Tma

Tma https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246241/mid_tma-246241.jpg 3 1302 375

Televízny scenárista odchádza na osamelú horskú chatu v Malej Fatre. Chce si oddýchnuť od hektickej práce aj napätého manželstva a vychutnať si pokojnú zimnú atmosféru. Zrazu sa však prihodí čosi nečakané a pobyt sa zmení na desivú nočnú moru. Chata sa stáva väzením, hoci dvere nie sú zamknuté...

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Tma , 2015

Falda
01.03.2019 2 z 5

Hrozná nuda. Prvních pár stran dobrý, posledních pár stran dobrý... ale prostředek rozsáhlá, stále dokola opakující se nuda. Tohle byla od Kariky zatím nejslabší kniha, naštěstí to mělo jen 200 stran.. ale i tak jsem se musela přemáhat to dočíst.

alnahu
28.02.2019 2 z 5

I já jsem z této knihy rozčarovaná-začátek byl velmi slibný -útěk do samoty před Natálií -do srubu po otci v Malé Fatře ,kde si chce pročistit televizní scénárista hlavu a hlavně si odpočinout od Natálie.Na příběhu se mi líbil pouze popis místa a přírody., to slibné napětí mi nějak chybělo.

Trustty
26.02.2019 3 z 5

I já četla Trhlinu, která byla pro mě naprosto skvělá. U Tmy to skřípalo. Když jsem se na samém začátku začetla po půlce jsem se začala vzdávat naděje, že dostaví onen pocit strachu.....bohužel se opravdu nedostavil. Příběh jako takový nebyl špatný.
Kniha se četla dobře.

Marekh
21.02.2019 3 z 5

Od Jozefa Kariky už jsem v minulosti přečetl knihu TRHLINA, která se mi líbila. Byl jsem tedy zvědavý na tuto knihu. O této knize mluvila v knižním videu Jana (YT-kanál Janin čtenářský deník), které se kniha moc líbila, a tak jsem se rozhodl na základě jejího videa, že si knihu také přečtu, a také jsem uposlechl její rady a nečetl jsem anotaci knihy. Anotaci jsem si přečetl až po dočtení knihy. Bohužel její nadšení z knihy jsem nesdílel. Knihu hodnotím průměrně (3 hvězdičky). Kniha má 5 částí, jednotlivé části jsou odděleny černým předělem. Přebal knihy je pěkný. V anotaci je uvedeno, že se jedná o thriller. Možná by místo thrilleru mohlo být uvedeno horor, anebo kombinace thriller/horor.

Očekával jsem, že se mi kniha bude líbit mnohem více. Prostředí opuštěné horské chaty v Malé Fatře, kde přijíždí televizní reportér, aby si pročistil hlavu, mělo tajuplnou atmosféru. Při představě, že bych byl na jeho místě, odříznutý od okolního světa, s problémy se telefonicky komukoliv dovolat, poněvadž signál byl kolísavý, mne trochu mrazí. Z jedné stránky si to dovedu představit, člověk může o samotě přemýšlet, utřídit si v klidu myšlenky, jednoduše vypnout a užívat si okolní přírodu, která může člověka dobýt pozitivní energií, alespoň v mém případě rozhodně ano. Ale trochu byl měl strach, kdyby se náhodou něco přihodilo, kdo by mi pak pomohl? Musel bych spoléhat sám na sebe..

Je pravda, že u některých scén jsem pociťoval strach, což určitě má být cílem knihy. Kniha se bude číst dobře v zimním období, anebo v noci, kdy na čtenáře dolehne celková atmosféra a více se sžije s hlavním hrdinou a s okolím, ve kterém se nachází. Líbilo se mi, že se v některých částech autor obrací na čtenáře, bere ho na vědomí.

