Stmívání

Stmívání https://www.databazeknih.cz/img/books/55_/55868/bmid_stmivani-lkq-55868.jpg 4 6484 807

Stmívání / Twilight série

Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo - až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Milenci však balancují na ostří nože - mezi touhou a hrozným nebezpečím.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Twilight , 2005

Pande
12.11.2010

Fakt jsem se dost pobavil u komentářů (hlavně u Rockwoodového) a to mi stačí.
Knihu jsem nečetl a číst ani nehodlám.Radši budu věnovat čas něčemu hodnotnějšímu.
Z Paulhunterových úryvků jsem pochopil o co jde a to bych asi "nedal".

CharlieJane
07.11.2010 3 z 5

O téhle knize jsem četla již v roce 2005, kdy vyšlo její první vydání v ČR. Jelikož jsem neměla moc času, pozapoměla jsem na ni a znovu jsem si vzpoměla, až když jsem ji našla v knihkupetství, na konci srpna 2008. Nevěděla jsem, že se podle ní točí film ani to, co tím způsobí. Horečka jménem Stmívání vznikla tím, že Meyerová umí popsat postavy tak, že se s nimi člověk lehce ztotožní a ožívají mu před očima a tím, že knihy, jsou velmi čtivé (vyjima Rozbřesku, který je v některých pasážích až žalostně nudný). Věty o tom jak je Edward krásný (atd.), mi brzy přišly otravné. Vadilo mi, jak je Bella naivní a hloupá, v některých pasážích. Každopádně v každé knize, mám pár stránek ke kterým se ráda vracím. Dále bych ráda řekla, že to není vrcholně dokonalé dílo, je průměrné a český překlad je otřesný. Myslím, že síla knihy je v tom, že většina holek má sen o krásném, silném klukovi s dokonalou postavou jenž by pro ně třeba i zemřel a tato kniha jim to poskytuje. Jenže dokáží tyhle holky ještě rozeznat realitu od fantezie? Pokud šílí s Pattinsona, chtějí vypadat jako Kirsten, pak asi ne.

levente
30.11.-0001 odpad!

Asi tak: http://karvanek.blog.respekt.ihned.cz/c1-45950120-ctenarsky-denik-c-3-stmivani

30.11.-0001 odpad!

Andrys - četla jsem ji. co více chceš k tomu říci? tu knihu zkazil film. ale taky bez filmu, by o knihu nebyl zájem...
Jestli tě to urazilo, tak se omlouvám ;) ale já znám jenom takovýty ječící holky při pohledu na Pattinsna a podobné... chovají se jak Barbieny a ve všem chtějí být stejné jako Bella. Nesetkala jsem se s inteligentním člověkem, kterýmu by se kniha líbila, tak seš možná první ;) můj názor ale nic nezmění, mám pro ty věty více důvodu, než jen nesnášenlivost...

astranka
30.11.-0001

Takže něco od starší generace...film se mi líbil, kniha je psaná pro dospívající mládež...A naše dospívající mládež, která přispívá svými komentáři ke knihám, by měla více času věnovat českému jazyku...

Gabrrrielle
30.11.-0001 2 z 5

Nejdřív jsem viděla film, který mě teda vůbec nenadchl. Pak jsem dostala knížku. Popravdě řečeno přišlo mi to jako tr zamilovanej román jako každej jinej. Celkem mě tam nudily ty věčný řeči o tý Cullenovo kráse, které byli snad v 95% téhle knížky. Ale zase na druhou stranu má určitě spisovatelka na to talent, bylo to celkem poutavý, i když na můj vkus moc přeslazený.
Nechápu tu manii o kolo tý knížky.

