Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4299 1133

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz , 2018

lily_maleckova
24.07.2021 5 z 5

Musím říct, že obvykle se tomuto tématu v knihách i filmech stráním, protože jsem dost citlivá duše a čtení by pro mě bylo náročné.
Tatér z Osvětimi mě však zaujal, protože na sociálních sítích byl velmi chválený, že jsem na přečtením začala přemýšlet. Bylo mi také řečeno, že tato kniha je ideální pro lidi, kteří jsou na toto téma citliví, protože je jiná než ostatní - a musím souhlasit,že byla skvělá ️
Samozřejmě, to co se v knize děje je hrozné a fakt, že to není jen fikce, ale realita je ještě děsivější. Nejde tam však jen o hrůzy, co se během války děly.
Knihu moc moc doporučuji️ je poměrně krátká a rychle se čte.
Určitě se pustím i do Cilčiny cesty!
5/5

rakosnicek333
21.07.2021 3 z 5

Dlouho jsem přemýšlela co ke knize napsat. Nebylo to špatné, četlo se to dobře, knihu jsem měla přečtenou za jeden den.. teď ovšem přijde příslovečné ale. U tohoto tématu prostě čekáte, že vás bude mrazit a tento pocit se nedostavil. Autorka mě nedokázala dostat hloub, zůstala jen na povrchu. Škoda.

Kniholapka
11.07.2021 5 z 5

Na tuto knihu jsem se chystala dost dlouho a teprve nyní mám přečteno. Kniha mě zaujala, četla se téměř sama. Drtivý, skutečný příběh o hrůzách, které si, málo z nás dokážeme, představit.
Ačkoli knihu hodnotím velmi kladně, měla jsem občas uvěřit, že by se Lale jakožto tatér, dostal všude „tak snadno". Říct jedno slovo a mohu jít? Nevím, možné to je, nezažila jsem to, ale přišlo mi to, jako jediné zvláštní. Každopádně obdivuji tyto příběhy a chovám k nim veliký respekt.
Knihu mohu doporučit a autorčin styl psaní mě velmi potěšil.

Zuzana08
08.07.2021 2 z 5

I když příběh inspirovaný skutečnou událostí, pro mě příběh málo uvěřitelný.
Popisováno trochu jako Forest Gump na skautském táboře. Lale si chodil, kde chtěl, kdy chtěl, s taškou a jakýmsi zaklínadlem, které stačilo jen vyřknout.....a tak bez povšimnutí vše přežil?
Domnívám se, že skutečnost musela být mnohem krutější a autorce se to nepodařilo příliš dobře vystihnout.
Budu se opakovat, ale k tématu druhé světové války, jsou tady mnohem lepší knihy.

Deena_
28.06.2021 5 z 5

Právě jsem dočetla knihu a mám husí kůži. Až po dočtení jsem zjistila, že se tento příběh opravdu stal. Četla jsem již hodně knih na toto téma, ale tato ve mne zůstane ještě hodně dlouho. Přečetla jsem jí za jeden den..opravdu skvěle napsáno! Lale má můj neskutečný obdiv!

Ira13
22.06.2021 3 z 5

Čekala jsem trochu větší příběh. Podáno tak nějak stroze. Udivuje mě, že měl Lale až takové štěstí. Hodnotím až po přečtení Cilky, která byla o moc lepší

Pája961
11.06.2021 2 z 5

(SPOILER) Na to, jak moc si lidé tuhle knihu vychvalovali, tak za mě to bylo zklamání. S filmy/seriály/knihami na tohle téma jsem zvyklá na větší výboj emocí a větší drama. Samozřejmě, v takovém prostředí to muselo být pro všechny hrozné, ale přišlo mi, že to tam autorka pořádně nevypsala. Nepopsala veškeré a doslovné pocity postav.
Další, co mi na tomhle příběhu "vadilo" bylo to, že to skončilo dobře.. jistě, za happyend jsem ráda, tleskám, ale myslím, že jakákoliv kniha, film či seriál lidi víc osloví, když to happyend nemá.. Tohle sice bylo podle skutečných příběhů a událostí, ale co takhle příště napsat něco, co neskončilo dobře nebo tam aspoň více popsat emoce, pocity, něco, co toho čtenáře více osloví?

