Sekáč

Sekáč https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285977/bmid_sekac-CbE-285977.jpg 5 1596 130

Smrť je nezvěstný. Předpokládá se, že, jaksi... odešel. Pravdou však je, že dostal výpověď. To samozřejmě působí určitý zmatek, jaký ostatně vznikne pokaždé, když zrušíte nějakou hodně využívanou službu veřejnosti. Zeměplochu pomalu naplňuji nejrůznější duchové, a skupina bojovníků za práva mrtvých má najednou víc práce než kdykoli předtím. Zatím se kdesi daleko na venkově objeví podivný, velmi skromný cizinec, který, jak se ukáže, umí skvěle zacházet s kosou. Jeho obrovský bílý kůň se skvostným postrojem sice vypadá jako kradený, ale začínají žně a každé ruky je zapotřebí. Cizinec nastoupí jako vítaný pomocník na farmě slečny Zahořalé a pustí se do práce, i když chvílemi tak nějak po svém...... celý text

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

Reaper Man , 1991

lencin
28.08.2020 5 z 5

Smrť je nezvěstný,dostal výpověď. Bojovníci za práva mrtvých mají náhle plno práce.
(2008)

Lískaran
18.08.2020 5 z 5

Pokud by existovalo mistrovství světa v nejoriginálnějších přirovnáních, vítězem musí být Terry Pratchett (a nehodlám používat minulý čas jen proto, že je Mistr momentálně mrtvý).
Nadpřirozenou je i jeho schopnost měnit perspektivu či měřítko lusknutím prstu. Vnímání času z pohledu jepic a jindy staletých borovic (vypočítavých), špinavé uličky Ankh-Morporku i pláně vesmírného nekonečna…

Kniha o nevyhnutelnosti a Času (a spoustě jiných věcí včetně kompostu). A taky kniha z nějakého lepšího času, ve kterém autor českého překladu (rok 1996 a samozřejmě Jan Kantůrek) ještě musel vysvětlovat slova jako „auditor“ nebo „anorexie“.

JKDelaney
04.08.2020 4 z 5

Skvělý příběh ze Zeměplochy. Ty se Smrtěm patří k mým nejoblíbenějším. Hodně legrace, napětí i silné a smutné okamžiky. Prostě Pratchett.

terimila
07.07.2020 5 z 5

Opět zkonzumováno coby audiokniha. Tentokrát jí dost nesvědčilo amatérské podání, které mě dost tahalo za uši. Ale vydržela jsem! A to znamená, že ta knížka je skvělá. Dobrodružná linka s profesorem Žičkou a mágy mě až tak nestrhla, i když paní Bochánková s Ludmilou to podstatně vylepšily... ale jak se rozjelo pátrání na podivných místech a v rejdění nákupních košíků, tam jsem se kvůli podání místy ztrácela a občas mi unikly některé detaily podstatné pro logiku děje.
Ale díky lince s Vilémem Klikou a paní Renatou musím dát plnou palbu. Závěr jsem si otevřela v e-vydání v mobilu a nesmírně jsem si to užila (a říkám si, že si rychle přečtu celou knížku). Krásný a něžný odchod paní Renaty a její závěrečnej taneční rej je něco překrásnýho a já toho Smrtě mám fakt víc a víc ráda. Víc takových Smrťů, chtělo by se říct. :) Jak vůbec někoho mohlo napadnout něco tak máklýho, jako že by ho poslal na odpočinek?

bara587
06.05.2020 5 z 5

Tak to byl nářez! Smrť je fakt sekáč!!! Drsný cowboy s kolty proklatě nízko. A ti mágové bojující s kompostem.... :-)))) Tolik myšlenek, nuancí, barev a neskutečné legrace ve světě živých mrtvých a mrtvých živých v jedné knize. Za mě snad nejlepší díl Zeměplochy.

n.ezn.amy
26.04.2020 5 z 5

Co se stane, když najednou na Zeměploše přestanou umírat lidé a zvířata. Pro všechny je to záhada než přijdou na to, že Smrť dostal výpověď a najednou není kdo by si chodil po umírající. Skvělá kniha, plná klasického pratchettovského humoru, která vás doslova rozseká

Vychoďko
18.04.2020 5 z 5

Smrť je jedna z mých nejpblíbenějších postav a Sekáč jedna z mých nejoblíbenějších knih. Tedy přesněji dějová linie Vilíka Kliky. Přijde mi to velmi lidské, plné porozumění a lásky.

