Stmívání

Stmívání https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55868/bmid_stmivani-lkq-55868.jpg 4 6491 6491

Stmívání / Twilight série

Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo - až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Milenci však balancují na ostří nože - mezi touhou a hrozným nebezpečím.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Twilight , 2005

Nikita04
04.12.2011 3 z 5

První kniha, kde se mi stalo, že bych nesnášela hlavní hrdiny. A ve filmu to ještě mnohem horší. Ale u ostatních postav jsem se celkem pobavila. Kdo je to schopen číst s nadhledem, to ocení jako ucházející upíří pohádku pro náctileté pipinky, a třeba se sem tam i trochu pobaví.

Bellča =D
01.12.2011 5 z 5

úplně boží knížka! =D*

DendousSKS
25.11.2011 1 z 5

Mě to teda nezaujalo a také jsem to ani nedočetla dokonce, to nešlo :D. První cca 200 stránek je o o ničem jenom se sem se dozvěděla jak ta Bella chodí do školy a co dělá po škole. Hrozně záživný :D

Violetti
20.11.2011

Aby bylo jasno - až na Zatmění jsem přečetla celou ságu. Neříkám, že se to četlo špatně, to jediné autorce nemohu upřít (a pak ještě taky to, že odpůrci knih začali číst). Ale obsahová hodnota je rovna bodu mrazu. Ušlechtilý vegetariánský upír (bacha, oxymorón!), který nemůže na slunce, protože je moc dokonalej a třpytí se, se zamiluje do puberťačky, která je překvapivě člověk. A pak skoro všechny knížky řeší to, že ona s ním chce spát a on s ní ne. Do toho se tam sem tam prožene smečka extrémně nesympatického a odporného vlkodlaka, dle filmu v podobě šampónka, co má vyholenej hrudník, a hle, puberťačka si najednou není jistá, koho chce nebo ne.
Asi mám dle uživatelky HeliQ moc malou představivost a chybí mí vyzrálé city, ale pokud budu mít příště chuť na romantiku, přeci jen zůstanu u Shakespeara.

Lea
14.11.2011 4 z 5

Je zvláštní sledovat, jak se mi zprvu úžasný a dokonalý příběh začíná po pár letech před očima měnit v průměrnou naivní romanťárnu. A může za to ta spousta dalších knih, které jsem po sáze Twilight přelouskala. Námět pořád docela ujde, to nepopírám, ale když se teď podívám na stylistiku, víc se zamyslím nad uvažováním postav a jejich celkové problematice, čas od času už tam něco skřípe. Doporučuju všem dát si od Meyerové pauzu a porovnat ten pohled, až budete mít víc načteno ;) Do takové četby se ale nepočítá Škola noci, Upíří deníky a další podobná kategorie! Kdo měl jako já, když k němu dorazilo Stmívání, přečtené nanejvýš Harryho Pottera, Pána prstenů, Správnou pětku, Stopy hrůzy a podobné "hity", tomu to muselo připadat skvělé a originální téměř ve všech případech.

martin.janac
09.11.2011

První a druhý díl jsem přečetl, nejde o nic skvělého, ale myslím, že si zas tak špatné hodnocení nezaslouží. Musím uznat že kdybych viděl nejprve film a pak měl číst knihu, nejspíš bych se do toho vůbec nepustil.

netty.vanity
21.10.2011 odpad!

Tak tohle je hodně špatné..kniha vypráví o trochu prapodivné slečně,která se zamiluje do upíra.Ne,vůbec ji nevadí,že má její milý genetické předpoklady k tomu,aby ji vysál krev.Deptá ji skutečnost,že je starší než on.A celou knihu umí vzdychat jen nad tím,jak je krásný a dokonalý.No jestli tohle není hloupé a povrchní,tak už nic.Chápu,že se to musí některým nevyzrálým jedincům líbit,ale pro mě to tedy fakt není.

