Tma

Tma https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246241/mid_tma-246241.jpg 3 1302 375

Televízny scenárista odchádza na osamelú horskú chatu v Malej Fatre. Chce si oddýchnuť od hektickej práce aj napätého manželstva a vychutnať si pokojnú zimnú atmosféru. Zrazu sa však prihodí čosi nečakané a pobyt sa zmení na desivú nočnú moru. Chata sa stáva väzením, hoci dvere nie sú zamknuté...

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Tma , 2015

janina66
01.04.2021 3 z 5

Jen díky tomu, že jsem ji poslouchala jako audio a česky, tak výborně a napínavě čteno. Stále jsem čekala na úžasný konec. A on přišel, bohužel NE úžasný, spíše tak trochu krkolomný. Nepochopitelné jednání hlavního hrdiny mě velmi zklamalo.

STARKAN
22.03.2021 5 z 5

Pan Karika opět nezklamal. Pro mě další klenot v mé knihovně. Chvíli jsem uvažoval o 4 hvězdičkách, ale ten konec! Ostnatá zpověď a pravý Boží hod,dokonale napsané. Zase za plný počet.

VeruMalfoy
16.03.2021 3 z 5

Oproti Trhlině mi tahle kniha přijde jako opravdu slabý odvar pokusu o děsivou literaturu. Vůbec jsem se u ní nebála ani trošičku. Naopak jsem si říkala, že jestli tohle je pokus čtenáře vystrašit, tak je slabý. Trhlina je tedy mnohem lepší.

Fenrir
14.03.2021 3 z 5

Posloucháno ve formě audioknihy. Oproti Trhlině výrazně slabší. První polovina velice zajímavá, pak kniha trochu ztrácí dech. Chybí mi tu mysteriózní linka, ta by téhle knize určitě slušela.

Kniholapka
12.03.2021 2 z 5

Tma byla mou druhou knihou od Kariky a potom, jak jsem byla nadšená z Trhliny, jsem se moc těšila i na Tmu. Bohužel mé nadšení postupně opadalo až opadlo docela. Možná jsem měla velká očekávání. Bohužel tato kniha pro mě byla spíš zklamáním.

maris123
11.03.2021 2 z 5

Jedním slovem zklamání.

Yukon777
07.03.2021 2 z 5

(SPOILER) V prvom rade som nadobudol dojem, že Karika kedysi čítal Kingovo Tajné okno, tajná záhrada. No nevadilo by mi to až tak. Nevýslovne ma nudila forma monodráma. Hlavná postava je nezrozumiteľný mimoň mastodontálnych postupov v emergentnej situácii. Tápa a tápa, až to človeka nasiera a nudí a nudí. Napokon sa to celé vyvrbí, ten pako je vrahom svojej ženy. Celý príbeh by vydal na poviedku, na román to nie je. Určite je veľmi ťažké napísať román skoro bez zápletky, bez deja, bez postáv. Karika to ... takmer zvládol. Zaiste na tom makal a tak dávam dve estrely. Jednu za tú prácu, čo na tom odviedol. Druhú za to, že tento román nie je (prepánajána) ešte dlhší.

Majuš333
18.02.2021 5 z 5

Vždy sa vyhýbam porovnávaniu jednotlivých diel autora, ale tu si to neodpustím... Pre mňa najslabšia Karikova kniha... Mala niečo do seba, ale žiadny strach a ani zimomriavky...skrátka nič... Skôr mi bolo hlavného hrdinu ľúto... Pri Trhline ma mrazilo, Pri Strachu a Smršti som si povedala, že už nikdy nebudem mráz a vietor vnímať rovnako... Ale Tma ostáva pre mňa len Tmou...
Plný počet hviezdičiek dávam len z úcty k autorovi :)

JPBelmondo
11.02.2021 3 z 5

Ano, je to Karika - moderní jazyk, tajemno a hrůza. Ale na Trhlinu to nemá. Navíc - ten konec. Za mě je to průměr.

Vesper001
09.02.2021 1 z 5

Přes dvě stě stran dlouhé doufání, že ten hnusný varan v hlavní roli konečně natáhne brka. Podobně jako u Trhliny, nápad je dobrý. Kniha není dobrá. Příběh se neskutečně tááááhne, měla jsem pocit, že autora dlouho žádné řešení nenapadalo, a tak prostě psal, dokud si z těch možných nějaké nevybral. Nesedí mi Karikův styl. Pokud by byla hlavní postava alespoň trochu sympatická, bylo by to i strašidelné, takhle jen zpovzdálí sledujete, jaký další kruh pekla na ni čeká, občas zívnete, občas mrknete, kolik stran ještě zbývá, a to je tak všechno.

kuttnerovka
04.02.2021 5 z 5

Perfektní, Karika mě opět nezklamal. Napínavé a děsivé, i když to nebyl klasický mysteriózní Karika, tentokrát děsila jen samotná situace, v které se hlavní hrdina nacházel. Skvěle napsané a závěrečná pointa velmi překvapila. Super!

