Pistolník

Pistolník https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269/bmid_temna-vez-pistolnik-3Rf-269.jpg 4 2191 334

Pistolník Roland je poslední střelec přízračného světa ztraceného kdesi daleko v budoucnosti. Je to svět zdevastovaný jak fyzicky, tak morálně. A právě pravdu tohoto světa, zda je skutečným podsvětím, či pouze jen děsivou alternativou světa našeho, tvrdošíjně hledá Roland. I za cenu vražd a prokletí vlastní duše. Kniha sleduje jeho honbu za mužem v černém, neboť jenom on zná cestu k Temné věži, v níž se pronikají všechny světy. To on staví pistolníkovi do cesty napřed barmanku Allii z pouštní osady Tull a pak chlapce Jakea, jejichž životy jsou jedněmi z mnoha, jimiž musí pistolník zaplatit za setkání s mužem v černém...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský , Ševčík (Plzeň)

The Gunslinger , 1982

karvak
06.01.2012 2 z 5

Tak tohle mi vážně nesedlo. Knihy od Kinga mám rád, ale tohle je z 90% zmatená akčňárna bez nápadu a bez atmosféry. Jeho "tajemno" spočívá v tom, že se pistolník honí za jakýmsi černýn mužem a dějí se kolem něho věci, které nedávají naprosto žádný smysl, přičemž jakéhokoli náznaku jejich vysvětlení se nedočkáte. Mohla by to zachránit atmosféra, ale ani ta mi neseděla (naturalismus ve stylu rituálu s pliváním mrtvole do tváře, kterému se přihlížející řechtá, až mu lítají z pusy chrchle, není nic pro mě). Naštěstí je závěr skvělý a všechno částečně zachraňuje, i když co se týče děje celé knihy, nedozvíte se v něm opět absolutně nic. Krásně popisuje paralelní světy a vesmíry, dýchne na vás nekonečno a fantaskní světy bez hranic a pokud bude sága pokračovat v tomto duchu, je rozhodně na co se těšit.

3DD!3
04.01.2012 5 z 5

Geniální začátek nejpodivnějšího rozměru Kingovy děsivé imaginace. Pulpová atmosféra s filozofickým přesahem. PISTOLNÍK míchá náboženství, literaturu, komiksy, filmy a shrnuje všechny tyhle náznaky v apokalyptickém světě jehož paměť postihla alzheimerova choroba. Ve světě který se neustále mění a šipka kompasu neukazuje sever. Tady prchá přes poušť tajemný muž v černém a podivně narušený pistolník Roland Deschain je mu v patách.

kingmaker
16.12.2011 4 z 5

Nezvyklá Kingovka, třeba už tím, že se vlastně vůbec neodehrává v současnosti, což je u Kinga velmi nezvyklé, vždyť právě v tomto popisu bývá King nejsilnější. I tak je ale kniha čtivá, třeba popis cesty pouští je úchvatný. Je to zvláštní mix drsného westernu, filozofického traktátu, fantasy i hororu. A přece to funguje.

stilgar1
24.11.2011 5 z 5

Pistolníka, první část dlouhé ságy o Temné věži, charakterizují dvě věty:

"Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách." a
"Tak jdi, jsou jiné světy než tento."

První z nich, se kterou se čtenář setká hned na začátku, utváří prvotní dojem o hlavní postavě. Sám její autor o ní řekl, že je nejlepší úvodní větou knihy, jakou kdy napsal. Myslím si, že každý, kdo dočte celek Temné věže, mu dá za pravdu. Osobně bych se přiklonil k názoru, že jde vůbec o nejlepší úvodní větu knihy, jakou jsem kdy četl...
Druhá z nich, která je v jistém smyslu vrcholem této první části, pak čtenáři dává poprvé nahlédnout do tajů univerza, které autor vytváří. Jde o větu, která zazní v dalších částech ještě několikrát, přičemž lze říct, že předurčí vývoj všech následujících části. Kromě toho nám však i ona prozradí něco velmi důležitého o hlavní postavě, Pistolníkovi. Především o jeho preferencích.

Ačkoliv jistě nelze celou první část redukovat na tyto dvě věty, domnívám se, že právě kolem nich se zde vše točí. Jsou tím nejdůležitějším a vše ostatní je vedle nich pouhým dodatkem. I proto chápu onu nelibost, která je zde vyjadřována v mnohých komentářích. Vedle jiných děl Stephena Kinga totiž nejde o knihu nijak výjimečně čtivou. Naopak, i při tom rozsahu 200 stran se může jevit jako zdlouhavá a nudná. Ani formální stránka neodpovídá příliš Kingovu stylu (ke kterému se ovšem autor vrací už v dalších dílech) ...osobně jsem měl v tomto ohledu po přečtení pocit, jako bych právě dočetl nějakou knihu od P. K. Dicka. Zároveň jsem ale cítil, že jsem právě dočetl něco výjimečného (což jsem ostatně velmi často pociťoval i u knih samotného Dicka), a musel jsem okamžitě sáhnout po další části. A toho jsem později rozhodně nelitoval...

