Stmívání

Stmívání https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55868/bmid_stmivani-lkq-55868.jpg 4 6484 807

Stmívání / Twilight série

Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo - až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Milenci však balancují na ostří nože - mezi touhou a hrozným nebezpečím.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Twilight , 2005

nightlybird
26.03.2011

Opětovně se dopouštím poklesku komentování knihy, kterou jsem nečetl (bohatě mi stačily komentáře Paulhuntra a Rockwooda, abych si udělal názor) - narazil jsem ale při svém poletování na hodnocení Stmívání paní Stephenie Meyer, o které se prostě musím podělit :
na americkém webu www.goodreads.com jsou ve výběru pěti(!!!) nejhorších knih všech dob uvedeny hned dvě(!!!) knihy této spisovatelky Stmívání 1 a Stmívání 3. A za sebe jen dodám, že bych z celé řady negativních recenzí soudil, že u Stmívání nejde ani tak o "upírskou knihu", jako spíš o stmívání spisovatelské profese.

Kvothe
16.03.2011 1 z 5

Myslím, že už tady bylo všechno a ze všech stran řečeno, tak napíšu jen v krátkosti svůj názor. Autorka (filmový tvůrci) vystihla krásně období, ve kterém zrovna chyběl nějaký ten rádoby teen bestseller. Harry už nevycházel atd.... Ve správnou chvíli se začalo mluvit o Stmívání a to zapadlo do vzniklé díry na trhu.
Je to smutné. Dnes je hvězda každý, kdo se objeví v TV a bestseller znamená asi tak stejně jako zmíněný výraz hvězda-star. Některé Bestsellery jsou dobré, většina je jen jako špatná politika - nabízí pouze prázdná slova, která chtějí lidé slyšet.
Kritizovat mohu určitě, protože jsem přečetl všechny díly. Přežil jsem! Jednoduchost, povrchnost, komerčnost, trapnost....a mohu pokračovat.
Tuto knihu NEDOPORUČUJI číst nikomu, kdo trochu rozumí literatuře a chce něco kvalitního.
Může to trochu působit, že tím sám sebe odsuzuji k neporozumění literatuře, ale já jsem tuto knihu četl z jiného než literárního důvodu - kvůli jazyku. Twilight má velmi srozumitelnou angličtinu, ze které se dobře učí - tedy nabírá pasivní znalost jazyka. V takovém případě naopak není snad lepší knihy. V tom případě 5 hvězdiček. Hodnocení literární kvality jest 1-2 hvězdičky, jelikož už jsem narazil i na větší braky :-))

Luis
15.03.2011 4 z 5

Je to už více jak rok, co jsem četl ságu Stmívání a s odstupem času hodnotím právě první díl, jako nejlepší z celé ságy.
Mohla z toho být JEDNA krásná kniha se šťastným koncem a stačilo by. Takhle bych to přirovnal jako když se pokusíte natáhnout žvýkačku. Sice se vám podaří mnohokrát zvýšit její délku, ale zároveň s tím úměrně klesá její tloušťka, v našem případě kvalita.

Charmedka
14.03.2011 5 z 5

Film se mi nelíbil,ovšem knížka je bezva.

izabelle
11.03.2011 2 z 5

Nejlepší z celé "ságy", chtěla jsem jí číst kvůli hrdinčině jménu a upírech. A dostala jsem ránu dveřma při průvanu přímo do obličeje. Měl jí nechat zupířit už na konci týhle knihy a žádný pokračování a žádnej (sparkl) upíří boom by nemusel nastat.

Klarv
08.03.2011

Tak to mě opravdu zajímá, jedna půlka odsuzuje druhá chválí tak uvidíme ke komu se přikloním já :) Jen ted nevím jestli se do toho pustit nebo ne..

katynais
28.02.2011 5 z 5

Tohle byla kniha, co ve mě po dlouhé době vyvolala šílenství:)

Slečna L.
20.02.2011 3 z 5

Romantiky, kterou zbožňuji, tu bylo dost. Možná proto se mi kniha vcelku líbí.

black.susi
12.02.2011 3 z 5

Jakože romantické slaďárny nemusím, ale tohle se mi líbilo, snad kvůli tomu, že mám tak trošku úchylku na vše, co se týká upírů. Přečteno dvakrát, porpvé česky, podruhé v anglickém originálu, ale potřetí už to číst nehodlám, dvakrát stačilo bohatě

Fiza
07.02.2011 4 z 5

Jen tak pro zajímavost jsem si tuto knížku přečetl a nebylo to tak špatný jak jsem čekal... Další díly už číst sice nebudu, ale je to zase rozšíření mých obzorů o jiný knižní zážitek...