vendysantos
07.06.2021 5 z 5

Další kniha o hrůzách Osvětimi, přesto opět jiná. Je neuvěřitelné, jaké měli Lale a Gita štěstí, že oba přežili a mohli spolu konečně svobodně žít. Tato kniha ve mně zanechala tolik emocí stejně jako desítky knih s tímto tématem. Zajímá mě i osud Cilky, takže si přečtu i druhý díl.

JaLenka
06.06.2021 1 z 5

Z knihy jsem rozpačitá. Určitě siný příběh jako u všech na téma holocaust, ale z nějakého důvodu se mi kniha prostě nelíbila.. jak byla napsaná..

Zuzaa
29.05.2021 1 z 5

Knize dávám 1* a to jen z úcty k papíru.
Zaměnit koncentrační tábor s táborem skautským mi přijde opravdu tristní.
Tak plytký a patetický příběh, jsem už dlouho nečetla a kniha mě rozčilovala každou stránkou. Dočetla jsem, jen abych zjistila, zda to opravdu je tak špatné... a ano je!

Anavi8912
27.05.2021 5 z 5

Dojemný příběh mladých lidí židovske národnosti, kteří i přes nepřízeň osudu, dokázali přežít válečné hrůzy v koncentračnim taboře.

klarkys
23.05.2021 4 z 5

(SPOILER) Bála jsem se, že není vhodná doba na čtení knihy s tímto tématem, ale bylo to napsané tak, že situace, ze kterých vstávají vlasy, zůstaly nepopsané a nevysvětlené.
Život v koncentračním táboře byl pro Lalea asi o něco snesitelnější, jako tatér měl možnost pomáhat lidem a udržet naživu sebe i svou lásku.
Přišlo mi, že konec byl odvyprávěn moc rychle a nahrubo, kdoví, jestli spisovatelkou, nebo samotným hlavním hrdinou.

LilyGorch
20.05.2021 4 z 5

(SPOILER) “Pokud se ráno probudíš, pak je to hezký den.”

Heather Morrisová vypráví příběh slovenského Žida Lalea od chvíle, kdy je spolu s bezpočtem mladých mužů nucen absolvovat v dobytčím vlaku cestu do neznáma. Podle pokynu má totiž každá židovská rodina poskytnout dítě starší osmnácti let německé vládě má práci. Tehdy ještě Lale netuší, co mu osud chystá.

“Když Lale procházel železnou bránou, podíval se nahoru, na německý nápis složený z kovových písmen.
ARBEIT MACHT FREI - Práce osvobozuje
Nevěděl, kde je ani jaká práce ho čeká, ale představa, že by ho mohla osvobodit, mu připadala jako hloupý vtip.”

Postupem času Lale zjišťuje, co si ke kterému dozorčí smí dovolit, jak ke komu přistupovat a jaké jsou čí slabosti. Jednou se mu poštěstí a stává se tatérem, který má za úkol označovat nově příchozí vězně číslem na předloktí. Nejprve se mu tato práce příčí a vykonává ji velice nerad, později ale zjišťuje, že díky své funkci může využívat drobných výhod. Může například tajně vyměňovat peníze a šperky zavražděných Židů za jídlo a léky pro alespoň některé ze spoluvězňů. Riskuje tak sice vlastní život, ale i přesto je odhodlán vyjít z tábora živý a pomoci přitom co nejvíce nešťastníkům, kteří by bez jeho pomoci nepřežili.
Jednoho dne se během tetování nových věznů setkává s Gitou, která se brzy stává jeho životní láskou. Společně si vysní krásnou budoucnost mimo zdi koncentračního tábora a ještě víc si umiňují, že se ze všech sil budou snažit přežít. Pevné odhodlání a představy společného života na svobodě jim dodávají sílu i v těch nejhorších chvílích na pokraji života a smrti.
Ve srovnání s některými jinými knihami s podobnou tematikou nevyznívá tato až tolik “drsně”, jak by mohl někdo čekat. Nehledejme zde však senzaci, ale zkusme se na tento příběh podívat jako na výpověď jednoho z těch, kteří museli projít tímto peklem na zemi.

