Tři vyvolení

Tři vyvolení https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/52600/mid_temna-vez-tri-vyvoleni-SMc-52600.jpg 4 1527 182

Jak už napovídá název, v tomto svazku plní Roland příkazy orákula z dílu prvního, vybírá si tři osoby, bez nichž by svůj úkol nikdy nesplnil. Při výběru se propadne do naší současnosti, dveřmi na mořském břehu vkročí do USA osmdesátých let a „prožívá“ jej očima feťáka Eddieho. Jake z Pistolníka, kterého si Roland zabitím teprve teď transformuje do svého světa, patří k tajemství knihy. Tři vyvolení jsou po Pistolníku druhou knihou z celkem sedmi knih, které tvoří dlouhý příběh nazvaný Temná věž. Děj celé série se odehrává v neobyčejném světě, zaplněném ohromujícími vizuálními obrazy a nezapomenutelnými postavami. Temná věž se nepodobá ničemu, co jste zatím četli. Do rukou se vám dostává vizionářský příběh Stephena Kinga, magická směs fantasie a hororu, který může být i jeho vrcholným dílem. Připojte se proto k výpravě za nedostižnou Temnou věží… Zdá se, že toto dílo je mou vlastní Věží. Víte, ti lidé mi nedají pokoj, hlavně Roland. Vím opravdu, co je ta Věž zač a co tam Rolanda očekává (pokud k ní dojde, a vy se musíte připravit na velmi reálnou možnost, že to nebude on, komu se to podaří)? Ano… a ne. Vím jenom to, že ten příběh mě volá zas a celých sedmnáct let. Tento delší druhý díl stále zanechává spoustu otázek bez odpovědi a vyvrcholení příběhu zůstává daleko v budoucnosti, ale já cítím, že tento díl je mnohem úplnější než ten první. A Věž je blíž.... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Drawing of the Three , 1987

Lanley
11.09.2020 5 z 5

V této knize se děj již krásně otevírá. Celý příběh chytá neskutečný spád a jede jak rozjetý vlak. Nikdy bych nevěřil, že mě příběhy zrovna v této knize chytí (drogy, rasizmus atd.), ale byl jsem chycen od prvních řádků a neskončil jsem dokud jsem nedočetl.

Erutan
02.08.2020 5 z 5

Od Kinga jsem četl přes 20 knih a pistolník byl z nich nejhorší. Naštěstí jsem se nenechal odradit a jsem za to rád. Sérii Temná věž si určitě přečtu celou. Roland mi začíná přirůstat k srdci a když si uvedomim že v tomto díle ani sám King neví co je vlastně Temná věž a proč k ní Roland putuje, láká mě to ještě víc.)

Johana
31.07.2020 5 z 5

Co nám zde vlastně autor chce vyprávět, možná neví ani on sám - ale vypráví fascinujícím způsobem! A ovšem, je tady pistolník, zkuste ho nemilovat...

„O čem to mluvíš?“
„O všem, co je,“ řekl pistolník klidně. „Vydáme se na cestu,
Eddie. Budeme bojovat. Utrpíme rány. A do konce budeme stát
zpříma.“
Teď neříkal nic Eddie. Nemohl na nic kloudného přijít.
Roland jemně sevřel Eddieho paži. „Dokonce i proklatci milují,“
pravil.

Deia
17.07.2020 4 z 5

Druhá kniha je už oveľa lepšia ako tá prvá, je tam viac postáv so zaujímavým príbehom, takisto sa tam už Rolandov svet prelína s tým našim a Rolandove opisy nášho sveta sú fakt skvelé (lietajúce koče a podobne...). Tiež dej je oveľa napínavejší a je zaujímavé sledovať, ako sa osudy jednotlivých postáv preplietali a preplietajú. O Temnej veži a Rolandovej minulosti sa toho síce stále veľa nedozvieme, ale vôbec mi to nevadilo. Na ďalšie časti som zvedavá, dúfam, že budú minimálne tak dobré ako druhá časť.

okeey
23.06.2020 5 z 5

Spadl mi kámen ze srdce, ale jako obrovskej! Protože po historicky první knize (1. díl Temné věže - Pistolník), která se mi od Stephena Kinga nelíbila, asi z 20 přečtených, jsem se bála, že druhej díl bude to samý. Ale nestalo se! A jsem za to neskutečně ráda, tento díl byl o 100% lepší a pěkně se nám to rozjíždí! Jako pořád nemůžu uvěřit tomu, že King napsal fantasy, ale sakra on je dobrej i v tomhle a jako je typický u jeho knih, tak tam si na ten boom prostě musíš počkat a tady to prostě trvá celej jeden díl, ale krátkej a díky bohu za to. Prosím neodkládejte sérii Temná věž kvůli prvnímu dílu, protože to čekání se vyplatí, věřte mi! A šupky dupky na další díl. Doporučuju!!! 9/10