Verrrunka
04.02.2011 4 z 5

Tak konečně se na mě v knihovně dostalo a knížku jsem přečetla v podstatě během dvou jízd vlakem. Napínavý příběh, běhal mi mráz po zádech a asi jsem se taky zamilovala do Edwarda Ale k pěti hvězdičkám tomu stále něco chybí…

TigerEvza
01.02.2011

Ahoj, jak tady čtu všechny ty komentáře, vidím, že jste všichni k sáze stmívání neúprosní. Ale musím říct, že já jsem si ji zamilovala. Už jsem čtla hodně knih ale u žádné se mi nestalo, že by mi autorovi slova šli rovnou z úst. Bezvadně se mi to četlo a úplně mě to strhlo. V knize je řečeno něco, co každý hned nepochopí a pak ho nezaujme ani ten příběh, i když si myslím, že příběh Belly a Edvarda je až druhotné, co chtěla autorka říct.
Ve chvíli, kdy nejste skeptičtí a necháte si stmívání vlézt pod kůži, má vás.
Všechny knihy - Stmívání, Nový měsíc, Zatmění a Rozbřesk a pak ještě Krátký druhý život Bree Tannerové jsem přečetla za měsíc.
I když to mnozí z vás nechápou, jsem nadšená (a to nejsem náctiletá).

Čmoudová
31.01.2011 5 z 5

Knížka, která nemá zas až tak poutavý děj, ale když si to vezmem, to Harry Potter také ne. Je to obojí na stejném principu, strhnout lidi. A to se podle mě Meyerové povedlo, strhla velkou vlnu mladých dívek, které touží po Edwardoj... Je to cajdák, ale proč ne.

pajonek
19.01.2011

............. zdaleka mi není už dávno - náct roků a tak celý humbuk kolem Stmívání neberu. Přesto jsem to celé přečetl, pokoukal filmy --- a musím se otevřeně přiznat, že to je obyčejná "émácká srajda" ---- ALE přežil jsem to ve zdraví ! S úsudkem stojím někde uprostřed - po chvilkách, které vyloženě nudí a někdy pekelně štvou, přijdou chvilky, které jsou lepší a snad i zábavnější...... jsou knihy a filmy, které jsou daleko příšernější .....

Hellboy
16.01.2011 1 z 5

Meyerová prostě není dobrá spisovatelka. Její primitivní jazyk mě upřímně otravoval. Samotný námět, ač nikterak originální, mě vyloženě neodrazoval, ale styl psaní je prostě nesnesitelný. Další argumenty najdete u Sobiše:) s jehož textem se plně ztotožňuji. Zbývá jen dodat, že film Stmívání je ve výsledku snad přece jen o trochu záživnější, a to proto, že ho pro natěšené fanynky a fanoušky připravilo hollywoodské studio, ve štábu se sešli lidé s praxí, skuteční profesionálové, kteří z debutového díla začínající "spisovatelky" odstranili ty nejvíce závadné prvky a celek přetvořili v o něco snesitelnější dílo. Navíc filmová řeč je s tou literární nesrovnatelná, a tam, kde Meyerová donekonečna opakovala vybrané fráze, film diváky šetří.

Sobis87
03.01.2011 1 z 5

Přiznávám se, že celou knihu jsem nepřečetl (nešlo to), a proto moje hodnocení není zcela profesionální, ale z té části "veledíla" Meyersové, pro níž jsem obětoval svůj čas, jsem si stačil udělat dost dobrý obrázek o jejích literárních schopnostech. Celý příběh je mi dobře znám z taktéž nepříliš kvalitní filmové adaptace a musím uznat, že výchozí námět není až tak špatný a dal by se rozpracovat do něčeho vskutku poutavého a hodnotného, avšak Meyersová se zmohla akorát tak na povrchní báchorku hemžící se plochými, neživotnými a ve své podstatě neskutečně tupými postavami...když vás hlavní hrdinka už ze samotné své podstaty neskutečně štve, něco se prostě muselo ošklivě pokazit (dělá snad ta holka něco jiného kromě slintání po upírovi?).

Snaha udělat z běžného středoškolského vzplanutí shakespearovskou tragédií mi přijde přímo směšná a Meyersové stále se opakující se popisy mě rozčilovaly jako zaseknutý gramofon opakující dokola krátký fragment písně...nehledě na to, že ona popisnost je na úrovni mokrého snu dospívající dívky, která ještě nepoznala to pravé vzrušení (upřímně - Meyersová píše o vzrušujících věcech jako nepolíbená panna a pod vší tou přepoetizovanou povrchností je vlastně zcela asexuální).

