Tajný život stromů

Tajný život stromů https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318560/bmid_tajny-zivot-stromu-FBu-318560.png 5 959 311

Německý bestseller Tajný život stromů se již druhým rokem drží na žebříčku nejprodávanějších knih a získává si nadšené čtenáře ve stále více zemích. Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Peter Wohlleben čerpá ze svých mnohaletých zkušeností lesníka a ukazuje nám les ze zcela nové stránky. Jeho zábavná knížka, plná nových informací o stromech a lesích, nás přivádí k úžasu nad zázraky přírody. Jen v Německu se za rok od vydání prodalo na 500 000 kusů a práva na překlad byla dosud prodána do 27 zemí.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Kazda

Das geheime Leben der Bäume , 2015

Ivka82
13.03.2020 4 z 5

Mám moc ráda les a přírodu a trávím v ní spoustu času, takže tato kniha mě bavila. Jednu hvězdičku jsem ubrala, protože se některé informace zbytečně opakují a také mi autor přijde příliš zamilovaný do buků a jiné stromy malinko upozaďuje :) Ale to je možná jen můj subjektivní pocit. Jinak je to velmi milé a přínosné čtení.

vlkodlaq
25.02.2020 5 z 5

Jsem celoživotní milovník přírody, lesa a klidu a protože toho tichého a klidného lesa máme u nás už celkem pomálu, rád si o něm i přečtu. Jelikož se vzdělávám a příroda mě zajímá ze všech stran od dětských let, sleduji pořady i výzkum, kniha mi tak nedala mnoho nového, přesto ji hodnotím jako skvělou, je příjemně ucelená a o pro mnohé nudném tématu autor vypráví čtivě a poutavě.

antonio22
22.02.2020 5 z 5

Velice zajímavé čtení, které musí každého aspoň trochu na přírodu zaměřeného člověka upoutat.

xxtom
09.02.2020 5 z 5

Z knihy jsem se dozvěděl spoustu nových věcí o fungování stromů a lesa jako celku.

SAnthony
07.02.2020 5 z 5

Pokud jste dodnes viděli stromy jako polínka na otop, případně jako místo pod kterým hledat houby, tak tahle kniha je parádní čtení i poslech. Když jen mám trochu příležitost, tak mluvím o informacích z knihy, o komunikaci, přenosu dat a živin. Přesvědčil jsem další 4 lidi, aby si knihu alespoň poslechli a byli stejně nadšení.

jiri77
29.01.2020 5 z 5

Naprosto úžasná a krásně naučná kniha o životě stromů. Kniha je napsaná s velkou láskou k přírodě a kdo miluje přírodu ,bude určitě z této knihy nadšený. Stromy mám velmi rád a vždy mě to bolí u srdce ,když se kácí strom a po přečtení této knihy, to bude asi ještě citovější.

Skřítek77
27.01.2020 4 z 5

Spousta zajímavostí o lese a stromech napsaná v krátkých a čtivých kapitolách. Jenom v druhé polovině se některé postřehy trochu opakovaly. Pokud vás zajímá třeba to, kolik litrů vody potřebuje strom na vytvoření 1 kg dřeva, nebo které stromy první osídlí prázdnou planinu, doporučuji přečíst tuto knihu.

hokaca
19.01.2020 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, co jsem četla. Navíc vydání s fotografiemi nemá chybu.

momo01
18.01.2020 5 z 5

Nadchlo mě, s jakým vhledem a láskou autor o stromech píše. A něco z jeho nadšení ulpělo i na mně. Procházka lesem už odteď nebude jen procházka lesem! Navíc jsem získala hromadu zajímavých informací. Dokonce své okolí už několik týdnů „terorizuju“ zajímavostmi z knihy – začalo to myslím největší václavkou, ke které si můj manžel musel i dohledávat informace, aby se mnou mohl večer vést smysluplnou diskusi a pokračovalo celou dobu mého čtení.
Za mě jen škoda, že v knize nejsou i fotografie. (Edit: v druhém vydání prý už jsou - to by asi bylo ještě o hvězdičku víc - kdyby to šlo)

Corso
07.01.2020 4 z 5

Audiokniha. Pocuvam v noci a zarucene do 15 minut zaspim. Potom dalsi vecer odznova. A znova... Kto pocuva audioknihy rovnako?? :)
No, kedze mam lesnicke vzdelanie, nemalo by ma o stromoch uz nic prekvapit. Aj tak sa naslo par veci (par rozumej dost vela), ktore som nevedel. Autor nas uvadza do zvlastneho sveta lesov a stromov, za to mu vdaka. Kto chodieva po lesoch, tusi ze to nebude len taka obycajna hustina rastlin. V tejto knihe sa vam potvrdi podozrenie, ze les je zvlastny, stromy maju svojsky zivot, a ze je stale co objavovat hoci pol kilometra od vasho domova. Cenim hlavne ten iny pohlad.

marhasx
02.01.2020 4 z 5

Pěkně napsaná kniha, dobře se čte a dozvíme se spoustu věcí, teda alespoň já.

