Hranice věčnosti

Hranice věčnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245200/bmid_hranice-vecnosti-245200.jpg 5 569 124

Století / Storočie série

< 3. díl

Monumentální románová trilogie Století bestselleristy Kena Folletta vrcholí – po Pádu titánů a Zimě světa, mapujících fiktivní osudy pěti rodin v různých částech světa, dramaticky poznamenané první a druhou světovou válkou, přichází poslední díl ságy, Hranice věčnosti. Do životů Maud von Urlich a jejích potomků v Berlíně, rodu Dewarových ve Spojených Státech, Ethel Williamsové a její londýnské rodiny i rusko-amerického klanu Peškovových tentokrát zásadním způsobem vstoupí dějinné události a konflikty od počátku 60. do konce 80. let 20. století – kubánská krize, stavba berlínské zdi, atentáty na bratry Kennedyovy, boj amerických černochů za lidská práva, válka ve Vietnamu, zhroucení komunistického bloku, ale také kulturní fenomény příznačné pro tuto dobu – samizdat, média či hudba a jejich role v boji za mír a svobodu. Dějinné i osobní peripetie příběhu se uzavírají, ve čtenářích však zanechají trvalou stopu v podobě nezapomenutelného zážitku.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Edge of Eternity , 2014

javirgo
02.07.2018 3 z 5

První a druhou část trilogie jsem doslova hltala, hodnotila vysoko a zařadila mezi doporučované. Poslední část mě ale dost zklamala. V některých úsecích jsem měla chuť knihu odložit. Důležité historické události sice nechyběly, ale některým je věnováno zbytečně mnoho stránek. Dočetla jsem jenom proto, že jsem byla zvědavá, jak autor popíše nejdůležitější událost tohoto období - pád komunismu. O tom je jen pár posledních stran a to mě zklamalo nejvíc. Nových postav bylo velké množství a neustálým rozebíráním jejich intimního života jsem často ztrácela přehled kdo s kým co má a kdo ke komu patří. Celkově hodnotím jako průměrné až podprůměrné

matej005
07.02.2018 5 z 5

Původně jsem chtěl udělit pouze čtyři hvězdičky, přeci jenom politických částí děje tu bylo oproti předchozím dílům o něco více a těch zábavnějších naopak o něco méně, když jsem ale dočetl, uvědomil jsem si, jaký neuvěřitelný pocit ve mě kniha i celá série zanechala a proto dávám 5*

bookcase
14.12.2017 4 z 5

Tak některé pasáže jsem už jen přeletěla, hlavně ty americké a ruské. Mě nejvíc bavila linie německá a anglická, ale té autor věnoval na můj vkus málo pozornosti. Jako celek hodnotím trilogii velmi kladně, nejvíc se mi líbil druhý díl.

yoseff
25.08.2017 3 z 5

Když to porovnám s prvním dílem trilogie, tak je to odfláknutý a poslední léta už bral autor pěkně hopem. Pokud si čtenář odmyslí, že pohyb fiktivních postav má přímo pohádkový a doslova snový scénář s happy endem na všech frontách, tak se to dá. Ale tohle byla věc, která mi postupem četby začala vadit čím dál tím víc. U všech důležitých věcí ve 20 století se prakticky motalo pět postav. Od druhé poloviny posledního dílu jsem to dočetl pouze z povinnosti.

Alizon
23.08.2017 5 z 5

Kniha se ponekud lisi (hlavne) od prvniho dilu - i kdyz jsou tu stale soukrome osudy jednotlivych hrdinu, micha se do nich stale vice politika. Vzhledem k tomu kdy se kniha odehrava je v popredi ruska a americka scena - a hlavni hrdinove jsou jako "nahodou":) v blizkosti hlav statu. Osobne me trochu zklamalo ze prakticky hlavni roli ma tentokrat hrdina z USA (ktera me ani v predchozich knihach moc nebrala, v prvni knize me nejvic zaujaly osudy Ethel v Anglii a bratru Peskovovych v Rusku, v druhe knize bylo pro me nejzajimavejsi Nemecko a moji nej hrdinkou Carla) - a znacna cast knihy je venovana boji za prava cernochu. Popsano urcite zajimave, ale prislo mi toho v knize az trochu moc. Nektreri hrdinove z predchozich knih zmizi uplne nebo jsou zmineni jen okrajove, ale jinak to asi neslo, protoze by kniha mela 2000 stran. Az na jiste drobne vyhrady (viz vyse + dalsi ciste subjektivni, autor za to opravdu nemuze:), ze mi tentokrat chybela vyrazna zenska hrdinka, ktere bych fandila, protoze Tanu jsem si nejak moc neoblibila) je kniha napsana vyborne a vzhledem k tomu co se autor snazil obsahout velice ctive. Takze opet 5 hvezdicek (i kdyz v mem osobnim zebricku cele trilogie az na miste 3).

vysypanel
09.08.2017 5 z 5

Opět skvělé. Díky za Gorbačova - jinak by se to tady nikdy nezměnilo! Tento druh knih by měla být povinná četba pro všechny nostalgické pamětníky totality!!!

knihomolka_eli
31.07.2017 5 z 5

Ku koncu som bola šťastná spolu s rodinami, ktoré sa dočkali po dlhom dlhom odlúčení toho, byť zas spolu, ale zároveň mi bolo ľúto, že ma už opúšťajú moje obľúbené postavy 3 generácií a všetko, čo som s nimi pri čítaní zažila. Veľmi pútavá knižka, veľa historických faktov, veľa zlého, veľa politiky, a veľa súdržných ľudí so srdcom na správnom mieste...Som rada, že som po týchto knihách siahla. Momentálne nemám pocit, že by sa im nejaká iná rovnala.

