Soudné sestry

Soudné sestry https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285796/bmid_soudne-sestry-TmT-285796.jpg 5 1783 167

Na Zeměploše, která je placatá a putuje vesmírem na zádech obrovské želvy, se najednou dějí nepředstavitelné věcí, neboť do královské politiky se zamíchaly tři místopřísežné čarodějky – Bábi Zlopočasná (ta z Čaroprávnosti) a její dvě kolegyně z magického sdružení. Bojují totiž o to, aby na trůn dosedl ten správný král... Příběh, ne nepodobný Macbethovi, se točí okolo tří čarodějek: Bábi Zlopočasné, Stařenky Oggové, stařešiny rozsáhlého klanu Oggů a majitelky nejhorší kočky na světě (Silvera), a Magráty Česnekové, věřící v nefunkční okultní předměty. Z krále Lancre Verence se stane duch poté, co ho zavraždí jeho bratranec Lord Felmet. Jenže Felmetova krutovláda se třem místním čarodějkám nelíbí a znovu se snaží dostat na trůn pravého krále, Verencova syna Tomjana. (Toho po vraždě Verence ukryjí v kočovné společnosti trpaslíka Mášrechta i s královskou korunou.) Protože ale neví, jak se zbavit vévody Felmeta a jeho manžeky, posunou čas v Lancre o patnáct let dopředu, aby mohl mladý Tomjan vznést požadavky na trůn…... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

Wyrd Sisters , 1988

slawa.cap
23.03.2019 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Klasická pohádka o ukrytém princi a třech sudičkách a od začátku musí být každému jasné, jak to má skončit. Pratchett neustále zvedá laťku a o proti Čaroprávnosti je to obrovský skok k lepšímu.

Rowana
17.03.2019 5 z 5

Jsem nadšená. Knihu jsem měla k dispozici ve zvukovém provedení v podání Zuzany Slavíkové, která v jejím přednesu je rozhodně jedinečná. Je tam tak zhruba deset hlavních či hlavnějších postav a ona svým hlasem, intonací dokázala každé z nich vtisknout nezaměnitelnou charakteristickou osobnost. Při poslechu jsem před očima viděla kostnatou postavu a strohou tvář Bábi Zlopočasné i buclatou spokojenou tvářičku a kyprou postavu Stařenky Oggové, o Magrátě a dalších ani nemluvě. Jediné, co mi v nahrávce zpočátku trochu chybělo bylo ono odlišení Smrtě, které bylo používáno v knihách namluvených panem Kantůrkem. Ona dunivost v hlase, která nezaměnitelně naznačovala, že mluví právě on. Je to škoda, myslím, že by se to sem klidně hodilo.
Ale nevadí, příběh je pěkný a podání také.

tannasja
16.03.2019 4 z 5

Skvělá kniha, poutavě a zábavně napsaná. Líbila se mi i jevištní adaptace Divadla v Dlouhé. A mám pocit, že se líbila i Pratchettovi :)

Česneksmedem
19.02.2019 4 z 5

Dle mého byla jednoznačně z knihy nejlepší stařenka Oggová. Její životní moudra kolem pití a sexu by se dala tesat do kamene. A píseň o tom, proč má pan Ježek jednu velkou výhodu byla vrcholem.
Samozřejmě kniha má i silný morální podtext a ukazuje s naivitou pohádky (která se bohužel ale většinou netýká reálného světa), že zlo, intriky a nabubřelost vrchnosti je nakonec potrestáno.

kattyV
01.02.2019 5 z 5

O Pratchettovi jsem slýchala celá léta, syn má ve své knihovně snad všechny jeho knihy, ale pořád jsem se nemohla odhodlat se do jeho děl pustit. Velká chyba.
Bábi Zlopočasná, Stařenka Oggová i Magráta Česneková se staly mými oblíbenými postavami, podobně jako Smrť a celá řada dalších postav. Mimo jiné musím říct i to, že Kantůrkův překlad je geniální.

zuzana4291
27.01.2019 4 z 5

Nádherná kniha, která má hezký až romantický příběh. A 3 čarodějky jsou prostě "boží". Jen ten konec je trošku delší než je potřeba, ale i tak má kniha své kouzlo.

druzickaster
11.01.2019 5 z 5

Výbroný příběh, bavily mě čarodějky, bavila mě divadelní společnost, fakt super hlášky a super díl. Šašek mě z kraje sice štval, ale odpustil jsem mu. Asi je to krátké, ale přečtěte a pochopíte.
Doporučuji a hurá na další díl.

Hadati
09.01.2019 5 z 5

Tenhle román byl před mnoha lety zfilmován do animované podoby ve stylu starých Disneyovek a v naší zemi několikrát alternován v divadelních představeních. Považuji ho za první příběh, kdy už si Pratchett svou představu o Zeměploše upevnil ve své mysli a už jen prováděl lehčí úpravy svého světa.

