Tma

Tma https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246241/mid_tma-246241.jpg 3 1302 375

Televízny scenárista odchádza na osamelú horskú chatu v Malej Fatre. Chce si oddýchnuť od hektickej práce aj napätého manželstva a vychutnať si pokojnú zimnú atmosféru. Zrazu sa však prihodí čosi nečakané a pobyt sa zmení na desivú nočnú moru. Chata sa stáva väzením, hoci dvere nie sú zamknuté...

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Tma , 2015

TiniQ
11.01.2017 2 z 5

Trošku ma sklamala táto kniha, hlavne po tom čo som prečitala Na Smrť I/II, ktore boli celkom fajn. Aj keď viem, že žánrovo je to niečo úplne iné, očakávala som teda lepší dej. Rušilo ma aj to, že hlavná postava priamo diskutuje s čitatelom napriklad o iPhonoch (važne?) a na záver ešte stíhne urazit všetkých, ktorým unikol celý "twist" trileru, s tým že zapletka bola jasná od začiatku a čitatel by sa mal "nad sebou zamyslieť, ak [...] dávno neodhalil, o čo išlo". Tak dik.
Trošku napätia však tam je, to musím uznať. Scénky s typkom v žltej vetrovke sú tie najlepšie časti knihy aj keď nakoniec z toho vysvitne Freudovsky blud.

zahadum
21.12.2016 3 z 5

Tak neviem, tajomno a mystika žiadne...autor vsadil na psychiku jednotlivca a nemôžem povedať,že by to nešlo ale chýbal tomu nejaký nosnejší prvok. Určite zvládol myšlienkové pochody človeka v krajných situáciach. Kopec vecí bolo mimo logiku a koniec bol neuveriteľný chaos v ktorom sa podľa mojej mienky nevyznal ani sám autor.

janka3673
28.09.2016 3 z 5

Citali sme si to nahlas s manzelom. V polovici ho to prestalo bavit, tak som to docitala sama ... mala som prestat s nim v polovici :) Ked som si myslela, ze v lese niekto strasi ...

adelinka
06.08.2016 3 z 5

No musím sa priznať, že som sa až tak nebála, ani ma to nenútilo knihu hltať tak ako som predpokladala. Niektoré momenty boli aj napínavé, niektoré ma poriadne rozčúlili, ani neviem prečo. Asi to boli tie momenty, ktoré si len predstavoval a ja som sa chvíľami stratila, či je to naozaj, alebo len v jeho mysli. Koniec som očakávala trochu iný a to asi preto, že vždy chcem, aby všetko dobre dopadlo,..

zipporah
07.12.2015 2 z 5

Ľahké čítaníčko, ktoré som vyhrala za vylúštenie krížovky, asi by som sa nedostala k tejto knihe iným spôsobom. Rada som to prečítala, treba aj slovenských súčasníkov, tak je to ľahká literatúra, nebolo by rozumné čakať niečo viac, z tejto kategórie však v budúcnosti ma bude viac baviť Červenák, lebo v historickom prostredí sa lepšie cítim. V tieni mafie si však niekedy prečítam.

Kamienkova33
26.10.2015 3 z 5

Všetky jeho predošlé knihy som vyslovene zhltla, preto som ani chvíľu neváhala a Tmu som si kúpila. A zostala som veľmi sklamaná.... Neviem ani popísať prečo (pritom som nemala zbytočne vysoké očakávania).. nebola som skoro vôbec v napätí, niektoré riadky som preskakovala, len aby som to už mala za sebou :-) Zápletka sa mi ale páči, to je asi jediné.. Na nete nájdete množstvo skvelých odporúčaní, tak neviem, asi ja som čudná :-)

lavazza
14.10.2015 2 z 5

Prva a zaroven aj posledna kniha od kariku co som citala. Pre mna absolutna a absurdna nuda. Pribeh postaveny na jednom cloveku, ktory je absolutne nesympaticky a jeho spravanie mi liezlo na nervy. Ziadne napatie kniha vo mne nevyvola, thriller si predstavujem uplne inak. Do strany 24 fajn, ale potom.... zbytocne vyhodene peniaze.... Jedna hviezdicka za obal knihy a dalsia za nataliu :)

lopata555
09.08.2015 4 z 5

Na to, že to bola poviedka, to malo zopár hluchých miest, dosť ma aj iritovalo to ako sa tam snažil autor zamotať jeho politický názor ... kniha o politike byť teda nemusela :)

taikatalvi
02.08.2015 4 z 5

Kniha ma držala v napätí od začiatku. Je to moja prvá kniha od tohto autora. Koncom som bola fakt šokovaná. Takýto záver som naozaj nečakala. Je pravda, že náš mozog a podvedomie na nás niekedy hrajú všelijaké hry. Páčilo sa mi, ako autor opisoval vyhranené situácie a ako pri tom človek reaguje, pocity, vonkajšie reakcie. Kto sa ocitol v nebezpečí vie, čo myslím. Knihu odporúčam. Neoddýchnete si pri nej však. Bude vás držať v napätí.

