Hranice věčnosti

Hranice věčnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/245200/bmid_hranice-vecnosti-245200.jpg 5 568 124

Století / Storočie série

< 3. díl

Monumentální románová trilogie Století bestselleristy Kena Folletta vrcholí – po Pádu titánů a Zimě světa, mapujících fiktivní osudy pěti rodin v různých částech světa, dramaticky poznamenané první a druhou světovou válkou, přichází poslední díl ságy, Hranice věčnosti. Do životů Maud von Urlich a jejích potomků v Berlíně, rodu Dewarových ve Spojených Státech, Ethel Williamsové a její londýnské rodiny i rusko-amerického klanu Peškovových tentokrát zásadním způsobem vstoupí dějinné události a konflikty od počátku 60. do konce 80. let 20. století – kubánská krize, stavba berlínské zdi, atentáty na bratry Kennedyovy, boj amerických černochů za lidská práva, válka ve Vietnamu, zhroucení komunistického bloku, ale také kulturní fenomény příznačné pro tuto dobu – samizdat, média či hudba a jejich role v boji za mír a svobodu. Dějinné i osobní peripetie příběhu se uzavírají, ve čtenářích však zanechají trvalou stopu v podobě nezapomenutelného zážitku.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Edge of Eternity , 2014

Chemiczka
15.12.2016 4 z 5

Miluju Folletta a celou sérii Století. Úžasně obsáhlé dějiny několika rodin a zemí. u každé kapitoly jsem lapala po dechu, jak moc dobře to vše do sebe zapadalo - a vidím za tím hodiny a hodiny studia historie od nejdůležitějších historických událostí až po detaily o oblečení, jídle a vybavení dané doby.
Předchozí díly mne uvchátily hned při prvních stránkách, u třetí části jsem se prostě nedokázala začíst přibližně prvních 200 stran pro mne bylo utrpením (proto o jednu hvězdičku méně) - jen historická fakta a dějová linka téměř žádná. Až poté se příběh opět "rozběhl" a já dočetla během pár dní.
i přes mírné potíže na začátku je kniha skvělým průvodcem historií, kdy si nenásilnou formou zopakujete dějepis a dozvíte se také něco nového. Určitě doporučuji, a doufám, že Follett mne brzy bude zásobit nějakou novou knihou do sbírky, kterou si užiju stejně jako celé Století.

vojtaruzek
11.11.2016 odpad!

Kniha samotná je velmi dobře napsaná, poutavá a čtivá.

Bohužel politická příslušnost autora je až příliš očividná, nepokryté vykreslování demokratů/socialistů jako etalonů dobra a pravičáků/republikánů jako nejhoršího zla je přítomno v celé sérii, zde je to snad ještě horší, nicméně jen na USA scéně, v Evropě je děj soustředěn hlavně na komunismus, politika Velké Británie se vůbec neřeší. Celé to pak vypadá jako indoktrinační příručka pro mladé socialisty.

Konec, který se odehrává v den kdy Barack Obama vyhrál volby, a všechno je úžasné, budoucnost je jasnější a krásnější než exploze atomovky, tomu pak nasadil korunu.

Docela by mě zajímalo, jak by pan George Jakes (Jeden z protagonistů knihy, s černou pletí) reagoval na výhru Donalda Trumpa, doopravdy bych ho při tom rád viděl.

A vzhledem k tomu, že Trump vyhrál, jejich "věčnost" trvala 8 let :-D

Schamila
16.10.2016 5 z 5

Nádherný příběh několika rodin z celého světa - napínavé - krásné - doporučuji celou trilogii.

babsi66
12.09.2016 5 z 5

Je rozdíl mezi románem popisujícím osudy několika rodin na pozadí historických událostí a popisem historických událostí, které mají přiblížit právě osudy obyčejných lidí. Tohle je ten první případ. Neřešila bych přesnost či ideologickou zabarvenost jednotlivých postav a režimů. Pokud od toho někdo čeká přesný historický popis, měl by sáhnout spíše po faktografii.