Bábi Zlopočasná přitvrdila a vzbuzuje větší strach u běžných občanů než v Čaroprávnosti, kde se objevila poprvé. K sobě pak přibrala další čarodějku Stařenku Oggovou, která Bábinu vážnost vyvažuje svým veselím i počtem svých potomků. Třetí čarodějkou je pak mladá Magráta Česneková, která je ve svém oboru nová, takže postupně zjišťuje od zbylých dvou, jak to vlastně v čarodějnictví ve skutečnosti funguje.

Tyto tři čarodějky se náhodou připletou do politických machinací maličkého království Lancre. A protože čarodějky jsou z principu zvídavé a nesnesou, když se k nim někdo chová neuctivě, stanou se i hybatelky osudu celého království, přestože by si měly od toho podle tradic držet odstup.

Soudné sestry mají jako stěžejní téma zejména parodii Shakespearových her, zejména Macbetha. Nemusíte sice nutně znát Shakespeara, abyste se při čtení této knihy bavili, ale je to lepší. Humoru je tu tolik, že by se dal nabírat vidlemi.

hannah2000
28.12.2018 5 z 5

Jedna z mých prvních přečtených knih od Pratchetta a musím zkonstatovat, že čtení mě bavilo od prvních řádků do konce a celý příběh mě doslova pohltil. Rádobysesnažícíbýtizlá Bábi Zlopočasná, svérázná Stařenka Oggová i mladá, nezkušená, ale snaživá Magráta. Trio čarodějek, které vstoupilo do dění na hradě a celou dobu dodávalo příběhu správný směr (čarodějky se sice do politiky nepletou, ale přece nedovolí, aby zlo mělo volnou cestu :-) ). K tomu intriky, královražda, napětí, magie i trocha lásky. To všechno stvořilo poutavý napínavý příběh. A to celé je proloženo milým, příjemně parodickým humorem, který při čtení otupuje starosti všedního dne. Proto bych knihu doporučila všem, co rádi napětí, humor a kdo si chtějí odpočinout od náročných všedních dnů. Čarodějky ze svérázného Pratchettova světa Zeměplochy a zábavné a "košaté" věty překladatele pana Kantůrka jsou k tomu jako stvořené.

momo01
25.12.2018 5 z 5

Jedna z těch knih, kterou jsem četla minimálně sedmkrát (to číslo mezi sedmičkou a devítkou si netroufnu ani pomyslet, natož napsat nebo vyslovit) a pokaždé mě pobaví a okouzlí.

alibaba72
28.11.2018 5 z 5

U této knihy jsem se opět královsky bavil, Stařenka Ogová, Bábi Zlopočasná a Magráta Česneková jsou nejlepší ženské hrdiny ze všech :-) tedy alespoň na Zeměploše. Vřele doporučuji všem, kdo potřebují inteligentně rozveselit :-)

Atlantis
21.11.2018 4 z 5

Velice dobrý díl, ve kterém se poprvé setkáme s našimi oblíbenými čarodějkami v takové verzi, jak je máme rádi. Parafráze na Macbetha mi tentokrát nevadila a přišla mi zpracovaná humorně a hlavně byla uvěřitelně zabudována do světa Zeměplochy. Čarodějná trojice se krásně doplňuje v tom, jak jsou na jednu stranu značně rozdílné a na druhou stranu mají v sobě zakořeněnou společnou mentalitu, která je táhne ke společnému cíli. No a Silver je téma samo o sobě.

MrKrahujec
17.11.2018 5 z 5

Mně se tohle líbí STRAŠNĚ, a to ve všech významech toho slova. I jako důkaz toho, že dětská literatura nemusí být nutně vždy jen "šišlavá", i jako adorace dokonale plebejského přístupu k velkým tématům, hodného Voskovce a Wericha, či Jiřího Suchého (na něj, přesněji na jeho Kytici jsem si při četbě slovních přestřelek tří čarodějnic vzpomněl asi nejčastěji) a v neposlední řadě jako ukázka nádherného slovního humoru formátu René Goscinnyho, nebo Jeroma Klapky Jeroma, ba i Zdeňka Jirotky. Tohle může vypadat, že obviňuji pana Pratchetta z nepůvodnosti, ale co ještě v dnešní době může být stoprocentně původní? Já považuji navázání na skutečně kvalitní vzory za zcela adekvátní práci dobrého humoristy. Ta určitá plebejskost přístupu k tradičním tématu (zřetelné odkazy na Shakespeara) pak Pratchetta překvapivě přibližuje typicky českému humoru, protože právě tohle je přece naše dávná tradice už od dob již zmíněného Osvobozeného divadla (oblíbené Voskovcovy a Werichovy variace na Golemovská, či antická témata). Až jsem chvílemi zalitoval, že tento román nebyl zfilmován právě u nás v Čechách, ale to by muselo být patrně ještě před jeho napsáním. Protože na hlavní trio čarodějek se mi při četbě neodbytně přilepily tři české herečky, které jedině by byly schopny ty tři neskonale lidské čarodějnické typy zvládnout. Ovšem, muselo by se to točit tak kolem roku 1980: Bábi Zlopočasná - Stella Zázvorková, stařenka Oggová - Marie Rosůlková a Magráta Česneková - Jitka Molavcová. V roli Hlavní čarodějky, věštící z prádelního hrnce by se mohla i dobře uplatnit Luba Skořepová. No a to by jako ukázka mohlo stačit!

