V šedých tónech

V šedých tónech
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363677/bmid_v-sedych-tonech-xw5-363677.png 5 3792 3792

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Ale jednoho večera k nim domů vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři. Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně nenechat se zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky své rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům podaří jejímu otci je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech. Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho…... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , CooBoo

Between Shades of Gray , 2011

SimonaM86
10.06.2021 5 z 5

Doporučuji!!! Silný příběh, který by si měl přečíst každý!

Evka271
10.06.2021 5 z 5

Je těžko popsat pocity z této knihy .Velmi pěkně se četla i když byla o utrpení o kterém sem vůbec neměla tušení že se dělo . Čtu hodně knih z koncentračních táborů ,tohle bylo úplně jinak kruté .

mončičák42
25.05.2021 5 z 5

Právě jsem dočetla tuto knihu s velmi vydařenou obálkou a snažím se napsat komentář. A nejde mi to. Kniha mě zcela odrovnala. Vím, že historie nikdy nebyla moje silná stránka, ale nyní se úplně stydím, že jsem nevěděla, jaká zvěrstva se děly lidem v Pobaltských státech. Knihu jsem musela číst s častými přestávkami, protože mi bylo až zle. Obdivovala jsem hlavní hrdiny za jejich odvahu, vytrvalost, štědrost, empatii, pracovitost a nesmírnou touhu přežít. I v nelidských podmínkách si dokázali udržet svoji důstojnost a zdravý rozum. Autorka dokáže psát tak "lehce" o tak těžkých věcech. Protože mi nejde dobře vyjádřit to, co bych chtěla o knize říct, obzvláště když nechci něco prozradit, musíte si knihu přečíst...

Tritvaetna
21.05.2021 5 z 5

Přečetla bych to za den nebýt toho, že jsem se rozhodla dělat přestávky, abych měla čes nad tím přemýšlet, a taky abych si od toho zoufalství trochu vyčistila hlavu. Bohužel mám knihu jenom půjčenou, ale teď si říkám, že bych si ji možná měla i koupit.

Lvíček835
21.05.2021 5 z 5

Přečetla jsem ji za dva dny.Čekala jsem hodně ale bylo to ještě lepší.Nemohla jsem se od knihy odtrhnout byla prostě dokonalá,ale stalo se my že jsem si i pobrečela po celkovém přečtení si člověk hned váží všeho toho co má

lucy.sankova
20.05.2021 5 z 5

Přečteno za dva dny. Nemohla jsem se odtrhnout. Až se mi nechtělo věřit, že se tohle opravdu mohlo stát. Mohlo. Bohužel. Bylo mi z toho slabo :( .. Člověk si hned o to víc váží toho, co má a jak dobře se tu vlastně máme ..

hanavka
17.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Tato kniha mi nějaký měsíc ležela na poličce. Vždyť vychází pořád tolik skvělých knih, však tahle chvíli počká, myslela jsem si... To jsem ještě netušila, že ji přečtu za jedno odpoledne a jednu noc. Jakmile ji otevřu, už nemůžu přestat.
Díky za tuhle knihu. Vedle všech těch vydaných tetovačů, Cilek a švadlen, které dělají z hrůz 2 sv.v. junácké bojovky, je tato kniha obsahově surová a realistická. Víte o červech ve zbytcích jídla, škrábete se, jako by vám taky skákaly vši z vlasů do obočí, bolí vás dásně jako při kurdějích a přesto řádky hltáte, cítíte v ruce oblázek s třpytkami, na jazyku chuť štědrovečerní čokolády a na tvářích paprsky prvního slunečného dne za polárním kruhem. Smějete se a brečíte a říkáte si, že tohle nikdy nemůže dopadnout dobře. To přece žádné tělo a žádná duše nemůže vydržet. A taky, že to třetina obyvatel pobaltských zemí nevydržela. Čest jejich památce a velké díky autorce a přeživším, kteří jí propůjčili důvěru a svěřili svůj příběh.

limruska
16.05.2021 5 z 5

Zasloužený plný počet hvězd! Krásně napsaná kniha, s bohatým ač smutným dějem, protkaným pravdou Stalinovské doby. Po přečtení knih z této doby, vždycky přemýšlím, proč se nenašel nikdo, kdo by Hitlera a Stalina dokázal včas zastavit. Kam to až došlo, že po desítkách let tu čteme knihy, ze kterých nás mrazí.

Pajulinka69
10.05.2021 5 z 5

Velice silný příběh, plný bolesti a hrůzy druhé světové války. Násilné odvlečení milionů obyvatel Pobaltských republik krutovládcem Stalinem. Příběh vypráví dospívající dívka Lina, která se ocitla se svou rodinou a dalšími lidmi na Sibiři. Autorce musím opravdu zatleskat, za tuto poutavou knihu. Určitě si ji přečtěte, nebudete litovat.

MedvidekS
03.05.2021 5 z 5

Po těchto knížkách mám vždycky hroznou zlost na lidi... skvěle napsaný příběh, Ruta nezklamala.

Terka_v25
02.05.2021 5 z 5

Román přibližuje osudy pobaltských států a jejich obyvatel za 2. sv. války. Tyto státy obsadil Stalin a započal se svou politikou - likvidace a odsunu těch, kteří se dostatečně nepodrobili. Kniha V šedých tónech je smutnou připomínkou toho, co bylo a na co bychom neměli zapomínat, protože jen v rámci pracovních táborů byly utýrány miliony obětí. A další lidé, kteří měli to štěstí, že přežili, si následky nesli po celý život. Co všechno je člověk schopen udělat člověku...

japam
30.04.2021 5 z 5

Hezká čtivá kniha,určitě na ni nezapomenu.

