsala příběh z pohledu afroameričanky, otce skinheada a z pohledu veřejné obhájkyně. Je zajímavé sledovat, jak se tito lidé v průběhu děje mění. Ono nic není totiž neměnné. Kolikrát jsem se zamyslela nad předsudky, které každý z nás nějaké má. Konec byl velice překvapivý a poslední strany jsem hltala ve velkém. Oceňuji autorčinu snahu nastudovat vše, co se této problematiky týče. Je třeba si uvědomit, že takové věci (obvinění na základě rasy) se bohužel v dnešním světě dějí. Do budoucna zkusím přečíst i něco dalšího od této autorky.

Sarrah
21.04.2019 5 z 5

Moje druhá kniha od této autorky a rozhodně opět nezklamala, těším se na další :-)

raraul
21.04.2019 4 z 5

Kniha se mi moc líbila, velmi zajímavé a neobvyklé téma, jak už to u Jodi bývá. Opět mě nezklamala.

lenkavildomcova
18.04.2019 5 z 5

Miluji tuto autorku. Vždy dokáže téma knihy pojmout velmi poutavě a napínavě. Doporučuji.

janulka1310
17.04.2019 5 z 5

Skvělý příběh, téma, zpracováním, prostě vše. Za mě super!

preciousek
16.04.2019 5 z 5

Kniha od Jodi opět nezklamala, otázka rasismu se řeší všude a pořád, super napsané... všem moc doporučuji

prcek19
14.04.2019 5 z 5

Wow to byla kniha..nutila mě číst dál a dál..objevila sem ji díky čtenářské výzvě a sem za to neskutečně ráda..to co autorka napsala je téma, které se řeší všude po světě a odvyprávěla to neskutečně..pohledy tři lidí na tento příběh, tomu dodávalo ještě větší jiskru a ta konečná kapitola ze strany Turka..naprosto nečekaná..všem doporučuji!

Marryzlis
11.04.2019 4 z 5

Perfektně odvyprávěné. Námět nabádá k zamyšlení. Akorát ta prudká proměna jedné postavy na mě byla neuvěřitelná.

Zuzkanka
02.04.2019 5 z 5

Asi bych tuto knihu nečetla nebýt Čtenářské výzvy, protože to bylo poměrně schůdné splnění bodu s tématem oxymoronu. Sama bych si ji nevybrala, protože se mi nechtělo číst o fňukajícím černochovi, který si bude stěžovat na to, jak se proti němu všichni spikli.. A ne, nepovažuju se za rasistu..
Teď, co jsem knihu dočetla, jsem moc ráda, že jsem měla tu možnost ji přečíst a udělat si nový obrázek. U nás moc černochů není, v zahraničí už bývají poměrně běžné smíšené páry, ale u nás je to pořád něco jako "Ježiši fuj!" Sama bych si asi černocha za partnera nevybrala (i když u Willa Smithe bych možná udělala výjimku).. Stačí si vzpomenout, jaké haló udělal černoch v letáku, že..
Často mě při čtení napadalo, že černochy tu sice nemáme, ale pár tmavších spoluobčanů tu s námi přece jen žije... Do jaké míry si můžou za své postavení sami a do jaké míry za to může to, že se narodili od čtvrtka do neděle?
V knize padlo hodně podnětů k zamyšlení, často mi tekly slzy nad tím, co se dělo..často jsem si říkala, že si za hodně věcí může Ruth sama a že hodně přehání.. ale je tomu opravdu tak?
Knížku doporučuji už jen pro to uvědomění, zejména pro ty, co zarytě tvrdí, že rasisty NEJSOU.
Jinak je skvěle napsaná, dobře se čte. Od této autorky to byla moje první četba a určitě nebude poslední.

Katka81
31.03.2019 5 z 5

Příběhy od Jodi mám prostě ráda. Je to moje oblíbená autorka. Sice se příběhy často odehrávají na stejném místě - v soudní síni, ale to neubírá na jejich čtivosti. Tato knížka patří do jejích top.

LaFiala
31.03.2019 4 z 5

Jodi Picoultová mě opět nezklamala. Krásně napsané, spousta extrémních situací, lidské bolesti, pochopení i nepochopení. V některých místech jsem musela knížku na chvíli odložit, rozdýchat to a popřemýšlet.
Počáteční kapitoly se překrývají a jen se mění osoba, která pasáž vypráví, to mi trochu vadilo, ale postupně se úseky méně překrývají, spíše navazují a mění se vypravěč.
Rozhodně doporučuju.

soudní procesy rasismus