Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4312 4312

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz , 2018

blackdarkness
22.04.2021 5 z 5

Moc dobře se kniha čte, krásně napsaný příběh

hrabalikoval
11.04.2021 5 z 5

Velmi silný příběh. Na to jak těžké téma tohle je to krásně “jednoduše” napsané. Oceňuju to jak je kniha napsaná a zpracovaná. Velmi dobře se četla a ubíhala rychle. Protože tohle prostě chcete dočíst do konce. Pocity z knihy se mi začali ukazovat spíš po přečtení jak během čtení. To si říkáte furt dobře dobře ale pak to dopadne. Ten konec, který ve vás vyvolá city a vy prostě musíte přemýšlet. Proč to někdo dělal, jak to mohl dělat. A jenom obdivuje všechny co tohle zvládli překonat a ještě navíc najít lásku na celý život.

ivzu77
10.04.2021 4 z 5

Takovéto románové zpracování tvrdého, krutého a skutečného příběhu je pro lidi asi více stravitelné.
Četlo se to rychle s dobře.
Doporučila bych i studentům, pro získání představy.

atramVe3
06.04.2021 5 z 5

Silná čtivá kniha...

sarah7586
05.04.2021 5 z 5

Kniha je malá útlá a rychle čtivá. Zvládla jsem ji přečíst za odpoledne. Autorce se povedlo udržet mou pozornost po celou dobu. Příběh se odehrává za dob nacistického Německa, období holocaustu. Jak napovídá název knihy, hlavním hrdinou je tatér, který při příchodu nových vězňů tetuje na předloktí čísla. Tam potká svou životní lásku - Gitu. Díky svému postavení hazarduje se životem, jen aby udržel na živu sebe, svou lásku a další vězně. Příběh pojednává o přežívání, lásce, násilí, obětování se, o víře a naději. Ještě víc člověka zamrazí, že příběh je napsán na základě skutečných událostí.
Autorka se několikrát setkala s panem Lalem Sokolovem, dnes žijícím v Americe. Díky jeho ochotě předat své vzpomínky a převyprávět svůj život veřejnosti, vznikl tato skvělá kniha. Tento titul určitě doporučuji přečíst. Místy mi bylo i do pláče a rozhodně mě nenechala chladnou. Donutí vás to se zamyslet nad minulostí lidstva ale i jeho budoucností. Na druhou stranu také povzbudí, že přes všechny nástrahy a krutou realitu zbyde v lidech to nejlepší.
Na knihu volně navazuje další příběh jedné z vedlejších postav - Cilky. Je to převyprávění zážitků z koncentračního tábora, později gulagu, z pohledu krásné šestnáctileté dívky, s nechtěným zájmem velitelů.

Lída27
04.04.2021 5 z 5

Kniha se mi líbila,přečtená za pár dní,i když jsem z této doby četla lepší knihy.

Wyder
29.03.2021 4 z 5

Je to silný příběh, který je vykládán pohledem ústředního hrdiny. Na tom by nebylo nic kontroverzního, kdyby ta osoba nebyla tatérem v Auschwitz.

Kniha mě bavila a dočetl jsem ji za pár večerů. Určitě doporučuji k přečtení, nicméně je tam to ale. Lale je zde představen prakticky jako veskrze kladná postava. Já samozřejmě neznám reálný příběh Ludvíka Eisenberga/Sokolova, ale je všeobecně známo, že vězni se mezi sebou i udávali a šli po sobě (šlo o holé životy) a tady to je takové, nevím, místy asi až moc nereálné. Je otázka, jestli při záchraně svého života nemusel i on obětovat jiné. Těžko to soudit, nemám na to právo, ale prostě mi to vrtá hlavou...

Monuli36
27.03.2021 5 z 5

Hodně silný příběh.Víc asi netřeba slov...