Lenka.Vílka
07.12.2019 5 z 5

Nemám ráda tuhle větu: "Kdo nemá rád zvířata, tak nemá rád lidi." Já lidi moc nemusím, to ví každej, kdo mě zná, takže obracenou cestou bych neměla mít ráda zvířata. Nemám žádný, nikdy mít nebudu a nechci. Proč? Protože je mám ráda. Tímto zdravím sousedku z vedlejšího vchodu, která si venčení labradora (!) představuje tak, že ho pustí na trávu před barák, než dá cígo. Proč bych měla mít ráda lidi? Jo, a proč tohle píšu u knihy vo stromech? Asi proto, že je to úplně stejné jako s těma zvířátkama. Jenže dost lidí to tak nevidí. Přeci jen je ten pes na pohled mnohem roztomilejší než ten strom na kterej chodí chcát. Že? Strom si prostě stojí v ulici před barákem, kde s tím psem hezky v teple vegetujete. Ale není to věc, je to strom. Ale psala jsem to už u jiné knihy. Trochu mi přijde, že teď je těžké (dostali jsme se tam sami) udělat něco správně. Rozhodnu se, že budu fér ke zvířatům a přestanu je jíst. Vykácíme stromy, aby bylo na moje nové žrádlo. A umře při tom dost zvířat i stromů, ale dost lidí vidí jenom to, jak je teď ta kráva šťastná. Ale už nevidí, jak je všechno se vším propojené (to jsou většinou mladá děvčata opičící se po nějaké hvězdičce). Jenže všechno je se vším propojené. Už dávno jsme zapomněli, jak máme být přírodě vděční za to, že vůbec je. A byli bychom my, kdyby nebyla ona? Hmmm...

(Samozřejmě, že za ty špatný věci a změny si člověk může sám. A kdo to popírá, je...ne, tohle je pozitivní komentář, žádná sprostá slova...)

Kniha obsahuje dost zajímavých postřehů, laik se i něco nového dozví a líbí se mi, že je to psané s takovým lehce naivním přístupem a náhledem, ze kterého ale cítíte neskutečnou lásku a respekt. A pokud rádi chodíte do lesa, sami jste si dost věcí museli všimnout. A tohle vám to všechno hezky sesumírovalo.

(Ale zase. Tohle si přečtě ten, kdo chce, kdo chápe v souvislostech, kdo vnímá věci kolem sebe. Ten, kdo by si to měl přečíst především, ten si knihu nepřečte.)

Je ale jedna věc, se kterou jsem stále na vážkách. Požáry. Požáry jsou blbý, když sebou berou i lidské obydlí, a nedej zvířata, to lidi ve zprávách i obrečí. Pravdou je, že hořet v přírodě prostě musí. Ať už řízené vypalování přírodou samotnou či nechtěné hoření, které bohužel bere i ty životy. Vždyť jsou stromy, které bez toho ani nevyklíčí a nepředají "své vědomosti" dál! Ale když je to moc a v místech, kde to není přirozené, to je špatný. Ale...není na druhou stranu krásný potom pozorovat, jak se o sebe příroda sama postará? Je mnohem komplexnější a přizpůsobivější než velký myslící člověk. Stejně se mi nejvíc líbí pohled na skálu a tam nic, zase chvíli nic, pak ještě dlouho nic a najednou...hele bříza.

Zmiňované zahradničení v příkladu promíchávání druhů jako v lese, je kapitola sama o sobě. (To jak jedna rostlina využívá (ne zneužívá ke svému prospěchu) druhou a žijí spolu v symbióze a vzájemně se podporují, potřebují, aby jim bylo lépe.) Spousta zahrádkářů to má u sebe hezký, ale je pravda že u nás na zahrádku už nemůžu chodit zadní brankou, protože tam ty debilové hází všechno, co má přijít do kompostu. A potom se diví, že mají podrytej plot, když si tam ty prasata vyhazováním špatných jablek sami zvou. Všechno se vším.

(A jelikož se blíží ty Vánoce...stromek už je přesunut do skleníku, aby se připravil na teplo a za chvilku půjde domů. Samozřejmě kontejnerový. Ale na druhou stranu, což je opět to propojení. Vzpomenu si na to, až zase budeme sbírat stromky od popelnic v okolí na stěpku (tak nepruďde a prosím všechno dolů, ať mám míň práce ;) dík. Protože kvůli tomu nebude cesta do lesa, kde se to přeci "neválí jen tak".)

