Hranice věčnosti

Hranice věčnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245200/bmid_hranice-vecnosti-245200.jpg 5 569 124

Století / Storočie série

< 3. díl

Monumentální románová trilogie Století bestselleristy Kena Folletta vrcholí – po Pádu titánů a Zimě světa, mapujících fiktivní osudy pěti rodin v různých částech světa, dramaticky poznamenané první a druhou světovou válkou, přichází poslední díl ságy, Hranice věčnosti. Do životů Maud von Urlich a jejích potomků v Berlíně, rodu Dewarových ve Spojených Státech, Ethel Williamsové a její londýnské rodiny i rusko-amerického klanu Peškovových tentokrát zásadním způsobem vstoupí dějinné události a konflikty od počátku 60. do konce 80. let 20. století – kubánská krize, stavba berlínské zdi, atentáty na bratry Kennedyovy, boj amerických černochů za lidská práva, válka ve Vietnamu, zhroucení komunistického bloku, ale také kulturní fenomény příznačné pro tuto dobu – samizdat, média či hudba a jejich role v boji za mír a svobodu. Dějinné i osobní peripetie příběhu se uzavírají, ve čtenářích však zanechají trvalou stopu v podobě nezapomenutelného zážitku.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Edge of Eternity , 2014

Handokan
27.08.2021 3 z 5

Kdyby byla část o kubánské krizi kratší, četla by se mi kniha lépe. Vlastně celkově tam mohlo být méně pasáží ze života George.

JitaJL
21.08.2021 5 z 5

Naprosto souhlasím s komentářem Kasyma.
Knížka byla výborná. Dokresluje osudy členů rodin z předchozích dílů a skvěle popisuje dějinné souvislosti 20.století od 60.let.
Na konci příběhu mi i slza ukápla - jednak dojetím, jednak mi bylo líto, že už je konec...

Kasym
20.08.2021 5 z 5

Za mne výborné, nemohl jsem se odtrhnout.
A navíc poučné. Mám pocit, že jsem se v trilogii o minulém století dozvěděl víc než v hodinách dějepisu.

Aaron Lewis
18.08.2021 4 z 5

Až na konci jsem si uvědomila, že komunismus pro mě byl jen slovo. Zatuchlá historie, fronty na banány a jinak nic. Teď na to koukám úplně jinak a nedá se to nesrovnat s dněšní dobou a uprchlíky. Úplně se za sebe stydím, když jsem si myslela, že by se na středím východě měla postavit zeď a nechat se, ať se tam ty lidi mydlí. A nebo vracet ty lodě z Afriky… jak můžeme být na sebe tak hnusný. Tak sobecký. Moc si přeji, aby bylo naprostým standartem mít právo na důstojný život a svobodu volby. Teď to chápu víc než kdy jindy a úplně jinak.

Jinak postavy už nebyli tak zajímavé, bylo jich tam hodně, vždycky jenom na chviličku. Jake byl nijakej, Marii jsem neměla ráda, Dimka ok, Jasper, absolutně můj člověk. Dave a Walli, ale o Wallim tam toho tolik nebylo, bylo to spíš o politice.

orson
03.08.2021 4 z 5

Asi nejslabší z celé trilogie, už to na mě začalo být trochu úmorné. Ale pořád to bylo hodně čtivé a nabité tolika zajímavými historickými informacemi. Takové věci se ve škole (alespoň za mě) neučily. Konečně jsem pochopil ty základní souvislosti a hlavně důvody, proč se co dělo.

Anet2106
12.07.2021 5 z 5

Skvělé dokončení parádní série. Závěr se mi zdál tedy docela uspěchaný ale celkově se mi celá série moc dobře četla. Je skvěle napsaná. Rozhodně doporučuji.

