Pistolník

Pistolník
https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/435605/bmid_pistolnik-W5i-435605.png 4 2201 2201

V první knize Pistolník představuje Stephen King čtenářům jednoho ze svých nejtajemnějších hrdinů, Rolanda z Gileadu, posledního pistolníka. Je to znepokojivý samotář putující po fascinující cestě dobra a zla. V pustém světě, který děsivě obráží náš vlastní svět, Roland pronásleduje muže v černém, setká se s přitažlivou ženou jménem Alice a spřátelí s chlapcem ze Země. Pistolník uchvacuje svým realismem promíseným s přízračnou snovostí, takže čtenář dychtivě očekává každou další kapitolu.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský
Originální název:

The Gunslinger , 1982


více info...

Přidat komentář

berry1009
08.05.2024 5 z 5

King opět uchvacuje svým stylem vyprávění a zve své čtenáře na jízdu skrz jeho rozvinutou fantazii. První díl série Temná věž je velmi krátký, v edici, kterou jsem četl já, je však přidaný jeho komentář, kdy se vrací King k tomu, jak kniha vznikala, co by dělal jinak a podobně. Považuji tuto předmluvu za skvělou, je užitečné vědět, jakým procesem King prošel a pro případnou vlastní tvorbu se jedná i inspirující záležitost.

Ondra148
25.04.2024 3 z 5

Ne můj šálek kávy. Dočetl jsem do konce, ale moc mě to nebavilo.


Daduna
25.04.2024 4 z 5

Kniha mě bavila a přečetla jsem ji hodně rychle protože sem byla zvědavá, jak to bude dál pokračovat. Chápu, že nezkušení čtenáři knize nerozumí nebo je nebaví protože Stephen King je mistr v nepřiměřeném rozsahu, co se týče postav,popisování apod. a ne každý tomu přijde na chuť. Hlavně tuto sérii spojuje mnoho dalších knih (Nespavost nebo knihy psané s Petrem Straubem) a myslím, že pro fanouška Stephena Kinga je tohle must have.

Lucuschka
08.04.2024 2 z 5

Po přečtení prvního dílu jsem vyloženě zmatená významem honu za Mužem v černém, významem celého putování a celé knihy. Ovšem jde nejspíš jen o začátek cesty, jak bylo naznačeno a já tedy budu pokračovat dále a uvidím...

Slezadav
04.03.2024 4 z 5

Moje první zkušenost s Kingem, pokud počítám pouze knihy. Těžko tuto knihu hodnotit ve chvíli, kdy mě zbytek série teprve čeká. Pokud to vezmu jako úvod do ságy o Temné Věži, pak to funguje velmi dobře.
Kniha je čtivá a nabízí spoustu náhledů do Rolandova dětství a dospívání a umožňuje čtenáři dobře poznat jak hlavního hrdinu, tak jisté zákonitosti světa, kde se děj odehrává. Je pravda, že si myslím, že méně zkušený čtenář může u Pistolníka mít trochu pocit chaosu a bude mu vadit, že spoustě věcem nerozumí a mluví se o postavách, které mu nebyly představeny. Ten, kdo má zkušenost např. s Malazskou knihou padlých nebo obdobnou ságou, bude mít pocit, že příběh je krásně lineární, přehledný a svět jednoduchý.
Momentálně se celkem těším na další díly. Přestože Pistolník není dokonalou knihou, milovníka žánru rozhodně potěší.

Bustedka
10.01.2024 3 z 5

Po Pistolníkovi jsem sáhla jen kvůli výzvě. Není to můj šálek kávy a nikdy asi nebude. Vždycky radši sáhnu po příbězích ze skutečného světa, než z toho dystopického. Pistolníka proto nejsem schopna asi úplně zhodnotit, protože to bylo takové čtení na sílu. Takový podivný příběh, celou knihu jeden pronásleduje druhého a po přečtení prvního dílu vlastně moc věcí nevíte.

chodícírohožka
31.12.2023 5 z 5

Kvůli čtenářské výzvě jsem se podruhé pustila do Pistolníka, jediné Kingovy knihy, kterou mám doma - a bylo to ještě lepší než napoprvé. Objevila jsem nové věci, pochopila něco víc než posledně... A na rozdíl od minula chci tentokrát vědět, jak to bylo dál! Některé komentáře tady si stěžují na dlouhé popisné pasáže - já jsem si je nesmírně užívala. Už dlouho mě psané slovo tak dokonale nepřeneslo do neznámého světa. Jestli jde soudit podle jediné přečtené knížky, tak King tyhle popisy opravdu umí (pro jistotu si to ale zkontroluju v dalším díle).
Takže, sice se mi pořád nelíbí, že jako jedno "téma" bylo ve čtenářské výzvě King nebo Austen (jakože proč zrovna oni? kde je v tom pořádný výběr?)... na druhou stranu jsem ale malinko ráda, protože sama od sebe bych po pistolníkovi asi letos nesáhla - a to by byla škoda!

