Soudné sestry

Soudné sestry https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285796/bmid_soudne-sestry-TmT-285796.jpg 5 1786 167

Na Zeměploše, která je placatá a putuje vesmírem na zádech obrovské želvy, se najednou dějí nepředstavitelné věcí, neboť do královské politiky se zamíchaly tři místopřísežné čarodějky – Bábi Zlopočasná (ta z Čaroprávnosti) a její dvě kolegyně z magického sdružení. Bojují totiž o to, aby na trůn dosedl ten správný král... Příběh, ne nepodobný Macbethovi, se točí okolo tří čarodějek: Bábi Zlopočasné, Stařenky Oggové, stařešiny rozsáhlého klanu Oggů a majitelky nejhorší kočky na světě (Silvera), a Magráty Česnekové, věřící v nefunkční okultní předměty. Z krále Lancre Verence se stane duch poté, co ho zavraždí jeho bratranec Lord Felmet. Jenže Felmetova krutovláda se třem místním čarodějkám nelíbí a znovu se snaží dostat na trůn pravého krále, Verencova syna Tomjana. (Toho po vraždě Verence ukryjí v kočovné společnosti trpaslíka Mášrechta i s královskou korunou.) Protože ale neví, jak se zbavit vévody Felmeta a jeho manžeky, posunou čas v Lancre o patnáct let dopředu, aby mohl mladý Tomjan vznést požadavky na trůn…... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

Wyrd Sisters , 1988

evvva
18.12.2021 5 z 5

Já ty tři fakt žeru...pravdou je,že závěr mi dal zabrat...udržet nit a pozornost bylo o chlup z bradavice náročnější,ale dílo se podařilo a teď hurá na linecké...snad se zadaří obdobně!

Freedomova
31.10.2021 5 z 5

Můj milovaný Terry Pratchett nemůže zklamat - opět naprosto skvělá kniha. Mezi spoustou humoru, poutavého příběhu a geniálních slovních hříček, lze najít i veliký kus moudrosti. Líbí se mi, že hluboké myšlenky jsou do příběhu tak vtipně zasazeny, že pokud chceme, můžeme nad nimi popřemýšlet, ale pokud toužíme jen si vyčistit hlavu, nenutí nás prvoplánově k hloubání. Je to prostě neuvěřitelně skvělá, mnohovrstevnatá zábava a doporučuji všem! Nemohu nezmínit geniální překlad Jana Kantůrka - pokaždé žasnu, jaké slovní obraty dokáže vymyslet.

Lubošovo
08.06.2021 5 z 5

Čarodějky jsou ze Zeměplochy nejlepší ;)

Metla
23.05.2021 4 z 5

„Magráta užila spoustu pudru, aby byla její tvář bledá a tajemná. V kombinaci s nešikovně naneseným líčidlem a očními stíny teď její obličej vypadal tak, že strážný měl dojem, jako by se díval na dvě mouchy, které havarovaly v cukřence.“

V rámci druhého čtení celé série, hezky od úvodního dílu k poslednímu, se několikrát ročně vydávám prozkoumávat Zeměplochu sira Terryho Pratchetta. Ve společnosti „Soudných sester“ jsem byla naposledy před čtvrt stoletím, vzpomínky však kupodivu příliš nevybledly. Věděla jsem, že nebudu zklamaná, čarodějky jsou prostě k sežrání: Bábi Zlopočasná je takovou jejich drsnou esencí, živelné Stařence Oggové nelze odolat a Magráta tuhle silnou dvojku z pozice snaživé novicky vhodně doplňuje. A potom jsou tady králové, padouši bažící po moci, vražda, následník trůnu, duchové, neveselý šašek s vyvinutým smyslem pro povinnost i pudem sebezáchovy, Stařenčin kocour Silver, divadelní společnost a hra, jejímž prostřednictvím se mají měnit dějiny. Také Smrť má své cameo.
Knihu jsem si naplno užívala, dokud čarodějky nezamíchaly s časem, potom mi začaly myšlenky čím dál častěji prchat od shakespearovské zápletky k všedním záležitostem. Přesto „Soudné sestry“ neztratily kredit jednoho z náramně povedených dílů Zeměplochy. 80%

