Strážci zákona

Strážci zákona https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29173/bmid_strazci-zakona-ClG-29173.jpg 4 404 64

Ve všech zemích, kde byly připravovány k vydání dva romány: Beznaděj a Strážci zákona, bylo podmínkou autora - Stephena Kinga - aby vyšly společně ve stejný den. Tato podmínka musela být splněna i u nás. Oba příběhy na sebe volně navazují a napsal je jeden autor - mistr hororu Stephen King. Ve Wentworthu v Ohiu panuje horké letní odpoledne a v Topolové ulici je všechno jak má být. Poslíček s novinami objíždí na kole předplatitele; děti se škorpí na rohu ulice před obchodem; na trávníku před domem Reedových si mládež hází plastovým talířkem; Gary Soderson zapaluje zahradní gril. Jediná věc, která zcela nezapadá do obrazu, je červená dodávka, která vyčkává s běžícím motorem na kopci. Brzy se rozjede a začne masakr. Než na Topolovou ulici padne večer, ocitnou se lidé, kteří přežili, v jiném světě, kde je všechno možné, bez ohledu na to, jak je to děsivé... a kam přijíždějí samozvaní strážci zákona. Jaká síla je přivolala, jak daleko zajdou a jak je možné je zastavit - takové otázky vyvolávají beznaděj...... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Regulators , 1996

Pampalini
23.02.2018 3 z 5

Hodnotím prísne. Bachman ako úchylné ego SK sa realizoval v plnej miere. A chápem, prečo sa musel odobrať na onen svet. Príbeh strážcov sa odohrá v priebehu jeden a pol hodiny. A to je pre mňa hlavný problém - všetko prebieha príliš rozťahane napriek dynamickému štýlu a expresivite popisov. Stále som mal pocit, že postavy sa pohybujú zaliate v mede, pár krokov cez miestnosť trvá niekoľko strán. Je tu veľa pohľadov do minulosti, veľa pocitov a autoanalýz. Všetkého priveľa. Tek!

danny_21
08.01.2018 4 z 5

Můj poslední Bachmanův román je rozhodně zajímavý a nejbrutálnější počin k vytvořeným postavám v jednom podivném parném odpoledni. Richie se s charaktery nepárá, než některé stačíte poznat, už je válí ve vlastní krvi a kouscích svých já, a to danny rád :-) Pokud má čtenář oba pány načtené pozná, že jednotlivé pilíře příběhu už tu byly ( boy autista, entita ovládající mentální dominaci, oživlé televizní/literární postavy, tajná mozková místa ... ) což ale není na škodu. Výborný začátek a skvělá pasáž v Chřestýši - škoda nedotaženého konce ve smyslu Tekových ambicí na tomto světě ( opravdu jen kopulace s roštěnkou ? ),Doufám, že Beznaděj osvětlí víc o záhadném Tekovi, rutrutrut - 75 %

kapitan9556
22.12.2017 3 z 5

Nemůžu si pomoci, ale Strážci zákona, jsou pro mě propadák. Bachman, kterého mam rád, se tu mění na něco, co se mi nelíbí!!! Ale ještě jsem nepřečetl Beznaděj, snad se trochu vykompenzuje....ale dám tomu čas :D

Darknessfriend
05.12.2017 2 z 5

Docteno musim uznat ze ze zacatku me kniha bavila, a v pulce sem chtel at uz ji mam za sebou. Moc postav me delalo zmatek se obcas v nich vyznat, pribeh nebyl spatny ale me prisel uz moc pritazeny za vlasy a nebavil. Proste Bachman kteremu furt nemuzu přijít na chuť davam slabé tři a pauzu od Bachmanovych knih. To King je jina liga i kdyz vsichni víme kdo to vlastně napsal ;) pokud Kinga s timto nezacinejte.

Predator666
30.10.2017 5 z 5

King aka Bachman opět nezklamal(i). Jejich dvojromán je prostě paráda. Dokonce jsem si sehnal i filmové zpracování Beznaděj , které natočil Mick Garris. Je to však trochu horší než kniha. Prostě mi tam to "rutrutrutrutrut" chybělo.........