Alix
30.11.-0001 1 z 5

O "Stmívání" jsem poprvé uslyšela v pořadu ČT1, Kniha mého srdce a s údivem jsem sledovala, jak jí čile přibývají hlasy. Ječící fanynky ve videoklipu mne skoro vyděsily a když každá z nich překoktala pár řádků v knize, řekla jsem si, že musím zjistit, jaký skvost se pod titulem skrývá. Abych byla objektivní, čte se to dobře. Stránky se tak nějak hladce obracejí, nic se neděje, Bella se chová jako hloupá ovce, Edward s ní pořád nechce nic mít, ale pořád se kolem ní motá, celou dobu se nestane vůbec nic, co by člověka překvapilo, popisy Edwardovy krásy mi už pak šly notně na nervy a tak jsem tak nějak doškobrtala do konce. Určitě je to kniha pro náctileté dívky, proč ne? Akorát jsem nepochopila, proč je kolem toho takový humbuk. Prostě tuctová kniha o lásce, okořeněná trošku pozměněnou upírskou tématikou. Další díly číst nemusím, pro mne je to ztráta času, ale pokud má někdo opravdu silné nervy, doporučuji přečíst pozpátku diskuzi na knihasrdce.cz. Tam jsem se teprve dověděla, jaký literární poklad kniha je a jaký jsem kulturní ignorant, že jsem ji nepochopila. Věty typu: Kniha je úpe bezva a lofinkám Edwarda, jsou proti tomu procházka růžovým sadem.

Andrys
30.11.-0001 5 z 5

Denise...: ty jsi tu knihu četla? Vážně by mě to zajímalo. Protože kdyby ne, neměla by být tato kniha tebou hodnocena. Pokud jo, tak se tě ptám, zda i ve svém věku nosíš pleny, které si sama neumíš vyměnit :). Zřejmě to beru osobně, ale mohu Ti říct, že já pleny nenosím a malému dítěti bych je zvládla vyměnit s přehledem a i tak jsem knihy z této tetralogie četla.

Netvrdím, že kniha není prostá a Bella by potřebovala, aby s ní někdo pořádně zatřástl a ona se přestala opakovat a začala víc používat obsah dutiny lebeční. Ale netvrďte mi, že jste nevěděli, že kniha taková bude. Je to pro malé holky (zřejmě 12), tak co čekat? Kdybych si chtěla přečíst knihu, která se tváří solidně a vyklubalo by se z ní toto, tak bych byla oprávněně rozhořčena. Ale já věděla co budu číst, tak proč být překvapená?

30.11.-0001 odpad!

mě ty úryvky přijdou jak z dětské knížky, nebo z knížky pro pubertální děvčata, která nemyslí na nic jiného, než jsou kluci...

paulhunter
30.11.-0001 2 z 5

(SPOILER) (obsahuje SPOILERY)