Musím ještě dodat, že má kritika Stmívání, která se může zdát až nenávistná, v sobě ve skutečnosti neskrývá nenávist, nýbrž opovržení nad nekvalitním dílem, a kdyby byla skutečně nenávistná, rozhodně by tomu tak nebylo vlivem pozérství nebo za účelem genderových útoků. Naopak si plně uvědomuji patriarchální nadvládu v masové kultuře a ženám přeji nějaké kvalitní dílo, které míří striktně na ně, avšak Stmívání dle mého názoru nic takového nepředstavuje (ani kniha, ani film). Z oblasti filmu bych si dovolil doporučit díla Sofie Coppola a Pedra Almodovara - to jsou skutečně kvalitní kousky, které ženy nepodceňují (Stmívání je jednoduchá až pitomoučká báchorka...) a ani nezesměšňují (hrdina Bella je prostě ufňukaná blbka).

Ještě pár postřehů: Neakceptuji argumenty typu "vždyť tu jde o tu nehynoucí a o tu nejryzejší lásku", neboť hlavní postavy jsou pouhými vyprázdněnými figurkami, kterým tu lásku prostě nemůžeme věřit (konkrétně Jacob=šablonovitý třetí do páru; Edward=líbivá figurína neúspěšně přesvědčující o svých uměle vypěstovaných citech skrze vykradené repliky od skutečných tragických postav - viz Romeo a Julie; Bella=postava, kterou formuje jen ona láska, která nevzejde z ničeho a jen tam je, protože to Meyersová tak prostě napsala)

Divím se, že čtenářkám způsob, jakým jim Meyersová onu Edwardovu "nadpozemskou krásu" přímo vnucuje (navíc zcela povrchně a křečovitě), nepřišel otravný...

Uzavřená
01.01.2011 2 z 5

Knihu jsem přečetla. Četla jsem ji dávno před nějakou mánií a líbila se mi. Byla dobře napsaná, tak že autorka uměla zaujmout. S odstupem času.. se na to dívám úplně jinak. Celá ta mánie mi knihy zprotivila. Brala jsem to jako dobrou knížku, co se dá přečíst. Takové to dívčí čtení, ale v dnešní době jsem na knihy lehce alergická.

Ale pro toho, kdo je nečetl je to i dobré čtení. Není to nejhorší.

Yukito
25.12.2010 3 z 5

Když jsem tuhle knížku před asi rokem začala číst, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Doma mám všechny čtyry díly a opravdu lituju, že jsem za tu slátaninu utrácela peníze! S odstupem času se na tohle dílo dívám jako na naprosto nepotřebné a zbytečné. I když chápu mladé dívenky které u toho šílí, láska až za hrob, úžasný a krásný kluk atd...Můžeme jen doufat, že z toho vyrostou a začnou číst něco smysluplnějšího. A co se týče srovnání s Harrym..To myslíte vážně?! Zkrátka tahle knížka mi naprosto nic nedala a odmítám se k ní někdy vracet, jako jsem to udělala s Harrym.

Amelie
03.12.2010 1 z 5

jednoduchost pribehu i formy na maximu... chvilemi nesmyslne zvatlani... hrdinka - toatalne duta astmaticka. omg... po precteni a shlednuti filmu mam pocit, ze to byl naprosto ztraceny cas meho draheho zivota... a at mi nikdo nerika, ze na tom mam plnou hubu kecu, kdyz jsem to necetla... ja to cetla a citim se jako hrdinka, ze to na me nezanechalo nasledky. nechapu, ze to muze mit jeste dalsi tri pokracovani... ale ja se nebojim, ja jedu dal

vodnicka
21.11.2010 3 z 5

"Och, jak je krásný, jak je dokonalý, jak je bílý ten můj čumáček... bla bla" brabantila blboučká bledá Bella. (Tak a je to venku.) Knížka se čte docela dobře, ale prostě jen čtete... Přemýšlíte maximálně nad tím, jestli to všechno ústřední hrdinka a MEYER myslí opravdu vážně. Můj celkový dojem z knížky špatný, ze zajímavého příběhu se tedy dalo vytěžit o moc více. Překlad nedobrý.

Knihy jsem si koupila pouze kvůli seminárce. Všechny čtyři byly za dva týdny přelouskány. A ta čtvrtá je teda vrchol jak se patří... že se do něj autorka vůbec pouštěla. Jen komerce.