Follet vytvořil charaktery, s nimiž nějakým způsobem pracoval. Výsledkem je alespoň pro mne poutavá sága, která se dobře čte.

otula
25.08.2016 2 z 5

Tak jsem s námahou dočetl poslední díl trilogie. A Ken Follet, kterého jsem měl ve svých oblíbených autorech, u mne propadl o mnoho příček dolů. Je to celé jedna velká sexuální multi-kulti homolobby, ve které nám stále tluče do hlavy, jak všichni homosexuálové jsou bezva, jak všichni černoši mají IQ 190, jsou velmi pracovití, a pokud jim to umožníme, jsou velmi úspěšní, a že kdo je podporuje, je kladný hrdina. Jak na Západě byli a jsou všichni elegantní, kdežto na Východě jsme měli jen hadry pro socky...

Navíc jsem měl pocit, že jsem si možná spletl žánr a namísto historického románu čtu červeno-duhovou knihovnu.

Celé to završil závěr knihy, kdy jsou hrdinové šťastni, že na trůn usedl Obama, jehož v reálu mnozí označují za válečného zločince a jehož armáda pod nálepkou boje proti terorismu svými drony vyvražďuje civilisty na území suverénních států...

A co se samotného literárního příběhu týká, není v něm žádný hrdina, se kterým bych dýchal. Kdyby je autor nechal v rámci příběhu všechny vyvraždit, příběhu by to prakticky nijak neublížilo. Asi bych se měl v četbě vrátit ke klasikům a neztrácet čas s „bestsellerovými“ spisovateli poplatnými současné době.

Vikina333
17.08.2016 4 z 5

Zajímavé i když červenoknihovnické příběhy z éry studené války. Pro mě poutavé Rusko a méně poutavá Amerika. Jen ten konec mi přišel hodně "osekaný" a chudý na emoce.

RudýOnkel
15.07.2016 5 z 5

Řekl bych to takhle: Všechny tři díly jsem si po přečtení ohodnotil procentuálně. Měl jsem 3 kategorie: 1. politika, 2. děj a dobrodružství, 3. společenský život postav
Dle mého názoru bych jako nejlepší díl určil Pád Titánů, a tento poslední díl by byl až na posledním místě, hlavně kvůli všudepřítomné politice (i když vím, že to tak prostě bylo!!).

Pád Titánů (dle mého názoru - 30% politiky, 20% vztahů a 50% děje a dobrodružství) byla nejlepší v tom smyslu, že je to jednoduše psaná kniha s jasným dějem a výbornými zápletkami.
Zima světa ( 15% politika, 25% děj, 60% vztahy) byla pro mě něco jako latinská telenovela s všemožnými milostnými úlety: kdo, s kým, proč, kde atd.
Hranice věčnosti (10% vztahy, 20% děj, 70% politika) byla hlavně něco ve smyslu politické a historické přednášky
Abych to shrnul, všechny se mi líbily, ale čas na ně bych si už asi nenašel :D

jana1976
24.06.2016 5 z 5

Celá trilogie je podle mého dílo STOLETÍ. Krásné, poutavé, čtivé ….. prostě nádhera.

Dymond
22.06.2016 5 z 5

K této knize snad ani nejde moc co říct... Prostě super...

evask
23.05.2016 3 z 5

Předchozí dva díly jsem doslova hltala. Tenhle díl, to už nějak není ono.

zd0981
01.05.2016 2 z 5

Vyvrcholením trilogie je instalace Obamy. Dočetl jsem, s nemalým přemáháním, poslední díl trilogie a právě končí Obamovo druhé volební období, jeho voliči patrně z větší části vystřízlivěli. Spasitel nepřichází a nepřijde. Všechno musíme zvládnout sami - to platí pro nás.
Kéž by se také poučili i levicoví intelektuálové.

