Tajný život stromů

Tajný život stromů https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318560/bmid_tajny-zivot-stromu-FBu-318560.png 5 959 311

Německý bestseller Tajný život stromů se již druhým rokem drží na žebříčku nejprodávanějších knih a získává si nadšené čtenáře ve stále více zemích. Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Peter Wohlleben čerpá ze svých mnohaletých zkušeností lesníka a ukazuje nám les ze zcela nové stránky. Jeho zábavná knížka, plná nových informací o stromech a lesích, nás přivádí k úžasu nad zázraky přírody. Jen v Německu se za rok od vydání prodalo na 500 000 kusů a práva na překlad byla dosud prodána do 27 zemí.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Kazda

Das geheime Leben der Bäume , 2015

kob
12.08.2020 5 z 5

Je to spíše odborná kniha, která je psána tak šťastnou formou, že se čte jako pohádka. Je plná zajímavých informací, které se zopakují v různých souvislostech, takže všechno dává jednoznačný smysl. Těm, kteří o stromech rozhodují, bych ji předepsala k přečtení každý rok.

ut.la
02.08.2020 5 z 5

Naučná knížka, která se dobře čte. Poučná, se spoustou zajímavých zajímavostí o životě stromů. Co jsem ji přečetla, koukám na les přecijen trochu jinak.

Lessana
18.07.2020 3 z 5

Čakala som pútavejší štýl, priznávam. No neľutujem prečítanie knihy. Dozvedela som sa mnoho, dokonca som v texte našla odpovede na otázky, ktoré som si ako častý návštevník lesa občas kládla. Takže určite odporúčam. Slovenský preklad je takisto výborný - čo nebýva pri nových knihách zvykom, takže veľké plus Tatranu :).
Ak vás rovnako ako mňa zaujíma, že:
- stromy - susedia si pomáhajú v núdzi (koreňmi si predávajú živiny);
- impulz v tele stromu sa šíri rýchlosťou 1 cm za minútu;
- podhubia spájajú do siete celé lesy a komunikujú;
- mohutné drevené hrče sú na stromoch pre vyvažovanie;
- dospelý buk potrebuje denne 500 l vody;
- huby potrebujú od stromov cukor a pôdu čistia od ťažkých kovov;
- keď si ďateľ vyďobe dutinu v strome na bývanie, jej zväčšenie prenechá hubám, ktoré v nej rozložia drevo, a potom sa tam nasťahuje s celou rodinou;
- na odumreté drevo je odkázaná vyše 1/5 všetkých živoč. a rastl. druhov;
- z dubov a bukov nikdy nevypestujete bonsaje, keďže potrebujú zimu, zimný spánok a zhodenie listov - čo im je v obývačke, pochopiteľne, odopreté;
- priemerná dĺžka života bukov a dubov je 400 - 500 rokov;
- lišajníky stromom neškodia;
- veternica hájna rastie len vtedy, keď stromy nad ňou ešte nevypustili listy - aby mala svetlo;
- breza je biela, aby sa vyhla letným páľavám, odráža slnko;
- osika rastie preto tak rýchlo, lebo jej trasúce sa listy sa nastavujú slnku z oboch strán - fotosyntéza;
- popadané stromy v lese netreba odpratať - slúžia ako zásobáreň vody, chladia a napokon sa rozložia na humus, čím poskytujú živiny druhým...
tak si Tajný život stromov od p. Wohllebena určte prečítajte. Ako lesník oľutoval svoje niekdajšie nešetrné správanie sa k lesu a šírením osvety o stromoch a prírode to chce odčiniť.

dachi
15.07.2020 3 z 5

Tak určitě to je zajímavá kniha, ale mě bohužel styl psaní nevyhovoval.

Josh
19.06.2020 4 z 5

Kniha je hodnocena superlativy a výjimečně zazní drobná kritika. Recenze mne dosud u knih tolik nezmátly jako u této. Už vím proč :o)) 1.vydání z r.2016 má 208 stran, 2.vydání z r.2018 stran 336 s dodatky „výpravné“ a „procházka lesem s jedinečnými fotografiemi a poutavými příběhy“. V tomto případě dělá rozdíl až neuvěřitelné divy.

Peter W. je samozřejmě autor obou knih. Každým coulem profesionál a milovník přírody, to zní až banálně, ale je to tak i „mezi řádky“. Je chodící encyklopedie, krásně každý pojem předá, takový přírodní učitel, který se umí podělit nejen o znalosti, ale především o citlivost, empatii k přírodě. To je kouzlo jeho knih. Vybaví se mi -kdo zná- filmy dle Letopisy Narnie, kde stromy mluví, cítí rány, bojují se zlem, ….

