Lehké fantastično

Lehké fantastično https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285790/bmid_lehke-fantasticno-sOa-285790.jpg 4 2529 208

Zeměplocha se řítí k nevyhnutelné srážce se škodolibou rudou hvězdou a zachránit ji může pouze jediný člověk – neschopný a zbabělý čaroděj Mrakoplaš, který byl naposledy spatřen v okamžiku, kdy přepadl přes okraj světa... Nejlegračnější a nejpodivuhodnější fantasy v této i jakékoli jiné galaxii!!!

Literatura světová Humor Fantasy
Vydáno: ekniha , Talpress

The Light Fantastic , 1986

MrKrahujec
22.09.2018 4 z 5

Tohle je vlastně zase takový jako návrat k tomu původnímu poslání spisovatele: v první řadě vypravovat příběh. Snad by tedy bylo příznačnější pana Pratchetta nazývat spíše vypravěčem (jako za stara), než spisovatelem, protože jeho knihy jsou nádherně oproštěny ode vší zbytečné intelektuálnosti a psychologičnosti, byť za to platí tu cenu, že se stávají tak trochu dětskou literaturou. Ale to přece vůbec nevadí! Však pokud někoho připomínají, tak už takové mistry dětské literatury, jako byli třeba Astrid Lindgrenová, nebo René Goscinny. A možná vůbec nejvíc tím všudypřítomným humorem. Skutečně, barbar Cohen daleko víc připomíná vitálního stařečka Archaixe z Asterixových dobrodružství, než svou proklamovanou předlohu Conana, a v souvislosti s hlavní hrdinkou Čaroprávnosti si nelze nevzpomenout na Pipi dlouhou punčochu Astrid Lindgrenové. Ale znovu zdůrazňuji: Tím líp!

Corvus
26.08.2018 4 z 5

Vytříbený styl Terryho Pratchetta v geniálním překladu pana Kantůrka. Lehké fantastično navazuje na dramatické zakončení Barvy kouzel a tak se znovu setkáváme s prvním zeměplošským turistou - naivním a dobráckým Dvoukvítkem, zavazadlem ze vzácného myslícího hrušovníku a mákem Mrakoplašem. Na scéně nechybí ani stoicky klidný SMRŤ či několik zeměplošských legend v čele s barbarem Cohenem, kterého trápí houser a zuby... Klasika plná nepřekonatelného humoru, slovních hříček, hlášek, ale i příběhů, které se vryjí pod kůži. Bravo.

Hadati
20.07.2018 5 z 5

Druhá zeměplošská kniha volně navazuje na Barvu kouzel, kde opět sledujeme dobrodružství Mrakoplaše a Dvoukvítka. Pratchett však přešel z epizodního vyprávění na ucelený příběh, kdy hlavním tématem je blížící se apokalypsa. Mrakoplaš opět putuje napříč Zeměplochou a snaží se neustále unikat různým nebezpečným situacím, aby se dostal do jiných. V tomto díle se pak poprvé objevuje jedna z mých nejoblítenějších postav, která je parodií na barbara Conana. Děj je svižný a plný humoru a než se nadějete, jste na konci příběhu.

icewind
09.07.2018 4 z 5

Příběhy Zeměplochy jsem kdysi začal číst na přeskáčku tak jak se mi jednotlivé knihy dostaly zrovna pod ruku. Po letech i vzhledem k tomu, že Mistr Terry už sám někde putuje želvím mnohovesmírem jsem se rozhodl vzít to pěkně po pořádku. Už to není taková zběsilá jízda jako první díl, tempo se lehce zvolnilo ovšem množství hlášek a narážek na všechno možné je stále více než nabobtnalé. Uvědomil jsem si ale, že mám moc rád ten styl kdy mi nad nějakou větou začne vrtat hlavou - sakra to už jsem někde četl a stačí nalistovat 10 stránek zpátky a opravdu. Drobná narážka vás později ve větším stylu doslova praští do očí až Vám spadnou ty ...no...proti-téže. Musím upravit hodnocení prvního dílu a předpokládám, že se mi to během dlouhé cesty po Zeměploše stane ještě několikrát....Ooook!