Stmívání jsem si přečetl jen z toho důvodu, abych se sám na vlastní kůži přesvědčil o jeho
---("Bylo těžké uvěřit, že někdo tak krásný může být skutečný.")---
kvalitách / nekvalitách. Hned na začátku musím říct: Není to odpad, je to ale hodně průměrný
---("Nebyla to vážně jeho chyba, že měl tak neodolatelný hlas.")---
román. Originalita Stmívání spočívá v úplném překopání mýtů o upírech, neboť zde vystupují
---("Jeho křišťálově průzračné topazové oči byly pronikavé.")---
jako krásné a ve všech směrech dokonalé, nebojím se říct božské, bytosti, jejichž jedinou
---("Nedokázala jsem si představit, že by anděl mohl být půvabnější.")---
stinnou stránkou je závislost na krvi. Cullenovi se navíc závislost naučili kontrolovat a ve svém
---("Mávla jsem rukou k němu, abych poukázala na všechnu tu jeho ohromující dokonalost.")---
jídelníčku vyměnili lidskou krev za zvířecí, čímž se vědomě připravili o lahodný požitek. To by se
---("Nebylo na něm nic, co by se dalo zlepšit.")---
dalo přirovnat k pocitu, když máte obrovskou chuť na BigMac a místo toho si vezmete suchou
---("Nedokázala jsem si představit, že by anděl mohl být půvabnější.")---
housku. Co ale ubližuje příběhu nejvíc, je budování příběhu, často se opakující a dětinské
---("Usmál se na mě svým pokřiveným úsměvem, který mi zastavil dech i srdce.")---
rozhovory (ale ne, ale ano, musím Edwarde, nesmíš Bello, mám tě ráda, něměla bys, jsem
---("Nepřipadá v úvahu, že by toto božské stvoření bylo určeno pro mě.")---
příliš nebezpečný), přehnané reakce postav - asi ani nemusím říkat, kolikrát Bella ztratila dech,
---("...pod rozepnutou košilí byla vidět jeho nádherně modelovaná, zářící hruď.")---
přestala dýchat, kolikrát se Edward zakřenil atd. Někdo by mohl říct, že je příběh dobře napsaný,
---("Jeho andělská tvář byla jenom pár centimetrů od mojí..")---
čtivý a rychle ubíhá. Souhlasím pouze s třetím tvrzením; dá se to zfouknout za chvíli, což ale
---("Usmíval se, byl uvolněný – a jako obvykle, mučivě dokonalý a krásný.")---
připisuji jednoduchému ději a stylu vyprávění, u kterého člověk nemusí ani trochu přemýšlet.
---("...svou krásou podobný řeckému bohu – stál Edward..")----
Druhá polovina knihy je lepší, ale zato vyšperkovaná pár nelogičnostmi v chování, které se podle
---("Snažila jsem se nedat se unášet jeho dokonalostí, ale častokrát jsem uklouzla.")---
mě nedají přehlédnout. Samotné vyvrcholení příběhu nezní moc věrohodně a už vůbec není
---("Přemítala jsem, jestli má ponětí, jaký má sexy hlas..")---
originální, škoda. Proč tedy říkám lepší? Hodně lidí píše, že knihu odložila po několika stranách
---("Natáhl se přes stůl, aby mi zvedl bradu studeným, něžným prstem..")---
a je jasné proč - Stmívání je natolik řízlé červenou knihovnou, že se ani nedivím, kolik odradí a
---("Cítila jsem nesnesitelně sladkou vůni vycházející z jeho hrudi.")---
znechutí čtenářů. Pokud tedy máte celkově na milostné románky a neustálé popisy Edwardovy
---("Úsměv zmizel a jeho nebeský obličej byl najednou vážný.")---
dokonalosti chuť, hurá do Stmívání. Já toho měl docela plné zuby. Taky už máte?

30.11.-0001 odpad!

zkráceně - tuto knihu nenávidím. nikdo můj názor nezmění. mám s tím, jak může člověka ovlivnit, zkušenost u člověka, kterého jsem znala, ale od té doby se úplně změnil, co si přečetl tuto hanebnou knihu.

Rockwood
30.11.-0001 1 z 5

První co je zde zarážející a smutné je, že na profilu této knihy je tolik komentářů a nikde jinde, u lepších a kvalitnějších knih je sotva jeden a kolikrát ani to ne.

Tak přejdeme ke kritice a nadávkám, i když je to zbytečné, protože většina neblahé kritiky, kterou mám na srdci, už tu padla.

Ta kniha je děs. Opravdu děs, urážka čtenáře, urážka inteligentního člověka. Prvně jsem z donucení viděl první film… po zhlédnutí filmu se moje nechutenství natolik znásobilo, že už to přešlo skoro do alergie. Pro mě to bylo nepochopitelné, jak něco takového může být tak populární. Ale když se tak rozhlédnu po dnešním světě, není se čemu divit. Odraz lidské inteligence.