Warden
25.04.2021 3 z 5

MOŽNÝ SPOILER

Smutná kniha o smutné době a smutných věcech.
U knih, které tady mají tak vysoké hodnocení, vždycky zbystřím, protože většinou hodnocení neodpovídá a nevím odkud to lidi sypou.
Tušení mě nezklamalo ani tentokrát.
Hlavní problém této knihy je v tom, že autorka je mizerná vypravěčka. Hodí nás sice rovnou do děje a vyprávění má tempo vlaku uhánějícího na Sibiř, ale čím déle v tom vlaku jedeme a blížíme se lágru, už tušíme, že tam něco drhne a že to není ono.
Napětí a zájem o osudy postav se tak nějak pomalu začínají vytrácet a popravdě v druhé půlce knížky, už mi bylo úplně jedno, co se s kým stane.
A tím koncem to autorka taky nějak extra nevylepšila. Připadá mi to, že už nevěděla jak dál, tak to sekla.
Je fajn, že se o Stalinských čistkách a zvěrstvech píše, protože tohle svinstvo nesmí být zapomenuto. Ale pokud je to ve výsledku mdlé a ubíjející, postavy nezajímavé a omílá se neustále dokola jen zima, hlad a polární noc, pocity zůstavají značně rozporuplné.

Salisi
23.04.2021 5 z 5

Všem bych tuto knížku doporučila.... Skvělá knížka o nepěkných věcech jako je hlad, zima, utrpení, smrt. Od první kapitoly mě knížka natolik vzala, že jsem se od ní nemohla odtrhnout a hltala stránku po stránce.
Mám i ráda styl psaní, které Ruta Sepetys používá ve svých knížkách.

leucantha
19.04.2021 5 z 5

Napsáno úžasně, všem bych doporučila k přečtení...a garantuji, že se pak budou dívat na svůj život a své problémy jinak!

LadyCotton
19.04.2021 5 z 5

Velice krásná kniha o nepěkných věcech. Autorka píše velice dobře - krátké, výstižné kapitoly. Příběh ve vás něco určitě zanechá.
Je dobře, že se stále najdou autoři, kteří se nebojí psát o hrůzách co Sověti napáchali, protože je nutné na to nezapomenout. A my čtenáří, si díky tomu neustále připomínáme, jaké máme štěstí, že žijeme v míru a naše rádoby starosti jsou naprosto malicherné.

barbb8k
12.04.2021 5 z 5

Tak už chápu, co všichni milují na knihách od Ruty Sepetys. Nikdy jsem nechápala to obrovského haló kolem těchto knih, ale už mám jasnou představu.
To, jak autorka umí krásně popsat něco nechutného, strašného a nelidského, je prostě úžasné.

Už od začátku mi hrozně sedl styl, jakým Ruta Sepetys píše.
Do děje jsem se začetla už v první kapitole a nedokázala jsem se odtrhnout.
Během čtení celé knihy se ve mně vystřídala strašná spousta pocitů, ale ani náznak něčeho radostného. Celou dobu mi běhal mráz po zádech a ať se snažím sebevíc, prostě si nedovedu představit, jaké to muselo být.

Všechny postavy jsem si zamilovala. Lina se rozhodně stala jednou z mých nejoblíbenějších knižních hrdinek.

Na konci nechyběla ani krásný závěr.

Jak bych celou recenzi shrnula? Třeba těmito dvěma slovy. Klobouk dolů.
4,5/5⭐

zuzu8480
05.04.2021 5 z 5

Skvělá kniha! Četla se skoro sama, kapitoly byly krátké,prelouskala jsem ji za dva dny,ač jsem si původně myslela,že se bude (vzhledem k tematu) číst obtížně. Opak byl pravdou. Nedokážu si ani představit, co museli tito lidé prožívat, jak silní museli být! Jsem ráda,že jsem se, díky čtenářské výzvě,k této knize dostala.

Feliska764
25.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Do téhle knížky se mi moc nechtělo, čekala jsem, ze to nebude veselé a optimistické čtení. To opravdu neni. Knížku jsem však přečetla jedním dechem, je psána opravdu čtivě a je v ní neskutečně poutavě popsáno, jak si člověk zvykne na všechno a jak neuvěřitelně silní museli být lidé, kteří byli vytržení ze svého prostředí a uvržení do gulagu tisíce kilometru daleko kdesi na Sibiři, a jak obrovskou vůli k životu museli mít. Lina, která na začátku lehkomyslně zapomene na stole bochník chleba, protože hledá skicák, se pod vlivem okolností promeni v silnou osobnost, která se nebojí chodit krást dřevo a tajně pohřbívá matku. Silná kniha.

klara.sebkova
24.03.2021 5 z 5

Tohle je tak dojemný a smutný příběh, který poodhaluje teror v pobaltských státech za druhé světové války. Je tam téměř hmatatelná skutečnost a mrazivost a vy se cítíte jako Lina. Najednou si uvědomíte, že vaše problémy jsou malicherné oproti těm jejich. Opravdu mrazivý lidský příběh.