Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4325 4325

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz , 2018

stanza
30.01.2021 5 z 5

S citem vyprávěný příběh skutečné lásky z Osvětimi, trochu přikrášlený poslouchán jako audiokniha v příjemném podání Martina Siničáka.

Amifa
29.01.2021 5 z 5

Nádherná kniha - čteno jedním dechem

Gaboskaaa
29.01.2021 5 z 5

Knihy o holocaustu mam rada. Tater z Osvětimi me velmi dlouho lákal, moc hezky se cetl, i kdyz sila tematu mi prijde v nekterych jiných knihách vetsi.

Kara28
28.01.2021 4 z 5

Knihy ohledně holocaustu mě zajímají, proto tato nemohla chybět. Mně se upřímně více líbila Cilčina cesta, která byla volným pokračováním, ale Tatér byl taky moc fajn.

1871
25.01.2021

Já ten příběh znám, ale nemůžu si vzpomenout, kdy už jsem to četl a od koho to bylo. Snažil jsem se upamatovat na to první čtení v každé kapitole, ale nepovedlo se. Neznáte to od někoho jiného?
No nějaký ten rok už mám a knížek jsem přečetl už hodně. Jestli to bylo před 20 lety, tak si už asi nevzpomenu.

Nikolačte
23.01.2021 1 z 5

Knihy podle skutečné události, a zejména ty, které se týkají tématu holokaustu, mě velmi zajímají. Po doporučení od známých jsem sáhla právě po Tatéru z Osvětimi, který byl však pro mě obrovským zklamáním. Nelíbil se mi především autorčin styl psaní a také to, že se autorce ve mně, jako ve čtenáři, nepodařilo vyvolat žádné emoce-což mi přijde zrovna u knih týkajících se tohoto tématu důležité.

Evaho73
23.01.2021 2 z 5

Pravdupovediac po dočítaní knihy mám rozporuplné pocity.
Na jednu stranu som rada, že i povojnová autorka napísala  príbeh o genocíde najhoršej katastrófe v dejinách ľudstva, ktorú nemôžeme len tak vymazať z našich životov.
Na druhej strane som sklamaná, ako "lacno" ho podala nám čitateľom.
Môj úsudok by bol možno iný, keby som nemala prečítaných množstvo autentických vypovedí priamych účastníkov koncentračných táborov počas 2. sv. vojny, alebo iných fiktívnych príbehov, ktoré však niesli skutočné historické stopy o ich fungovaní.
Pokiaľ chcela autorka napísať ľubostnú romancu z tohto prostredia, mala si zodpovednejšie naštudovať dejiny, aby príbeh vyznel uveriteľnejšie a dôveryhodnejšie.
Teraz po prečítaní pociťujem iba veľké sklamanie nad znevážením dôležitých historických udalostí k napísaniu nejakej lacnej vojnovej romance a to voči tomuto žánru vo  všeobecnosti nemám námietky, len sa mi skrátka v takomto podaní nehodila do tohto prostredia.

Nicole_picole
22.01.2021 2 z 5

Překvapivé zklamání. Příběhu jsem nevěřila, hlavní hrdina měl až moc štěstí na to kde se nacházel...na místě kde není slitování..

ipkkk
19.01.2021 odpad!

Styl psaní je tristní. Jak tu již přede mnou někdo poznamenal, opravdu to připomíná slohovku žáka 5. třídy. Je to napsané naprosto bez emocí, jako bych četla návod k obsluze nové pračky. Ani děj není nijak obsahově napínavý, navíc autorka naprosto zlehčuje situaci židů a jejich urpení v Osvětimi. Vzhledem k tomutu všemu a mnohému dalšímu, co se mi na knize nelíbilo nechápu, jak může mít hodnocení 80%.

Mišátko
18.01.2021 5 z 5

"Aby už se to nemohlo nikdy stát". To je důvod, proč o tomto pekle lidi, kteří jej přežili, mluví. "Aby se na to nezapomnělo", z toho mají asi přeživší těchto hrůz největší strach. Osobně jsem v příběhu nespatřovala žádnou romantiku, ani privilegia, ani kolaborantskou práci. Bytostně jsem vnímala touhu přežít... a nenechat si upřít právo na lidský život.

Vladimir8177
18.01.2021 5 z 5

Psáno formou zamilovaného románu na pozadí hrůz válka a holocaustu.

GeRaltzRiVie01
17.01.2021 2 z 5

Tak trochu pohádka. Je pravda, že je to určité osvěžení (detailně popsané hrůzy v koncentráku jsou v jiných dílech), ale stejně mi vadilo jak hlavní postavě vše vychází, jak se z něj pomalu stával "boss" celého tábora..

Na konci je informace, že mělo být původně sepsáno jako scénář pro film - škoda, že se tak nestalo, podle mě by byl výsledek 100x lepší

Kortez
17.01.2021 5 z 5

Audiokniha. Nechtěl jsem číst love-story z koncentráku, nějak mi to spolu neladí. Letošní čtenářská výzva (pruhovaná obálka) mi nabídla tuhle audioknihu.
Musím přiznat že jsem se mýlil, poslech jsem si maximálně užil, love-story jsem přijal bez výčitek, ne, není to žádná růžová knihovna, i když jsou mírně potlačené opisy všech hnusáren které se v té době a těch zařízeních děly. Doporučuji k přečtení nebo poslechu.

