Tisíce planoucích sluncí

Tisíce planoucích sluncí https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/2292/bmid_tisice-planoucich-sl-2292.jpg 5 1958 391

Marjam je pouhých patnáct let, když ji pošlou do Kábulu, aby se provdala za pětačtyřicetiletého Rašída. O necelých dvacet let později vyroste mezi Marjam a dospívající dívkou Lajlou ze sousedství silné pouto podobné vztahu matky s dcerou. Když se dostane k moci Tálibán, už tak neutěšený život se promění v zoufalý boj s hladem, krutostí a neustálým strachem. Láska však dokáže člověka pohnout k nečekaným skutkům a překvapivým hrdinstvím překonat i nesmírně bolestivé překážky. Druhý román Khaleda Hosseiniho přijalo světové publikum neméně příznivě než autorovu veleúspěšnou prvotinu Lovec draků.... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy

16.04.2015 5 z 5

Naprosto úžasná kniha...

Éowyn
07.04.2015 5 z 5

Khaled Hosseini mě opět nezklamal. Krutost arabského světa mě znovu ohromila, nebo spíše ochromila. Dlouho po přečtení jsem nebyla schopná některé části knihy v sobě zpracovat. Nejděsivější na příběhu je jistá reálnost.

Skjaninka
04.04.2015 5 z 5

...keď každá otočená stránka spraví zárez do srdca a duše citateľa...

Neskutočne silné čítanie o tom aké ženy musia a dokážu byť silné. Obdivuhodné, smutné a nezabudnuteľné......Hosseini vie.....ja nikdy nezabudnem....málokedy si pri dočítaní knihy poviem, že 5 hviezdičiek je málo....Tisíce planoucích sluncí je jedna z nich....a preto dávam 5+/5

simaG
01.04.2015 5 z 5

Knihu jsem četla se zatajeným dechem, brečela u ní a po přečtení ještě dlouho koukala "do blba" a přemýšlela. Je to velmi silný příběh a donutil mě "vygooglit" ještě několik informací o islámu, Afghánistánu apod.

HŠ
12.03.2015 4 z 5

Sice je to takový klasický ženský román, ale na pozadí strašných podmínek v Afghánistánu.

jurver
06.03.2015 5 z 5

Po přečtení knihy se každodenní problémy stávají malichernými...kniha beze zbytku splnila autorův záměr - zaujala, dojala a zanechala hluboký "soucit s afgánskými ženami, jejichž utrpení snese srovnání jen s málokterými skupinami lidí v moderních světových dějinách"...

DeniskaD
26.02.2015 5 z 5

Musím říct, že jsem zhruba v 1/3 knihy chtěla se čtením skončit. Knihu jsem dlouho odkládala a ke čtení se vrátila až po nějaké době. Když se autor zaměřil na jinou postavu, přišel mi příběh nezajímavý a zdlouhavý dokud se nespojily osudy obou žen. Zbytek knihy mě uchvátil a dočetla jsem ji doslova jedním dechem.

tkometka
19.02.2015 5 z 5

Dobře čitelná, skvělým způsobem psaná. Moc se mi líbí styl jakým autor píše - reakce na situaci a pak popsání situace, kombinace pohledu obou postav.
Velmi silný příběh, konec trhá duši ale bojím se že by to dopadlo mnohem hůř. Myslím že po přečtení knihy může většina z nás přehodnotit své starosti. Nejděsivější na tom všem je, že ten příběh by mohl být i zkutečný...

oli.cvancarka11
03.02.2015

Úžasná vypravovací schopnost. Ne u každé knížky se stává, že ji zhltnete za jeden večer, ale nešla odložit. To nadšení z příběhu, znechucení nad tím co všechno tyto ženy musí vytrpět, ten obdiv nad odvahou a snahou udržet si alespoň trochu hrdosti po tom, co se z nich stane jen nepodstatná část majetku dělá tuto knihu srdceryvným a krásným zážitkem.

d.a.s.a
26.01.2015 4 z 5

Krasny, smutny pribeh poutave napsany. Tesila jsem se na volne chvile, kdy budu moct pokracovat ve cteni. Co mi vadilo - islam je predkladan jako mirumilovne nabozenstvi..pokud by nebyl pokroucen ruznymi rezimy a teroristickymi skupinami. Prislo mi to jako prehnana propagace..Nelehky udel zen v onom svete a nadrazenost muzu zalozena pouze na pohlavi je k placi.

hancass
24.01.2015 5 z 5

Nádherná a čtivá kniha. Afganistan, Talibán a srdce pláče.

katwind
23.01.2015 5 z 5

První knihu od tohoto autora jsem četla A hory odpověděly a byla to jedna z nejsilnějších knih, jaké jsem kdy četla. Velmi na mě zapůsobila. S touto druhou, jsem vyčkala téměř rok, protože jsem se bála, že na mě zapůsobí stejně. Zapůsobila. Možná trošku méně, A hory odpověděly mě zasáhla více, ale určitě doporučuji tuto knihu přečíst, silná, z pro nás neznámého prostředí, velmi čtivá (dva dny dovolenkového dne). Určitě doporučuji a sama se chystám v budoucnu přečíst i Draky...