viktor7624
10.06.2020 5 z 5

(SPOILER) Tak tohle je jízda! Hlavní hrdina je hned na začátku zmrzačen a v podstatě celou knihu bojuje o život. Během toho se nám dostane (mimo obligátní fantasy/posapo/kovbojky) příběhu z prostředí drog a zápletky s mafií, exkurze do 60. let a počátku hnutí za lidská práva s notnou dávkou schyzofrenie. Ve finále se podíváme do hlavy psychopatického zabijáka a projdeme si luxusními vyrádačkami. Opět spousta skvělých příbehů, jen o pistolníkovi se mnoho nového nedozvíme...

Luigi1
10.06.2020 5 z 5

Byla to opět fantazie,která mě držela všemi deseti.Dobře napsané a velmi čtivé

Blaufik
28.05.2020 5 z 5

Oproti předchozí knize se jedná o ucelenější a rozhodně méně zmatečný děj. Avšak tajemství a otazníků je zde pořád více než dost.
Prolínání našeho světa s tím Pistolníkovým bylo bravurně popsáno. Včetně všech rozpaků hlavního hrdiny.

Myslím si, že nám celá nesourodá sestava putovníků za Temnou věží ještě ukáže, zač je toho loket. Doufám, že se po cestě autor nikde nezatrhne a i ostatní díly budou mít vzestupnou tendenci, co se kvality týče.

n.ezn.amy
30.04.2020 5 z 5

(SPOILER) Druhý díl putování Rolanda, který se dostane do současnosti přes troje dveře a vybere nesourodé společníky, které vtáhne do svého světa a oni s ním půjdou za Temnou věží. Každý má v sobě určitou temnou minulost, feťáka Eddieho a pro mě hlavně skvěle popsanou schizofreničku Odettu/Dettu a její rozdvojená osobnost, ze které se nakonec stane Sussanah. Skvělé pokračování Pistolníka

Set123
27.04.2020

Druhý díl na cestě k Věži už je zajímavější. Svět Rolanda je stále neobjeven, pomalu se nám již ale rýsuje charakter jak samotného pistolníka, tak skupinky jeho ka-tet.
Nečekal jsem to, ale motiv prolínání s „našim“ světem se panu Kingovi podařilo velice dobře zpracovat, takže to nejen dává smysl, ale plyne z toho spousta zábavných příhod.
Čekal jsem, že na potřetí se vstup do našeho světa bude opakovat, ale mýlil jsem se, autor vždy vymyslel něco nového, co ozvláštnilo každou stránku.

Tempo začalo být o něco pomalejší, příběh začíná nabírat na otáčkách a celá ta kniha je
vůbec tak nějak… lepší?. Nežli první díl. A sic jsme stále nepoznali svět pistolníků, začíná se nám zde rýsovat něco opravdu zajímavého.

King používá svůj obvyklý sloh, jednoduchý, bez zbytečných okras, jediné co mi způsobuje lehké obtíže, je v tomto případě překlad – sem tam ne zcela šťastný. Knihu jsem přečetl během víkendu, takže se opravdu musí číst dobře.

Tuto sérii si začínám velice užívat.

WonderNika
14.04.2020 5 z 5

Keby mi niekto povedal:,, Opíš túto knihu jediným citoslovcom." Vyšlo by zo mňa ,,FÚHA!". Hneď po prvých stranách príde Roland o prsty a počas celej knihy sa trápi s infekciou a jedom v tele. Za prvými dverami stretne Eddieho, ktorý mi ako postava veľmi nesadol, no ale reku, veď horšie to už asi nebude. Veľmi som sa mýlila. (:D) Za druhými dverami ho čaká sympatické milé žieňa s ,,diablom" v hlave - Dettou, ktorej som sa miestami až bála. Veľmi nepredvídateľná postava. No a tretie dvere ukrývali takpovediac tajomstvo a šibalstvo muža v čiernom. Veľmi pekne prepletené osudy hrdinov pánom Postrkovačom. Ak sa to takto bude stupňovať aj naďalej, je sa na čo tešiť.