Nudlesmakem
14.01.2021 2 z 5

Vlastně nevím, jsem z toho rozpačitá. Podle mě je ten příběh odvyprávěn až příliš romantickým pohledem. Způsob, kterým je napsaný, podle mne ubírá na síle obsahu.

Dancozz
14.01.2021 4 z 5

Další z tragických, přesto krásných příběhu, které napsala Osvětim. V rámci žánru je to spíš mírnější kniha, co se týče zvěrstev páchaných na vězněch, ale i těch se bohužel dočkáme.

Autorka se zaměřila na lásku a přátelství, které si našli cestu i na tak temném místě, jako je Osvětim.

Velmi čtivě, doporučuji.

inachisio
13.01.2021 3 z 5

Příběh to byl neuvěřitelný a krásný. Veliká je proto škoda, že byl tak špatně a jednoduše napsán. Nevyvolával ve mě téměř žádné emoce, což mě velice mrzí, protože potenciál na to měl. Lítost a smutek se v člověku nevyvolá větou: "Zažívali hrůzy". Zkrátka, kniha byla moc strohá.

J1ohana
12.01.2021

Po přečtení knihy mě napadá, že by se příběh na téma holocaustu dal psát na objednávku ...jak to, že kniha vychází 75 let po válce? Je to téma, které se dobře prodává, jak po tolika letech dokázat, zda jde o (ne)skutečný příběh? ...svědci už nežijí ... stejně jako Cilčina cesta

Avila
12.01.2021 1 z 5

Jsem ráda že jsem si knihu nakonec nekoupila a jen si jí půjčila, vůbec mě neoslovila...
A to navzdory tomu že je podle skutečného příběhu...
Způsob jakým byl příběh sepsán mi spíš připomínal slohovou práci žáka 6 třídy základní školy.
Žádná psychologie postav ani těch hlavních, o dialozích ani nemluvím.... Používání jmen v každé druhé větě. Třeba u Laleho až 14x na jedné stránce i když to bylo zbytečné. Čtenář není "idiot" a ví o Kom čte....
Tím pádem pro mě byl příběh kostrbatý ( tak trochu jako bych četla Slabikář: Ema má mísu. Ota má maso...)
Vzhledem k tomu že autorka sama uvádí že s Lalem strávila tři roky, knižně příběh vyšel až dvanáct let po jeho úmrtí a na knize se podílelo takové množství lidí... Tak bych očekávala něco víc.

K příběhu samotnému,ano jsou zde ojedinělé střípky brutality koncentračního tábora ale bez emocí, hloubky a tak na mě působil skoro celý pobyt v táboře.
Plno nepravděpodobných událostí. Alespoň v takové míře jak je nám tu předkládáno....

Uznávám že tatér mohl mít určitá privilegia ale že by s ním esesák mluvil jako s nejlepším kamarádem o soukromí, ženách....
" Při cestě do Osvětimi měl Baretski žoviální náladu a bombardoval Lalea otázkami. Kolik je ti let a co jsi dělal předtím než ses sem dostal."
Hledí esesakovi zpříma do očí a dovolí si říct "co chceš..."
Lale odchází od plynových komor a řve na esesáka "Vy parchanti kolik nás ještě chcete zabít a on se jen zasměje a jde dál"
TO JAKO VÁŽNĚ?

Mohl se bez problémů a doprovodu volně pohybovat, kšeftovat, uplácet. Poté co mu prohledali pokoj našli malé jmění. V podstatě žádný trest. Ve srovnání s tím jen za objevení pouhého papíru a tužky se umíralo....
A další prohřešky které náhodou prošly....
Je otázkou jak moc pravdivý příběh ovlivnila komerce a snaha autorky sepsat velkou LOVE STORY s kulisami Osvětimi.
Jak tu několikrát zaznělo takto částečně idealizovaný příběh může nahrávat odpůrcům holokaustu kteří ještě dnes zpochybňují krutost a temnotu která se v nacistických táborech odehrála.
Asi nejlépe hodnotím závěr kdy se hlavní hrdinové vrací domů a doslov jejich syna Geryho. Alespoň tak na mě trochu dýchá část emocí. Měla jsem v plánu přečíst si i druhou knihu autorky ale prozatím mě přešla chuť.

Nikol1212
12.01.2021 3 z 5

(SPOILER) Knížka se četla dobře, žádné zbytečné složitosti. Jen myslím, že některé “situace” byly napsány jemně a že se v koncentráku dělo spoustu horších věcí. Možná škoda, že to nebylo úplně vykresleno. Jako román z tohoto prostředí hodnotím vcelku kladně, i když konec byl za mě hodně useknutý a najednou happy end... jako popis života v táboře jsem čekala větší hrůzy okolo dění. žádné výhody a “přátelství” s nepřítelem... od knihy jsem čekala víc napětí, úžasu a možná znechucení nad celou situací. Nicméně si chci přečíst i Cilčinu cestu.

Littlemonday
10.01.2021 4 z 5

Urcite je potreba tuhle knihu brat jako ROMAN a ne jako valecnou literaturu. Jsou v ni zachyceny spis jen stripky vseho zla, ktere se v Osvetimi delo a hodne situaci mi prijde pozitivne prikraslenych. Pokud to ale zvladnete cist jako roman, ktery se nepoji 100% s pravdou a minulosti, najdete v nem velmi emotivni pribeh plny zvratu.