Set123
08.07.2018

Po mém vcelku negtivním hodnocení prvního dílu, přicházím s recenzí dílu druhého, který je zároveň jediným opravdu přímo návazným dílem z celé Zeměplochy.
Setkáváme se zde se stejnými postavami, jako v prvním díle, Je tato kniha je poněkud jinak poskládaná a ta neidentifikovatelná věc, která mne dráždila u prvního dílu, zde není.
Celková skladba knihy se více blíží následujícím dílům a jsem tedy šťasten, že mohu přijít s hodnocením čtyř hvězd.
Něco mi zde přeci jenom nehraje úplně tak dobře, jako v jiných dílech od pana Pratchetta, ale kniha je dobrá a po Barvě kouzel mi spravila náladu. Doporučuji přečíst.

Ajrad1981
09.06.2018 3 z 5

Tentokrát už zděšeně nezírám na stránky a nechápavě nezírám, co že to sakra má být. Už to vím a v mém vnímání knihy to bylo poznat. Už jsem se dokázala těm vtípkům i od srdce zasmát. Přesto si pořád nechávám rezervu, když prý pozdější příběhy ze Zeměplochy jsou mnohem, mnohem lepší.

slaska77
04.06.2018 4 z 5

Opět jsem poslouchala při natírání nekonečných lánů palubek. Krásně navazuje na barvu kouzel (tuším, že bylo i společně zfilmováno), jen mi přišla o kousíček méně vtipná, než předchozí. Ale všichni říkají, že těmito knížkami se pan Pratchett teprve rozjíždí, takže se už teď těším na další pokračování, minimálně, než palubky dojdou.

bukiet
22.03.2018 4 z 5

Dnes jsem opět a znovu doposlouchal první dva díly geniální Zeměplochy v podání pana Jana Kantůrka a o pár hodin později jsem se dozvěděl, že dnes se pan překladatel odebral na cestu do Ankh-Morporku, aby tam někde v hospodě u Zašitého bubnu hrál s panem Pratchettem Buch. Přeji krásnou remízu a děkuji za všechny překlady.

Alex.rrr
15.03.2018 4 z 5

Další skvělý díl o putování Mrakoplaše s Dvoukvítka. Hodně jsem se bavila a dávka humoru je zde skvělá. Trochu jsem se ztrácela v čase, jak dlouho byli vlastně na tom jejich putování. V závěru bylo něco o roce, ale jsem ovlivněná filmem, kde to stihli podstatně rychleji. Nicméně, kniha je stokrát lepší a doporučuji přečíst.

TERRORDROME
20.02.2018 4 z 5

Veľmi podobné predchádzajúcej farbe Kúziel, na ktoré ostatne priamo nadväzuje. Neschopný mág Mrakoplaš musí prežiť aj pád z okraja zemeplochy, lebo je vyvolený ( to slovo neznášam od čias prvého Matrixu ) a bez neho by sa asi zemeplacka definitívne zrolovala. Takže spolu s Dvojkvietkom a truhlicou-monštrom ďalej putujú a zabŕdajú do kdečoho vrátane perníkovej chalúpky, lietajúceho balvanu, miznúceho obchodu, úst kamenného trola a stonehenge ako počítač na prd. Ultra vysoká kadencia vtipov, hlášok a narážok sa zdá byť miestami až prehnaná, mne sa do mozgu vypálilo hlavne Mrakoplašovo konštatovanie že narodiť sa v sedle sa mu zdá byť gynekologicky nemožné. Okrem toho pribudne ďalšia bizarná postavička prestarnutého a bezzubého ( až do chvíle než si dá vyrobiť diamantovú protézu ) barbara Cohena, ktorý je stále smrtiaci pokiaľ mu práve nerupnú kríže. Jeden bod dávam dole za finále ktoré sa mi zdalo oproti zbytku knihy akosi nepatrične vážne a strácalo tým na údernosti. Nuž , Mrakoplaš si asi fakt musel vykričať svoju celoživotnú frustráciu vo výbuchu šialeného hrdinstva. Ideme ďalej.