Lenka.Vílka
09.03.2020 5 z 5

Někdo mi do komentáře zpětně nahodil mechanický databázový spoiler. Mohu vás ujistit, že komentář spoiler neobsahuje. To bych vám, zlatíčka, přece neudělala! Ale je možné, že pokud, jste ze série ještě nic nečetli, může se vám spoilerově jevit. Ale tak to holt v sérii bývá. V tom případě můj komentář nectěte. Dík za pochopení a hezké čtení :)

Moc se mi líbila cesta, kterou King zvolil k získání společníků Rolanda při cestě za Věží. To skákání mezi Rolandem a lidmi za dveřmi. Ale svým způsobem to bylo lehce vtipné. Protože o vyvolených (a též o dost velkém počtu vedlejších postav) se dozvíme poměrně dost. Narozdíl od samotného Rolanda, který mi v tomhle díle přišel spíš jako průvodce, ne jako hlavní postava. Ale to mi vůbec nevadí. Mám další knihy série. Viz třetí a poslední odstavec komentáře.

V komentáři k prvnímu dílu jsem psala (v nevědomí, jak se to teď bude hodit) toto:
"Kdybych měla jenom spočítat momenty, kdy jsem byla byť jen trochu zmatená, prsty mojich rukou mi nebudou stačit. Ale vždy jsem se vymotala."

Tři vyvolené bych už nepřirovnávala k mojím prstů, ale k prstům Rolanda. Tentokrát mi stačily ty jeho. I po sníženém množství. A tak mi to vyhovuje. První díl se zamotal dost na to, abych chtěla druhý. Druhý na něco i odpověděl (k té další hromadě otázek, jak správná série má), abych do trojky šla nadšená, ne otrávená. (A pokud jste něco z prvního dílu přeci jen nepochopili, je vám to polopatě vysvětleno hned na začátku knihy.)

A Věž je blíž.

Ovšem, na téhle knize se mi líbila jedna věc obzvlášť moc. A to? Kdyby se mě někdo zeptal, co čtu za žánr, odpovídám hodně dlouho. Tam se vystřídá snad všechno! Ale funguje to všechno se vším dokonale :)

Tři vyvolení jsou přímější, přesto s relativně dost odbočkama, a nejsou tolik zamotaní jako Pistolník. Něco mi ale říká, že to je jenom vyjímka, kterou autor potřeboval k "nahrání" nových postav a potom to začne být zase solidně ku ku. Doufám v to. Nejen kvůli posledním sto stranám, které byly na "ááááá...." a konci, který byl opět na "Kde mám další díl?!?!?".

Ilustrace i tentokrát moc hezké.

(Zárověň je strašně těžké napsat komentář v rámci země "kde jsou zakázané spoilery", když v knize samotné je napsáno, co bude v dalším díle. A dalším taky :D ...)

Yokolobuna
05.03.2020 5 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2020 – "11. Kniha autora, který získal cenu E. A. Poa"

Tak z těchhle Vyvolených by producentům stejnojmenné primácké reality srajdy spolehlivě naskákala vyrážka. I Tři vyvolení jsou místy hodně zvláštní jako první díl Temné věže, ale na rozdíl od Pistolníka, který si ode mne odnesl rozpačité čtyři hvězdy, jsou po drtivou většinu knihy také strašně super.

King se zde představuje ve své vrcholné formě, přičemž se v jeho podání snad i ze zavazování tkaniček stává zajímavé dobrodružství. Tři vyvolení jsou jednoduše napsaní skvěle. Postavy v komentáři příliš rozebírat nebudu, přeci jen by bylo škoda ochudit budoucího čtenáře o vzájemné první setkání. Ať už jde o ty hlavní nebo vedlejší, každá má svoji propracovanou osobnost (občas nejen jednu) a je radost je poznávat. Střet zmateného a horečkou stiženého Pistolníka s New Yorkem 20. století často vykouzlí úsměv na tváři a netypická rasistka Detta s nezdravou fixací na slovní spojení "bílé svíčky" vás nejednou přiměje smát se na celé kolo.

Z Kingovy Temné věže mám pocit, že z vysoka kašlal na to, jestli ji budou číst milióny lidí. Na to je přeci jen příliš "jiná". Jako by ji psal tak nějak pro sebe a z lásky k řemeslu. Což je mi moc sympatické.

I přes občasný příklon k podivnu, nepostrádá vyprávění kýženou hlavu a patu a já se skutečně těšil, co na Rolanda čeká za dalšími osamělými dveřmi na pláži. Mnohé události jsou vyprávěny z dvou a více pohledů, přitom nikdy nemáte pocit, že se King zbytečně opakuje. Snad jen to procházení dveřmi a zpět mi v některých chvílích trošičku haprovalo, to je však jen malinká výtka na skvostném druhém dílu epického putování (nejen) pistolníka Rolanda za Temnou věží.

Zakoupeno v roce 2018 za 256,- Kč z e-shopu Megaknihy.

Zkráceně? Nekorunovaný král hororu si mě opět získal dílem, co s bubáky nemá nic společného. I když jsou po vzoru Pistolníka i Tři vyvolení místy trochu zvláštní čtení, nenechte se tím zastrašit. Jsou také podstatně zajímavější, barvitější a zábavnější. V cestě za Temnou věží budu bezpochyby pokračovat!

