Velké maličkosti

Velké maličkosti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/349796/bmid_velke-malickosti-2Kx-349796.jpg 4 1330 1330

Ruth je zkušená sestra pracující na novorozeneckém oddělení. Svého syna vychovává sama, neboť je vdovou po válečném hrdinovi. Nyní stojí před soudem, protože ji obvinili ze smrti novorozence – syna bílého amerického fašisty. Ruth je totiž černoška. Je však v tomto případu důležité, jakou má kdo pleť? Nebo je to jenom zástěrka pro předsudky a přesvědčení, které řídí životy nás všech?... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Small Great Things , 2016

MiliKry
21.09.2019 5 z 5

Moje první knížka této spisovatelky a rozhodně ne poslední. Jde vidět, že téma rasismu měla v knize výborně podchycené. Skvělá kniha !

baty
20.09.2019 5 z 5

Mě se kniha moc líbila. Četla jsem ji skoro jedním dechem. Otázka rasismu je velice citlivé téma, ale autorka se toho zhostila bravurně a s respektem. Já knihu určitě doporučuji a určitě to nebyla poslední kniha, kterou jsem si od této autorky přečetla.

jana1941
19.09.2019 5 z 5

Tohle bylo opět super. Je to moje druhá přečtená kniha Jodi Picoult a nezklamala, stejně jako ta první. Kniha se četla skvěle a hlavně u několika posledních stránek nešlo přestat. Těším se na další autorčiny knížky.

Agatha84
17.09.2019 3 z 5

Tak kde začít ... Mnohokrát již zmíněno,že téma to bylo nepopiratelně společensky závažné a je třeba mít jej stabilně na paměti. ALE.. Na tu rasovou strunu se tu hraje tak dlouho,až vám to připadá falešné. Ruth je tak zapálená v obranu svého pohledu,až vám leze na nervy, konec je tak nepravděpodobně sladkobolný,až si říkáte,zdali vůbec patří na závěr takto pojatého příběhu. Jsem zklamaná, nejenže je vyprávění nesmírně rozvláčné a těžkopádné se všemi svými odbočkami a průtahy,konec je tak nepovedený,že si říkáte,jestli to nakonec nebyla ztráta času. A to je škoda!

Jolina
16.09.2019 5 z 5

Nosné téma. Složité téma. Téma, které bychom v našich podmínkách třeba nebrali jako téma, kterým je třeba se zaobírat - ale zde je ukázano, že rasismus je v každém z nás a že nevíme, co a jak může cítit ten druhý. Téma porodnictví a jinakosti v dnešním světě je nakonec tak silné, že i kniha byla silnou výpovědí těch, kteří hledají v životě svou vlastní cestu, možná i svou vlastní identitu.

LahoferRose
10.09.2019 5 z 5

Moje druhá kniho od Jodi P. a musím říct, že budou následovat další. Spisovatelka se nepouští slepé do psaní knihy, na kterou není připravena. Charaktery rozvíjí, nikdo není černobílý, nikdo není jenom zlý, jenom rasista, jenom vztahovačný, jenom hodný,... Zkrátka, postavy jsou lidské. Ale čtení pasáží s Turkem mě stálo opravdu hodně úsilí a musela jsem si na konci jeho kapitol odpočinout. Knihu doporučuji.

ttpnkov
07.09.2019 4 z 5

Jodi se mi dostala pod kůži Vypravěčkou, od které jsem se nemohla odlepit. U tohoto kousku jsem chvílemi měla problém udržet pozornost a neodbíhat kolem, nicméně někdy v polovině si mě kniha něčím získala a utvrdila mě v tom, že autorka ví, co dělá. Upřímný, a ve své podstatě dost drsný, příběh je přesně to, co je potřeba. Tak trochu Harper Lee, ale z lehce odlišného soudku.

Irsaf
07.09.2019 5 z 5

Kdyby to šlo, dala bych knize 10 hvězd...
Sice jsem se ze začátku nemohla začíst, ale bylo to čím dál lepší...
Moc krásně napsáno...
Jedna z nejlepších knih, co jsem četla...

Ophelie
05.09.2019 4 z 5

Kniha se na pozadí příběhu porodní sestry Ruth věnuje především otázkám diskriminace černochů a rasismu. Příběh je vyprávěn z pohledu několika osob, jež jsou součástí celého příběhu. Asi nejzajímavější pro mě bylo číst vždy části od Ruth a od Turka. Musím říct, že smekám před autorkou J. Picoult, hodně jsem se při čtení dozvěděla i o historii rasismu a především fašismu v Americe. Každopádně se jedná o dost silný příběh, který ve vás ještě dlouho po přečtení zůstane . Rozhodně kniha stojí za přečtení!

petaSk
29.08.2019 3 z 5

Téma je sice závažné, ale v knize je už posunuto za hranice, kterému já v našich končinách nerozumím a nemůžu se s ním identifikovat. Jsem z Ostravy a vůči určitému etniku tady je otevřená a tolerovaná netolerance, třeba vtípky apod. a to z obou stran a málokdo se nad tím pozastaví. Proto v sobě zpytovat svědomí, jestli bych se v autobuse posadila vedle postarší bělošky nebo černocha je pro mě zatím mimo. Zároveň mi vadilo černobílé a dané rozdělení stran - bílý neonacista versus oddaná černá ošetřovatelka a matka.
Paní autorka ale vypravěčský talent má, to se ji musí uznat.

