Továrna na absolutno

Továrna na absolutno https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389929/mid_tovarna-na-absolutno-bEn-389929.png 4 1174 155

První Čapkův utopistický román, napsaný fejetonovým stylem, líčí události kolem vynálezu karburátoru, který dokonalým spalováním hmoty uvolňuje nejen elektrony, ale i tajemné všeovládající absolutno - boha.

iceVS
15.06.2020 5 z 5

K Čapkovi se vracím moc ráda. A k téhle knize obzvlášť.

Tomha
04.05.2020 5 z 5

Mám tuhle klasiku rád už od studentských dob. Fascinuje mě jistá nadčasovost a věčný boj víry s ateismem. Je to sice jedna z těch Čapkových, které se nečtou příliš lehce, ale řekl bych, že má i dnes co říct.

Karlos80
25.03.2020 4 z 5

Sci-fi román popisující základní proměny ve společnosti jako výsledek nového mystického zdroje prakticky volné energie. Lze jej intepretovat jako vizi spotřebitelské společnosti. Román má dvě kresby odkazující na zednářskou symboliku. Jen pro zajímavost a doplnění informací, které se v mainstreamových médií neobjeví, oba bratři Čapkové patřili v letech 1918-1938 k vlivné umělecké elitě nové Československé republiky. Byli to osobní přátelé T. G. Masaryka a silní příznivci moderní, demokratické, západně orientované ČSR. V roce 1919 se oba bratři stali členy lóže Národ, ale bez řádného iniciačního rituálu. To byla v té době obvyklá praxe, aby se rychle vybudovalo zednářské členství. Čapkové se v lóži cítili nepříjemně a v roce 1927 nakonec rezignovali (asi zjistili co jsou zač) a to se neodpouští.

Celestino
16.03.2020 4 z 5

Dost dobré :) Některé pasáže jsem si fakt užíval... Popravdě ale spíše začátek, ke konci knihy mě už moc nebavil styl psaní á la "populárně naučná učebnice dějepisu". Pro mě osobně byly nejzajímavější pasáže, kde docházelo konfrontace katolické církve a Absolutna... Bylo to fakt zvláštní, protože jsem nevěděl, jestli se mám u čtení smát, nadávat, nebo plakat. :´D Čapek se zde do katolíků (resp. do předních představitelů církve) občas slušně naváží..., ale mnohdy má bohužel pravdu.... (jasné, žil v té a té době, kdy u nás to a to a po zpackaném Prvním lateránském koncilu se není čemu divit, že katolíky líčí tak jak líčí) "Církev si živého Boha nemůže dovolit", to mě dostalo. :D Nebo "Bagrový Bůh" to bylo taky skvělé. :D Bylo taky zajímavé pozorovat jednotlivé národy, jak s božskou mocí nakládají... Za mě poctivé 4/5

Vesmich
08.01.2020 5 z 5

No, vždyť je to skutečně problém k řešení - co by jako vedlejší produkt produkovalo perpetuum mobile? Samo uvedeno do pohybu počátečním impulzem a navěky už chroupající a produkující, bagrující a vyvíjející pohyb a činnost. Tohleto produkovalo svaté vytržení a mně se to líbilo už jako dorostenci a smála jsem se tehdy a dneska zas. Ostatně, už jsme to tady u nás "na prahu" párkrát měli, takové svaté vytržení a následné zklidnění.

Ronnie68
20.11.2019 3 z 5

Nebyla to špatná kniha k přečtení ...

TipsyChipsy
19.11.2019 5 z 5

Kniha vzniklá z fejetonů mi připadá dost nekompaktní, příběh nějak kulhá za svou filosofickou hloubkou. Ukazuje, že fungování světa lidi je založeno na jemném předivu drobné práce a obchodních vztazích, že zásahem zvenku se vše jen zkazí.. Že nejhorší je, když moc lidí začne věřit nějaké iluzi. Jediné v co věřit je věřit lidem.