Hodnocení na DK v době přečtení: 90 %; Moje hodnocení: 95 % jako 1146. hodnotící.

Pitbullka
22.02.2020 4 z 5

Bavilo mě to, ale chvilkami to na mě bylo trošku zmatečné. Ale lepší, než první díl.

VikyKleinik
20.02.2020 3 z 5

Roland je po celou dobu knihy fyzicky neschopný. Bojuje o čas a snaží se přivést do svého světa své budoucí parťáky ve zbrani. Skrz portál dostane své vědomí do hlavy vězně heroinu a snaží se s ním domluvit, pomoci mu a dostat ho k sobě. Podobné případy se opakují. Dějově se to docela atraktivní, protože to většinou vytyčí nějakou vízvu. Postavy se ocitají v prékerních situací a musí se s ní nějak vypořádat - domluvit se, ačkoliv to né vždy jde hladce. Vznikají tak docela úsměvné situace.

Pistolník: "Zapomněl si tvář svého otce. "
Eddie: "Nech si ty kecy. Já na svýho otce seru."

Roland tedy sežene parťáky a v dalším díle se až bude pořádně pokračovat dál v cestě. Přesto mi byli Tři Vyvolení v jistých mezích atraktivnější než třeba dobrodružné Pustiny nebo prequelový Čaroděj a Sklo.

gambinka87
28.01.2020 4 z 5

Doufám, že všechny díly budou mít tuto tendenci, tedy že budou lepší než ty předcházející. Knihu jsem opět zvolila jako audioknihu a nelituji, Libor Terš Rolandovy příběhy vypráví trefně a člověk má pocit, že mu to vypráví sám pistolník. Příběh byl čitelnější než první díl, přestože stále nevíme, co je Temná věž a jak mu k ní tři vyvolení pomohou. Eddieho jsem si moc oblíbila, další postavy mě rozčilovaly, ale i to k tomu patří. Nekonečnost pláže a humroidi jsou nepříjemné, jak pro Rolanda, tak pro čtenáře. Skoro to člověk chce odložit, ale nakonec je rád, že to neudělal. A o tom to u Kinga asi je :-) Ihned po přečtení jsem se pustila do třetího dílu. Jsem zvědavá na Jakea!

salamandrina
06.01.2020 5 z 5

Překousání se prvním dílem stálo za to... druhý je už slušná jízda!

Dani3
22.12.2019 1 z 5

Tři vyvolení se mi nelíbili ani trochu a musela jsem se hodně přemlouvat, abych tento díl vůbec dočetla.
Kupodivu mi nevadilo, že Roland jde k nějaké Věži a já pořád nevím k jaké a ani proč. Nevadilo mi ani to, že děje je tu pomálu a je poměrně jednotvárný. Ale vadili mi Rolandovi společníci. Bohužel mě neoslovil ani jeden jejich životní příběh a asi v půlce mě úplně přestalo trápit to, jak to vlastně celé skončí.

Snowflake2000
11.11.2019 4 z 5

Jedná se o pokračování knihy Temná Věž – Pistolník. Ovšem v porovnání s prvním dílem série je druhý díl daleko lepší. Odkazy na první díl jsou poměrně jasné a nepotřebují hlubší znalost první knihy série, ale i přesto bych doporučil si první díl přečíst nejdříve. Příběh samotný je trochu nevyrovnaný, ale i přesto celkově vzato děj je svižný a kniha snadno a rychle čitelná.

Kniha je rozdělena do tří částí a mezi každou je umístěná krátká mezihra. Přičemž každá část je věnovaná jednomu z vyvolených, které si má pistolník vybrat na svou cestu k Věži a jejímu úspěšnému dosažení. První část je dosti svižná a hodně akční, zatím co druhá část je pomalejší, a hlavně zaměřená na osobnost druhého vyvoleného. Děj je zakončen třetí částí, která je opět svižná a akční.

Závěrem mohu knihu doporučit, jedná se o lehkou svižnou knihu se zajímavým dějem.

cube6
28.10.2019 5 z 5

A kvalita stoupá. Pistolník byl skvělý úvod, ale Tři vyvolení jsou ještě o kus lepší. Akčnější. Zajímavější. Rozmanitější. A humroidnější :) .
Pistolník Roland stále pokračuje v cestě k Temné věži, ale mezitím si ještě odskočí do jiných světů pro své nové Kat-et. Společnost mu teď dělají Eddie a Susannah , které Roland vytáhl z jejich životů a z jejich realit/světů aby se k němu přidali na cestu k Temné věži, která je zase o kousek blíž.

Hodnocení: 10/10