Oryk
17.03.2020

Pratchettův humor je ve stručnosti úžasný. Nicméně jako mnoho autorů má i tento díla lepší a slabší. Dle mého zcela laického soudu patří Sekáč k těm slabším, ze série Zeměplochy se mi nejvíce líbil asi Mort nebo Soudné sestry a s těmi se Sekáč nemůže moc rovnat. Velkou chybou tohoto dílu, je dle mého, střídání až téměř nesouvisejících příběhů. Z této knihy by bylo možné udělat dvě a nebyl by to nejmenší problém. Jeden díl o invazi sněžítek, druhý o Smrťově novém životě. Ale to je jen drobná kritika, jinak jsem zažil spoustu legrace, protože se opět setkáváme s postavami z jiných knih. Humoru velmi přispívá skupina bezradných mágů a společenství nemrtvých nestvůr. Středobodem ale zůstává Smrť, kterého považuji za jednu z nejlepších postav celé série. Prakticky každá kniha, ve které má větší roli, je svým způsobem skvělá a není nikdy nudná, protože Smrťova snaha pochopit lidi se prostě neomrzí.

špulo
15.03.2020 5 z 5

Smrť je proste SEKÁČ! Táto kniha ma rozsekala na tisíc malých a sto veľkých úsmevov. Ďalšia výborná prečetovka...

Imy
28.02.2020 5 z 5

Prostě...KRLEEEŠ!

Luciefever
27.02.2020 4 z 5

Musím uznat, že zeměplošský Smrť je sympaťák. VO-STREJ.
Ale nejvíc jsem se bavila díky děkanovi, jeho bojové nasazení a nadšení bylo strhující :D :D Krleš!

kamibe
23.02.2020 3 z 5

Tak musím říci, že tento díl se nám četl asi nejobtížněji. Mně samotné se až na několik momentů skoro nelíbil. Ocenila jsem Smrťovu touhu užít si života i to, jak to nakonec prováděl. Dialogy se slečnou Zahořalou mě také bavily. Nelíbilo se mi časté střídání prostorů, dějů, postav, vždycky jsem se těšila právě na Smrtě a jak se srovná s tím nováčkem. No, musel požádat o pomoc, což je docela nečekané, ale i sympatické, když uvážím, že jde právě o Smrtě. Ovšem ilustrace jsou skvělé a mají jen jedinou chybu - mělo by jich být daleko více!

Terez9119
10.01.2020 5 z 5

Hlavní myšlenka je výborná jako vždycky. Kolik životní síly je najednou přebytečné, když se prostě přestane umírat? A co bude dělat Smrť na penzi? Miluju Smrtě. Pratchett nenapsal dokonalejší a milejší postavu, než je Smrť. Za mě ale nic nebude lepší než Mort, kde je Smrť ale i další postavy pro mě naprosto nepřekonatelné. Tady mě druhá linka moc nebavila, mágové byli fajn, ostatní postavy byly zajímavé, ale trochu otravné. Chtělo to víc Smrtě.

Shui-Xian
07.01.2020 4 z 5

Proč se mořit se Sartrem, Camusem a jinými, když Smrť vám předloží existencialismus z první ruky? Musím říct, že jeho úvahy, stejně jako působivé ztvárnění osamělého sekáče klasů, na mě mimořádně zapůsobily.
Linka s Rumpálem Žičkou je podobně povedená - a i ta pěkně doplňuje to ústřední téma: co kdyby vymizela (byť dočasně) smrt..?
Bezvadný humor jako vždy, když čtenář otevře Pratchettovy texty, originální nápady i v detailech.. Ale nemůžu se tentokrát ubránit podezření, že právě kupení těch myšlenek bavilo autora nejvíc, zatímco jejich dotažení už tolik času věnovat nechtěl. Dojem nicméně zkažený nemám. A co víc, myšlenka smrti je (aspoň o něco maličko) méně znepokojivá. Píšete (psal jste) to zkrátka skvěle, sire...

Ládja
28.12.2019 4 z 5

Má osobní vánoční výzva. Každý rok kolem Vánoc přečíst jednoho Pratchetta.
Příjemné čtení, které nijak neurazí, ale popravdě ani nějak nenadchne, ale umí zaujmout a kdo trochu hledá a jen nečte slepě text objeví během čtení několik zajímavých myšlenek.

Smrť je prostě Smrť...

dr.horrible
03.12.2019 3 z 5

Nikdy nepochopím, prečo má niekto potrebu prekladať mená a názvy. Už tak Pratchett nie je úplne pre mňa a ešte som sa musel cítiť celý čas trápne.