Bára1182
10.10.2011 3 z 5

Musím přiznat, že se mi zase tolik nelíbil. Ale i paní knihovnice i Vaše komentáře slibují další díly zajímavější, takže autora určitě ještě nezavrhuju :)

Posi
06.09.2011 4 z 5

Souhlasím s tím, že je to teprve začátek a je tu více otázek, než odpovědí. Bude to v další dílech lepší? Doufejme. Bezesporu však tento začátek příběhu se dobře čte a je fajn zas číst o člověku, jenž je opravdu člověkem. Jeho nedokonalost a prohnilost je nám v patách. Tento příběh je naťuknutí a kdo ho četl s otevřenou myslí, tak určitě bude pokračovat na stránkách dalších knih co pomalu budou odkrývat to tajemné a přeci nedaleko. Bezva kniha.

Vendiii1
07.08.2011 3 z 5

Já doufám, že toto byl jen delší úvod k tolik opěvované sérii.. :)

Peťanka
26.05.2011 5 z 5

Ano, opravdu byl tento první díl slabší oproti následujícím, ale nemyslím si, že by byl nějak méně důležitý. Otevírá nám Rolandův svět, i když toho zpočátku vlastně moc nechápeme, pak už záleží jen na nás jestli chceme pochopit a číst dál a doprovázet Rolanda až k Temné věži. Kinga mám opravdu ráda a v sérii Temná věž vytvořil něco neobvyklého, něco, co Vám postupem času trhá čím dál víc dech od úst.. Opravdu tento díl berme (jak už to zde někdo napsal) spíše jako prolog - úvod do neuvěřitelného světa plného dobrodružství :)

maphiosso
05.01.2011 3 z 5

Pistolník je kniha, která se těžko hodnotí. Poprvé jsem ji četl před mnoha lety a na nějakou dobu mě odradila od další četby tohoto příběhu. Později jsem se k Temné věži vrátil a jsem za to rád, protože jsem byl odměněn příběhem, který se opravdu nepodobá ničemu co kdy kdo napsal. Pistolník je zlomek ságy, bez kterého by Temná věž nebyla Temnou věží.

pistalka
30.11.-0001 5 z 5

Pistolníka beru jako takový obrovský prolog k celé Temné Věži. Přestože je knížka na Kingovy poměry a s ohledem na další díly velmi krátká, psal ji mnoho let, většinou v dobách, kdy mu psaní jeho "hlavních románů" lezlo krkem. Je napsána úplně jiným stylem než všechny ostatní autorovy knihy a liší se vlastně i od dalších dílů Temné Věže. Možná nebudete úplně chápat, co se na těch dvou stech stránkách děje, když se ale zamyslíme, rozhodně to ke škodě není. Nejasno a jakési očekávání toho, co možná přijde, tento imaginární a fantaskní svět potřebuje. Vše je napsáno velmi zajímavě, tajemně a nejednoznačně, což četbu ještě více umocňuje. A ty spousty otázek, které se postupně valí vpřed: Odkud se vzal Roland, kdo to vůbec je? Co je Temná Věž a k čemu slouží? Proč ji pistolník tak úzkostlivě hledá? Proč pronásleduje muže v černém? Co je myšleno tím "svět se hnul"? A kde se to vlastně všechno odehrává? Je to cizí svět a nebo jen podivná alternativa světa našeho? Pistolník vyvolává desítky otázek a na většinu dostanete odpověď až v dalších dílech. Rozhodně ve čtení pokračujte, Pistolník je skvělý začátek jedné z nejlepších fantasy ság, která kdy byla napsaná.

A pro ty, které snad kniha nezaujala: vězte, že další díly jsou úplně jiné, daleko více kingovské.

Ruw
30.11.-0001 5 z 5

Špatný není, ale ve srovnání s ostatními díly slabota.

paulhunter
30.11.-0001 5 z 5

Pistolník otevírá sedmidílnou ságu Temné věže, vrcholného díla Stephena Kinga. Právě tato první kniha bývá často označována za slabší, s čímž nesouhlasím. Je pravda, že je trochu náročnější a chce víc pozornosti (četl jsem ho během dvou dnů hned dvakrát), protože nabízí víc otázek než odpovědí, ale má své nezaměnitelné kouzlo, které bude čtenáře provázet až do konce této poutavé ságy.

nishen
30.11.-0001 4 z 5

"Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách..."
Touto větou začíná první díl jedné z nejlepších ság, která kdy vznikla. Pistolník je knížka podivuhodná, z celé knižní série pravděpodobně nejslabší, ale ten, kdo vydrží, bude bohatě odměněn dalším pokračováním neuvěřitelné cesty k Temné věži.

Sumec
30.11.-0001 4 z 5

Tahle kniha se zaručeně nepodobá ničemu, co jste dosud četli. Zatímco další díly série jsou již dějově konzistentní, Pistolník je jaksi rozostřený, vrávorá mezi snem a realitou a po dočtení ve vás pravděpodobně zanechá dosti zmatené pocity. Rolandův příběh je ovšem tak omamný, že jediné, co čtenáři nakonec zbývá, je urychleně sehnat další díl a připojit se k pistolníkovi na jeho cestě k Temné věži.