Tma

Tma https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246241/mid_tma-246241.jpg 3 1316 1316

Televízny scenárista odchádza na osamelú horskú chatu v Malej Fatre. Chce si oddýchnuť od hektickej práce aj napätého manželstva a vychutnať si pokojnú zimnú atmosféru. Zrazu sa však prihodí čosi nečakané a pobyt sa zmení na desivú nočnú moru. Chata sa stáva väzením, hoci dvere nie sú zamknuté...

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Tma , 2015

adramelech
05.08.2018 4 z 5

Velmi pěkná kniha, i když román Trhlina se mi přece jenom líbil víc. Závěrečné meyrinkovsko-castanedovské vyústění mi přijde dobré; v tomto žánru čtenář přece neočekává ryze realistický děj a jemu odpovídající „materialistickou“ logiku. Nevím, proč toto dílo ještě nevyšlo v českém překladu. Četl jsem slovenský originál a neznal jsem slovo „bralo“ – vyčnívající skála, jak jsem zjistil. Mimochodem, autorova bibliografie uvedená na zadní záložce obálky je neúplná a nepřesná. Karikovým knižním debutem nebyly Zóny stínu (Praha 2005), nýbrž Slovanská magie (Praha 2003).

Kluvo
15.07.2018 4 z 5

Tak nie je to Trhlina, čo je nakoniec aj dobré. Už by mi chýbalo len to, aby som sa do Fatry bál ísť rovnako ako do Tribeču. Kniha sa výborne čítala. Trochu mi vadil slovník a nadávky ale hviezdičku som stiahol nakoniec za zlých vlkov. Ešte aj Karika pokračuje v tom nešťastnom trende začatom bratmi Grimmovcami. Už konečne s tým mitizovaním tejto krásnej šelmy prestaňte!!!

Faila
29.06.2018 4 z 5

První polovina mi přišla velmi zajímavá a chvílemi napínavá až k nevydržení. Druhá polovina mě bavila o něco méně, ale zaujalo mě na ní zaměření spíše na psychiku hlavního hrdiny než hrůzu okolo. Tma je podle mě velmi dobrý thriller s několika perfektními místy, ale bohužel i několika slabšími, až lehce nudnými pasážemi. Knihu jsem četla v originále a ačkoliv jsem se zpočátku "cizího" jazyka bála, slovenština se mi velmi rychle dostala pod kůži a velmi mi sedla. Myslím, že v ní některé věci vyzní lépe než jak asi vyzněly v češtině.

trudoš
29.06.2018 2 z 5

Základ je dobrý, ale místo toho, aby Jozef Karika využil potenciál čistokrevného hororu, pustil se cestou psychologického dramatu a v tu chvíli u mě příběh přestal fungovat. Množství popkulturních odkazů tomu taky moc nepomohlo, protože z nich až příliš čpí, kterými že díly se autor nechal inspirovat. Kdyby se držel jádra zápletky, ve kterém se nesympatický hrdina potýká v opuštěné horské chajdě s jakýmsi zlem či zabijákem, udělal by podle mě daleko lépe. Takhle je záměr docela průhledný a spíš než čekání na šokující závěr jsem se bál, aby to spisovatel neuhrál přesně do toho autu, kam to nakonec skutečně kopnul. Trochu problém jsem měl i s prostinkou gradací, kdy všechno míří stereotypně do sedinky, až je to od určitého bodu spíš únavné, než mrazivé. Jinak ale taková slovenská parafráze na román Děs nechvalně proslulého L. Rona Hubbarda. Napsané ovšem čtivě, snad jen množství vulgarit bych proškrtal, působí dost hraně, přestože věřím, že v porovnání s realitou je to ještě slabý odvar.

Leanne
09.06.2018 3 z 5

Asi jsem Kariku začala číst ze špatného konce. Trhlina mě bavila, Strach s výhradami, se Tmou si nějak nevím rady. Začátek docela fajn, ale později jsem se přistihla, že si říkám, co se proboha na těch zbývajících stranách může tak ještě stát a kdy už to skončí. Když se u knížky těším, až skončí, tak je něco špatně.

misha4005
20.05.2018 5 z 5

Tohle bylo tak strašně napínavé, že jsem to přelouskala za jedno odpoledne. Autor umí tak věrohodně vykreslit atmosféru, že při čtení jeho knih mám pocit že jsem s hrdiny v lese na horách a umírám strachy:)

BlodyFox
16.05.2018 4 z 5

Dobré, není to na 5, ale má to šťávu, napětí a pro někoho nečekaný konec. Autor je zřejmě posedlý zimou (viz Strach), ale to není na škodu. Doporučuji k přečtení. Nesmíte si ovšem přečíst komentář inteligentní čtenářky zuzana3434, která nesmyslně vyzrazuje děj a hlavní pointu knihy. Tupost některých čtenářů nezná mezí.