N.I.C.K.
06.11.2018 1 z 5

No. Asi jsem jeden z mála ale mě se nelíbí... Potřeboval jsem notnou dávku sebezapření a přemlouvání abych se vůbec donutil knihu dočíst. Co se týče předchozích dílů, asi stejné hodnocení.... Terry asi neni autorem dle mého gusta...

kamibe
31.10.2018 5 z 5

U Soudných sester, které jsme už taky přečetli, jsem se bavila královsky. K divadlu mám odjakživa blízko a zápletka se tu odvíjela v krásných spirálách i zajímavých odbočkách. Užili jsme si to.

RyonMathrin
02.10.2018 5 z 5

Pozor, obsahuje citace a tedy možné spoilery!
Bábi Zlopočasná, stařenka Oggová a Magráta Česneková ve vrcholné formě. Pratchett opět knihu napěchoval svým typickým humorem. V kontrastu s tím občas vystoupí několik trefných vět, kdy nastaví zrcadlo naší zeměkouli. Nebo ve scénách s krutostí vévody Felmeta a jeho ženy, z toho někdy až mrazilo. Ale sranda a parodie samozřejmě převažuje, narážky na čarodějnictví, království a divadlo (a Shakespeara) jsou úžasné.

„Bábi Zlopočasná jen velmi nerada pohlížela do budoucnosti. A teď měla pocit, že budoucnost pohlíží na ni.“

„... kuchař byl zvyklý na své. Vařil v pravém feudálním stylu. Když to nemělo v hubě jablko a nedalo se to upéct, nestálo to za servírování.“

„…Byl to úžasný, bohatý hlas. Každá hláska na svém místě, zvučná Ř, dokonalé sykavky a bezchybné délky samohlásek. Ten hlas byl hřejivě nazlátlý. Kdyby měl stvořitel všehomíra hlas, musel to by být tenhle. Pokud měl nějakou chybu, tak snad jen to, že jste s ním nemohli objednat například…uhlí. Uhlí objednané takovým hlasem by se změnilo v diamanty.“

„… Vtom se dveře otevřely. Otevíraly se velice pomalu a se strašlivým skřípotem. Obyčejné zanedbané dveře by nikdy tak skvěle nezaskřípaly. Museli jste se jim věnovat. Chtělo to celé týdny pečlivé práce s horkou vodou tu a nahřátými kameny tam…“

„…takové to ticho, které je mnohem zlověstnější než ty nejstrašnější výkřiky…“

„Kdyby měla co odhalovat, byla by to odhalovala její noční košile téměř vše…“

„… zvlášť její tvář mu naháněla strach. Magráta použila spoustu pudru, aby byla její tvář bledá a tajemná. V kombinaci s nešikovně naneseným líčidlem a očními stíny teď její obličej vypadal tak, že strážný měl dojem, že se dívá na dvě mouchy, které havarovaly v cukřence.“

„… trollí hospody jsou dobré tak akorát pro trolly. K pití tekutá láva, muzika tvrdý rock, vtipy kameňáky a k jídlu oblázky s tatarkou nebo kečupem.“

Také bych chtěl někdy slyšet tu oblíbenou písničku stařenky Oggové „ač je hezká, ženu ježka nikdo nepřefikne“ :-)

A nakonec jedna perla:
„… tohle bylo skutečné. Bylo to skutečnější než skutečnost. Byla to historie. Možná, že to nebylo pravdivé, ale to s tím nemělo nic společného.“

Gedzita
17.09.2018 5 z 5

Moje nejmilejší Pratchettovka, Sestry jsem četla už snad osmkrát a stejně mě nepřestanou bavit.

Luciefever
08.07.2018 5 z 5

Stařenku Oggovou chci za babičku, Bábi Zlopočasná mi připomíná moji mámu a Magráta by byla skvělá tetička. Chci žít na Zeměploše (a to nejen kvůli těmhle třem čarodějkám). A chci být u toho, až se jednou vědci a astrofyzikové hodně podiví, když ve svém nekonečném bádání vesmírem narazí na Velkou A´Tuin :D

hanak_v_exilu
26.06.2018 5 z 5

Dámy a pánové, tady máte Terryho Pratchetta v plné síle. I když mám mnohem radši Mrakoplaše a především Hlídku, tak musím uznat, že tohle je jedna z nejpovedenějších knih z celé série. Jednoduchý, vcelku tuctový příběh má překvapivou hloubku a přesah. A přestože autor z každé stránky chrlí záplavu vtipů, ani náznakem neublížil síle myšlenky. Takhle to vypadá, když píše mistr humoristické fantasy.

Seňor-Líbik
30.05.2018 5 z 5

Zatím jedna z nejzajímavějších knih ze Zeměplochy, co jsem četl.