Nevimm
03.02.2021 4 z 5

Koledník už jde.

Roseblood
03.02.2021 5 z 5

Kniha mě moc bavila. Chvílemi nervy drásající, tísnivá atmosféra, kdy mi běhal mráz po zádech. Ve zkratce se dá děj nastínit jako "sám v temnotě".

Opět mě autor nezklamal, kniha obsahuje dost mystična i paranormálna. V určitých okamžicích jsem trnula, jak to z hlavním hrdinou bude dál. Chvílemi nevíte, jestli se to čistě odehrává v hlavě hlavního hrdiny, či je to skutečnost.

Takové knihy nejraději čtu večer, kdy mi to umocní ještě větší požitek z knihy, doporučuji číst u lampičky, večer a budete se krásně bát.

Rozhodně kniha drží čtenáře v napětí, díky kterému chcete číst dál a dál. Příběh je velice sugestivní, bez problému se vcítíte do hlavního hrdiny, který svádí boj o holý život.

Všem milovníkům hororů a napětí vřele doporučuji

Hodnocení: 5/5*

venda99
16.01.2021 3 z 5

(SPOILER) Jakmile přišel o zrak přestalo mě to bavit. Nebylo to vyloženě špatné, ale Trhlina mi sedla víc.

Sidonka3
11.01.2021 1 z 5

Trhlina byla mnohem, mnohem lepší, tedy, alespoň se mi zdála zajímavější a poutavější.
Při Tmě jsem se trochu nudila. Docela jsem se těšila, až se zápletka trochu víc rozjede, pak až už to všechno skončí... Prostě mi to moc nevtáhlo. Málo zvratů, příliš hodně povrchních pocitů a utahaných popisů, které se mi pod kůži nedostaly. Přiznám se, že jsem musela přeskakovat. Přišlo mi to trochu vykalkulované.

Biba_with_Book
07.01.2021 4 z 5

No, nechtela bych byt v jeho kuzi, stacilo mi si tu hruzu jenom predstavit.
Skoda, ze se neukazalo, kdo byl ten tajemny vrah.
Jak uz tady bylo napsano - konec mi taky prisel takovy zvlastni. Proto 4 hvezdicky.

poulet
05.01.2021

Poslouchala jsem jako audioknihu, chtěla jsem zkusit něco, co běžně nečtu....a ztratila jsem 3 hodiny života. Možná pro milovníky thrillerů dobrý (ačkoli občas čtu Kinga, a to se opravdu nedá srovnávat ), ale za mě teda nuda, v druhý polovině strašně na sílu budovaný napětí a ten konec...no škoda mluvit, ale zase SPOILER: : možná je to moje chyba, že mě tyhle konce, co "všechno převrátí" k smrti nebaví....No, ani nevim, kolik bych tomu dala hvězdiček - v rámci žánru asi 3.

Evina.Cetba
02.01.2021

Podivnost. Hororové, strašidlené, úzkostné, stěží vysvětlitelné, takže přesně ten tip umění, které nemám v oblibě. (Nečtu dokonce ani klasické detektivky, až na A. Christie). Poslouchala jsem kdysi na pokračování v rozhlase a když přituhovalo, prostě jsem to stopla. Nevím tedy, jak se příběh dále rozvíjel a jak skončil. Zpočátku jsem nevěděla, co je to za žánr, proto jsem do toho vůbec šla. Neodsuzuju to, jenom podobné knížky prostě nejsou pro mě. Každá knížka si najde svoje čtenáře a tak je to i u téhle, takže nic ve zlém.

ElfkaEleanor
31.12.2020 3 z 5

Spojování s Kingem? Není to tak popisné a rozvláčné... Ale hra s psychikou postavy, úzkostmi a animálními pudy v nás, ta je velmi vydařená. Bohužel na úkor děje. Ten je tam střípkovitě tak nějak aby se neřeklo... A rozuzlení? Pointa je originální nicméně i tak zůstalo dost nejasností. Trhlina mě nadchla, Tmu považuji za slabší kus.

Beky
30.12.2020 4 z 5

Já si nemůžu pomoct, ono zatím každá kniha autora pro mne byla NĚCO.
Karika má dar vyvolávat ve čtenáři napětí a touhu číst a číst dočíst knihu do konce.
Závěr byl fakt drsný a nečekaný, nicméně jsem pořád zmatená z toho, CO se tam tedy vlastně dělo, když byl v tom srubu ... Ale to se asi nedozvím, prostor pro fantazii ponechán. :)