Vendelína
19.10.2011 4 z 5

Nijak zvlášť dobře napsaná kniha, ale svůj účel oddechového čtení splnila. Oproti ostatním dílům má něco do sebe, i když některé dialogy a myšlenky mi přijdou poněkud infantilní a úsměvné.

magickajana
16.10.2011

Špatně, špatně, špatně...Takovéhle knížky jsou vydávány každoročně po tunách, romantické slátaniny pro naivní pubertální dívky. Tak proč zrovna tahle získala takoý ohlas? Filmem to není, ten vznikl až právě díky všeobecné oblíbenosti knihy. Kvůli upírům? Vždyť máme přece mnohem lepší knihy s upírskou tématikou. Novým úhlem pohledu na upíry, spojením děsivých oblud a jejich velikého brutálně zamilovaného srdce? Asi. Ale stejně bych řekla, že si žádná z knih ze Série Stmívání nezalouží být tím, čím je - trhákem.
Vadí mi třeba, jak moc je hlavní hrdinka závislá na tom svém upírákovi, dokonce chce spáchat sebevraždu, jen aby slyšela jeho hlas! (až v druhém díle) - jak může tohle mít pozitivní vliv na všechny ty mladé dívky, které ty knihy čtou? Vždyť je to učí ponižovat se před chlapama, být z nich tak naměko, že se jim podlamují kolena! Taky to podporuje jejich naivitu, Oh bože, Edward je tak dokonalý, ale on není. Prostě ne, za mě ne.
Ale dobrá, musím přiznat, že se to dobře čte, autorčin styl vyprávění je dobrý, ale místy mi bylo opravdu až fyzicky zle z těch slaďoučkých pasáží. O filmu radši ani nemluvím...

Ezechiel Rishko
14.10.2011 1 z 5

Knihu jsem přečetl celou! Nemůžu jí upřít dobrý spád, ale ten má většina děl DOBRÉ populární literatury, jinak mne Stmívání v ničem nezaujalo... Pathos, desítky přehraných archetypů, občas nešikovná stylistika (což bude samozřejmě problém překladu). Škoda, nápad to nebyl úplně špatný, ale to provedení :/

Deadly
07.10.2011 1 z 5

Nemastný, neslaný. Všechny postavy mi byly nesympatické, ale hlavní hrdinku jsem prostě z duše nesnášela. A upíři na světle záři jak diamanty jo? Ach Bože, jak se tohle mohlo stát bestsellerem?!

kiddlinka
28.09.2011 1 z 5

Vzhledem k námětu jsem čekala aspoň nějakou mysterióznost. Že se knížka ale zvrhne ve špatně napsanou červenou knihovnu pro mladší spoluobčanky, která je navíc silně mormonsky agitační, to jsem vážně nečekala.
1) Meyerová nemá co říct, a tak jen tlachá o banalitách – její kniha nemá děj, žádný skutečný konflikt (protože ho nemají ani postavy – vše je vlastně vyřešeno a rozhodnuto předem), a tudíž člověka nic nenutí číst dál; jednoduše protože ví, že se stejně nic zajímavého nedozví. Ona „filozofická stránka“ Stmívání se dá odbýt konstatováním, že vztah s upírem prostě není bájo. Děkuji za tento šokující objev. Jednoduše vata a zase vata.
2) Již dlouho jsem nenarazila na tak strašně nesympatickou hlavní hrdinku, o které ze srdce nechci číst a o které nemá smysl vůbec psát. Bella je arogantní, pitomá, tradiční a závislá na svém okolí. Nedaří se vytvořit dojem, že se jen podceňuje, protože ona tak strašně nezajímavá skutečně je. Co si autorka představuje pod sarkasmem a originalitou, je jen frackovitost a nedostatek skutečného nadhledu a smyslu pro humor. Že Bella neustále jen tupě slintá nad upírovou „božskostí“, jí na inteligenci rovněž nepřidá.
3) Meyerová neumí vystavět příběh. Nemá absolutně žádný smysl pro gradaci, napětí a dávkování děje (že se neobtěžovala dopsat ani tu jedinou potenciálně zajímavou scénu v tančírně, o něčem svědčí).
4) V knize nejde o postavy a děj, ale o dost zvrhlé a podprahové poselství: neřídit se svojí přirozeností (proto taky upíři, kteří nevysávají lidi, z principu nemohou vzbuzovat zájem), nechat se ovládat, neprosazovat svoji vůli a nejednat sám za sebe (závislost Belly na Edwardovi hraničí s patologičností) a přízemnost (už jen to nahlížení upírství coby „vykoupení se ze smrti“). Podobný škvár bez kloudné myšlenky je schopen napsat patnáctiletý knihomol, který ovládá gramatiku.