MajaHA
15.03.2018 3 z 5

Asi najslabšia kniha od Kariku.Nebola vyslovene zlá ale mňa veľmi nebvila.Oproti iným jeho knihám slabý priemer.

tonysojka
04.03.2018 4 z 5

Mně se to hodně líbilo,dialogy s diktafonem jsem si užíval,pointa výborná a její vysvětlení z hlediska esoteriky či okultismu celkem logická,fajne to bylo,tak si zkusím teda sehnat ještě ten Strach

syskas
04.02.2018 3 z 5

Zápletka a záver - super. Ale cca 100 strán knihy som doslova preskočila, lebo to bola neskutočná nuda. Stále dokola to isté, žiadny posun v deji, nič. Ak by autor skrátil knihu na polovicu, pokojne by som dala 5 hviezdičiek.

Hana417
01.02.2018

Horory ani thrillery moc nemusím, ale od Kariky už je to třetí knížka, co jsem přečetla. Jeden večer jsem četla do jedné v noci a pak jsem nemohla usnout. :o) Ačkoliv mi děj místy připadal trochu přitažený za vlasy, knížka se mi moc líbila. Nejvíc oceňuji to, jak autor mistrně pracuje s představivostí. Jen potvrzuje to, že většina strachů sídlí v naší hlavě.

Corso
12.12.2017 3 z 5

ja neviem... namet prekvapivo na nase pomery invencny, ale citam citam, a zrazu ma kde tu prekvapi stat ako zo slohu gymnazistu, macho vety a vyrazy by mali evokovat myslenie mladeho chlapa ale vyzneju nejak... do nafukaneho prazdna. Ono vo vysledku je to potom tazko uveritelna postava a tazko uveritelne konanie. Ozaj, vsimli ste si ze asi 10% vsetkych dnesnych literarnych hrdinov a hrdiniek pracuje bud v reklamnej agenture, televizii, alebo v pravnickej firme? WTF? Kde su ti spisovatelia co zili s beznymi ludmi, solou zeme? :)
PS: Ale velmi sa mi pacilo ako autor "zdevastoval hlavnu postavu", pripomenulo mi to Die Hart 1 az -x.

Ookmalej
08.12.2017 5 z 5

Doprčic já jsem se tak bála! Už nikdy nebudu číst takový knížky potmě sama doma. Pokud čtete knihu a kvůli napínavému ději přejedete 2 zastávky autobusem, načež vás málem srazí na chodníku maminka s kočárkem, je to pravděpodobně sakra dobrá kniha. Doporučuji. Ideální vánoční četba.

JohnnieStewe
18.11.2017 3 z 5

Zaujímavý námet rozprávaný formou monológu, ktorý po pár desiatkach stranách spadne do akejsi fádnosti a čitateľ ma pocit zbytočného naťahovania.
Príbehu by skôr svedčila poviedková forma v antológii podobných diel.
Po "Trhline" a "Strachu" sa javí kniha ako slabšia - napriek tomu má niečo do seba...
2,5/5

kadgam
01.10.2017 2 z 5

Po Trhline som bola sklamaná. Boli prekročené hranice mojej trpezlivosti s naťahovaním a opakovaním sa deja. Asi po polovici ma už vlastne ani nezaujímalo, ako sa to všetko skončí.

ivana1975
27.09.2017 5 z 5

Tuto knihu milujem... Je dokonala... podla mojho nazoru napisal p.Karika po strachu dalsiu knihu do mojej knihovnicky... super

lusila
04.09.2017 4 z 5

Najdesivejší bol záver. Viem, že je to horor, no miestami som sa neubránila smiechu, napr. keď hľadal bubákov v skrini, alebo keď kuvik robil pují... a tie hlášky typu bolo ti to treba, k...

JelloBiafra
10.07.2017 3 z 5

Osamelý hrdina, ktorého meno sa za celú knihu nedozvieme sa vydává na horskú chatu v Malej Fatre. Tu sa snaží zabudnúť na nekonečné hádky so svojou partnerkou a chce si užiť vianočné sviatky. Lenže jedna nečakaná udalosť zmení jeho pobyt na nočnú moru plnú paranoie, strachu o život a nočných hrôz. Spisovateľ Jozef Karika je čím ďalej tým zaujímavejší a páči sa mi, ako dobre tu dokázal vytvoriť hororovú atmosféru i reálie oblasti, kde sa kniha odohráva. Na záver samozrejme príde nečakaná pointa a trochu cynický záver, ale vďaka veľmi krátkej stopáži sa nemôžem ubrániť dojmu, že sa v tomto prípade jedná skorej o poviedku než plnohodnotný román.

NemmamSlov
02.05.2017 3 z 5

Bola to moja prva kniha od pana Kariku.....zo zaciatku bola dost zaujimava potom sa clovek zacal trosku stracat, miestami sa to zbytocne pretahovalo a koniec bol az prilis sokujuci, bohuzial ale z negativnej stranky .... davam tomu slabu 3 :/

Libkuci
20.03.2017 2 z 5

Po Trhlině velké zklamání. Tohle nebylo fér, tak dlouho tahat čtenáře za nos, stejně jako svého hrdinu. A pak konec a zůstaly jen překročené meze v zahrávání s čtenářem a velké otazníky. Ke konci jsem se již zrácela jak hrdina a nevěděla jsem co je skutečnost a co není. Celá kniha byla vlastně takový monolog, sem tam dialog s vlastním diktafonem. A to bylo všechno :/ Asi si teď dám s panem Karikou pauzu, ale neodmítám ho. Jen si nechám odeznít skepsi k další knize a dala mu i sobě šanci.