oasismanik
18.06.2021 3 z 5

Ken má neuveriteľný talent na to, že vás úplne prenesie do danej doby, doslova cítite hlad, smrad potu a špiny v Pilieroch, doslova cítite uhlie a ticho pred obrovskou búrkou v Páde titánov a strach a hrôzu v Zime sveta. V Hraniciach večnosti na západe počujete v pozadí Creedence Clearwater Revival, cítite marihuanový opar a uvoľnenú atmosféru, na východe beznádej a bezmocnosť. Ďaľší Kenov obrovský talent je práca so svojími postavami. A tu nastáva problém, je vám tak nejako úplne jedno ako dopadnú, zatiaľ čo v jednotke ste netrpezlivo očakávali ako sa vyvinie rozdielny život bratov Peškovcov, v dvojke ste ani nedýchali pri predávaní tajných plánov od Carly, v trojke to už až tak intenzívne neprežívate. Ja osobne som sa dokonca pár krát aj stratil v tom, kto je vlastne kto, čo sa mi pri predchádzajúcich dvoch častiach nestalo ani raz. Nie je to iba Kenova chyba, skrátka nedávna historia nebola až tak zaujímavá a turbulentná ako prvá polovica 20 storočia. /Našťastie!/ Doslova utrpením bola akákoľvek časť, kde sa objavil nemastný-neslaný George Jakes, ktorý dostal paradoxne najviac priestoru, jeho dokonale kladný, za každých okolností správny a spravodlivý charakter bol až klasicky Folletovsky nereálny a prehnaný, chýbala mu už iba svätožiara nad hlavou. To si koniec koncov asi uvedomil aj Ken a tak mu v závere zakomponoval do príbehu nejakú tú pästičku do tváre, aby sa nepovedalo, ale pôsobilo to paradoxne strašne nasilu a narýchlo vtlačené do deja. Ja chápem, boj za práva menšín je bez pochyby veľmi dôležitá časť dejín druhej polovice 20. storočia, ale bolo ho tu naozaj moc a bola to proste nuda. Omnoho radšej by som si prečítal viac zo zákulisia rockNrollu, z pádu vojsk na naše územie v 1968 alebo z vojny vo Vietname, ktorej bola dokopy venovaná jedna kratučká kapitola. Ďaľší, už posledný, problém mám klasicky s Kenovým čiernobielym videním sveta /v zmysle dobrý-zlý/. V predchádzajúcich dvoch knihách som to až tak nevnímal, pretože sa tam nonstop niečo dialo, ale tu bolo hluchých miest viac a tak som si to opäť začal všímať. Ale zas nebolo to až také ako napríklad v pokračovaní Pilierov, ktéré som hlavne kvôli tomu ani nedočítal. Napriek tomu všetkému sú Hranice večnosti dostojné ukončenie trilogie. Spoznali sme tri generácie počas šialeného 20. storočia, je až neuveriteľné, čo všetko sa za tých 100 rokov udialo a to sa samozrejme vyskytol v knihách iba zlomok toho všetkého. Ken nám krásne ukázal ako sa šialene rýchlo menila a mení doba, myslenie a hlavne problémy bežných ľudí a preto zopakujem to, čo opakujem stále a každému: som neuveriteľne rád, že žijem v tejto dobe, mám dať čo do úst, mám strechu nad hlavou a môžem slobodne vyjadriť svoj názor, napríklad aj touto recenziou. Historiu si treba neustále opakovať, neustále!!

Karcoolka2210
12.04.2021 5 z 5

1961 až 2008- ďalší, už posledný, prierez históriou z pera Kena Folletta. Naťahovala som to ako sa len dalo, ale jedného dňa som sa musela dopracovať ku koncu tejto skvelej trilógie. Môžem len odporúčať. AJ

zuziV
21.03.2021 5 z 5

Závěrečná část byla pro mně stejně jako první díl strhujícím čtením. Opravdu, jak tady již několikrát zaznělo, trilogie by měla být zařazena mezi povinnou četbu - ale o to míň by nejspíš byla vyhledávaná a oblíbená, jak je to obvykle s něčím povinným spojováno. Perfektně propracované postavy a vztahy, zasazené do historicky konkrétních dějů. Nevadí ani počet stran - o nic čtenář nepřichází. Naopak - klidně bych se začetla i do dalšího pokračování osudů rodin v době, které součástí jsem i já. Dávám zasloužených pět hvězd.

