Pistolník

Pistolník https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269/bmid_temna-vez-pistolnik-3Rf-269.jpg 4 2191 334

Pistolník Roland je poslední střelec přízračného světa ztraceného kdesi daleko v budoucnosti. Je to svět zdevastovaný jak fyzicky, tak morálně. A právě pravdu tohoto světa, zda je skutečným podsvětím, či pouze jen děsivou alternativou světa našeho, tvrdošíjně hledá Roland. I za cenu vražd a prokletí vlastní duše. Kniha sleduje jeho honbu za mužem v černém, neboť jenom on zná cestu k Temné věži, v níž se pronikají všechny světy. To on staví pistolníkovi do cesty napřed barmanku Allii z pouštní osady Tull a pak chlapce Jakea, jejichž životy jsou jedněmi z mnoha, jimiž musí pistolník zaplatit za setkání s mužem v černém...... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský , Ševčík (Plzeň)

The Gunslinger , 1982

Astonius
25.06.2022 4 z 5

Celou sérii mám už přečtenou a nyní jsem se vrátila k Rolandovi ve formě audioknihy. Zážitek to byl trochu odlišný, je to prostě jiné, když si člověk čte svým vlastním tempem v hlavě nebo poslouchá, jak mu předčítá někdo jiný. Můj názor na knihu to nezměnilo, i s vědomím všeho, co bude následovat v dalších dílech, bylo zajímavé znovu si poslechnout, čím to začalo a jaký Roland vlastně v tomhle prvním díle byl. No a text je stále stejný a pro mě bezchybný. Musim ale po pravdě napsat, že mám trochu problém s výběrem interpreta. Absolutně nic nemám proti panu Teršovi, ani proti jeho přednesu, prostě se mi ale nehodí jeho hlas na čtení zrovna této knihy. Je to můj subjektivní názor a možná je to hloupost, ale představovala bych si hlubší mužský hlas a i když jsem si říkala, proč to řeším, musím říct, že čím déle jsem poslouchala, tím víc jsem si to uvědomovala. Tohle byl hlas, který si umím představit při čtení nějakých komických lehkých záležitostí, ale pro temný tajuplný příběh pistolníka by to chtělo i hluboký ponurý hlas, kterému bych toho osamělého střelce věřila víc :-)

SemperStudeo
18.04.2022 2 z 5

Zajímavý, ale psychoticky divný a nepochopitelný příběh, kde se kříží western a fantasy.

Hannibal92
16.04.2022 4 z 5

Bylo to lepsi, nez jsem cekal. Takovy kratky uvod do noveho sveta, ve kterem se potkava doba snad od stredoveku az po soucasnost, ktery je temer totozny a pritom uplne jiny nez ten nas a ve kterem zeny od muzu chteji sex vymenou za informace. Pokud tohle je nejhure hodnoceny dil serie, tak se uz tesim na dalsi.

Patrik02
20.01.2022 4 z 5

Tak, jako spousta, jsem i já viděl film, který se mi, navzdory ohlasům kritiků i samotného mistra, líbil. A teď došlo i na knihy. Pistolník je knihou podivnou a dá se říct, že mnoho odpovědí nám nedává. Uvede Vás do světa, seznámí s pistolníkem samotným a několika postavami z jeho minulosti i přítomnosti. Potkáte tajemného chlapce Jakea, který sem tam pronese zvláštní a neznámé slovo a také s mužem v černém, postavou, kolem které je aura tajemna přímo hmatatelná. A přestože kniha zdaleka nedosahuje nejlepších Kingových děl, já ji (alespoň prozatím) hodnotím víceméně kladně a budu čekat, kam se celá série pohne.

Tomas@S
30.12.2021 4 z 5

Po přečtení komiksu Temná věž a shlédnutí filmu stejného jména jsem nemohl odolat a vyhledal jsem v knihovně první díl série. První kapitoly se mi fakt líbily, napínavý strhující děj. Bohužel střední část knihy už byla trochu rozbředlá až na líčení souboje, to bylo hodně dobře. A závěr byl fakt divný, docela jsem se ztrácel. Nicméně chci pokračovat a už mám nachystaný druhý podstatně objemnější díl. Ještě si neodpustím srovnání s filmem, který není špatný, ale s knihou má velmi málo společného. Vzali si z toho jen pár věci, které se jim hodily a udělali z toho takovou přímočarou sci-fi akční podívanou. To naopak komiks daleko více vystihoval atmosféru knihy.

ondra295
07.12.2021 3 z 5

Pomalý začátek a jedna z nejhorších dílů Temné věže. Přesto to byla skvělá knížka, která mě bavila - a i to něco svědčí o celkové kvalitě této série. Je to díl, který asi napsán být musel, protože takové "seznámení" s pistolníkem bylo nutné. Děje tam bylo relativně málo a po dočtení vlastně vůbec nevíte, co čekat od dalších dílů - až další díly ukazují, jak důležité byly nějaké maličkosti, které byly zmíněny zde.