MilanCFC
18.11.2019 4 z 5

Když jsem četl první polovinu knihy, kde se děly různé zázraky a vůbec se v různých formách projevoval bůh, bylo to takové lehké, až nadnášející, a jako bych to četl v takovém bílém oparu. Tak nevím, jestli nějak z knihy nevyzařovalo Absolutno :-) Náramně mě pobavila Čapkova hra se jmény "vůdců" jednotlivých národů a také to, jak se podle autora samotné národy chovaly a jak postupovaly. Je ale pravda, že druhá polovina se poněkud táhla a bylo znát, že byla uměle natahována. I přesto se v závěru projevila Čapkova nádherná snaha věřit v lidi.

"Každej věří na svýho výbornýho Pánaboha, ale nevěří druhýmu člověku, že ten taky věří v něco dobrýho. Lidi mají nejdřív věřit v lidi, a to ostatní se už najde."
"Víte, čím větší věci někdo věří, tím vzteklejc pohrdá těma, co v ně nevěří. A přece největší víra by byla věřit v lidi."
"Každej to myslí náramně dobře s lidstvem, ale s jedním každým člověkem, to ne. Tebe zabiju, ale lidstvo spasím. A to nejni dobře, Velebnosti. Svět bude zlej, pokud nezačnou lidi věřit v lidi."

terimila
31.10.2019 3 z 5

Další "těžký Čapek", ke kterému jsem se pokusila proniknout v poživatelnější formě rozhlasové hry. Jo, šlo to líp, než kdysi s klasickou knihou. Sice mi těžce neseděl přednes K. Högera, ta jeho "moravština" mi rve uši a hodí se tak k pohádkám nebo retro komediím... ale budiž.
Námět skvělý (víra, náboženství a konflikt vír a víry vs. ateismu mě vždycky dovedou přitáhnout)... a začátek dobrý. Ale pak, když už člověk za sebou nějakého toho "těžkého Čapka" má, je ten děj značně předvídatelný - lidé jsou furt stejní a i když jim dáte instatní blaho, najdou si v tom nějaký problém a důvod, proč se do sebe pustit. A už to jede a to pak je v horším případě deprese, v lepším těžká nuda. Začátek dobrý, střed nic moc - války, spory, ničení... ale závěr zase výborný. V tom se pár zajímavých myšlenek k vypsání do výpiskového deníku najde. Takže jo, tohle jsou slušné tři hvězdy, což je u mě na "vážného Čapka" dobré.

frantisek8863
16.10.2019 3 z 5

U této knihy tápu, byť začala dobře, později už to jen ztrácelo na obsahu a formě. Pro mě osobně těžko pochopitelné téma, zázraky a války o náboženství.

pismenkovyJoe
20.08.2019 3 z 5

Trošku jako by se v tom Karel Čapek plácal, ale takový dojem jsem měl jen doprostřed knihy, důvod je ale podle mne jednoduchý a vysvětlený hned v předmluvě. U této knihy je jasné, co chtěl básník říct. Myšlenka je to geniální a současná, mě to velmi bavilo.

petr4927
09.07.2019 3 z 5

Popravdě, není mnoho knih, o kterých bych po přečtení nevěděl, co si o nich mám myslet.

Při vší úctě k panu Čapkovi (a to si ho velmi vážím!), po velmi slibném začátku se děj rozmělnil do protáhlých linek bez konce.

Ze začátku si říkáte, že by kniha mohla být kritikou náboženství, poté, že by vlastně mohlo jít o kritiku komunismu... Abyste pak zjistili, že skutečné poselství je možná někde jinde - možná varuje před hrabivostí.

Koneckonců, o tom, o čem kniha je, nechť si udělá obrázek čtenář sám.

hetty64
26.06.2019 3 z 5

Tato kniha mne opravdu nebavila. Téma bylo zajímavé, avšak vypravování tak rozvleklé, že jsem se do čtení musela nutit. Za zajímavé a mnohdy myslím i nadčasové myšlenky však dávám 3 hvězdičky.

