Továrna na absolutno

Továrna na absolutno https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389929/mid_tovarna-na-absolutno-bEn-389929.png 4 1174 155

První Čapkův utopistický román, napsaný fejetonovým stylem, líčí události kolem vynálezu karburátoru, který dokonalým spalováním hmoty uvolňuje nejen elektrony, ale i tajemné všeovládající absolutno - boha.

borsalino_csfd
26.01.2014 4 z 5

Továrnu na absolutno jsem si přečetl s chutí, musel jsem však zapojit veškerou fantazii, neboť Čapek se zde pohybuje od obyčejnéjo člověka až po abstraktní zdánlivé všudypřítomné dobro. Ale lidské slabosti, sociální systém a tmářství zůstávají.

Melanka
12.01.2014 4 z 5

Je geniální, jak Čapek dokázal spojit globální a nadčasové myšlenky s obyčejnou všedností. A ještě si z toho všeho stíhá dělat srandu!

Gwaihir
04.09.2013 5 z 5

Jak sám autor poznamenává, nejedná se v tomto případě o román, ale spíše o fejetonový seriál, což stvořený z notné části za běhu, což způsobuje, že ve střední pasáži jeví se děj poněkud rozvláčněji a jakoby nevědom si svého cíle. Přesto však svou nápaditostí a vykreslením utopického průběhu věcí, včetně jejich absurdních důsledků, přináší i tato Čapkova kniha mnohá zamyšlení. Snaží se totiž poukázat na dvojakost postihující prakticky všechen “pokrok“ a také veškerou víru. V samotném závěru potom mistrně naráží rovněž na neustále se opakující koloběh dějin a vývoje, z nějž je třeba se poučit a čerpat. To vše je samozřejmě okořeněno patřičnou dávkou jemného humoru. 90 %

tlapička
22.08.2013

Geniální postřehy, energie ve hmotě, a ty konce...

Atuin
13.07.2013 5 z 5

Taková genialita v těch otáčkách děje, prostě brilantní. Zejména ta poslední část. Zpočátku jen takové roztřesení, až ostýchavost ale to vše poté padá. Neomaleně atakoval Čapek znovu nás smrtelníky, ale kdo by mu to měl za zlé:)

Patt
05.07.2013 5 z 5

Čapek je autorem, který není pro každého, je ho nadčasovost nesedí všem. Drze totiž vyžaduje při čtení zapojený mozek, odpočinout si lze u jeho pohádek. Ohledně způsobu psaní, u žádné knihy nevěděl jak dopadne! Absolutno, tuto knihu jsem dostala do ruky ještě na základce, mě osobně připadala jako vylíčení důsledků komunismu, viz: síla rve rudu z půdy, nebo připínáčky, mnoho kusů které jinde vadí a jinde jejich nedostatek. Nenápadně uvolněná síla, rozlézající se všude zcela bez kontroly. Autor sám dílem varuje před nástupem FAŠIZMU, nebo jeho důsledky. Popis Absolutna tomu zcela odpovídá...

Thanyss
18.06.2013 5 z 5

Stylem vyprávění mi to hodně připomínalo Válku s mloky, i když tentokrát se děj točí okolo úžasného vynálezu, jež je poněkud nepřesně pojmenován jako Karburátor. Ten dokáže dokonale spalovat cokoli a tak maximálně využít energii. Karburátor na svět ale chrlí i vedlejší produkt a tím je Absolutno.

Příběh se nakonec zvrhne v náboženskou válku, kde každá strana tvrdí, že jedině její bůh je ten jediný a správný a pomíjí tak fakt, že se stále jedná o jednu sílu, která se ovšem přizpůsobí smýšlení dané sorty lidí.

Cesta do pekla je dlážděna dobrými úmysly. Na začátku máme vynález, který by mohl prospět lidstvu, nakonec se však promění v jeho zkázu.

Co říct na závěr? Nic se nemá přehánět. Ať už se jedná o vynálezy nebo náboženství.

Skjaninka
08.06.2013 5 z 5

Skvelý Čapkov antiutopistický román s večnou pravdou, že ľudia musia veriť v samých seba a všetkého veľa len škodí.
"Každej to myslí náramně dobře s lidstvem, ale s jedním každým člověkem, to ne. Tebe zabiju, ale lidstvo spasím. A to nejni dobře, velebnosti. Svět bude zlej, pokud nezačnou lidi věřit v lidi."

Pre mňa jedno z najlepších diel Karla Čapka, ktoré si zaslúži plných 5 hviezdičiek pre svoje veľké posolstvo a krásny jazyk, akým je napísané.

Auguri
26.03.2013 4 z 5

Hůře čtivé, není to odpočinková kniha, člověk se musí zamýšlet a být pozorný.

Erezka
27.01.2013 2 z 5

Nápad je báječný, ale styl psaní mi naprosto nevyhovuje - jakoby slepené z jednotlivých článků. Asi je to na Čapkovi unikátní, ale mně se to čte velice špatně.

Sajdeman
02.10.2012 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha od pana Čapka.
Úžasné téma.

Livien
12.09.2012 3 z 5

Nějaký ten kousek z pera Čapkova už jsem měla tu čest číst a byla jsem okouzlena. Musím však přiznat, že Továrna na Absolutno mě vůbec nenadchla. Jak se mi u Války s mloky líbily různé pasáže i styly psaní, zde mi to vadilo a působilo to jako nesourodá na sebe nenavazující směsice, která se jakž takž propojila poslední kapitolou. Chvílemi jsem se přistihovala, že vůbec nevnímám, co čtu, což ovšem bylo vzhledem k různorodému obsahu vcelku jedno. Rozhodně bych příště sáhla po jiném jeho dílku, než po tomto.

Paulhunterspet
26.09.2011 3 z 5

Nemůžu říct, že jsem zklamaná. Ale ani nadšená. Toto Absolutno ve mně zanechalo velmi málo, paradoxně mělo udělat opak. Možná nejsem sžitá s tímto druhem osekaných kapitol, a velmi záleží i na rozpoložení. Sledovat jednotlivé fejetony by byla hned jiná káva, v románu už tak dobře nefungují. Ale jak se dočítám pod sebou, jedná se o páně Čapkovu prvotinu, a to rozhodně zdařilou. Někdy zkrátka musí forma ustoupit obsahu.
Konec konců, já si vážím pana Čapka i jako proroka, protože "největší víra by byla věřit v lidi."

Addie
11.05.2011 2 z 5

Nemohu než souhlasit, až na předposlední stranu, díky které se mi ohledně poslání knihy konečně rozsvítilo, jsem s touto knihou příliš dlouho bojovala. Čapek je bezesporu pánem svých myšlenek, ale tímto nechronologickým pokusem o jejich prezentování mi je kdovíjak nepřiblížil, škoda. To však může být dáno i tím, že dílo mělo ve výsledku představovat prakticky vzato spíš sbírku fejetonů než román. Navíc jde o jeho prvotinu. Takže jsem sice zklamaná, ale vím, že bylo v rámci mnou přečtených jeho knih i lépe.

Fidlal
25.03.2011 2 z 5

Ač k Čapkovi chovám úctu, tohle je pro mě prostě slátanina. Autor sám přiznává, že psal jednotlivé kapitoly pro noviny a neměl dopředu úplně představu, kudy se bude ubírat. Nápadů fůra, forma trpí.
K přečtení doporučuji Krakatit