Myslím si, že autor zbytečně používá hodně vulgarismů, některé scény mi připadaly jako klišé, i když se mi zpočátku takto nejevily. V knize se vyskytuje také brutalita. Závěr knihy jsem dokázal odhadnout, takže se dá říci, že mě v závěru téměř nic nepřekvapilo. Když se autor obrací na čtenáře, píše: "... v mém blábolení bylo tolik náznaků, tolik proklouznutí jazyka, že by ses měl nad sebou zamyslet, pokud jsi to, o co šlo, neodhalil už dávno."

Miro.slav
20.02.2019 3 z 5

Knihu som dostal darom, tak som ju čítal sčasti z povinnosti. Po pár stránkach ma to ale vcelku chytilo. Sneh, zima, chata v horách v ktorej je hlavný hrdina sám (naozaj sám?). Super kombinácia. Potom to ale začalo škrípať a zaseklo sa to pri samotnom rozuzlení. Pre mňa dosť nevydarená pointa.

fnoudek
19.02.2019 4 z 5

Pravda tě možná osvobodí, ale smrt je v tom mnohem lepší...

Joges
14.02.2019 1 z 5

Od začátku velké nadšení i napětí: Zima, útěk do zasněžených hor, osamělá chata, tma. Pak ale nadšení opadá. Dostavuje se chaos, zmatek, opakování děje, probíhá dějství o jedné osobě, která je v jednom kuse vzteklá a podrážděná. Je tu i přítel diktafon (s baterkami, které se nikdy nevybíjí) jako míč v Trosečníkovi, který tu prostě jenom tak je. Dobrý nápad, jak zaplácnout spoustu místa opakováním textu. Na řadu přichází i další zbytečné náměty nebo autorova ublíženost a vyřizování účtů se čtenáři blogu (to jako fakt?). Karikova Trhlina se mi moc líbila a nedám na ni dopustit, ale Tma je velkým zklamáním. Sory, ale tohle bych napsal taky.

Nixa
13.02.2019 4 z 5

Rozhodně se mi tato kniha líbila víc než Trhlina. Od začátku čtivé a napínavé. Se samotným koncem jsem byla spokojená, nic takového jsem nečekala a dost mě to překvapilo. Já se při čtení některých pasáží vyloženě bála a to byl nejspíš autorům účel, takže já jsem spokojená.

Veroba
12.02.2019 5 z 5

Wau!!!Musím dát pět hvězdiček za napětí, které ani na chvíli nepolevilo.J.Karika je pro mě PAN spisovatel ????????????

reading-lucy
09.02.2019 4 z 5

Opravdu výborná kniha od které jsem toho hodně čekala. Bohužel i tak musím jednu hvězdičku dát dolů, jelikož mi někdy přišly různé věci až moc zdlouhavé a ani tam kolikrát nemuseli být. Každopádně i tak jsem si čtení užila a nesmírně se těším na Trhlinu, která by měla být naprosto nejlepší, tak jsem zvědavá.

Corly
09.02.2019 5 z 5

Tak samozřejmě, že to není Trhlina, ale mně se moc líbila i Tma!
Její plus je, že je poměrně krátká, čte se skoro sama a Karikův styl je všude přítomný...opět hory, opět ne moc sympatický hrdina :-) ( ale zas tak hrozné to nebylo..), opět napětí a chvílema velký děs a taky psycho..nedá se přestat číst!
Vzhledem k tomu, že jsem knihu četla v náročném období, vlastně mně i hodně pomáhala, protože s tím co zažil hlavní hrdina, jsou některé naše ,,nevyřešitelné" problémy skoro nic...
Hodně z nás tu není spokojeno s koncem, ale já jsem po přečtení skoro nemohla spát! :-) To teda zas něco bylo...!!!
Teď si dám chvíli oddech , ale už se těším na Strach! ;)

Ibra10
09.02.2019 1 z 5

Po sľubnom začiatku prišlo vychladnutie. Kniha obsahuje dobré momenty, ale omnoho viac hluchých miest. Často sa mi stávalo, že som nedokázal udržať koncentráciu, čo pri Strachu či Trhline nehrozilo. Plus ten koniec opäť nebol vyriešený zrovna najšťastnejšie.

