Tady byla Britt-Marie

Tady byla Britt-Marie https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/275172/bmid_tady-byla-britt-marie-T4L-275172.jpg 4 1602 433

Román o tom, jak se lidé ztrácejí, zamilovávají a kopou do všeho, co je kulaté. Nejhezčí věc, kterou můžete o vesnici Borg říct, je to, že leží u silnice. O Britt-Marii zase někdo řekl, že je pasivně agresivní, zpomalená a hašteřivá babizna. A to není hezké vůbec – i když možná ne úplně nepravdivé. Britt-Marie po čtyřiceti letech manželství opustila město a manžela, který ji podváděl, a přijela do Borgu. Borg zasáhla finanční krize a nechala po sobě jen cedule s nápisem „Na prodej“ a pizzerii, která je cítit pivem. Britt-Marie nesnáší fotbal. Fotbal je to jediné, co v Borgu zůstalo. Tohle nevypadá na začátek krásného přátelství, to rozhodně ne. Ale když děti z fotbalového týmu v Borgu potřebují trenéra tak zoufale, že se nakonec rozhodnou přijmout kohokoliv, tak je detaily jako třeba ten, že ona opravdu, ale opravdu dělat kouče nechce, nezajímají. Tady byla Britt-Marie je román o tom, jaké to je mít předsudky (ne že by Britt-Marie nějaké měla, to samozřejmě ne), o ukládání příborů ve správném pořadí (vidličky, nože, lžíce, v tomhle pořadí, ale Britt-Marie na tom přece netrvá!) a o přírodě vedle silnice. Je to příběh o druhých šancích, prvních výkopech a o tom, že jedlá soda vyčistí skoro všechno.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Host

Britt-Marie var här , 2014

vonMalik
06.01.2019 4 z 5

Jak já nesnášela Britt-Marii po přečtení Babičky... Ta protivna ženská mi tak lezla krkem ještě na začátku této knihy. Až během čtení člověk změní názor :) Nicméně další skvělá autorova kniha!

Petass
02.01.2019 4 z 5

Britt-Marie mi ležela na hromádce snad rok... O protivné ženské teď nic číst nechci... Jak jsem mohla být tak hloupá a po všech Backmanových knihách si tohle myslet... Zahájila jsem nový rok tou nejlepší možnou volbou. A co jsem si odnesla? Že je důležité nemít předsudky (ani když je někdo hašteřivá babizna) a mít u sebe dostatek jedlé sody. Škoda, že ji nelze použít i na lidi. Krásná laskavá kniha o přátelství, lidských osudech, přetvářce, soucitu a o životě vůbec. Doporučuji!

*Po přečtení jsem zjistila, že v tiráži je uveden lichý počet stran, zařazuji do výzvy 2019.

makry
29.12.2018 5 z 5

Druhá kniha od tohoto autora.A opět stala zato.

takana
22.12.2018 5 z 5

Odpočinkové čtení

tereza1198
16.12.2018

Pod slupkou příšerné semetriky se skrývá srdce ze zlata. Tedy možná. Přišlo mi, že Britt-Marie je pořád semetrika, jen zaměřila svoji super schopnost být super otravná na úřady. Bydlet bych vedle ní nechtěla. Ostatní postavy mi přišly lepší. Celý fotbalový tým, rodiče bez práce, co dělají, co mohou, Osoba, muž co pěstuje květiny pro ženu....
Britt-Marie je jen takový vedlejší element. Kniha hezká. Za přečtení určitě stojí.

Sanmark
04.12.2018 2 z 5

Nesympatická osoba ve víru ničeho...
Nic nikdy neovlivní, proplouvá dějem, a jediná změna, ke které mírně nakročila, se stane někomu jinému. Není to její vina, ale na tom nesejde.
Plusy - pěkně napsáno, dobře se čte, poklidné čtení
Zápory - hlavní hrdinka je nudná, nezáživná a věčnou obětí někoho jiného - jako taková je popsaná skvěle, ale těžko se s ní sžívá.
Je to takové vyprávění okna, které vidí, co se děje venku, ale samo je průhledné a světu neviditelné. Jestli by nebylo lepší příběh vyprávět z pohledu jiné postavy z knihy, třeba té malé fotbalistky?

bubka
27.11.2018

teprve včera jsem dočetla Babička pozdravuje a omlouvá se, tam se s Britt- Marií seznámíme v době před jejími příhodami v této knize

Eva73
27.11.2018 5 z 5

Nádherná kniha!