Aykiru
07.12.2021 4 z 5

Na Pistolníkovi je patrné, že se jedná o úvod do poměrně rozsáhlého eposu Temná věž, a jako takový skýtá všechny klady i nedostatky prvních dílů dlouhých sérií. Je proto nutné k němu přistupovat nikoliv jako k uzavřenému příběhu, který vyjeví všechny svá tajemství naráz, ale jako k vyprávění do něhož vstupujeme v půlce, neznalí počátku ani konce.
Jestli od Pistolníka očekává oddechové čtení, budete nejspíš zklamáni. Inspirace starými westerny je patrná a příběh je zdánlivě jednoduchý a umožňuje čtenáři povrchní čtení, jenže příběh samotný zbavený otázek a mysterií, bohužel nevyzní. Pokud se však rozhodnete pro poctivé čtení, naleznete příběh, který vám opravdu umožní objevovat.
Při četbě knihy také zakusíte pocit čehosi známého, co tu bylo a minulo, jako sen, který zmizí s vulgárním hlasem budíku. Mohou za to zdánlivě přehlédnutelné prvky, které navozují pocit „domova“ a zároveň melancholie doprovázející jeho ztrátu (mluvím na příklad o písni Hej Jude, nebo starých strojích nacházejících se ve světě, který by je neměl (?) znát). Atmosféra zpoza zapomenutého snu, která je pro Pistolníka příznačná s četbou dalších dílů (obávám se) vyvane.
I přestože je Pistolník jednou z „nejmladších“ Kingových knih, je na ní již opatrné autorovo mistrovství, které se postupem času bude jen rozvíjet. I proto mám už na nočním stolku připravený další díl.

pepe837
05.12.2021 2 z 5

Tedy zatím nic moc.

Monačte
14.11.2021 3 z 5

Kdybych se pustila do Temné věže bez toho, abych si o ní něco zjistila, asi bych to po Pistolníkovi vzdala. Je to hodně divná knížka - i na Kinga. Ale když víte, že je to jen odrazový můstek do rozsáhlého světa kingova opusu a že to celé vzniklo slepením několika povídek, tak tomu leccos odpustíte. A pokud vás to od přečtení celé Temné věže neodradí, už v druhém díle se vám mistr odvděčí mnoha odkazy, odpověďmi a dalšími dílky puzzle, které jste v Pistolníkovi marně hledali. (Poslouchala jsem jako audioknihu a ztrácela jsem se minimálně. Nejproblematičtější jsou dialogy. V těch je ale u Kinga snadné ztratit se i v psané podobě)

LusSyNDA
31.10.2021 2 z 5

Já jsem tu knihu moc nechápala, moje představivost není tak vysoká jak by bylo k této knize třeba.

Sitth
25.10.2021 4 z 5

Dlouho jsem sérii Temná věž odkládal, 1. proto, že mi trvalo delší dobu přijít Kingovi na chuť a 2. Že jsem někdy někde viděl film, který mě moc neoslovil. Ale jsem rád, že jsem si Pistolníka přečetl, protože pro mě je to perfektní dílo. Tajemný svět s tajemným hrdinou, který asi nebude úplný klaďas, ale to se asi dozvím v dalších dílech. Začátek vynikající, postupem se mi trochu motala hlava věcmi, které jsem místy nepochopil, ale naučil jsem se, že u Kinga to prostě musím brát jako fakt a klidně jít dál. Tak já půjdu dál, dál do druhého dílu….
Dávám 5/6
P.S: moc se mi líbilo české první vydání, kdy stránky knihy jsou výrazně tlustší než u ostatních knih a dodává to čtenáři dojem ( tedy aspoň mě), že jsem knihu našel na půdě pod prkny, ofouknul prach a otevřel…

Selket
14.10.2021 4 z 5

Pokud je Pán prstenů o putování na počátku lidského věku, pak Temná věž je o putování na jeho úplném konci. Alespoň tak na mě počátek tohoto díla působí. Ano, není to typický King a ne, vůbec mi to nevadí!

