Stmívání

Stmívání https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55868/bmid_stmivani-lkq-55868.jpg 4 6484 807

Stmívání / Twilight série

Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo - až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Milenci však balancují na ostří nože - mezi touhou a hrozným nebezpečím.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Twilight , 2005

tan
30.11.-0001 1 z 5

Tak pro začátka a aby bylo jasno - knihu jsem přečetla celou. Nevím, který zlý duch mě posedl, když jsem si TO koupila v knihkupectví, chybama se člověk učí. Poučila jsem se velmi. Poučila jsem se v tom, že ne každá kniha, kde vystupuje upír jest kulhánkovina, že můj život špatně byl žit, neb lásku svou jsem v 17 letech nenašla (ach, och, Edwarde, ich), že uchichtnutí se (a že to hlavní hrdinka udělá téměř na každé stránce) je běžným lidským projevem všelikých vnitřních pochodů, že sebeobětování je první a zákládní projev doznívající puberty (o tom to snad celé je, ne?), že být outsider je vlastně in, že nemám kupovat knihy v náhlém pomatení smyslů. Asi to daruji bratrovi k narozeninám, jen ať se chlapec poučí o něžném dívčím srdci. Dávám za 1* a to jen proto, že obálka měla barvu zelenou, ne růžovou (možná některý z dalších dílů).

Senza Jenka
30.11.-0001 4 z 5

Není to zázrak, ale ani odpad. Film je slabým odvarem knihy a kdo ji posuzuje podle něj, dost se plete. Také nechápu, jak někdo mohl ohodnotit celou knihu podle prvních slov či prvních dvou stránek - tak prostě napíšu, že mě nezaujala a tečka. Nemusím se předhánět v negativech, obzvlášť když nevím, o čem mluvím, že?!!!
Díky filmu dostal příběh zprofanované přízvisko "sága" a také vzbudil větší pozornost, než kdyby vyšel jenom knižně (i Harry Potter by bez filmu měl jen poloviční popularitu). Lidé se rozdělili na dva tábory - milovníky a odpůrce a u mnoha z nich - na obou stranách - je to jen póza. Lidičky, napište, z jakého důvodu se Vám líbila nebo nelíbila (jazyk, téma, dialogy, spád...) a pózy, si nechte pro fotografa!

Verry
30.11.-0001

Ale jo knížka lepší než film je to super, když se do tý knížky začtete tak je to upe bezva =) tak stejný jako když se zakoukáte do filmu =)

Kituska
30.11.-0001 5 z 5

Lidé, co tu knihu nikdy nečetli, ji často odsuzují. Také jsem si myslela, že jde jen o stupidní dívčí románek, ale spletla jsem se. Knihu jsem začala číst spíše ze zvědavosti a opravdu mě nadchla. Nemohla jsem ji přestat číst a celou knihu jsem přečetla za jeden den. Film se opravdu nepovedl, vůbec nevystihuje atmosféru knihy a je to škoda. Film akorát utvrdí negativní názory na knihu.

janie
30.11.-0001

Dřív ( po prvním přečtení) jsem si myslela, že je to absolutně boží kniha. Pak jsem ale našla jiné a mnohem lepší knihy, než je tahle. Stále ovšem Stephenii obdivojí, že něco takového dokázala

Vera.sarance
30.11.-0001 2 z 5

Na tohle musí mít člověk prostě vyloženě chuť.Nebudu si vymýšlet, stránku a půl jsem pubertálně přemýšlela, jak to ta Belluše má užasný,chodit s takovým "božským klukem" (Nějáký upír?No tak, koho to zajímá, je pěknej a hodnej a "stráášně" ji miluje,na ničem jiném přece nezáleží:D), ale pak ona byla čím dál tím nudnější a blbější a Eda se pořád a pořád opakoval.Nebylo to vůbec špatný,ale taky to nebylo vůbec dobrý.

lionelka
30.11.-0001 5 z 5

Velmi dobrý příběh.... Výborně se čte... a je o 100 % lepší než film... Kdo myslí že je pro pubertální holky..- tak se plete...

Frakira
30.11.-0001 2 z 5

Tak jako se občas podívám na romantickou komedii, abych si vyčistila hlavu, tak si prostě občas potřebuju přečíst nějakou oddychovku. Tahle je jednoduchá, neurazí, je hooodně přeceňovaná, (oproti filmu je to ale duchaplný skvost)...no a co, tak jsem si ji přečetla ;)

Saruman
30.11.-0001 1 z 5

Hypergalaktický literární kýč, který si svými rádobymyšlenkářskými pochody snaží hrát na děsně chytrý, na což mu bohužel hromada lidí skočila. Ostuda!

Matsu czech
30.11.-0001 odpad!