Jsem čtenář, který si PŮJČIL v knihovně 1.vydání. Tematické zařazení do naučné literatury má své opodstatnění. Rozdělení hustého souvislého textu do kapitol byl dobrý nápad. Knihu nejde „zhltnout“, pokud z ní chcete něco mít zvládnete 1, 2 možná 3 kapitoly:o) Tady pochvala nekončí, ale začíná připomínka - fakta se doplňují, navazují, avšak někdy se opakují. Někomu to může vadit, ale „opakování je matka moudrosti“, a proto s ohledem na kvantum informací to považuji spíše za +. Druhá podstatnější připomínka se díky 2.vydání knihy stává bezpředmětnou, ale pro ty kdo mají v ruce stejnou knihu jako já to bude třeba povzbuzení. Ve srovnání se školáky jsme na tom jako dospělí možná lépe v „rozsahu“ informací, ale od dětí žádný rozdíl v „příjmu“. Ti, kdo chápou význam "škola hrou" budou postrádat něco, co naruší jednolitý text, jako kresba, fotografie, jiný styl písma, stručně řečeno „názornost“.

Po vyhledání ukázek z „výpravné“ a v kombinaci se znalostmi z té, moc se omlouvám autorovi, „nudné“ se nemohu dočkat až prolistuji 2.vydání! Budu 100% hltat. Už nyní při sdílení know-how, že u vichřice nad 100km/h působí na kmen 200 tun se každý kouká vyděšeně a vždy následuje „jak to proboha ty naše stromy vydrží?“.

Hned napíši Ježíškovi, že 2.vydání je kniha, kterou musím = chci MÍT ve své knihovně. Pro sebe nebo ji sdílet s dalšími. Proč? Protože procházka lesem s Peterem W. je jako sůl nad zlato….

Annelies
17.06.2020 3 z 5

Hezké, poučné, čtivě napsané. Na můj vkus ale až moc jednoduché a informací bych se ráda dověděla více. Velkou spoustu informací jsem si pamatovala z gymnázia, pár dalších se dověděla navíc, ale nic víc. Sice se jedná o populárně naučnou knihu, ale stejně zde těch nových informací příliš nebylo. Navíc bych ocenila více zdrojů a ne někdy pouze "domněnky z praxe" autora jako lesníka. Přišlo mi to poměrně dost tendenčně pro ekologicky zaměřené. Byl zde vždy pouze jeden názor. Nikoliv vypořádání se s více odlišnými argumenty. Stejně ji však všem doporučuji, jako milou oddechovku. Ale beru ji lehce s nadhledem.

Turmee
14.06.2020 4 z 5

Čtivě a zábavně podané fascinující příběhy stromů a dalších obyvatel lesů. Kapitoly krátké, základní biologické principy vysvětlené srozumitelným jazykem i pro laika (někdy možná až moc zjednodušeně).

Občas bych uvítala podrobnější popis nebo rozvedení daného támatu, ale jako úvod do problematiky rozhodně postačující.

bazyk21
06.06.2020 5 z 5

jedním slovem "bomba"

adorjas
22.05.2020 4 z 5

Príjemné dielko, aby navnadilo aj jednoduhšieho a éterickejšieho čitateľa k ekologickým otázkam nášho lesa a zelene. Wohleben sa nesnaží hovoriť cez čísla a štatistiku, ale skôr apeluje na storytelling a pomocou svojho rozprávačského talentu sa snaží vzbudiť zelené pocity ohľadom ochrany a lásky k prírode.

Na moje pomery to bolo až príliš laické a prostoduché, ale chápem, aký bol za tým zámer. A ak v niekom kniha aspoň trošku prebudí lásku k lesu, nech tam zbytočne neničí prírodu, tak autor splnil svoj cieľ a ja za to tlieskam.

Knihu podľa mňa pochopia aj deti od 10 rokov. Takže, kľudne je možné s nimi jednotlivé kapitoly čítať!

MHudec
19.05.2020 5 z 5

Knihu doporučuji každému milovníku přírody a nejen těm. Napsána ve čtivém jazyce, v krátkých kapitolách, které člověka posunou ve vnímání přírody o několik úrovní dál. Člověka překvapí, co všechno doposud nevnímal a přesto si myslel, že už více vnímat přírodu nejde. Nálož zajímavých informací poutavou formou. Super!

roman9739
03.05.2020 5 z 5

Dvoudenní svátek pro každého milovníka přírody! S otevřenou pusou, přes kterou jsem měl naštěstí toho času roušku, jsem hltal tuto zasvěcenou prohlídku lesa.
Kniha výborně plyne, občas se pro jistotu opakuje a mám takový pocit, že zcela změnila můj pohled na lesní společenství. Jak jsem napsal, kamarádovi, který mi útlou knížku zapůjčil: Ty vole, ta kniha mi otevřela oči; žil jsem tady na mlýně, uprostřed bující vegetace, a přece vůbec nic neviděl. Díky.