venora
23.01.2018 4 z 5

absurdní, i vtipné, budu jistě pokračovat

Helmutek
19.01.2018 4 z 5

I Lehké fantastično podtrhuje můj dojem z Barvy kouzel - napoprvý jsem si to před těma cca 10 lety prostě užil víc, dneska mi obě knížky přijdou ještě takový neotesaný. Furt je to zábava a furt je to lepší, než na co bych se zmoh já za 100 životů, ale je na tom jednoduše znát, že Pratchett tady se Zeměplochou teprve začínal - až mě zarazilo, jak často mě překvapila taková ta až křečovitě urputná snaha o nějakěj štěpnej a rádobyvtipnej gag nebo příměr (typu "Cejtil se jako nekrofil v krematoriu"), kdy to na mě ale víc než jakkoliv jinak působilo předevšim silově, a kdy to nemělo tu lehkost, která se mi v pozdějších jeho knížkách na Pratchettovi vlastně líbí nejvíc; totiž to, jak dokáže bejt vtipnej tim nejpřirozenějšim a nejsamozřejmějšim způsobem. Postavy a děj jinak vycházej z Barvy kouzel, takže to bych se zbytečně opakoval, snad jen jeden můj soukromej povzdech - škoda, že Zaklínadlo se Mrakoplašem nakonec opravdu nechalo vyhnat zpět do Oktáva; existence vyšší síly, která čaroděje chtě nechtě drží naživu a žije si tak trochu vlastnim životem, to mi, málo platný, na tom Mrakoplašovi (jako postavě) přišlo skoro nejzábavnější a nejzajímavější...

Torgal
29.12.2017 4 z 5

Lehké fantastično mi spätne zlepšuje dojem aj z Barvy kouzel, lebo je uzavretím osudov Mrakoplaša a Dvoukvítka, ktorých predošlá kniha opustila v dosti prekérnej situácii. K mojej spokojnosti kniha konečne obsahovala dej (spočívajúci v ničom menšom ako v záchrane sveta), ale to neznamená, že by ubrala na bláznivých situáciách. Tých je tu snáď viac než minule a niektoré mi vyvolali priam záchvaty smiechu (na druidov programujúcich Stonehenge len tak nezabudnem). Pratchettova fantázia pracuje na plné obrátky a čitateľ netuší čo ho čaká na ďalšej strane. 8-/10

Beltrix
26.12.2017 5 z 5

Tato kniha přímo navazuje na Barvu kouzel a svým spádem a množstvím informací první knihu připomíná. Originální humor, bravurní vystižení lidské podstaty a věrohodné postavy, to je Terry Pratchett. Závěr mě částečně potěšil, ale i trochu rozesmutnil.

marili
11.12.2017 5 z 5

Knížka, která dokonale rozvíjí čtenářovu fantazii. Ta představivost mě baví.

Žádná část v knížce mě nenudila. Děj jde nepředvídatelně dál. Do postav by se každý zamiloval a je jich hodně.

Vtipné a čtivé.

Mergirus
29.08.2017

Opět skvělá fantazie pana Pratchetta. Moc jsem si oblíbila Mrakoplaše a Zavazadlo, jen je škoda, že se už Dvoukvítek vrátil zpět.

V.lee
19.08.2017 5 z 5

Jak popsat nejbizarnějším způsobem konec světa a jeho záchranu přečtěte si Lehké fantastično ( nejedná se o slova k reklamě na tento titul ) jednoduše parádní :-)

magnolia
06.08.2017 4 z 5

K letní dovolené patří střídání žánrů četby a už mi chyběla právě další Zeměplocha a skvělý humor pana spisovatele Pratchetta. Už vím, co je lehké fantastično, něco více o trollech a nejen to. Mrakoplaš, Dvoukvítek, Zavazadlo a další kladné i záporné postavy v tomto díle opět putují a potýkají se s osudem i kouzelnými silami, o jakých jste ještě neslyšeli.

Faila
02.08.2017 4 z 5

Když jsem se rozhodla přečíst si celou "ságu" o Zeměploše, trochu mě vyděsil počet dílů. Jenže Lehké fantastično jsem měla přečtené za tak krátkou dobu, jako už dlouho žádnou jinou knihu. Je skvělá! Napínavá, nepředvídatelná, nesmírně vtipná a záživná - a na konci jsem si i málem poplakala. Zatím jsem ze všeho nadšená, mám pocit, že je v těchhle knížkách prostě všechno. Čeká mě ještě hodně dílů, ale snad mi tohle nadšení vydrží až do konce.

-Topr-
12.07.2017 5 z 5

Moje první knížka od pana Terryho Pratchetta aa musím uznat, že dokonalá, skvělá. Ze začátku jsem se sice lehce ztrácel (z nezvyku), ale po pár stránkách jsem se chytl.
Teď s odstupem času (po přečtení vice knížek ze série Zeměplochy) mi přijde, že v této knížce už by toho ani víc být nemohlo, je dokonale napěchována supr postavami a jejich příběhy, které se samozřejmě prolínají, od Mrakoplaše s Dvoukvítkem a Zavazadlem po Barbara Cohena a druidskou pannu Bethan.