Po předčtení 20ti stránek jsem to hodil do koše takovej brak až se mi chtělo zvracet!(knížka jen pro pubertální malí holčičky)

Ruw
30.11.-0001 1 z 5

Vydržel jsem 50 stránek a asi bych dočetl až do konce bez toho, abych utrpěl výraznější trauma. Jenže proč riskovat a ztrácet čas, když je kolem tolik jiných zajímavých knížek? Na druhou stranu lepší, když holčičky čtou alespoň něco. Třeba časem zmoudří a přesedlají na opravdovou kvalitu (jak tu již padlo). Za tuto naději dávám jednu hvězdičku.

Alassea
30.11.-0001 2 z 5

romantická slátanina...někdo tuhle sérii miluje, někdo ji nemůže ani cítit.....ve mně nezanechala žádný dramatický dojem, takže nemá cenu ani o ní přemýšlet

Qasa

str. 405:
"No ... předpokládala jsem, že jde o nějakou ... událost. Ale nenapadlo mě, že to bude nějaká banální lidská záležitost ... stužkovací slavnost!" ušklíbla jsem se.
"Lidská?" zeptal se bezvýrazně. Zachytil se klíčového slova.
Sklopila jsem pohled na své šaty a pohrávala si v prstech s kouskem šifonu. Mlčky čekal.
"Dobře," vyhrkla jsem. "Takže jsem doufala, že sis to třeba rozmyslel ... že mě nakonec přece jen změníš."
Přes obličej mu přeběhl tucet emocí. Některé jsem poznala: hněv ... bolest... a pak se zdálo, že se sebral a zatvářil se pobaveně.
"Ty sis myslela, že je to událost, kdy se vyžaduje společenský oděv, ano?" žertoval a dotkl se přitom klopy svého smokingového saka.
Zamračila jsem se, abych skryla své rozpaky. "Nevím, jak tyhle věci fungují. Mně se to alespoň zdá rozumnější než stužkovací slavnost." Pořád se usmíval.
"To není legrace," řekla jsem.
"Ne, máš pravdu, není," souhlasil a jeho úsměv pohasl."Radši bych to ovšem považoval za vtip, než abych věřil, že to myslíš vážně."
"Ale já jsem vážná."
Zhluboka si povzdechl. "Já vím. A opravdu to chceš?"
Do očí se mu vrátila bolest. Kousla jsem se do rtu a přikývla.
"Tak rozhodnutá, aby tohle byl konec," zamumlal téměř pro sebe, "aby tohle byl soumrak tvého života, ačkoliv tvůj život sotva začal. Jsi odhodlaná všeho se vzdát."
"Není to konec, je to začátek," nesouhlasila jsem šeptem.

Mayanea
30.11.-0001 odpad!

Fakt jsem si to chtěla přečíst, ale prostě to nešlo.
Potter má aspoň atmosféru, tohle bylo... ani nemám slova.
Nuda furt pryč. Mám sice věk na to, abych byla naivní, ale takhle prosím ne.

Yötua
30.11.-0001 1 z 5

2 stránky - tolik stačilo k absolutnímu odsouzení téhle knížky. Ano styl autorky je opravdu dost stupidní jak už zmínili přede mnou - A to je hlavní důvod proč bych tuhle slátaninu nikdy nemohl dočíst do konce.

Dalším důvodem k nečtení by byl děj, ale to nedokážu objektivně posoudit - přece jen nejsem náctiletá fanynka super cool romanťáků, ale náctiletý fanoušek staré dobré science fiction a fantasy (Sapkowski, Asimov...).

O tom co si myslím o každém kdo by chtěl přirovnávat Stmívání k Harry Potterovi se radši nebudu rozepisovat.

Ze začátku mě trochu zarazilo tolik kladných komentářů na tuhle knížku, ale ono se stačí podívat na nick každého komentátora a hned je jasné odkdu vítr vane :-).

Co se mi ale na Stmívání líbí je, že ke čtení přivedlo dnešní mladou generaci, která by jinak žádnou knížku dobrovolně neotevřela. Tak budu jen doufat, že časem dostanou rozum a začnou číst něco kvalitnějšího :-)

FilipBednar
30.11.-0001 odpad!

Toto je opravdu hodně, hodně šílený a absurdní sen. Leda tak pro uřvané fanynky, typu ÁÁÁÁ, ÍÍÍÍ atd.,atd.

Bordelka
30.11.-0001 3 z 5

Není špatná, když chytne, tak nepustí, to uznávám. Ale prosím, srovávání s Harry Potterem?
Typ knížky do autobusu po hodně, hodně náročném týdnu ve škole/v práci. Výborně se při ní vymývá hlava.

terules
30.11.-0001 5 z 5

Jo tak tahle kniha mě nadchla...přečetla jsme ji jedním dechem, pro lidi co mají rádi tenhle žánr je spisovatelka nejlepší.

E.
30.11.-0001 3 z 5

Je to knížka, která lapne a nepustí, ale upřímně - nevím, jestli je to překladem, ale styl autorky je naprosto stupidní a až po cca 200 stránkám mi to přestalo vadit

wendullka
30.11.-0001 5 z 5

Je to nadherna knizka.Myslim si ze lip uz ani byt napsana nemohla.Vsem ji doporucuju....