No, ale abych byl dobře informován a připraven a aby mi nikdo nemohl říct, že kritizuji něco, co neznám, tak jsem se rozhodl, že si to celé přečtu. Věděl jsem, že to budou muka, ale že tak velká, to jsem netušil a začal jsem zatloukat hřebíky do krucifixu (obrazně řečeno). Všichni, se kterýma jsem se o tom bavil a kteří byli nadšeni, mi říkali, že kniha je mnohem lepší, než film. Doufal jsem to, leč marně. Veškerá debilita filmu byl pouhý záblesk pravé debility originálu.

Vezmeme to postupně, co si pamatuji. Veškeré pohoršení a výtky by byly na jednu knihu, kdybych si je pamatoval, ale už je to nějaká chvilka, takže si nepamatuju vše a nechci tu zahltit komentáře.

Bella je úchylná. Já skutečně nevím, jak si Meyerová představuje vyobrazení boha v soše, ale i kdyby tam byla bůhví jak sexy smyslná bohyně, nebudu ze sochy tak odvařený. Jednak je to jen socha a jednak všichni snad víme, jak ty sochy vypadají ošklivě, i když se jedná o boha veškeré krásy vesmíru. No… celá kniha není o lásce, ale naprostém teenagerském oblouznění. Několikrát znásobené. V sedmnácti být natolik oblouzněný a vědět že to je láska vesmírná, láska až za hrob a kdesi cosi… děs. A to nemluvě o stavech Belly. Já teda nevím, ale mě by k smrti rozčilovalo, kdybych se udělal z jakéhokoliv pohybu svého protějšku. Tohle mi fakt nejvíc kazilo čtení, co stránka to náběh na infarkt. Co stránka, to Edwardovy chladné dotyky jako od sochy (ach jak vzrušující) a po každém doteku zástava činnosti srdce… nemožnost dýchat… je tohle vůbec normální? Já jsem asi barbar, naprostý citový neznaboh. Ale tohle bylo maximálně přehnané.

No nebo taky postřeh jak sviň… Éďa se vyhýbal Belle, protože mu tak nehorázně voněla, že by ji na místě sežral… No co, ostatní kolem něj nevadí, on chce jen Bellu, ostatní by nesežral. Peace 4Ever! A pak, když se udála ta strašně romantická scéna, kdy Bella předvedla další úchylku, a sice lásku k diamantům (ale ne tu typicky ženskou lásku ke šperkům, ale láska, budoucnost a děti) tak nám Éďa řekne, že může zadržet dech, na jak dlouho chce, snad i do nekonečna, ale proč by to dělal, že se nechce ochuzovat o veškeré vůně a pachy… nechápu.

No co, kniha je to opravdu hrozná. Jak příběhem, tak i zpracováním. Samozřejmě, že zpracování asi byla chyba překladu, který byl opravdu otřesný. Ale zase na druhou stranu bych řekl, že i originál nebyl nějak zásadně lepší, protože překlad není vše, že.

Opakující fráze, opakující slova, slovní zásoba nic moc. Jestli tohle je nejlepší kniha a nejtěžší romantika pro teenagery, pak je to dost smutný. Jako je pěkné, že tohle donutilo spoustu mladých ke čtení, ale zase na druhou stranu je rozdíl mezi startem a koncem. Někoho (a věřím, že málokoho) to nastartovalo a dal se na četbu dál a postupem času zjišťoval, že to Stmívání přeci jen není tak dobrý jak se ze začátku zdálo. Jiného to nastartovalo tím způsobem, že to přečetl, označil za úplně nejlepší literární dílo a tím veškerá touha po ostatních dílech skončila a dotyčný zůstává jen u stmívání s naivní představou, že nic lepšího už neexistuje.

Sečteno podtrženo, jedná se o hroznou knihu s hrozným příběhem a stejně tak hrozným zpracováním. Čekal jsem, že kniha bude alespoň lepší, když je tolik oplývaná.