Anet95
26.03.2021 2 z 5

Neříkám, že kniha je špatná, ale na tak strašnou dobu plnou násilí a hrůz je tam popsáno málo detailů, myslím, že by mohla být psána hlouběji

Mufa
22.03.2021 3 z 5

Přečetla jsem hodně knih o holokaustu a o Osvětimi konkrétně. Tohle by mohl být hodně silný příběh, bohužel je ale napsaný až moc povrchně. Těch momentů, kdy si člověk uvědomí tu hrůzu, je tam málo a je to škoda. Taková červená knihovna z lágru. Asi i proto se tento příběh zdá neuvěřitelný. Věřím, že se stal, někteří lidé mají prostě celý život ohromné štěstí. A právě i s tím se dalo hodně pracovat. Škoda...
Tři hvězdy dávám za to téma, na tu dobu by se nemělo zapomenout.

helena842
18.03.2021 5 z 5

Opravdu velmi povedený román, jeden z nejlepších, který jsem o koncentračních táborech četla.

Nymf
17.03.2021 4 z 5

Nejnádhernější příběh lásky jaký jsem kdy četla. Protože se skutečně stal, protože Ti dva se skutečně milovali a protože ta láska vykvetla v koncetračním táboře Osvětim.
ALE!! Některé události o chodu koncentračního táboru se podle mě úplně vymykají realitě. Občas Vám z knihy příjde, že to nebyl koncentrační tábor, ale nějaký tábor kde přečkáte válku. Jo někdo tam umře, ale někdo jde v neděli s kámošema na procházku..nemohu soudit, ale realita podle mě byla jiná.

KatyM.
17.03.2021 5 z 5

Kniha se četla jedním dechem. Příběh dvou obyčejných lidí, kteří byli zbaveni svobody, důstojnosti a svých jmen, byli pouze čísly. Popisují co vše museli dělat, aby přežili. Tato kniha není "typickým" příběhem plném hrůzy z koncentračního tábora, ale příběhem, že i na tomto hrozném místě, si lidé dokázali pomáhat a najít i lásku. Doporučuji.

Bebe2004
10.03.2021 3 z 5

Tak tohle je asi první příběh o druhé světové válce, který jsem četla a který skončil dobře. A to jsem jich četla opravdu hodně. Nevím, přišlo mi to takové moc "růžové", jestli se to tak dá říct. Oběma se všechno dařilo, že všeho se dokázali dostat, mnohokrát mi to přišlo až nereálné. Ale to je jen můj názor, soudím podle jiných knih.

Katerina015
10.03.2021 5 z 5

Kniha se vyborne cetla - prectena za 3 vecery. Kdo ma rad tuto tematiku, urcite doporucuji k precteni

MartinProtschke
09.03.2021 1 z 5

Na to, že kniha je podle skutečné události, mi přijde spousta věcí nereálných až skoro pohádkových. Vyprávěná je jednoduše a styl psaní autorky se mi nelíbí.

Terkishead
09.03.2021 4 z 5

Není to moje první " holokaustovka", což mě možná dost ovlivnilo. Chápu, že vyprávět mohli jen ti, kod přežili, ale i tak mi připadal příběh místy až neskutečný v tom, kolik štěstí musel ten pán mít. Vlastně je to zřejmě silná stránka knihy, která nepopisuje jen neuvěřitelnou hrůzu, ale předkládá život člověka, který se i v tomto "naučil chodit".

Alphadog92
07.03.2021 4 z 5

Po fyzickém navštívení Osvětimi a Březinky má kniha úplně jiný rozměr. Doporučuji ji všem, kteří tato místa navštívili a mají je v paměti. Kniha výborná, přečtená téměř za víkend.

leona_m
07.03.2021 5 z 5

Kniha se čte skoro jedním dechem. Čtenář samozřejmě musí brát v potaz, že hlavním tématem tu není ani tak samotné místo, ale spíše "zakázaná láska". Příběh je ve finále velmi hezký a dojemný.

Zdekat
04.03.2021 3 z 5

Sice velmi čtivý, napínavý příběh, trochu love story, ale hrůzy holokaustu jsou popisovány hodně zjednosušeně oproti jiným knihám s tímto tématem, až zlehčeně. A mám v příběhu navíc problém s věrohodností, příběh je sice sepsaný podle „skutečnosti“ - ovšem vzpomínek starce, které už nejdou nijak v popisovaných každodenních událostech ověřit. A tak jsem měl při četbě silný pocit, že je celý příběh tatéra docela vylepšovaný, přikrášlený.