martin9072
22.12.2023 4 z 5

Taková jiná Kingovina. Velmi pitoreskní, velmi brutální, dlouhatánské deprimující popisy reality. Velmi pomalu se táhnoucí děj. Chápu, že to autorovi trvalo šeredně dlouho, než knihu napsal. Já jsem se při prvním i druhém čtení musel dost hecnout, ale hecnutí se za to stálo. Fascinující svět, který se hnul.

terimila
13.12.2023 4 z 5

Pistolníkem to u mě všecko začalo, celá moje dechberoucí cesta k Temný věži a jejímu nekonečnýmu uctívání. Ale drhlo to. Nejvíc to drhlo právě tady, u Pistolníka - a proto ty 4 hvězdy.
Poprvé jsem ji četla na gymplu, když jsem Kinga objevila. Přečetla... ale odložila a dál v sérii nepokračovala. Nějak moc mě to nestrhlo, moc specifickej svět, moc odtažitá postava, kterou je těžký mít rád (zejména v tomhle díle).
Ale po dlouhejch letech jsem se k tomu vrátila... a byla jsem už někde jinde. Se znalostí několika jiných fantasy světů a schopností hledat v nich paralely a návaznosti, s načteností Kinga, se schopností dát knize trochu víc času na rozvinutí. A sedlo to neskutečně. Tehdy jsem se už neodtrhla, sáhla po dalším díle a tam jsem si Rolanda neskutečně zamilovala... a jakmile přišli i jeho spoluputující, bylo hotovo. A cesta k Temné věži mi nakonec dala takový zážitky, jako do té doby snad žádná knižní série.
Takže já říkám díky, Pistolníku, i kdyžs mi to nedal zadarmo.

twix6862
28.11.2023 3 z 5

(SPOILER) Kdo jsi zmaten, přečti si úvod příštího dílu - shrnuje děj a hlavní aspekty příběhu tohohle slepence - nebo spíš skupinové halucinace. Navíc to trochu obrousí osten z osudu Jacka (jsem fakt na ty děti v těchto letech fest přecitlivělá).
Pistolník je pro mne příliš biblický - váhám, zda je moje znalost bible k tomuto čtení spíš výhodou, nebo přítěží. Dám tomu šanci do dalšího dílu a uvidíme, co je na těch doporučeních :)

opic 12
15.11.2023 5 z 5

Putování,putování,putování za prací.
(cože za prací ? Ale neboj)
Před sluncem nás klobouk chrání.Mech je naší matrací.
Ne nebojte se děcka necvokatím nespoileruju ani jsem na cestě nepotkal Lotranda ze Zubejdou.
Prostě a jednoduše nevycházím z údivu.
Od Carrie k Billy Summers a co dál Kingu máš mi ještě co nabídnout ptal jsem se před pár týdny sám sebe.Bubáky a strašení až tak nevyhledávám a rozhodně nikdy nebudu mít Stephena v knihovně komplet.Takže co bude dál ... O existence Temné věže jsem samozřejmě věděl,ale doslova ji schválně ignoroval. V povědomí,že to nebude pro nic pro mě.Pár řádků přečtených kdesi na webu rozhodlo jinak.Přeci jenom to zkusím i když je to dosti rozsáhlá záležitost.Sáhnu po prvním dílu a uvidí se.
Verdikt je na světě.Sorry Kingu a Bachmane to jsi stvořil ty ? Vždyt se to Vám ani moc nepodobá ? Stalo se nečekané.Líbilo se a to moc.A to prý jednička je nejméně oblíbená.Pokud byla jednička špica co potom další díly,když jak tu většina čtenářů jsou lepší ?
Míchanice všeho od magismu realismu,hypnotického tripu,snového a něčeho co se jmenuje Salvádor Dalí.A to je pořád málo.A spousta zrcadel a odrazů od jiných.
Samotné vyprávění na cestě o cestě s jakousi skládankou o minulosti. Víme že nic nevíme a to děj pohání stále za horizont všedních dní.Zvláštní směsice čehosi.Dystopický western ? Fantasy no to snad ne.Někdy to spíše působí jako jakási meditace křížená s odyseou.Zdánlivý čurbes na přeskáčku a těžší orientace mezi odstavci to je ta pravá šleha na dlouhé chladné večery.Žánrově to zaškatulkovat jak snadné a prosté.
Kde jsme se to octli.V kterém čase a které světě. Kdo je ten a kdo je onen.Jen na málo dostanete odpovědi.To je ta esence která mě držela v napětí z očekávání.Na konci nevím vlasně neví téměř nic.Nejkrásnější na tom je,zatím mě to vůbec nevadí.
Načal jsem něco zvláštního a nepopsatelného.
Opus magnum ? Fajn,když myslíte.
Temná věž je mnohem dál než se zdá.

JSmerda
26.10.2023 4 z 5

Pistolník je jen takový "rozjezd" k celé sérii. Buď knížka vzbudí vaší zvědavost a nastíněné možnosti pistolníkova světa vás zaujmou nebo vás knížka odradí od zbytku série.
King nepopírá inspiraci v "Pánu prstenů" od Tolkiena. Tolkien však svůj svět vystavěl na artušovském mýtu. Přijde mi, že King se upnul k bibli a proto i některé pasáže Pistolníka mají charakter biblických mnohovýznamových podobenství.
Přiznám se, že mě Pistolník zaujal a tak se těším na další pokračování Temné věže.