Kačí-xxx
30.11.-0001 3 z 5

Já, jako milovnice fantazy románů, upírů a vlkodlaků jsem s knihou spokojena. Samozdřejmě. bych autorce taky něco vytkla, ale myslím, že to jsou takové detaily, že to ani nemá smysl. Ze začátku jsem knihu četla jen z dlvodu, že ve filmu hrál můj tehdejší oblíbený herec Robert pattison (který se podle mě velmi změnil a už mi sympatický není).
I přesto jsem se dočetla tak do čtvrtky knížky a v té chvíli mě to konečně začalo bavit! Nemohla jsem se od ní odthrhnout a troufám si říct, že se jedná o velmi dobrou knížku na zabití nudy...

Lucvinka
30.11.-0001

Nejprve jsem viděla film..líbil se mi. Potom jsem četla knihu..lepší jak film. 4lověk to přečte jedním dechem :-)

eleonen
30.11.-0001 3 z 5

Knížku mi půjčila kamarádka a je z ní nadšená, slíbila jsem ji, že si ji také přečtu. Právě jsem dočetla (už poněkolíkáté) Egyptana Sinuheta, po této knížce se mi těžko začíná číst něco nového, protože mi všechno připadá strašně průměrné. Na Stmívání jsou tak rozdílné názory, že to ve mně probudilo zvědavost. Nicméně neočekávám příliš.
Tak jsem ji dočetla a musím říct, že jsem se nespletla. Nenadchla. Čte se velice rychle, je psaná poutavě, ale jednouduše. Nic hlubokomyslného. Mánie, která kolem této ságy vypukla se mi rozhodně vyhnula, nicméně musím říct, že to má alespon dobrý vliv na teenagery, a to ten, že snad začnou o trochu víc číst :-)

LilyFair
30.11.-0001 3 z 5

S touto knihou jsem měla zprvu velké pochyby. Zase nějakej další připitomělej román pro dospívající děvčata. Dělal se kolem toho velkej rozruch, ale nechávalo mě to chladnou. Nakonec mě kamarádka tuto knihu přímo vnutila a já ji začala číst.
Abych řekla pravdu, nebylo to zas TAK hrozné, jak jsem očekávala. Oddechovka. Ano, děj je opravdu primitivní, ale ty stránky přece jenom nějak ubíhají pod očima. Pokud k tomu budete ale přistupovat s názorem: "Je to ten trapnej slaďák, po kterým ujíždí jen mladý, blbý holky" rovnou se to ani nepokoušejte číst.

yloveiou
30.11.-0001 3 z 5

Občas si ráda přečtu takovou knihu.Podle mne je spíše na odlhečení-snadné a lehké čtení,které shltnete za den.
Podle mě jí hodně uškodila kvalita překladu,chtěla bych si přečíst originál,abych věděla kde je chyba.
Jazykově a po odborné stránce nijak kvalitní.

jollie
30.11.-0001 5 z 5

Nejprve jsem viděla film...............nijak mě neoslovil, ale přečetla jsem si knihu...............a následovala cesta do knihkupectví pro zbylé tři díly :-D.

bajuneshca
30.11.-0001 5 z 5

Ja jsem nejdrive videla film, o kterem vsichni tak basnili. Nezdalo se mi to nic moc, ale potom jsem si precetla knizku a moc se mi libila. Hlavne jsem spoustu veci, ktere nebyly ve filmu vysvetleny pochopila. Precetla jsem i dvojku a trojku, na ktere jsem potom byla v kine a hned jsem ten film brala uplne jinak, kdyz uz jsem vedela o co jde =) ted ctu ctyrku a tesim se az bude v kine =)

Lucifereeek
30.11.-0001 5 z 5

dlouho jsem odolávala, ale nakonec jsem shlédla film, a musím říct, že mě příjemně překvapil, takže na řadu přišla knížka, podle mě je knížka řešena daleko líp, těžko se od té knihy dá odtrhnout (alespoň mě) :) a už se těším na další díl, který si určitě přečtu. :)