hapac
29.08.2019 4 z 5

Hezky napsaný příběh o tak důležitém tématu jako je rasová nesnášenlivost. Myslím si, že je třeba takových knížek a příběhů, už proto, že nás čtenáře donutí o takových tématech přemýšlet. Určitě si časem zase nějakou knihu od J.Pocoult přečtu.

a.k
24.08.2019 5 z 5

Nevšedně zpracované téma rasové nesnášenlivosti. Člověk by skoro řekl, že s ničím novým už nejde přijít a ejhle, najednou sami přemýšlíte, jak byste se v určitých situacích zachovali sami.
To, že mě autorka dostane každým svým románem, už jsem si zvykla. Ale že mě dojme už někde na desáté stránce? A silných momentů pak přijde ještě celá řada.
Výborné. Doporučuji.

Lenka1204
20.08.2019 5 z 5

Jodi opět nezklamala. Kniha se krásně četla, měla poutavý děj a nutila čtenáře k zamyšlení. Prostě paráda jako vždy.

Bórborka
16.08.2019 5 z 5

Málo nad knihami, které dočtu zpětně přemýtám, ale velké maličkosti se staly výjimkou. Autorka téma rasismu v této knize zpracovala opravdu zajímavou formou. Od knihy jsem se nedokázala odtrhnout a po dočtení nad ní stále přemýšlím. Je až neuvěřitelné, že v dnešní pokročilé době dokážeme být stále v některých případech tak pozadu.

rilajaan
14.08.2019 5 z 5

Krásná kniha na velmi těžké téma rasismu. Hodně jsem při čtení přemýšlela, co já, jak bych se zachovala, kdybych bylo postavena do stejné situace a konec byl fakt dobrý.

janica09
13.08.2019 5 z 5

Opět vynikající, navíc téma, o kterém jsem doposud nečetla. Jodi je prostě jednička.

Miretti
04.08.2019 5 z 5

Kniha si mě naprosto získala a nešlo se od ní odtrhnout. Jody prostě umí. Celou dobu mi řádky běžely před očima jako napínavý film. A oceňuji i to, že záporná postava je vykreslena tak, že i přes její postoje jsem ji občas dokázala pochopit. Úžasně vykreslené lidské charaktery. Jedna z nejlepších knih, co jsem četla..

Mardou19
31.07.2019 4 z 5

Velmi dobrá a zajímavá kniha. Překvapivé rozuzlení. Zase trochu jiný pohled na otázku rasismu. Donutila mě se zamyslet sama nad sebou...jsme nakonec všichni rasisté?

certik003
30.07.2019 4 z 5

Knížku jsem si koupila hned po jejím vydání, aniž bych se pořádně podívala, o čem je, protože autorku mám moc ráda a automaticky kupuju všechny její knížky. Protože jsem ale předtím přečetla knížku na podobné téma a přiznávám, že projevy rasismu nesnáším a zároveň se mi příčí i pozitivní diskriminace, takže jsem čtení na hodně dlouho odložila a sáhla po ní s hodně velkým zpožděním.

Rozhodně knížce nemůžu upřít čtivost, i když vzpomínání Turka bylo občas docela zdlouhavé a popravdě mi jeho pasáže vůbec nedělaly dobře. Přestože na jednu stranu chápu, z jakého důvodu se z něho stal rasista, ta druhá takové chování odmítá. Ruth naproti tomu byla prakticky matka Tereza, aby mi byla úplně sympatická, někdy jsem měla pocit, že je zbytečně vztahovačná. I když pokud někdo žije každý den s projevy předsudků, musí to být ubíjející. Obzvlášť, když s touhle situací nemůžete nic dělat. Problém je v tom, že se svými životními zkušenostmi tuhle knížku pochopit nemůžu. Kennedy měla pravdu v tom, že by každý měl začít sám od sebe. Jenomže na druhou stranu mi zase vadí takové to „sebemrskačství“ a chtěla bych vidět, co by se dělo, kdyby se běloch přistěhoval do vyloženě černošské čtvrti. Rozhodně by se setkal s projevy rasismu. A dotklo se mě, že pokud se směju vtipům o černoších, jsem špatná. Ale já se směju i vtipům o blondýnách, policajtech, apod., pokud se mi zdají vtipné a nevidím na tom něco špatného.

V každém případě je to další hodně povedená knížka autorky, po které zůstává spousta emocí, věcí k zamyšlení a otázek, na které nemám odpověď. Už se těším, až od ní vyjde další knížka, rozhodně si ji koupím.

Svica
29.07.2019 4 z 5

Velice zajímavý a čtivý příběh. Autorka přesně vystihla oba pohledy hlavních hrdinů a jejich životní příběh mně totálně vtáhl do děje. Doporučuji.

soudní procesy rasismus

Jodi Picoult