Burinkacdbd
09.06.2019 4 z 5

Poprvé jsem tuto knihu četla krátce před maturitou v roce 1996, nyní (2017) jsem jí četla o prázdninách se synem znovu. Téma je jako "dělané" pro kluky, takže syn byl spokojen a mně po letech došly některé skutečnosti, které jsem před lety tolik nevnímala. Mínus dávám snad jen některým zvláště rozvláčným kapitolám.
Přečteno: září 2017

Lilda
29.05.2019 5 z 5

Jako novočtenář Čapkův, se na začátku ztrácím v tom, co je jak myšleno. Tohle je první jeho dílo, které čtu a jsem sice nadšená, ale na druhou stranu nevím, jestli z věcí, ze kterých jsou nadšeni i druzí a znalci. Tak tedy moje poznatky z průběhu čtení. Občas jsem opravdu nemohla z provázanosti církve a průmyslového světa. To je opravdu úžasné. Nebo popis Boha skrz oči postav. Jaké úžasné karikatury. Nevím, jak to měl Čapek s vírou, ale jistě byl docela racionální. Každopádně jisté skutečnosti a mystifikace z věřícího prostředí znal skvěle. Můžu říct, že mě kniha baví asi hlavně kvůli té spojitosti s náboženstvím, které nemusí všem sedět ????. Je prostě úplně vtipné vnímat všechnu zkreslenost. Ale pak nakonec vidím pěkné popsání některých skutečností. Třeba, když p. Bondy už na ostrově popisuje Boha a vysvětluje tím, jak vlastně funguje náboženský systém. Každý chce kousek Boha a závidí druhým jejich kousek. I když dnes je to spíše, že každý má kousek a nechce ani slyšet o dalších kouscích. Konec se podařil Čapkovi chytře zabalit spolu s hlubokými úvahami o víře. Jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla a chystám se i na další díla.

Alma-Nacida
28.05.2019 2 z 5

Kdokoli jiný než Čapek by byl asi hodnocený méně kriticky, ale tady prostě nemůžu jinak. Nápad skoro geniální rozbředl do nudy a ukecanosti. Škoda toho potenciálu.

Kuža007
18.05.2019 4 z 5

Další zajímavý Čapkův román. Vědci opět vytvořili látka, která dokáže zničit lidstvo. Opět zde jde o rychlý vývoj techniky a stagnaci ba i propadu morálky a pracovitosti. V tomto románu Čapek vytvořil absolutnu, což je význam pro Boha či božskou částici. Tady v tomto ohledu vidím malou podobnost s knihou Andělé a démoni.

Inny
12.05.2019 1 z 5

Klobouk dolu pane Čapek za nápad na tehdejší dobu. Bohužel to je jediné, co mohu pochvalit. Kvůli tehle knižce jsem se skoro na 2 roky zasekla se čtením, každou knihu musím dočíst ale styl psaní této mě tak ukrutně nebavil, že jsem se za boha nemohla dokopat ji vzít do ruky a pokračovat.

Freedyn
04.04.2019 5 z 5

Chvilku mi trvalo se začíst, ale po přečtení prvních kapitol jsem se opět zamilovala. Nádherná práce. Obdivuji, co dokázal p. Čapek vymyslet.
A závěr? Nejlepší vyústění jaké mohlo být.

rejhyl
15.03.2019 2 z 5

První třetina knihy byla famózní, možná až na občasné náboženské monology autorova pera. Zbytek knihy byl ovšem až příliš volnomyšlenkářským výlevem pouze krajně souvisejících záležitostí, které mě nedokázaly zabavit. Vstupy samotného Čapka coby kronikáře se snažily ospravedlnit jeho počínání, ale mně přišly trapné a nezáživné. Jak mám rád další Čapku tvorbu, tak Továrna na Absolutno mi přijde (jak je z jeho doplněné předmluvy jasné) jako skvělá myšlenka rozvedena velmi zdařile, avšak totálně zabita v dalších kapitolách z důvodu nutnosti vydělávat peníze a dostát slibu novinám. Škoda.