Jane100
22.07.2017 5 z 5

Opět nemůžu hodnotit jinak něž jako ohromující, strhující a dech beroucí dílo, které nebude NIKDY překonáno.

Sobolosh
14.07.2017 4 z 5

Z posledních komentářů se asi nejvíce shodnu s Klarinetem, ale dávám o hvězdičku víc než on/ona. Jsem rád, že jsem to četl, zopakoval jsem si některé kapitoly z dějin minulého století zábavnou formou a byl to příjmně strávený čas. Jak jsem starší pán, tak při některých scénách mi vlhly oči a svíravě pálilo v krku. Knihu bych určitě doporučil. Ostatně celou trilogii. Co vytýkám: moderní historický román, ale k červené knihovně to nemá daleko. Snaha, aby postavy byly u všeho dění tvořícího historii, je trochu násilná, klopotná. Jsem v podstatě chvilkový čtenář a při 950 stránkách posledního dílu a celkem asi 2500 stránkách trilogie mi dělalo trochu potíž udržet ty vztahy v hlavě. Ale autor je si toho zřejmě vědom a dost čtenáři pomáhá. I přes chvilkové čtení, jsem těch 2500 stran přečet relativně rychle a bylo mi smutno, že už to končí.

povi
21.06.2017 5 z 5

Trilogie doctena,opet citim smutek,jako bych opoustela stare zname pratele...Usla jsem s nimi dlouhou cestu,cele tri generace!Ken Follett psat umi,vtahl me do deje neskutecne,i kdyz treti dil byl nejvice politicky zalozen a mnoha jmena mnou jen proplouvala a nektera zakulisni deni te doby jsem nebyla schopna plne vstrebat,musim priznat,ze se mi pri cteni teto knihy sviralo srdce,protoze to co se delo v te dobe bylo neskutecne zverstvo.Jsem mladsi rocnik,byt jsem se narodila v dobe komunismu,naplno jsem ho nepocitila a jsem za to rada.Dalsi tvorba,ktera mi nechala v srdci hlubokou stopu a dala prostor k premysleni,co nas,loutky v podruci vladcu mocnych zemi vlastne jeste ceka.Diky za tuto sagu.Je mi neskutecne lito zmarenych zivotu...

Silmarien
27.04.2017 5 z 5

Posledny diel trilogie Storocie, ktorej prvym a druhym dielom boli Pad titanov a Zima sveta. Prvy diel pokryval cca obdobie 1. svetovej vojny, druhy diel obdobie okolo 2. svetovej vojny. Treti diel pokryva obdobie studenej, konrketne ide o roky 1961-1989. Opat sa pohybujeme na viacerych kontinentoch, svoje miesto tu maju clenovia rodin z prvych dvoch dielov zo Sovietskeho zvazu, USA, Britanie i Nemecka. Osudy sa preplietaju opat a zas, hoci inak ako v prvych dieloch.

Tento diel je iny, rovnako ako boli ine tie roky. Nie sme vo vire ohromneho vojenskeho konfliktu, zijeme v obdobi neustalej hrozby, ktora napokon neprepukla. Vela politizovania, menej skutocnej akcie, viac zakulisnych rozhovorov, menej zbrani, vrazd a nasilia. Kniha kvoli tomu ubieha predsa len inak ako jej dve predchodkyne, ci je to dobre alebo zle, je uz na vas.
Nove postavy sa prelinaju so starymi a tvoria si nove osudy i prilezitosti. Aj tu ma miesto laska, nenavist, zrada, vernost, priatelstvo i sex.
Pre mna dostojne ukoncenie trilogie, hoci keby som mala vybrat jeden diel ako najlepsi, Prah vecnosti si nevyberiem.

Marky.F
24.04.2017 5 z 5

Líbilo se mi, jak v tomto díle vyniklo, jak se život obyčejných lidí za těch sto let změnil, ať už v povolání, stravování, životních podmínkách a nebo v typu každodenních problémů, co museli řešit. Ačkoli kniha byla celkem dlouhá, její čtení mě neustále bavilo. A na konci bylo zvláštní si po tolika stránkách, co celá trilogie má, zvyknout, že pokračování už nebude.