Chápu, dost lidí nad touhle knihou a jejím obsahem mávne rukou. Jsou to jenom stromy. Nemyslí jako lidi a nejsou roztomilý jako psi. Já teda nevím, ale pes je sice roztomilej, ale co vrací, díky čemu můžu jako člověk přežít? (Kdy jste si naposledy přečetli o statečné záchraně čivavou turistu, chápeme tedy, jak to myslím). Možná proto to u mě doma vypadá jako v džungli, ne jako v zoo...

Vtipná storka na závěr...přestože to sem nepatří, ale to je mi jedno:
Začalo pršet, tak jsem rychle zaběhla pod střechu a potom už tak nějak zapomněla, že jsem zapomněla koště opřené o strom. Je to oblíbený strom. Veverka si do něj schovává oříšky (je fakt dobře rozvětvenej) a taky na něj chodí strakapoud. A teď k tomu košteti. Na konci hliníkové tyče je korkový špunt. Takže je asi jasné, kam ta storka směřuje. Strakapout svačí na stromě a najednou svačí konec koštěte. A že se fakt rozjel, šikula! Kdybych to neviděla na vlastní oči, tak by mě potom důvod té díry ani nenapadl...

Pro mě top kapitoly:
Je to strom, nebo není?
Co je tvoje, to je moje?

Moc se mi líbilo, jak je knih psaná. Způsob, slova, přirovnání. Jenom škoda, že se kvůli své životní praxi autor věnuje víc určitým druhům stromů. Asi je má prostě raději chápeme proč, že? Tak snad příště i jiné...

Tanulee
22.11.2019 3 z 5

Pro milovníky přírody laiky velmi příjemné čtení, plné moudrosti, pokory a lásky ke stromům, kde se dozvíte nové a zajímavé informace o stromech a jejich životě. Například jak mezi sebou komunikují, vychovávají své potomky, podporují slabší jedince či putují. Pro odbornější veřejnost, pokud jste vystudovali ekologii či lesnictví, nemějte od knížky velká očekávání, zajímavá fakta bych jednoduše shrnula max. na 10 stran.

knizninadsenec
14.11.2019 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, je poučná, plná zajímavých informací. Autor vše hezky popisuje a vysvětluje. Tahle kniha změní člověku pohled na svět stromů.

Greenfingers
12.11.2019 3 z 5

Zajímavé povídání o stromech je místy idealizováno a až příliš protkáno personifikacemi, které u některých čtenářů mohou budit nadšení z nově poznaného, u jiných pak některé závěry autora působí poněkud kontroverzně a až příliš revolučně. Osobně bych se spíše řadil do té druhé skupiny.
K přírodě mám blízký vztah, do lesa chodím velmi často a celoročně. Již dvě desetiletí zahradničím - polovinu této doby "v souladu s přírodou". Mé vlastní zkušenosti z kombinovaného výsevu různých plodin potvrzují autorovu tezi o interakcích mezi živými organizmy, za které lze samozřejmě považovat nejenom veškerou faunu, ale i flóru. Ty mé celery
v řádcích mezi sazenicemi rajčat opravdu dobře prospívají a vzájemně si v růstu pomáhají. Věřím, že něco podobného se odehrává i mezi stromy.
Myslím, že autor tak trochu bagatelizoval některé jevy. Jen namátkou uvedu: boj s kůrovcem, který se zatím zdá být marným; přírodní katastrofy (pravidelně se opakující požáry v Austrálii a USA, ničivé tornáda dnes už i v Evropě, apod.). V neposlední řadě je to člověk, který svým přičiněním přispívá k úbytku a degradaci lesních ploch (viz vypalování rozsáhlých území amazonského pralesa v Brazílii.

milary
10.11.2019 4 z 5

O pár komentářů níže slibuju ohodnocení... "Dočteno" ušima, navzdory úmyslu zapůjčit si knihu na papíře. Ale tentokrát jsem si text rozumněji dávkovala - pouhou jednu nebo dvě kapitolky naráz - a důsledně a umíněně jsem se vracela k tomu, co mi nebylo dost jasné. A také dohledávala na internetu. Knížka je skvělá. Užitečná. Je úžasné, že něco takového vyšlo. Takže hodnotím pěti.
Přesto, kdybych měla zhrnout svůj čtenářský dojem, zůstávám při tom, že mě to moc nebavilo. Jakkoliv jsem žasla a radovala se nad nově nabytými nevídanými zajímavostmi a informacemi, nepodařilo se mi je zabalit do přiměřeně obsažného balíčku v paměti, odkud bych je mohla kdykoliv vytáhnout a smysluplně interpretovat, byť jen sama sobě. Některá vysvětlení mi přišla nezbytná, některá už do té míry podrobná a specifická, že se to minulo s tím, co mě ještě baví se při ČETBĚ dozvídat a co jsem byla schopná si zapamatovat. Takže asi tři, tři a půl...

medojed_01
09.11.2019 5 z 5

Tak toto je pecka! Knihu mám doma a mohu jen doporučit.