Zuzka12627
22.04.2020 5 z 5

Úžasná kniha. Doporučuji přečíst každému, dozvíte se tolik zajímavostí od života samotného stromu, až po ekosystém celého lesa. Opravdu velmi krásná kniha a hlavně velmi přínosná. V mé knihovně zaujme jedno z míst a ráda si ji přečtu za čas opět.

Savior
16.04.2020 5 z 5

Po přečtění této knihy musí zákonitě každý z nás změnit pohled na les .... :) Skvělé dílko

hana5094
14.04.2020 5 z 5

Kniha se mi díky svým krátkým kapitolám četla dost dobře a svižně. Její obsah pro mě byl velmi přínosný a dozvěděla jsem se spoustu nových informací. Při každé další procházce lesem mám ke stromům zas úplně jiný a hlubší vztah.

Gweny
11.04.2020 3 z 5

Tajný život stromu už úplně tak tajný není, ale stále si některá svá tajemství ponechává. Tato Wohllebenova kniha pro mne byla skoro až nadpřirozenou vycházkou do míst, která jsem absolutně neznala. Jenže slovíčko "nadpřirozenou" je zde nemístné. Autor má většinu svých argumentů podloženou buď vědeckými výzkumy nebo svým dlouholetým pozorováním.
Ano, často chodím na procházku do lesa, vždyť ho mám skoro za domem, ale teď teprve si jsem schopná všímat mnoha detailů, kterým jsem dříve nevěnovala pozornost.
Už před několika lety jsem zjistila, že mi dělá dobře, když se procházím v listnatém lese, namísto v jehličnatém. Netušila jsem proč. Možná z pohledu celkové energie lesa na mě ten listnatý prostě působil příjemněji. Překvapilo mě ale, že je dokázáno, že procházkami v listnatém lese člověku klesá tlak, zatímco v jehličnatém se tlak zvyšuje.
Tohle je kniha, kterou každý, kdo se zajímá o přírodu, měl mít ve své knihovně. A rozhodně to není na jedno přečtení. Je plná různých informací a po jednom přečtení je prostě nemožné je všechny vstřebat.
A já už se teď znovu chystám ven, do lesa, vždyť je slunečný den a byla by škoda ho prosedět doma.

HaničkaVodička
09.04.2020 5 z 5

Knihu můžete číst několikrát dokola a vždy se milým, příjemným a zajímavým způsobem dozvíte něco nového a krásného o životě lesa a vlastně i o životě člověčím, který s tím úzce souvisí. Nikdy knihu neprodám a oporučuji opravdu všem.

ladyka
07.04.2020 5 z 5

Velmi zajímavé a až udivující...pokud máte rádi přírodu a chcete se dozvědět něco atypického, je to kniha přesně pro vás.

Kamcatak
06.04.2020 5 z 5

Přestože ke stromům a dalším rostlinám již dávno přistupuji jako k živým bytostem a co víc, k bytostem, které mají vlastní duši, čtení této knihy mne velice obohatilo o nové poznatky.
Autor velice srozumitelně a často i s vtipnými přirovnáními vysvětluje, co obnáší život stromu, jak funguje, jak se živí, ale i co ho ohrožuje. Popisuje, co my, jako lidstvo děláme špatně v přístupu k lesům a hlavně jak bychom to měli a mohli zlepšit.

Tuto knihu velice doporučuji každému milovníku přírody, každý si zde jistě najde něco nového, co nevěděl a nám všem dává kniha možnost dívat se na stromy trochu jinak při naší příští návštěvě lesa. A pokud je tu někdo, kdo stromy stále bere jako necítící, téměř "neživé" věci, kterým je jedno, co se s nimi stane, tak vás velice a s pokorou prosím, abyste si tuto knihu přečetli. :)

Už teď se moc těším na další autorovu knihu, vyhlídla jsem si Citový život zvířat.

Gabča67
28.03.2020 4 z 5

Laskavá a poučná knížka od obdivovatele a znalce přírody. Změnila můj pohled na stromy a les. Vše krásně vysvětleno. Škoda jen, že součástí knížky nejsou ilustrace nebo fotografie.

maja2712
13.03.2020 5 z 5

Kniha mi byla pohlazením po duši. Málokterou knihu čtu vícekrát, tuhle bych mohla číst stále dokola. Klobouk dolů před pozorovacími schopnostmi a laskavými slovy pana Wohllebena. Přála bych všem stromům a lesům, aby pocítili od lidí stejnou pokoru a lásku, jakou jim dává právě tento hospodář. Čtěte a milujte stromy jako všechny živé bytosti.