Komentář zakončím opět Magrátinou snahou vyhlížet jako správná čarodějka: „...zaplétala si do vlasů fialky a prvosenky. Výsledek jejího každodenního snažení bohužel nebyl ani zdaleka takový, jak doufala. Většinou vypadala, jako když jí spadl na hlavu skleník.“

icewind
08.05.2021 5 z 5

K tomuto dílu není moc co dodat...naprosto neodolatelná partička čarodějek, neméně dalších více či ještě méně důležitých postav a přemnozí jiní efektové, skoro by se chtělo říct, že příběh působí napsaný až s trpasličí lehkostí :)

Anasa
22.04.2021 5 z 5

Před několika lety jsem Pratchetta otevřela a zavřela. Teď jsem dostala audioknihu Soudné sestry a úžasně jsem se bavila, především tedy vždy, když se čarodějky daly do akce. Spolu byly dokonalé a užívala jsem si chvilky, kdy se Magrátiny představy o magii srazily se střízlivým přístupem jejích starších přítelkyň. A ještě jedna "maličkost", která mne baví - ta půvabná jména, takový Mášrecht je lahůdka sama o sobě..

Koza3
26.03.2021 4 z 5

Je vtipné, že jsem si po nějakých dvaceti letech od předchozího přečtení pamatoval jen to, že si Magráta vycpávala poprsí punčocháčema :-) Jak jsem na to v knížce narazil, nostalgicky jsem se uculil. Čarodějky a hlídka byly moje oblíbené série a Lancre a jeho krásu obdivuju teď po letech asi víc než jako náctiletý. Dá se v tom najít hromada srovnání, ale pro našince to bude asi ne moc známé prostředí, protože Shakespeara jsme četli tak možná z donucení na výšce (a to jsme to ještě očůrali chytrým výcucem z wikipedie). Každopádně divadla a vážné středověké mluvy je tady pomálu, ale vtip tu najdete na každé pralesní mítince. Super díl, těším se na další!

Chesterton
10.03.2021 3 z 5

Soudné sestry jsou vážně svéhlavičky originální, jen co je pravda. Nedokázala bych si vybrat jedinou. Tentokrát se vyřádily a předvedly v tom nejlepším světle.
Divadelní spolek a Shakespearovská zápletka taky nebyla marná a konec všemu nasadil korunu.
Chvílemi jsem tápala, sem tam hluché místo, až bych řekla díl, který jsem mohla přeskočit.

"Poslyš děvče," naklonila se k ní Bábi: "Démonům je lhostejná vnější podoba věcí. Důležité je, co si myslíš!"

Taky je to pro mě poprvé, kdy se Pratchett pouští (někdy zdatně, jindy méně) i na tenčí led.

" V šaškovi se zatajil dech. Když za nekonečných nocí ležel na tvrdých dlaždicích, sníval o ženách, jako byla tahle. Když se nad tím chvilku zamyslel, došel sice k názoru, že ženy, o kterých sníval, byly přece jen trochu jiné - tak například byly poněkud více obdařeny v hrudních partiích, nosy neměly tak červené a špičaté a jejich vlasy byly tak nějak vlnitější. Jenže šaškovo libido bylo naštěstí dost chytré, aby rozeznalo rozdíl mezi nemožným a celkem snesitelným, a rychle zapojilo jisté filtrační okruhy."
3/2

NicMocVládce
04.03.2021 5 z 5

Kdo by neměl rád dámy čarodějky, ani si nemůžu vybrat jakou z nich mám nejradši i když mi asi nejvíc imponuje Bábi Zlopočasná. No a teď mě tíží svědomí za ty další dvě. Zbožňuju všechny :) .