Paldiny
08.10.2021 3 z 5

A síce som si na konci knihy nemohol za šľak spomenúť čo to pištoľníka toľko ťahá po stopách chlapíka v kapucni, no knižka sa mi páčila. Je správne tajomná, príťažlivo namixovaná a nevyspytateľná. Čitateľ tu nájde od každého trošku. Najvýraznejšie cítiť westernové pozadie, nechýbajú fantasy prvky či filozofická rovina zrkadliaca našu túžbu po poznaní. Navyše sa s tým King nepára a nebojí sa umlčať aj toho, s kým ste možno do budúcich kapitol rátali. A že na veku ani pohlaví nezáleží. Korektnosti teda prvý diel tejto dlhočiznej ságy nepobral, čo je v prospech veci a ja si môžem už zajtra odbaliť ten pekný český prebal a ponoriť sa do slaných vôd západu.

WugWugs
29.08.2021 3 z 5

Tento "román" sú len pozliepané pôvodné poviedky/novely z čias, keď autor len začal tvoriť pozadie Temnej veže. Takže áno, čítať ich v tejto podobe, tj. pred tým, ako boli napísané ďalšie diely - s tým, že možno bude mať nejaké zmysluplné pokračovanie - tiež len pokrčím ramenami "not impressed".
V popise knihy jednoznačne chýba niečo takéto: "The Gunslinger was first published in 1982 as a fix-up novel, joining five short stories that had been published between 1978 and 1981. King substantially revised the novel in 2003; this version has remained in print ever since"

MichelleKing
14.08.2021 3 z 5

Mistr hororu píše své skvělé fantasy dílo založené na kombinaci Pána prstenů, Dobra, Zla a Ošklivosti.

Dada077
29.07.2021 3 z 5

Ešte tomu dám šancu a kúpim si aj druhý diel. Zatiaľ mám len čudný pocit z mäteže žánrov v jednej knihe, pripomínajúcich autorovo drogovo alkoholové delirické sny a triezvenia. A za náprstok deja.
"... pod vyprázdnenými pašiami politiky číhala apatia."

Pampalini
20.07.2021 4 z 5

Jako úvod k něčemu velikému funguje výborně. Je poznat, že příběh vznikal značnou dobu, působí trochu kolážovitým a mírně nejistým dojmem. Vidět, že autor zvažoval jestli do těchto vod vstoupit. Udělal to po svém a udělal dobře.

Las_T
28.05.2021 3 z 5

Jelikož celý život čtu prakticky jenom fantasy, a jelikož mi byl v posledních letech opakovaně doporučován King, byl jsem nadšený, když jsem se dozvěděl, že má vlastní fantasy, navíc fantasy sérii, kterou on sám označuje za své stěžejní dílo. Jsem, ale trošku v rozpacích, jelikož to fantasy skoro vůbec nepřipomíná. Je to spíš takový post-apo-like western, kde když už se objevují nějaké náznaky fantastiky tak to tíhne spíš k sci-fi (celý rozhovor s mužem v černém na konci knihy). Rozhodně to není těžké na čtení, od poloviny je to podle mě spíš jenom trochu zmateně napsané, hlavně v těch Rolandových flashbacích jsem měl docela guláš. Není to tedy topová kniha, ale podle všeho se to asi rozjede až od druhého dílu, který už jsem si stihnul koupit. Takže 6/10.

Bakana
26.04.2021 1 z 5

Tak tohle se tedy nepovedlo. Nerozumněla jsem tomu hlavu ani patu a osud hlavních postav mi byl úplně ukradený, protože jsem jaksi ze stylu psaní nepochopila, o co jim jde ani o co vlastně kráčí celkově.
Rozhodně žádné pokračování číst nebudu.

cziss
21.04.2021 2 z 5

Zvláštní, zmatené dílo, které přeskakuje místa, čas a postavy jak na běžícím pásu. Má to sice něco do sebe, ale to "něco" je dost neuchopitelné. Dost odlišné od Kingovy další tvorby.

EDIT po přečtení dalších dílů: Ať už je tento první díl jakýkoliv, rozhodně by byla velká CHYBA nepokračovat v sérii. S každým dalším dílem je to lepší a lepší.