Evkae36
04.03.2021 5 z 5

Poslední díl byl hodně náročný, ale pomohl mi pochopit celou tu dobu. To dlouhé poválečné období, kdy se všichni těšili, že válka skončila, ale ono začalo možná ještě něco horšího, co trvalo mnohem mnohem déle. Je neuvěřitelné, že dokázali tuhle hrůzu udržet tolik let a obdivuji lidi, kteří v ní byli nuceni žít a přivést do ní své děti.
Amerika sice byla vyspělejší nesrovnatelně, ale černoši měli i v tomto vyspělém státě víceméně práva otroků....
je pro mě neuvěřitelné, že ta doba nebyla vlastně tak dávno, vždyť jsem se díkybohu až ke konci ní narodila... celé to století bylo století hrůzy a nelidskosti..

Lucieve
07.02.2021 5 z 5

Skvělá triologie, která čtenáře provede dějinami 20. století. Autor se přesně drží historických událostí a pomáhá nám pochopit jejich vývoj a souvislosti. Je to svěží, čtivé a poučné. Skvělá volba nejen pro milovníky historie, ale i pro čtenáře, které dějiny až tak moc nebaví, protože jejich pozornost udrží jednotlivé příběhy. První dva díly mě naprosto pohltily. Třetí kniha už je pomalejší a více než na vývoj jednotlivých postav se soustředí na politiku studené války, kterou já osobně miluji, ale pro někoho to může působit zdlouhavě. Trochu mi vadilo, že z příběhu vypadly některé postavy, které nás provázely v díle předcházejícím. Ale rozhodně vřele doporučuji úplně každému. Čeká vás úžasných cca 2 500 stránek :).

Květ
27.01.2021 4 z 5

Poslední a taky nejobsáhlejší díl důstojně završil celou trilogii, odehrává se v průběhu šedesátých až osmdesátých let, poslední kapitola je věnována roku 2009. Nejvíc se mi líbila linka v Německu a pak příběh kapely Plum Nellie. Kdybych měla zhodnotit všechny tři díly, tak dvojka byla pro mě srdcovka, pak byl zařadila první část, trojka mi přišla nejslabší. (3,75*)

Skawin
13.12.2020 5 z 5

Trilogie století mi svou jednoduchostí a jasným a čtivým vylíčením klíčových událostí minulého století vyrazila dech. Tyto tři skvělé knihy by měly být povinnou maturitní četbou...

eliska-n
15.11.2020 2 z 5

Byť jsem předchozí dva díly hltala, tento jsem přečetla jen proto, abych trilogii dokončila. Řekla bych, že z celé trilogie byl nejslabší. Přemíra nezazivne podaných historických faktů se ztrácela v dějových linkách. Ale alespoň jsem si přečetla zajímavosti o době, o kterou se moc nezajimam.

Simi
23.08.2020 5 z 5

Strhující. Úchvatné. Pravdivé. Historicky ověřitelné. Famózní finále ..... došla mi slova.

ivanaci
14.08.2020 3 z 5

Poslední díl mi přišel nejslabší. Moc stran a občas to byla nuda. Hodně politiky, ale poučné.

Babouš
10.08.2020 4 z 5

Nejlepší zápletka v závěrečném dílu trilogie je ta ohledně kapely Plum Nellie a kolem Berlínské zdi. Objevilo se zde několik momentů, které mě dojaly k slzám. Na druhou stranu zápletka v Polsku v 80. letech a vlastně celé Rusko šlo trochu mimo mě. Mimochodem je skvělé, že sem autor vepsal i pasáž o srpnu 1968 v Praze. Důstojný závěr skvělé trilogie. Pokud bych měl zhodnotit, nejvíc se mi líbil Pád titánů, Hranice věčnosti je na druhém místě a Zima světa je pro mě asi nejslabší, ale v rámci konkurence pořád skvělá. Ken Follett je úžasný vypravěč.

tittanie
18.07.2020

Poslední díl mi přišel nejslabší. Ale říkala jsem si, že sérii musím dočíst. Některé pasáže a příběhy mě dostaly, někdy mi to přišlo už moc dlouhé.

Helenka657
05.07.2020 5 z 5

Pozor kniha a cela trilogie je silne navykova vysoce ctiva!!!

aktak1203
01.05.2020 4 z 5

Moc hezká sága, autor opět nezklamal, jen bych dílo malinko zkrátila, 950 stran je opravdu hodně, některé pasáže byly zdlouhavé. Ale jinak je to pěkný průvodce událostí v Evropě - komunismus a v USA- boj o rovnoprávnost černochů, nebo dneska afroameričanů, abych byla korektní.