Karimah
12.11.2018 5 z 5

S Britt-Marií (aneb Ove v sukni) se poprvé seznámíme v knize Babička pozdravuje a omlouvá se a zde se dozvíme, co dalšího ji potkalo. Kniha je krásná, vtipná a zároveň smutná ...

stafbul
10.11.2018 4 z 5

Strašně jsem trpěla. První půlku knihy jsem myslela, že to nepřežiji ve zdraví. Brit mne tak štvala, tak mne štvalo její "eh" a opakující se věty. Grrrrr. A pak se přestěhovala do domu Tutovky a z šíleného všepohlcujícího orkánu, který ničí vše, k čemu se přiblíží se najednou objevilo slunce....všechno ozářilo, mraky se rozestoupily, vzduch se provoněl a mé srdce zachvátil klid a radost.... Kdo knihu neodloží během první půlky, ten nakonec zjistí, že mu tahle kniha dost možná změní pohled na svět a život. K lepšímu....

Měňavka
06.11.2018 5 z 5

Rozhodně diamant v knižní tvorbě! Dotýká se srdce i duše!

martin7848
29.10.2018

Musím přiznat, že fotbal mě vážně nebere. Ale s Britt Marie jsme si ho fakt užíval. Tahle knížka je prostě skvělá, vezme vás do života Britt Marie, které někteří říkají babizna... Ale ona sama se vidí úplně jinak - v průběhu knížky pochopíte proč se chová jak se chová a začne vám to dávat skvělý smysl. Pro mě skvělý čtenářský (posluchačský) zážitek a to obvykle tenhle typ literatury moc nevyhledávám. Doporučuji.

hapac
25.10.2018 5 z 5

Nejhezčí věc, kterou můžete o vesnici Borg říct, je to, že leží u silnice. Ale nenechte se zmást. Kniha je to skvělá, příjemná, laskavá, dojemná a Britt-Marii jsem si zkrátka oblíbila - takový Ove v sukni. Závidím vzorně srovnané příbory, dostatek jedné sody a Faxin mi tedy rozhodně chybí. Obdivuji, co Britt-Marie dokázala - změnit život, udělat hodně dobrého i pro jiné a že se ukázalo, že za maskou nerudné báby je soucit, laskavost, poctivost a dobrota. Jak už tu bylo napsáno - po přečtení mi bylo dobře na duši.

bubka
23.10.2018

je to krásná kniha, psychologická kniha, zajímavá kniha, ale ani omylem ne humoristická kniha, říká, že každý z nás, i ten nejdivnější nebo nejobyčejnější mlže být pro ostatní pokladem

Stoklaska
19.10.2018 5 z 5

Kniha je skvělá, Britt-Marie je obtížně pochopitelná hrdinka, občas jsem nechápala, kam na ty nápady autor chodí....

MirkaProk
18.10.2018 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha. Miluji knihy od tohoto autora. Píše knihy, kterým říkám laskavé knihy. Na první pohled píše o lidech, kteří se mohou zdát protivní a divní, ale vždy se ukáže, že je tomu právě naopak. Britt Marie je skvělá ženská, které jsem přála, aby to dala dohromady se Svenem, ale nestalo se tak, ale nevadí i tak udělala správné rozhodnutí.

Adell-ka
30.09.2018 5 z 5

Moje druhá kniha od tohoto autora a stejně jako Muž jménem Ove byla super. Backmanovy hlavní hrdinové mi přijdou vždycky tak trochu autisti, což ale není na škodu. Tenhle příběh v sobě kromě humoru a nadsázky, s jakou je psán, nese také problémové téma ztráty nejbližších, chudoby a hlubokého přátelství. Řekla bych, že tahle kniha opravdu stojí za přečtení a nezklame.

IVANA0123
22.09.2018 5 z 5

Pro mě je knížka skvělá, když se od ní při čtení nemůžu odtrhnout a když jsem na konci, tak nechci, aby skončila. Tahle knížka je skvělá.

A Britt-Marie? Na tu budu ještě dlouho s úsměvem vzpomínat. Třeba když otevřu šuplík s příbory, když se ke mně náhodou dokutálí fotbalový míč a nebo když někde nad dveřmi vesele cinkne zvonek, protože to prostě jinak neumí....
(9/18)

danipos
01.09.2018 5 z 5

Třetí přečtená kniha od tohoto autora a opět jsem spokojená .... laskavý humor, dojemné chvilky i skvělá ironie, jako jsem si oblíbila Oweho, tak se mi pod kůži dostala i Britt-Marie...musím si koupit zásobu jedlé sody

P-puma-
30.08.2018 3 z 5

Velice zajímavá kniha o životě napsaná s humorem. Moc jsem od knihy nečekala a dostala velice krásný příběh.