Jezinka107
23.01.2015

K této nádherné knize doporučuju pročíst knihu Emire Khiydayer - Arabský svět.
Dozvíme se o zvycích a plno věcí se nám pospojuje, ne vždy to co nám připadá neúnosné tak připadá i arabským ženám.
Kniha pana Hosseiniho je překrásná, drsná a určitě přečteníhodná.

marca_m
17.01.2015 5 z 5

Kniha, která vezme za srdce, zároveň vás hodně sklíčí, protože víte, že ty hrozné věci se ženám nejen v Afghánistánu dějí nebo mohou dít. Hosseini je velmi sugestivní vypravěč, celou dobu jsem k Marjam a Lajle chovala nezměrný obdiv za to, že si přesto, že je obklopuje vlastně jen samé zlo, dokáží v sobě uchovat tolik dobra a lásky.

Paoline
29.12.2014

Hosseini je skvělý vypravěč, kniha se čte jedním dechem. Z jeho tří knih mi tahle přišla nejkrutější, asi, že je o osudu žen. Lovec draků je ale podle mě nejlépe napsaný.

MarkétaLore
25.12.2014 5 z 5

Po Ranhojičovi další úžasná kniha na kterou jsem natrefila díky databázi. a opět na mě nejvíce zapůsobil, a k slzám dojal.... Islám... Asi to bude tou aktualností, jsem jen žena a na burku bych si už zvykala těžko. Ten kdo tohle ponižování žen vymyslel musel mít veliký problém sám se sebou. Kniha je krásná. A díky ní zas víc chápu. Kdybych neuměla číst , byla bych ušetřená té beznaděje , i když kniha dopadla relativně dobře. A taky bych měla umyté nádobí.
Hoseini je bez jakékoliv pochybnosti obrovský talent. Ale.. Nedá mi to a musím srovnávat s V Afhganistanu bůhuž jen pláče, jsem rovněž měla tu čet číst. Téma je velice podobné, vynucené manželství , spousta dětí , taliban , rusové... jen muž ji nebije. Příběh Širýn gol mi přišel možná ještě o něco lepší, protože opravdovější. Autorka nemá takové literární ambice, ale jako dokument jednoho života opravdu stojí za přečtení.

kamibe
25.12.2014 4 z 5

Po obdivných komentářích své přítelkyně a na její doporučení jsem se do knihy začetla, ale až po několikátém pokračování jsem u ní vydržela bez přerušování až do konce.
Co mě odrazovalo? Nejsilněji to, že jde v podstatě o vymyšlené příběhy, byť jistě založené na prožité realitě mnohých afghánských žen. Osobně čtu raději příběhy, které opravdu někdo prožil.
Co mě u knihy nakonec udrželo? Nejspíš zvědavost, jak to v závěru autor pospojuje, co všechno do vyprávění dokáže vložit a jak to provede.

Tento příběh byl pro mne především o tom, jak se muži mnohých náboženství bojí žen a ženství vůbec. Jinak si neumím vysvětlit ani jejich jednání, ani ponižující pravidla a zákazy, která vymysleli zase jenom muži.

Rozumím také autorovu záměru dostat do povědomí lidí na celém světě, jak to tam vlastně chodí. A skrze takovéto silně napsané příběhy se to stává snadněji. Je pak docela jedno, co si o stylu, zápletkách a vůbec celém autorově psaní myslím já nebo jiný čtenář.

KláraV.
28.11.2014 5 z 5

Krásně napsaná kniha, krásný (byť smutný) příběh..Každý by si to měl povinně přečíst, aby si lidé vážili toho mají..vážili si svobody..že si mohou vybrat..

verci
15.11.2014 5 z 5

Kniha úžasná a aspoň občas mám pocit že zase není tak špatné žít tady.

Afghánistán Tálibán uprchlíci migrace

Khaled Hosseini
afghánská, 1965
2007  92%Lovec draků
2013  86%A hory odpověděly
2008  93%Tisíce planoucích sluncí
2018  85%Mořská modlitba

Kniha Tisíce planoucích sluncí je v

Přečtených2 874x