Mabie
16.09.2023 3 z 5

Pistolník je popisný, zmatený, snový a Kingovsky ulítlý, bláznivý průřez světy a časy. Jak napsal JerryW.: "halucinogenní trip" a nebo tanuki: "psychedelické vyprávění na hranici noční můry". Lépe bych to nevystihla!
Kingovi nelze upřít neuvěřitelnou schopnost imaginace, ale zároveň ho já osobně považuji za talentovaného magora. Některé knihy od něj považuji za skvostné, jiné za brak.
Z této knihy jsem měla podobný pocit, jako když vysypu krabici puzzle a snažím se dohledávat dílky, které k sobě patří. Do konečného obrázku je ještě daleko a tak jdu na Tři vyvolené.

klaraj093
06.09.2023 4 z 5

Abych pravdu řekla, tak mám z knihy smíšené pocity. Líbilo se mi jak to bylo napsané, bylo to dost čtivé takže mě to nutilo číst dál, u některých knížek od Kinga bojuju v tomhle směru. Tady chce člověk vědět co bude dál.. Nicméně tady máme cca 200 stran, což je samo o sobě v pohodě. Hrozně mě zmátl konec, jsem zvědavá co se bude dít dál v ostatních dílech. V první díle se toho totiž zrovna moc nedozvíme. Roland putuje a putuje..

Annkag
04.09.2023 5 z 5

Úplně skvělý start do série.

m2056
03.09.2023 5 z 5

Kniha je první seznámení s Pistolnikem pokud vás to bude bavit přečtěte si celou sérii která je dobrá bohužel některé to odradí.

JerryW.
18.08.2023 3 z 5

Jelikož je to moje první (audio)kniha z pera pana Kinga, nemohu úplně jistě říct, že jsem měl nějaká očekávání.

Kolegové a přátelé mi Temnou věž doporučili jako velmi zajímavou fantasy a také jedním dechem doplnili, že musím vytrvat až k dalším dílům, aby to postupně začalo zapadat do sebe. Možná jsem spíš milovníkem kratších, jednoznačnějších příběhů, než mnohadílných epických fantasy, ale dám tomu šanci. Tento díl na mě působil poněkud zmatečně. Věděl jsem, že se vlastně jedná o několik povídek zeditovaných dohromady a za ty roky mnohokrát revidovaný, takže jsem to z toho možná cítil více, než bych jinak dokázal sám.

Hlavní hrdinové působí relativně zajímavě, první věta "Muž v černém prchal přes poušť, a Pistolník mu byl v patách" by se mohla zapsat do historie jako jedna z nejlepších Hook opening vět, protože vyvolává nespočet otázek a láká k dalšímu pokračování. Něco mi ale bránilo v tom, abych někomu začal fandit, abych soucítil. Působí to jako kniha hnaná dějem, ne zajímavými charaktery, což je u Kinga, známého pro metodiku "Vezmu pár postav a mrsknu je do zajímavých situací a ono to nějak dopadne" poněkud překvapivé.

Westernové přestřelky a řežby mě moc nezaujaly, zato hloubavé debaty a gradace děje ke konci působila už trochu víc směrodatně. Jelikož příběh začíná bez nějakého prologu, často se objevují vsuvky z minulosti, kolikrát to až nepříjemně odtrhává od děje a celé to působí jako jeden halucinogenní trip. Což tak asi mělo být?

No nevím, možná jsem do toho šel prostě s jiným očekáváním, snad mi další díly dají něco více, než jen ochotu setrvat kvůli doporučení přátel, takhle tomu prostě nemůžu dát víc jak tři hvězdy.

Hanina61
13.08.2023 4 z 5

Ač jsem dlouhá léta Kingův fanoušek a přečetla jsem od něho téměř vše a hodně jeho knih víc než jednou, "Temné věži" jsem dlouho odolávala, prostě se mi do tak obsáhlé série nechtělo. Nakopla mě až letošní čtenářská výzva (něco od Kinga či Austen), takže jsem sáhla po "Pistolníkovi"... Zvláštní, hodně zvláštní, těžko definovatelný žánr, psychedelický příběh místy až odrazující, nicméně člověku nedovolí knihu odložit... a na samém konci už se nemůžu dočkat, až zajdu do knihovny, abych se dozvěděla, jak to bude s Rolandem sedícím tam na pláži dál... ;-)

iam.sokol
02.08.2023 2 z 5

Přátelé mi říkali, abych se nenechal odradit Pistolníkem, protože Temná věž jako celek je fantastická. Tak jsem se nenechal odradit, zatnul jsem zuby, těch prvních 200 stránek jsem nějakým způsobem přelouskal a teď budu doufat, že mi přátelé nelhali.

Dusinof
31.07.2023

Shrnu to jednim slovem: ODPAD!