1972Sixo
31.07.2015 3 z 5

Začiatok toho nasľubuje fakt veľa, v polovici to hapruje a nenaštartuje to ani koniec, ktorý tak trochu opisuje zo "Strach"u. Škoda. Ale až také zlé - ako predchádzajúce hodnotenia to nie je. Má to aj fajn atmosféru, aj nápad, ktorý sa ale nevyužil. Viacero zbytočných zavádzajúcich a nevyužitých liniek a "podľa mňa" nesympatického a natvrdlého hlavného hrdinu.

peedbook
07.07.2015 2 z 5

Sklamanie .. taká poviedka a menšia zápletka ...

dubakm
24.06.2015 2 z 5

Bohužel se musím přidat k předchozím hodnocením. Kampak se nám ten mrazivý triler zatoulal, protože v horské chatě v Malé Fatře rozhodně nebyl. Tam se nastěhoval jeho nepovedený fejk :-)

pobijecmuch
21.06.2015 2 z 5

Velké zklamání z tohoto Kárikova pokusu o nějakou mrazivou atmosféru. Myšlenka sice byla dobrá, ale Jožo si s tím neporadil.
Kniha jsem si přečetl opět po masivní reklamě v médiích a opět jsem těm ukecaným prodejcům naletěl.

Gracian1964
16.06.2015 2 z 5

Tak som to dočítal, netrvalo mi to dlho, ale ku koncu som sa pristihoval pri tom, ako chcem, aby som to už mal konečne za sebou a mohol sa pustiť do niečoho, čo ma bude iritovať trochu menej...súhlasím s predchádzajúcim komentátorom, tie spústy reklám na rôzne značky a výrobky mi drali tvár...neviem, prečo som cítil potrebu kupovať si túto knihu...Na smrť 1 aj 2 sa mi páčili oveľa viac, aj Nepriateľ štátu...Kašľať na to...Tak už si spokojný, ty kokot? tak už som spokojný...amen....

Ivan Kučera
23.05.2015 1 z 5

Divný chlap, ktorý nič nevidí, je sám v zrube uprostred zimného lesa... ale možno vlastne nie je sám. Dokonalá komorná hororovo-trilerová zápletka. No a tým by sme s pozitívami končili. Tma sa tvári ako horor, no v skutočnosti ide o (pseudo)psychologickú sra*ku, ktorá sa končí podvodom akútne spáchaným na nevinnom čitateľovi. Vzhľadom na megaotrepaný finálny twist je celá Tma jedným veľkým podrazom (bez onoho príšerného zvratu by Tma ako celok bola určite lepšia minimálne o jednu hviezdu). Hrdina je, ako aj v minulých autorových knihách, nesympatický asexuál; takmer sa až chcem zamyslieť nad tým, akému typu čitateľa sa môže tento typ postáv páčiť. Tentoraz sa ale Jozef Karika vyflákol okrem postáv už i na budovanie atmosféry "zlých" lesov. Dokonca neváha (dvakrát!) použiť už asi dve desaťročia nepoužívané klišé, kedy postava zažíva šialené násilie a na konci kapitoly sa ukáže, že sa jej to len zdalo (!). Smiešne sú i encyklopedické znalosti hrdinu (ďalšia autorova špecialita), kedy televízny scenárista v pohode vie, na akú vzdialenosť vlk cíti krv, lebo to pred pár dňami náhodou videl v dokumentárnom filme (???). Jediným skutočným hororom v Tme sú exkluzívne kulinárske špeciality (ryža vo varných vreckách + mrazená zelenina) a sex. Autor, ktorého ranná tvorba bola úžasná a zbožňoval som ju (hlavne hororové poviedky, ale tiež prvé dve V tieni mafie a páčil sa mi aj mrazivý Strach) po znásilnení novorodenca (V tieni mafie 2) prekvapivo prišiel so súložou medzi heterosexuálnym párom dospelých ľudí... a je to horor („Vysadla si na mňa, z vlhkej vagíny jej sálalo dráždivé živočíšne teplo.“ - toto už nikdy v živote nechcem čítať). Prirátajte si k tomu trápne reklamy na firmy a produkty. Jediná aspoň trocha strašidelná vec (chlap z hôr v žltej vetrovke) je po pár odsekoch odhodená do kúta (a trvalo zabudnutá). Autor je skratkovitý, povrchný a WTF (pytliaci, umelecký fond).