“Gitu jsem neznala. Až její smrt a touha se s ní znovu setkat Lalea přiměly, aby svůj příběh vypověděl. Chtěl jej zaznamenat, aby - dle jeho vlastních slov - se to už nikdy nemohlo stát.”

potok
19.05.2021 4 z 5

Kniha s obrovsky silným příběhem, ale poněkud rychlým koncem.

Saela
02.05.2021 3 z 5

(SPOILER) Hodnotím jako mírně nadprůměrnou knihu. Po takových ohlasech jsem čekala zdrcujícíc příběh.

Pokud mám srovnat tatéra z Osvětimi a fotografa z Osvětimi, tak fotograf byl lepší. Lale si jistojistě prošel peklem jako každý, kdo byl vězněn v koncentračním táboře. Ale styl, jakým byla kniha psaná, ve mě naopak vzbuzoval dojem, jak vlastně se měl fajn, krom toho, že nemůže Březinku a Osvětim opustit, nic mu, krom rodiny a svobody mimo tábory, nechybí. Dle popisu snadno nabyl šperky a drahokamy (ač ve skutečnosti to byl špíše asi hazard), které měnil za klobásy, čokolády..., po táboře se pohyboval s brašnou tatéra vlastně velice svobodně a podplácel SS, aby mohl strávit chvilky s Gitou. Během četby mi ani nepřipadalo, že čtu příběh z koncentráku. Následné osvobození z koncentráku a hledání Gity bylo o něco zajímavější, ale první shledání s Gitou bych zase více rozvedla. Prostor na nějakou "romantiku" tam byl.

Bezpochyby se jedná o zajímavý příběh a hlavní hrdina si určitě vytrpěl v koncetráku dost. Jen dle knihy bych tomu tak nesoudila..

Adrim
02.05.2021 4 z 5

Příběh je čtivý, dobře psaný. Kdo má rád tyto příběhy z války, věřím, že touto knihou neudělá chybu.

Veňa2
27.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Velmi silný příběh obdobně jako Cilčina cesta. Naštěstí též s happyendingem :) Láska překoná vše.

Evka271
25.04.2021 5 z 5

Kniha mě velmi zaujala určitě si koupím do mé knihovny . Příběh bolesti a lásky vše v jednom . Velmi sem se těšila na knihu od stejné autorky Cilčina cesta která ,za mě už nebyla tak láskyplná.Knihu hodnotím jako velmi krásné a povedené dílo a jsem velmi ráda, že jsem si ji mohla přečíst. Kniha je totiž příběhem o tom, jak snadné je ztratit lidskost v nelidských podmínkách a také jak láska může pomoci tuhle lidskost v sobě zase objevit.

blackdarkness
22.04.2021 5 z 5

Moc dobře se kniha čte, krásně napsaný příběh

hrabalikoval
11.04.2021 5 z 5

Velmi silný příběh. Na to jak těžké téma tohle je to krásně “jednoduše” napsané. Oceňuju to jak je kniha napsaná a zpracovaná. Velmi dobře se četla a ubíhala rychle. Protože tohle prostě chcete dočíst do konce. Pocity z knihy se mi začali ukazovat spíš po přečtení jak během čtení. To si říkáte furt dobře dobře ale pak to dopadne. Ten konec, který ve vás vyvolá city a vy prostě musíte přemýšlet. Proč to někdo dělal, jak to mohl dělat. A jenom obdivuje všechny co tohle zvládli překonat a ještě navíc najít lásku na celý život.