Tma

Tma https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246241/mid_tma-246241.jpg 3 1314 375

Televízny scenárista odchádza na osamelú horskú chatu v Malej Fatre. Chce si oddýchnuť od hektickej práce aj napätého manželstva a vychutnať si pokojnú zimnú atmosféru. Zrazu sa však prihodí čosi nečakané a pobyt sa zmení na desivú nočnú moru. Chata sa stáva väzením, hoci dvere nie sú zamknuté...

Horory Thrillery Literatura slovenská
Vydáno: , Ikar (SK)

Tma , 2015

Jaruš7
23.09.2020 4 z 5

Autorův styl nevybočuje z řady psychodestrukce a v osidlech strachu je jedinečným fenoménem.
Tak jako v "Trhlině" dovede v příběhu navodit reálnost celkem banální - výlet do samoty - ale ... proč ta hrůza?
Je to autorův kumšt, co dokáže vyvolat lepivý pocit nebezpečna.
Citace :" Nevidím ani prd."
" Vybojoval jsem si klidnou smrt."
"Pravda tě osvobodí, ale smrt je lepší."

Audiokniha

Erizzani
20.09.2020 4 z 5

Byla jsem lehce skeptická, když jsem viděla % hodnocení. Kniha mě dost překvapila. Musím říct, že jsem se i místy příjemně bála. Autor mě držel v napětí až do konce a nechával hodně prostoru pro moji fantazii a ukvapené závěry. Rozhodně jsem nečekala takový konec. Podle mě super.

Damato
14.09.2020 2 z 5

Moje první audio kniha . Po přečtení komentářů jsem se na ni těšila- zkuste si po tmě , v zimě obejít dům, který znáte, Rozbijete si pusu nato tata. Začátek famózní, když jsem poslouchala ty nahrávky a zpětné přehrávání pak bylo úplně jiné, šel mi mráz nejen po zádech a hrůzou se mi ježily dlouhé vlasy. .... a pak...pak jsem najednou usnula. A zkoušela znovu doposlechnout následující den, kdy jsem ve dne seděla v křesle a těšila se na to, že si knihu v pohodě doposlechnu... a zase nic. Ty hvězdičky za začátek- pak už to byla trochu nuda.

Lucissia
11.09.2020 4 z 5

Posloucháno jako audiokniha. Začátek se mi opravdu líbil a to tohle téma nevyhledávám, jen jsem se nechala vyhecovat kolegy z práce. A mrazení se dostavilo... Ovšem druhá půlka i mně připadala zbytečně natahovaná, překombinovaná, trošku snad i nudná. Konec mne překvapil a sama nedokážu poznat, jestli mile. I když by si kniha ode mne zasloužila asi jen tři hvězdy, dávám čtyři, za neotřelý námět, dokonale popsanou atmosféru a místy husí kůži. :-)

ZÓNA
06.09.2020 3 z 5

Vím, že kritizuji Pana Spisovatele.
Necítím se v takové poloze příliš komfortně.
Na román od Kariky jsem se těšil. Užít si napětí, strach, být vtažený do děje. Nestalo se ani jedno. Možná chvílemi.
Jediné co nemohu popřít, je nečekaně poutavé rozuzlení.
Nelíbil se mi styl psaní. Legrácky, vytrhávání z plynutí příběhu zbytečnostmi.
Neznám doposud jiné knihy od pana Kariky.
Doufám, že budou lepší.
Tento zdlouhavý a bez patřičného tempa napsaný román, se mi do hlavy, bohužel, nevtiskne...

K.O.
03.09.2020 1 z 5

Knížka se dá přečíst na jeden zátah. Začátek slibný, poslední třetina k uzoufání čím dál víc nudná. Přišlo mi, že se autor snaží narvat do děje co nejvíc zvratů, aby přiostřil atmosféru, ale nemělo to žádný účinek. Plus dávám dobrému začátku a pár dobrým vtípkům, u kterých jsem se trochu pousmála.

Lizard
29.08.2020 1 z 5

Tma je moje druhá (poslechnutá) kniha od Kariky. Vcelku mě to mrzí, ale děj mě tentokrát vůbec neoslovil. Na audioknize mohu pochválit zdařilé a dramatické načtení, ale myslím si, že v případě vlastního čtení, bych knihu odložila ...

MíšaS.
26.08.2020 2 z 5

Moje první kniha od autora a nejsem spokojená.
Začátek byl slibný, ale bohužel mi záhy začalo docházet, co se bude dít, a co se stalo. Přirovnala bych to k takovému béčkovému televiznímu hororu - jednoduchý příběh, pár "lekaček" a konec, který je vám jasný. Víc se asi nemá cenu rozepisovat, protože v komentářích pode mnou je napsané vše.

Gabetka
19.08.2020 3 z 5

Karika umí skvěle podat extrémně nesympatického hrdinu, zde se mu podařilo nahlédnout z první řady do pořádně rozhárané mysli jednoho nebohého scénáristy. Neuvěřitelné zážitky dokonale propojené s reálným rozpadem osobnosti. A to začátek vypadal tak idealisticky... Autor mnohé naznačoval, podezření, oč by tak mohlo jít, jsem měla správné, ale ty "nadpřirozené" události mě mátly. Pravda, některé věci bych ocenila více rozvedené a vysvětlené (jak ve svém komentáři níže zmiňoval i callahanh), ale možná to tak dává větší prostor představivosti. Bůhví, co se může stát každému z nás, až prožijeme pořádně nepříjemný předvánoční čas....