Marekh
06.11.2019 3 z 5

O této knize jsem dlouhou dobu uvažoval, a tak konečně nadešel správný čas začíst se. Tato kniha vychází ve dvou formátech. Malý formát neobsahuje ilustrace, kdežto velký formát obsahuje ilustrace. Ke čtení jsem zvolil malý formát, aby se mi kniha lépe četla. Kniha obsahuje krátké kapitoly. Kniha má pěkný přebal.

Kniha má vysoká hodnocení a asi oprávněně, ale bohužel se musím přiznat, že mě kniha neoslovila do takové míry, jak jsem očekával. Upřímně jsem chtěl knihu odložit, ačkoliv jsem byl už za polovinou. Byl jsem z toho rozladěný, ale nakonec jsem si řekl, že knihu dočtu, i když se dá říci s donucením. Bezpochyby Peter Wohlleben je odborník, kterého jeho práce naplňuje a má obrovské znalosti a zkušenosti v oblasti lesnictví a jeho poznatky a myšlenky zpracoval v této knize. Dozvěděl jsem se hodně informací, které mi sice rozšířily vědomosti o stromech, ale z druhého hlediska jsem se mnohdy do čtení musel nutit a nebavilo mě to tak, jak jsem předpokládal, když jsem se pustil do čtení. Myslím si, že kniha je zpracovaná dobře, je poznat, že autor žije lesem, záleží mu na životním prostředí, má přehled v tomto oboru. V knize se objevují pojmy jako ekosystém, biotop, fotosyntéza apod. Určitě nebudu patřit mezi čtenáře, kteří si knihu přečtou znovu, anebo si knihu pořídí do své knihovny. Autor napsal více knih z tohoto žánru, ale asi nebudu číst další knihy.

Les a stromy mám rád. Rád se procházím lesem, v minulosti jsem navštěvoval les častěji. V lese sbírám houby (v současnosti už málo), ostružiny nebo jiné lesní plody, případně medvědí česnek. Záleží to podle situace. Souhlasím s autorem, že v lese člověk může nalézt klid a pohodu a může si pročistit plíce. Líbí se mi, když se stromy rozkvétají na jaře, líbí se mi také zbarvení stromů na podzim, je to nádhera pro oči. Táta v minulosti nedaleko mého obydlí zasadil s jedním sousedem několik stromů – břízy. V mém okolí se nachází hodně zeleně včetně stromů.

S hodnocením knihy mám problém. Jak spravedlivě hodnotit tuto knihu, o které jsem uvažoval, že ji nedočtu, ale z druhého hlediska vidím, že je zpracována odborně a profesionálně. Jednotlivé kapitoly jsou vysvětleny srozumitelně včetně různých zajímavostí. Téma knihy je určitě originální, ale asi mne kniha nezasáhla tak jako jiné čtenáře, kteří hodnotili knihu 5*. Možná kniha obsahuje příliš mnoho informací, někdy se přeskakuje z jednoho tématu na jiné téma, takže informací je hodně. S přihlédnutím ke všem faktorům hodnotím knihu na 3.5*. V žádném případě bych nechtěl snižovat kvalitu knihy, poněvadž vnitřně cítím, že si to kniha nezaslouží.

Czekanka
28.10.2019 5 z 5

Plná informaci, díky kterým bude jakákoli další prochazka lesem plná pokory a údivu.

alenkacermi
25.10.2019 5 z 5

Překrásná kniha. Jako malá holka jsem bydlela na sídlišti, naštěstí na kraji. Bydleli jsme v přízemí a já, když jsem si sedla do ušáka, otočila ho směrem k oknu a začala lelkovat, tak jsem koukala po stromech, po kaštanech a javorech. A i když to byli "děti ulice" - jak píše autor, tak já je naprosto zbožňovala. Pozorovala jsem, jak vítr hýbe větvemi, nebo jak se chvěje listí. Nádhera. I to je moje dětství. A i dnes si všimnu, když mi tam některý z nich zmizí :(
Miluju stromy, lesy.
V knize je spousta zajímavých informací, jak bojují o světlo, o podzemním společenství, o tom , že křičí, i když je neslyšíme, varují, pláčou, ...... Kniha je oslavou těchto velikánů a pro nás varováním.