Hadati
27.08.2019 5 z 5

Smrť je jednou z mých nejoblíbenějších postav, a když se v knize objeví jako jedna z hlavních postav, tak je kvalita zaručena. Tentokrát se Smrť zaměří na zcela novou zkušenost, na důchod. Doteď jen věděl, jaké to je umírat, nyní zjišťuje, jaké to je žít. Dalším kladem této knihy je, že se zde zrodí má oblíbená postava Krysí smrť.

Druhá dějová linie je jen o něco málo zajímavější. Je o nejstarším mágovi Rumpálu Žičkovi, jehož prostřednictvím se seznamujeme s další neviděnou sociální skupinou Ankh-Morporku – s nemrtvými, kam patří i různé nadpřirozené postavy.

Slabinou knihy je pouze záporák, kterému musí Rumpál Žička (a mágové NU) čelit. Přijde mi, že achillovou patou T. Pratchetta jsou neosobní záporáci. Pratchett si totiž pro své romány často vymýšlí nebezpečí pro Zeměplochu, jako jsou třeba Věci z Podzemních rozměrů, jejichž pohnutky může čtenář jen těžko pochopit. Takovéhle hrozby pro Zeměplochu ale pak vnímám spíše jako magické živelné katastrofy. Daleko raději tedy mám Pratchettovy „lidské“ záporáky, které dokáže vykreslit naprosto dokonale. V této knize se sice objeví Smrťův oponent, ale je zde tak krátce, že si ho moc neužijeme, a i ten by se dal považovat za další živelnou katastrofu. Přesto se jedná jen o drobné výhrady, které mi nijak nekazily požitek ze čtení.

MatoZu
03.06.2019 4 z 5

Nevím, mně přišly některé věci takové nedokončené. Chyběla mi na konci zmínka o Sally a o Lupinovi s Ludmilou. Škoda, měla jsem ty postavy ráda.

Na druhou stranu mě velice pobavily Vypočítavé borovice a skvělá byla linie o zápolení Smrtě/Viléma a paní Zahořalé na venkově. Mágové nic moc.

slawa.cap
12.05.2019 5 z 5

Poslouchal jsem jako audioknihu. Mágové jsou pořád idioti, i když tady náznak inteligence byl - navíc se dovídáme více o Výsměškovi a Žičkovi - ten už idiot není :) Asi poprvé jsou mi mágové sympatičtí a evidentně Pratchett neměl v lásce obchoďáky.
Část s Vilíkem je mnohem osobnější a tak nějak abstraktně lidská. Dost melancholická a hořkosladká - čekal jsem že se slečnou Zahořalou to dopadne trochu jinak a čekal jsem víc Azraela.
Jen nevím jak to dopadlo s Sally - uniklo mi to, nebo to tu nebylo?
Celkově je kniha dost jiná, než předchozí a laťka se opět zvedá, jsem zvědavý co přijde příště.

Mona-Amel
10.05.2019 5 z 5

Smrť nahodil lacláče a dal se na farmařinu - obilí seká po klásku (to by jinak přece bylo neosobní) a rajtuje na vesnické tancovačce. Oproti této venkovské idylce se v metropoli Ankh-Morporku samozvaně rojí košíky a staví obrovský nákupák...
Terry opět prokázal své mistrovství ve vyprávění a fantazírování. Vše korunuje Smrtěm, který postupně objevuje svou lidskou stránku a tento přidělený život si hodlá užít naplno, a v druhé linii zmateným senilním mágem Rumpálem Žičkou, který místo aby umřel, zahazuje senilitu a zmatenost (narozdíl od ostatních mágů) a stává se z něj hrdina, co zachraňuje situaci - tohoto sympatického staříka si nutně musíte oblíbit. Totéž platí i pro Regiho Půlbotku - tomu sice pan Pratchett nepřidělil tolik prostoru, ale jeho neustálá snaha a boj za práva mrtvých jsou nesmírně sympatické.
Ve všem tom břitkém anglickém humoru se ukrývá i velká hloubka a filosofie, jak už je to u Terryho knih zvykem - @smazenaryba hodnotí Sekáče, že je to "tá najkrajšia, najromantickejšia a najveselšia kniha o umieraní" - tak pod to se jen podepíšu! :)
Sekáče určitě stojí za to si přečíst - ocení především milovníci Smrtě (a to bych tipla, že je u Pratchettovců většina).
Howgh! Tedy... Krleš! :)

Zeměplocha smrt