Janadvorackova
04.08.2020 4 z 5

Zima, horská krajina, chatka asi roubenka v lesíku na klidném, fakt pokojném místě.
Skoro nikde nikdo...
V čase vánočním :).
A chlápek, který si s batůžkem nezbytností vyrazí na týden pryč. Od manželky. Ani se mu nedivím.
Proč se nedivím, se dozvíte na konci.
Závěr je neodhadnutelný, ale do zbytku skvěle zapadá.
Pobyt na chatě provázejí prapodivné události a doslova temné zážitky.

Surikata369
30.07.2020 4 z 5

Tahle kniha začíná tím, že vás okamžitě vpraví do děje, a to já velice ráda. Rovnou si začnete vykračovat s hlavním protagonistou ku chatě někde kdesi uprostřed lesů a oddech jen tak nepřijde, protože drama začíná hned a nekončí. Četlo se to jedním dechem, to doslova, možná bych ocenila trochu větší hloubku knihy-toto se dá přečíst tak za 2 hodinky. Maličko mě zarazil a asi zklamal ten konec, ale to jsou opravdu maličkosti proti tomu, jak je člověk celou dobu napnut a dost si to užívá. Nejvíc strašidelná část pro mě byla ta s tou skříní, to mě fakt vyděsilo :D Takže super zážitek :)

chaera
29.07.2020 3 z 5

Z Trhliny jsem byla nadšená, proto jsem do této knihy šla s velkým očekáváním. To se bohužel nenaplnilo. Největší kámen úrazu vidím v tom, že mi osud hlavního hrdiny byl srdečně jedno. Ani v nejmenším mě nezajímalo, co se s ním stane, což je u tohoto typu knihy vcelku problém. Jeho charakter si protiřečil, myšlenkové pochody nedávaly smysl a často mě svým chováním vytáčel. Co ale autorovi nemůžu vytknout, je parádní vykreslení atmosféry a dobrý konec. Takové rozuzlení jsem opravdu nečekala, proto nakonec hodnotím 3.5/5

Atanone
27.07.2020 4 z 5

Byla by to docela psycho-jízda, kdyby to nebyla už třetí kniha od JK a já tudíž neměla očekávání. Jenže jsem se očekávání neubránila, takže ANO, líbilo, ALE dost mě unavovalo neustálé opakování vět. Když už "posté" čtete, že naděje vás zabije a pravda vás osvobodí, je to únavné. KDYBY to byla moje první kniha od autora, dala bych asi 5, ale tento jeho anti-hrdina se k opakování vět uchyloval docela často.
Každopádně super nápad a perfektní psychodrama rozehrané na malém prostoru s minimem rekvizit.

pige
27.07.2020 5 z 5

Už teď vím, že se ke knížce vrátím, protože takový závěr jsem ani trochu nečekala. A můj pohled na hlavního hrdinu se otočil o 180 stupňů.

Kniha vážně stojí za přečtení, i když je děsivá, přesto je v ní tolik zajímavých životních myšlenek, které rovněž člověk nedají spát.

WildEv
27.07.2020 5 z 5

Když si vzpomenu na ty roky strávené po dovolených v okolí Malé a Velké Fatry ... Kniha se moc dobře četla, dýchla na mě tamní atmosféra podkreslena navíc duchem, zajímavý styl psaní, napětí a temná mrazivá atmosféra. Perfektní četba.

Anie.M
23.07.2020 3 z 5

v této knize rozhodně nechyběla atmosféra, beznaděj z nevědomosti co se děje na metr ode mě. ale vzhledem k tomu, že pár hluchých míst bylo, že trhlina byla mnohem lepší a taky za protivného hlavního hrdinu, dávám tři hvězdy.

NoraHudecová
21.07.2020 4 z 5

Televízny scenárista uniká pred realitou len pár dní pred Vianocami. Na nefunkčné manželstvo a stres z práce chce zabudnúť na chate v horách. Oddych na samote sa však čoskoro mení na boj o prežitie.
Ako veľké plus hodnotím autorovu schopnosť perfektne vytvoriť napätú a mrazivú atmosféru. Napriek tomu, že hlavná postava a takmer jediná, je extrémne nesympatická, istým spôsobom sa do nej dokážete vcítiť.
Príbeh je pomerne krátky, ale našlo sa v ňom pár "hluchých miest", hlavne zo začiatku. Zvedavosť vám však určite nedovolí knihu odložit. Po celý čas hľadáte vinníka alebo iný záhadný jav, ktorý stojí za touto nočnou morou.
Od autora som čítala už "Trhlinu" a "Strach", preto som už zhruba vedela, čo môžem očakávať. Zhrnula by som to slovami - záhada, napätie a prekvapivý koniec.
Ak ste čítali predchádzajúce knihy od autora a páčili sa vám, určite vás nesklame ani "Tma".

ElikaBendova
21.07.2020 5 z 5

Tahle se mi libila vic nez trhlina. Neni to pro slabe zaludky.

LucyBJ
20.07.2020 3 z 5

Autora jsem objevila přes film Trhlina. Číst příběh bylo ještě napínavější než jej vidět (pokud by byl zfilmován). Rychlé vtáhnutí do děje. Hvězdy ubírám za konec.

Popelka27
15.07.2020 4 z 5