serpent6
23.04.2017 3 z 5

Tento komentář bude bohužel lehce kriticky laděný, podobně jako několik dalších, které jsem si na profilu knihy přečetl. Neznamená to ale, že se mi Hranice věčnosti nelíbila. Navzdory všem nedostatkům totiž pro mě byla stále velmi čtivá. Hlavně poslední tři stovky jsem hltal v očekávání, jakým způsobem Follett pojal další z událostí relativně nedávných. Celkově se mi zdá, že právě pojetí historických událostí je hlavní silnou stránkou díla (nejsem způsobilý hodnotit historická fakta, mám na mysli především nenásilné a přirozené zakomponování do příběhu). Co se týče těch slabých, je jich o poznání více. Postavy jsou oproti předchozím dvěma dílům ještě umělejší a celkově nedomyšlené. Jakkoli to může znít absurdně, zdá se mi, že postrádají výraznější "lidský rozměr". Veškeré osobní události, mentální a duševní dynamika se odehrávají ve třech rovinách - socio-politické názory, pracovní činnost a vztahy. Absolutně chybí nějaká mysticko-náboženská zkušenost (v minulém století ještě mnohem významnější, než dnes, a to nejen v USA), vnitřní sebereflexe, nepovrchní citovost a spousta dalších hlubších principů. Z hlediska funkčnosti knihy jsou to možná aspekty celkem nepodstatné, ale absence právě takových "maličkostí" mi neustále připomínala, že postavy jsou zkrátka jen souborem převážně pečlivě naplánovaných činností, neustále explicitně připomínaných politicko-ideologických názorů a jednoduchých vztahových vazeb realizovaných téměř výhradně v rámci úzkého kruhu kontaktů. Proto je tak těžké najít s k nim cestu. To by mi určitě tolik nevadilo, kdybych neměl pocit, že Pád titánů a Zima světa byly v tomhle směru lepší. I v nich totiž bylo mnoho postav s unikátními životními cestami, ale na rozdíl od posledního dílu trilogie je v nich Follett nechal volněji dýchat a umožnil jim růst, vyvíjet se v mnoha oblastech, občas dokonce lehce nevyzpytatelným způsobem. Je to škoda, protože téměř tisíc stran nabízí spoustu možností. Kdyby Follett věnoval dalších cca padesát stran prohloubení postav a bližšímu pohledu na některá letmo zmíněná - nebo opomenutá - kulturně-společenská hnutí (nejen z hlediska módy) , mohlo to být za 4*. Takhle je to jen za 3* s lehce konejšivým úsměvem.

wally
21.04.2017 5 z 5

Z těch tří knih asi opravdu nejslabší, ale i tak se jedná o vysokou kvalitu....trošku mne mrzelo, že když se děj hodně zabývá Studenou válkou a následnými revolucemi, tak sovětská okupace je zmíněna asi ve dvou odstavcích a Sametová revoluce vůbec...

lencin
13.04.2017 4 z 5

Trochu mě dráždila červená knihovna,ale román jako celek je epochální a výborný. Dějepis 20.století v kostce a viděn pomocí osobních příběhů.

Klarinet
04.04.2017 3 z 5

Opět čtivé a mně blízké díky nedávným dějinám lidstva...aneb srdce je mapa světa. Ubírám hvězdy za zbytečné dialogy alá červená knihovna, u kterých mám podezření, že Follet předal spisovatelské pero někomu jinému..."Jsi tady? Ano! A už nikdy neodejdu" Jinak krásné, svižné a chytré opakování hodin dějepisu s perfektním učitelem!

Blanka1964
20.02.2017 5 z 5

Přečetla jsem všechny díly jedním dechem. Každý je trochu jiný, vzhledem k době, ve které se odehrává. Líbilo se, že jsem se dozvěděla spoustu věcí z historie, které mi nebyly úplně jasné. Např. kolem kubánské krize. Jediná snad výhrada...v posledním díle se mi zdálo, že je to všechno moc rychlé, události nebyly už tak rozepisované, bylo to trochu jak když zrychluje vlak. Taky jsem měla občas pocit, že se ve spoustě postav špatně orientuji. Nějak mi to v sekci ruské a rusko-americké rodiny šlo ztuha. Ale to je jen drobnost. Vřele všem doporučuji. Skvělé veledílo!!!!

ken-zo
28.01.2017 4 z 5

Třetí díl trilogie jsem dlouho odkládala, protože jsem se po předchozích dvou velmi těšila na skvělý čtenářský zážitek a chtěla jsem si jej vychutnat... možná to bylo právě tím očekáváním, ale bohužel knížka úplně nesplnila očekávání, přišla mi slabší než předchozí dva díly. Hlavní problém pro mě asi byly málo propracované postavy, skoro mi přišlo, že tam hrdinové jsou jen z "nutnosti", aby bylo na kom popsat historické okamžiky.
Nicméně z hlediska zapracování historických faktů a přesahu knihy je pochopitelně pan Follett stále nedostižný.

Jap
16.01.2017 5 z 5

Celá trilogie je skvělá. Překvapivě se mi nejvíc líbil tento poslední díl. Škoda trochu rychlého konce, protože jednu knížku s osudy našich hrdinů bych si ještě přečetl rád. Těším se na další knížky od PANA spisovatele Folletta.

MaKolar
28.12.2016 5 z 5

Za mě nejlepší z celé trilogie. Velmi dobře mapuje události daného období. Srpen 1968 a nástup normalizace je vylíčen i v tehdejším ČSSR. Doporučuji.