hakunamatata
06.02.2019 4 z 5

Moje první kniha od Kariky.
Moc se mi líbilo vystavení příběhu na malém prostoru s minimem postav. Horská chata v zimě, daleko od civilizace je dost děsivá sama o sobě, natož když tam bojujete o přežití.
Příběh pecka, ale jak se to blížilo ke konci a zbývalo jen málo stránek, bylo mi jasný, že ten konec bude průser. No nebyl to vysloveně průser, ale dobrý to fakt nebylo.
Nicméně věřím, že mnoha čtenářům ten konec vadit nebude.
Tma určitě stojí za přečtení, navíc je to odpolední jednohubka.

Ophelie
02.02.2019 5 z 5

Karika opět nezklamal! Po jeho Strachu a Trhlině další výborná kniha. Nerada jsem knihu odkládala, velmi napínavé, místy strašidelné čtení. Hezky psychologicky vykreslené očima hlavního hrdiny a konec naprosto překvapivý! Prostě další skvělá kniha od Kariky, už se těším na další :-)

Barush64
01.02.2019 2 z 5

Pro mě je kniha bohužel spíš zklamání. Po Strachu a Trhlině mi bohužel připadá, že autor používá stále stejný námět, stejné popisy a stejná slova. Takové "nenadchne, neurazí". A to je škoda.

DK197
01.02.2019 4 z 5

Neskutečná atmosféra - vykreslená na malém prostoru, z obyčejných věcí. Taková tvorba mi zalézá pod kůži a děsí. Tleskám.

A kupodivu i závěr sedí, zapadá... a vůbec není tak strašný, jak jsem po čtení komentářů čekala... ale jedna podstatná věc v něm opravdu nesedí a kazí dojem... Tedy mně. Přála bych si jiné vysvětlení, ach, ty čtenářovy nároky... Ale 98 % knihy je natolik skvělých, že člověk nemůže nepřivřít oko. Tohle za to i tak stojí, vážně!

Doloresita
28.01.2019 4 z 5

Tmu som čítala ako prvú knihu od pána Kariku. Výborná až na ten koniec.

Pitbullka
26.01.2019 4 z 5

Kniha se mi líbila, ale ten konec mě zklamal. Líbila se mi ale ponurá atmosféra, zoufalství hlavního hrdiny. A vlastně mi na hlavním hrdinovi pořád něco nesedělo a nemýlila jsem se.

hanzmb
26.01.2019 2 z 5

Víceméně souhlasím s názorem od Invocation11. Do půlky to bylo fantastické čtení. Nechápal jsem, proč to nemá od všech 5*. To byla pořád sice neuvěřitelná variace náhod, ale pořád reálná. Pak jak kdyby došly nápady (nebo na začátku nevěděl jak to chce vlastně ukončit) a pomohl si "vyšší mocí". To mi připadlo to nejzoufalejší možné řešení. Přitom jsem se na román z milované MF strašně těšil (poslední loňská tůra byla dokonce na Sokolie).

Seeker
25.01.2019 4 z 5

Námět je v skvělý - člověk sám v zimě, v horách několik hodin od civilizace -, je to perfektní půda pro horor. Situace, které hlavní postava zažívá, jsou ztělesněním všech dětských i dospěláckých hrůzných představ a strachů. Jenže místy byly zvraty a posuny příliš překombinované. Co mě rušilo asi nejvíc, byl (český) jazyk. Nevím, jestli je to překladem nebo je to tak krkolomné i ve slovenštině, ale občas jsem místo děje nevěřícně sledoval kostrbatý text. Kvůli neumnému vyjadřování pro mě hlavní postava pozbyla hloubku a uvěřitelnost. Přes to všechno to bylo místy dost napínavé a knížku jsem si užil. Karika připravil i pár nečekaných momentů, které nakonec zvýšily moje hodnocení.