smazenaryba
21.09.2017 4 z 5

V rámci Kingovej tvorby ide o akýsi experiment. Zápletka je klasicky Kingovská (malá komunita ľudí v konfrontácii s nadprirodzeným zlom), no prevedenie sa zo spisovateľových zabehnutých metód vymyká. Pokiaľ v jeho iných, námetovo príbuzných knihách (Needful Things, Under the Dome) sa do deja dostávame iba pozvoľna, spoznávame postavy a "finálne zúčtovanie" prichádza ako inak až vo finále, Strážci zákona na to idú úplne z opačného konca. Predstavovačka je napriek záplave postav veľmi rýchla a povestný Kingov klimax začína prakticky už na prvých stranách. Vysvetlenia - čo sa to vlastne deje a kto je kto - sú podávané priebežne pomocou flashbackov, denníkov, dopisov, či výstrižkov novín. Dej tak pôsobí ako skladačka, ktorá postupne pred čitateľom do seba zapadá ako puzzle. Má to svoje čaro, no autor sa tak ochudobnil o jednu zo svojich najsilnejších zbraní - silné postavy, ktoré sú budované počas celej knihy. Ústredné duo si vás určite získa a vo finále sa dostavia aj emócie, ale ostatné postavy dostatok priestoru nedostali a preto aj ich konfrontácie niesú ani zďaleka tak pôsobivé ako by mohli byť. Viac ako celok vynikajú niektoré segmenty príbehu, ktoré pôsobia takmer ako samostanté príbehy/poviedky a musím spomenúť fantastickú pasáž opisujúcu prvý kontakt s ústredným "zlom", silno pripomínajúcu Lovecraftovu tvorbu, ba dokonca jednu jeho konkrétnu poviedku (The Transition of Juan Romero). Strážci zákona ako kniha síce fungujú a ponúkajú skvelé momenty, no nemôžem sa zbaviť pocitu, že ak by King zvolil svoj klasický štýl (ikeď to technicky nieje King však ?) , výsledok by bol pôsobivejší. Zvolená forma bol však očividne zámer a ja ho rešpektujem.

Alena_S
20.08.2017

Pokud jste ještě nečetli Beznaděj, možná bude lepší začít Strážci. Beznaděj je o to srozumitelnější, že je blíž zdroji zla a s méně postavami; Strážci jsou potom takový šok. A nebo ještě líp - pusťte si rovnou Motokopy...

ajalili
26.02.2017

Prosím,nemáte někdo na prodej Strážce?Budou v dobrých rukou,jen jsem je před léty půjčila a nemůžu je sehnat.Hodně tu píšete že se nelíbí,já to považuju za jednu z nejlepších.Tak třeba byste se knihy zbavili.

eraserhead
15.11.2016 5 z 5

Z dvojice knih Beznaděj/Strážci zákona jsem měl Strážce vždycky raději a dodnes nechápu, že se, na rozdíl od Beznaděje, skoro naprosto ztratili ze čtenářského hledáčku a v Kingově tvorbě se stala prakticky nezmiňovanou knihou. Strážci zákona jsou skvěle napsanou knihou, s hodně drsným a v některých místech až nepříjemně ulítlým příběhem, dostatečně šíleným, atmosférickým a nepříjemným, aby dokázal naprosto strhnout. Detailová i částečně zápletková provázanost s Beznadějí (aniž by však úplně v pohodě šlo obě knihy číst naprosto samostatně a v jakémkoliv pořadí) je jen dalším zajímavým detailem této skvělé knihy. Stejně jako výborně promyšlená a graficky zpracovaná forma vyprávění. Prokládaní hlavního příběhu různými dopisy, deníkovými záznamy a úryvky ze scénářů je prostě chuťovka.

Šárka345
21.04.2016 2 z 5

Tak se musím přidat na stranu nás zklamaných. Opravdu i já mám pocit, že to je nejhorší kniha nejen od Kinga, ale ze všech co jsem četla.

Eigis
25.12.2015 4 z 5

Děj byl bohužel dost krátký a nedostal příležitost se pořádně rozvinout jako v ,,Beznaději", ale i tak se jedná o slušnou záležitost.

MaaaR@
10.09.2015 4 z 5

Strážci zákona mě bavili o něco více, než Beznaděj, a to ze dvou hlavních důvodu. Tím prvním je skutečnost, která naopak mnohým vadí, že je to příliš fantaskní. To mě právě hodně bavilo a třeba taková cesta pro pomoc byla podle mě úplně brilantní. Druhou věcí je absence náboženské linie, která je na můj vkus v Beznaději až příliš výrazná.