Artep25
23.04.2016 5 z 5

Je to román ,nikoliv dokument a tak bych si s hodnocením pána pode mnou dovolila nesouhlasit .Určitě pro mně velmi zajímavý pohled spisovatele na dějiny ,šikovně poskládané v románu .Za mně super ,ostatně jako všechny knihy od Folletta .Žádná mne nikdy nezklamala . A určitě ve mně vzbudila zvědavost aspoň ta poslední část trilogie ,přečíst si něco více o tom ,jak to bylo s pádem komunismu , i když v knize se to řeší na nějakých posledních 200 stranách .Souhlasím s názorem ,který jsem tady četla o tom,že mohla být kniha delší a více rozebrat období mezi rokem 1989 a 2008 .To tam není vůbec .A je to škoda.

Liana
12.03.2016 5 z 5

Tento záverečný diel sa mi osobne zdal najlepší. Aj keď počtom strán je to môj rekord. Napriek hrúbke knihy bola pútavá každá jedna strana. Táto trilógia je naozaj skvost a som rada, že som ju prelúskala. Všetkým, ktorí váhajú sa do nej pustiť, ju vrelo odporúčam.

Sonik1974
11.03.2016 5 z 5

Pohled na nejnovější dějiny, který stojí za přečtení! Krásně vysvětlená kubánská krize. Uvolňování politické situace ve východním bloku a pád berlínské zdi nemá chybu. Velmi dobře je i zpracován boj černochů za lidská práva - stejně jako v prvním ta ženská a sociální.

evafort
14.02.2016 5 z 5

Mám ráda Folleta a tato kniha není výjimkou. Bylo moc zajímavé číst o novodobých dějinách, škoda jen, že už tam nebylo Československo 1989.

Lena63
08.02.2016

Výborná kniha, ostatně jako celá trilogie. Úžasný přehled dějin 20. století.

Finn69
30.01.2016 4 z 5

Poslední díl se mi líbil z celé trilogie nejvíc, možná proto, že popisoval události, které si ještě docela dobře pamatujeme. Mluvím především o kolapsu komunistického bloku na konci osmdesátých let, hromadné emigraci východních Němců na západ, pádu berlínské zdi atd.
Trilogie je velmi obsáhlou a čtivou kronikou 20. století, a to naštěstí nejen z amerického pohledu, jak je obvykle zvykem. Děj se odehrává i v Rusku, východním Německu, mihne se i Československo.
Co se mi nelíbilo:
Follett končí trilogii velmi optimisticky nástupem Baracka Obamy s tím, že všechno dobře dopadlo a všichni jsou šťastní a spokojení. Bohužel naprosto pomíjí problémy devadesátých let, deziluzi v postkomunistických zemích, první válku v Iráku, rozpad Sovětského svazu a ozbrojené konflikty s tím související, válku v Jugoslávii...
Ale nesmíme zapomínat že je to jen román, nikoliv učebnice dějepisu, takže mu to odpusťme.

laubrino
20.01.2016 5 z 5

Kniha je zase vyborne napsana. Presto se mi predchozi dily libili vic. Tenhle mi pripadal moc politicky. Ke konci me trochu nudil. Pripadalo mi, ze sel moc do sirky, misto do hloubky.
Kazdopadne je fajn seznamit se se zajimavymi dejinami timhle beletristickym zpusobem.

Vojslava
03.01.2016 5 z 5

Ani třetí díl nezklamal a krásně mi čtenářsky vyplnil vánoční dovolenou. Znovu nádherně vystavěný příběh a oblíbené postavy dotáhly své úlohy do konce; o to zajímavější, že některé historické události z konce knihy se odehrávaly, když už jsem je v té době nějak reflektovala. Každopádně vřele doporučuju k přečtení.

Jossie
10.12.2015 5 z 5

Naprostá pecka. S každým dalším dílem jsem si myslela, že mě to nebude tak bavit a bylo to přesně naopak. Tenhle díl se mi líbil úplně nejvíc už proto, že se tolik dotýká současnosti. Jímá mě hrůza, jak blízko jsme byli třetí světové válce, nesmírně zajímavé bylo pozadí amerických prezidentů, CIA, Ruska a našeho Pražského jara. Je to opravdu trilogie století.