NikiGrouse
23.02.2021 5 z 5

Tyhle báby jsou asi moje nejoblíbenější postavy na Zeměploše:-D

puczmeloun
22.01.2021 5 z 5

Skvělé. Podle mě vlastně první opravdová Zeměplocha - na předchozích dílech se Pratchett rozepsal, vybrousil styl, stanovil určité hranice a pomalu začal svůj svět zaplňovat (možná Mort už se blížil ideálu). A teď už jede svým klasickým stylem plným humoru, obřího množství odkazů, pomrknutí i větších šťouchnutí. Kdy mnoho z nich asi člověk ani nemá šanci odhalit - např. Shakespeara jsem nikdy nečetl a v divadle/TV viděl jen část z jeho děl. I tak ale člověk nemůže nemilovat popisy vládnutí, debaty o zemi, divadle, hrátky se symboly a stereotypy (lidskými i pohádkovými). Je až neuvěřitelné, co všechno se do knihy o jednom klasickém čarovném příběhu vejde za množství témat. Tohle je Pratchett, jak ho mám opravdu rád...

KristinTj
07.01.2021 5 z 5

Mně to vlastně často moc nebaví, ty Pratchettovy příběhy. Užívám si spíš život zeměplošský. Aktuální situace, která je při každém čtení docela jiná. Malá překvapení, co mě při dalším poslechu zatahají za ucho, strčí slámku do nosu, dloubnou do žeber a na moment mě přetočí vzhůru nohama. A co vy, jak se vám šklíbí?

eltondo
21.12.2020 4 z 5

Magráta je moje favoritka. Dobrý byl i duch krále Verence. Naopak Tomjan mne moc nebavil.

czermy
26.10.2020 5 z 5

Skvělá variace na Macbetha! "Je to dýka, co tu vidím tanout?" "Ne Sire, to je kapesník". Dvakrát jsem viděl také divadelní verzi Divadla v Dlouhé, moc pěkně zpracovanou, kniha je ovšem samozřejmě lepší.

mataj
10.10.2020 5 z 5

Miluji Zeměplochu a taky trio bezkonkurenčních čarodějek. Bavila jsem se královsky, ostatně jako zatím pokaždé. Milé a vtipné čtení a k tomu neuvěřitelné "moudra".
...stařenky na roští byly prostě boží...

marprot
23.08.2020 5 z 5

Jakožto první kniha, která mě uvedla do světa Zeměplochy, určitě nezklamala. :)) Určitě nebyla poslední!

Jass
05.08.2020 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha (Zuzana Slavíková) při zavařování meruněk.
Mám s Prachettovými knihami vážně podivný vztah, mám pocit, že bych je měla zbožňovat, ale zkrátka to pro mě nikdy na stoprocent nefunguje (s výjimkou Národa, ten pro mě funguje přinejmenším na tisíc procent...). To ovšem neznamená, že jsem si tuhle knihu úžasně neužila. Shakespearovské narážky a odkazy byly naprostou lahůdkou a řadu postav jsem si tu skutečně oblíbila (což se mi u Prachetta obecně moc nestává). Moc se mi líbilo celkové vyústění knihy (možná proto, že jsem si správně tipla, kdo se stane králem) - i když bych možná ocenila ještě pár stránek na víc... z tohodle příběhu pro mě totiž nebylo úplně snadné odejít.
Co se formy týče, audiokniha je krásně dramaticky namluvená a v tomto ohledu si nemám na co ztěžovat. Celkově skvělé a doufám, že se k další prachettovce dostanu dřív než tentokrát.

Kami33
19.07.2020 5 z 5

Pro mě jsou Bábi Zlopočasná a Stařenka Oggová oblíbené hrdinky. Nebojí se vzít věci do svých rukou a dokáží změnit běh dějin a to doslova. Super

Pawlisman
08.06.2020 4 z 5

Tak jak jsem v minulych dilech vyzvihoval nektere spise realne casti, tak cela prilis realne oohadkova kniha s mensim podilem fantaskniho chaosu mi taky nesedi. Vlastne prilis dlouha kniha a chvilemi nuda. Samozrejme obsahuje svetlejsi pasaze a klasicky brilantni vtip a prirovnani. Ale trochu jiz vypusteny zaver a prilis malo magickeho blaznivstvi diky nemuz je prave Zemeplocha vyjimecna. Prilis u zeme a prilis rozvlacny spad a malo zvratu. Chceme vice pratchettoveho koreni ????

kurama45
27.05.2020 5 z 5

Iskrivý príbeh o troch čarodejniciach nie nepodobných vašim sympatickým, ale šibnutým susedkám. Paráda.