Bára1182
27.09.2011 4 z 5

Knížka je mnohem hezčí než film :)

Ahena
02.09.2011 2 z 5

U této knihy se nemám potřebu rozepsat. Možná lepší žádný komentář než takovéhoto typu.
Ve třinácti letech mne tato kniha zajímala, bavila a líbila se mi její forma. Musí existovat knihy, které vtáhnout do světa "písmenek" i málo čtivé puberťačky, které by jinak seděly na sociálních sítích, nebo trajdaly hodiny po nákupech. Tímto nechci diskriminovat chlapce, určitě si kniha může najít příznivce i na této větvi. Proto ji neodsuzujme, ať si najde své příznivce, které průměrnou úroveň ocení.

czeliza
30.08.2011 2 z 5

Knihu jsem přečetla celou, ale rozhodně nelze říct, že jedním dechem. Kniha je psána zajímavým stylem, obálka je propracovaná, ale pokud se člověk vyloženě nevyžívá v upíří romantice tohoto typu, kniha mu nemá co jiného nabídnout. Knihu už bych si znovu nepřečetla, ale hodnotím styl, originalitu (víceméně) a některé části příběhu, které by mě samotnou nenapadly.

Tripedalia
30.08.2011 4 z 5

Jo, tak tenhle díl mě bavil, příjemná romantická knížka, která se trošku liší tím, že láska není mezi dvěma lidmi, nýbrž mezi upírem a dívkou. Jo, dobrý, vtipný, proč ne... Ovšem to, co následovalo v dalších dílech....

opicočuně
28.08.2011 3 z 5

Když jsem poprvé viděla film Stmívání, říkala sem si, že knížka bude určitě mnohem lepší než ten film. Jaké bylo mé zklamání, když jsem začala číst knížku. Po první kapitole jsem to vzdala. Bella mi byla extra nesympatická. Čekala jsem dobrodružné fantasy a ne červenou knihovnu. Po půl roce jsem přece jen Stmívání dala druhou šanci a dokonce to dočetla až do konce. Základní myšlenka téhle knížky je skvělá (i když mám pocit že některé části jsou obšlehnuté z Pravé krve), ale špatná spisovatelka. Mělo to velký potenciál, ale bohužel napsané to bylo amatérsky. Celkově nechápu jak se tahle sága mohla proslavit. Oproti tomu sága Mediátor od M. Cabotové je mistrovské dílo. Jediné vysvětlení pro mě je to, že skončil Harry Potter a lidi hledali něco dalšího, co by četli a bohužel narazili na tohle.

Aria
27.08.2011 4 z 5

Původně jsem to nechtěla číst. Stačilo mi že jsem o tom slyšela. Možná je to tím, že jsem hormonálně nevyrovnaná puberťačka, jak jsem tady někde četla. Každopádně ten příběh miluju. Je mi líto, že pomlouvám autorku, ale podle mého názoru není dobrá. Nápad to byl skvělý, aspoň podle mého. Já osobně patřím mezi tu skupinu šílenců, kteří jsou upíry fascinováni. Takže můj názor. U mě příběh přebyl to, že je to mizerně napsaná. A přenesla jsem se i přes neustálé popisování toho, jak je Edward dokonalý.

Tuffy
26.08.2011 3 z 5

Skoro každý to čte... Řekla jsem si, že to zkusím taky, asi to bude dost dobrá knížka, když se o tom pořád mluví tak kladně. No... pocity z ní mám smíšené. Dejme tomu, že se mi to celkem dobře četlo (z toho důvodu dávam 3*), ale nic se tam nedělo. Jediná akce byla až na konci knihy (a to taky nebyla žádná sláva) a zbytek jenom romantické opěvování Edíka a Bellí. Kdyby tam bylo alespoň trochu více té akce, tak snad dám i čtyři hvězdičky. Kdybych tu knížku četla v nějakých 10-13 letech, asi by se mi to líbilo, ale teď už nejspíš na ty slaďárny nemám věk...

Elizz
25.08.2011 5 z 5

Nějak nechápu, proč knížku pro teenagery čtou a komentujou dospělí. Je jasné, že se jim to líbit nebude, není to pro ně určené. Pořád se nedovedou srovnat s tím, jaká je to kravina, ale věřte nebo ne, nám se to tak nezdá.