Terva
28.04.2015 5 z 5

Sice je Beznaděj lepším příběhem než Strážci zákona, ale hodně záleží, který příběh si přečtete jako první. A já volil nejdříve Beznaděj. Knihy jsem koupil s tím dvojbalením a nikde nebylo napsáno, která je která.

callahanh
18.10.2014 4 z 5

Přiznám se, že Strážci zákona patří k tomu nejhoršímu, co jsem od Kinga (Bachmana) v poslední době četl. Námět je strašlivě zajímavý, o čemž svědčí i první stránky, které navnadí na to, co se bude vlastně dít, nechybí tu typicky kingovské minispoilery a hutná atmosféra. Často je tu znát, že kniha má být jakousi poctou Samu Peckinpahovi a jeho filmům, které svou brutalitou a líčením některých scén Strážce skutečně připomínají. Bohužel postupem času se čtenář začne ztrácet ve velkém množství postav, které jsou více než z poloviny zbytečné, nemají dostatečně rozvinuté osudy a vlastně jsou na Kinga až překvapivě nezajímavé. To, že knihu vydal pod pseudonymem, naprosto chápu, protože jde o román brutální, násilný a bezvýchodný, což je typickým znakem Bachmana. K nejlepším momentům knihy určitě patří osudy tety a autistického chlapce a překvapivě prakticky všechny doplňky klasických kapitol v podobě různých dopisů a deníkových záznamů (výborná pasáž o cestě do opuštěné šachty), kterým nechybí napětí a jsou výborně a výstižně napsány. Jen ty udrží úroveň ve čtivé a nadprůměrné rovině. Nápad s oživením seriálových postav je rozhodně velmi dobrý, jen lehce nevyužitý. BTW - pokud je na některé knize znát, že King byl při její tvorbě na drogách, je to rozhodně tahle. 70%

Slintiik
29.06.2014 2 z 5

Asi nejslabší kniha, co jsem od Kinga zatím četl. Námět mi přišel přihlouplý, čtení je místy velmi nezáživné a velké množství nezajímavých postav působí chaoticky. Celkem velké zklamání. Beznaděj je o třídu lepší.

Eyghon
17.03.2014 2 z 5

Beznaděj jsem zatím nečetl, ale Strážci zákona mě teda moc nezaujali. První třetina mě málem odradila od dalšího čtení - moc popisů ulice a hlavně příliš mnoho postav (přesně jak píše Faustka). Celý děj knihy se odehrává v několika hodinách (s pár flashbacky), takže je to docela natažené a místy až dost zapletené. Navíc jsem měl celkem problém číst podivné psací písmo, které tvoří deník (což asi není chyba autora). Podruhé už to asi číst nebudu.

Faustka
30.07.2013 2 z 5

Příliš probdělých nocí, příliš mnoho postav. Nedokážu najít pevný bod, stále jen tápu. Strážci zákona nutí k neobvyklému soustředění. Každopádně je jisté, že do Topolové ulice dorazilo horké ovzduší. A nejen tam.

Thanyss
18.06.2013 4 z 5

Strážci zákona mohou být pro někoho slabším odvarem, podle mě je to ale spíše proto, že mnoho lidí očekává Kinga, ale ten tuhle knihu vlastně nepsal, byl to Bachman a ten je tak trochu šílený, nevěří ve šťastné konce, je syrovější a surovější než King. To ale není důvod ho odsuzovat, protže Strážci ve svém konečném důsledku nejsou o nic méně děsivější než Beznaděj. Jen jsou šílenější, protože zde ožívají dětští hrdinové a nemilosrdně likvidují poklidnou ulici...

jollie
04.06.2013 5 z 5

Za mě plný počet * Strážci zákona se mi líbili dokonce více než Beznaděj.
Mě se kniha četla moc dobře a ráda si přečtu znovu.

doktorking
09.01.2013 5 z 5

Nepravem opomijene dilo.Proste Kingovo alterego ala Bachman jede na plny plyn az s toho ma ctenar nekdy az v hlave totalni bordel.Je to takove krasne hororove becko podle mistra na tripu...Slabsi je akorat konec ale pokud ctete soucasne s Beznadeji naprosta parada.Pomatuji se ze kdyz byli knizky v prodeji tak se po nich zaprasilo a to tenkrat ani King jeste nebyl takovy komercni pojem jako ted a prestoze na obe knizky se moc chvaly nepeje shani se pomerne asi nejhur s cele Kingovi tvorby a jejich cena je opravdu tragicky premrstena...Tyhle dve dila zboznuji a obe knizky disponuji tou nejhezci obalkou od mistra ze vsech jeho knizek.

autismus

Richard Bachman (p)