Stmívání

Stmívání https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30437/mid_stmivani-8oS-30437.jpg 4 6480 808

Stmívání / Twilight série

První kniha série Stmívání. Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Twilight , 2005

lusila
24.07.2013 3 z 5

Táto kniha sa ku mne dostala náhodou. Celkom zaujímavá, ale netúžim po ďalších častiach.

Shimmy
24.07.2013 3 z 5

Pamätám sa ako mi túto knihu všetci odporúčali (samozrejme najviac ženy) a dlho som sa bránil. Čuduj sa svete, jednotka nieje vôbec zlá a je celkom originálna. To sa však už nedá povedať o pokračovaniach

Marčullkas
24.07.2013 3 z 5

O knize jsem slyšela hodně, jak kladné tak záporné názory. Po přečtení knížky jsem toho názoru - buď budete knihu a ságu twilight milovat, a nebo nenávidět. Kolem filmu se nadělal neskutečný mediální rozruch, ale co kniha? ... Bez knihy byl nebyl film ... Pro mě je pořád lepší knižní zpracování než filmové! :)

Belatris
21.07.2013 odpad!

V případě této knihy je výborné, že ji zde lze ohodnotit nulovým počtem hvězd, protože i ta jedna je moc.
Nemotorně napsané, povrchní až hloupé dílo, které z upírů (úžasného materiálu ke zpracování) dělá parodii sebe sama. Primitivní, stokrát viděná lovestory už v takto banální podobě neobstojí ani v telenovelách. Tuhle knihu ze srdce nesnáším. Prodává špatně zabalené sny, které většina lidí odloží někdy ve 12 letech mnohem staršímu čtenářstvu.
Tímto se nechci dotknout všech, kteří můj názor nesdílejí; každá reakce na jakékoliv dílo je (a musí být) subjektivní.

Christina Marie
04.07.2013 5 z 5

Tuhle velmi často kritizovanou knihu jsem si přečetla více méně ze zvědavosti, nikdy to nebyl můj šálek čaje. Ale jakmile jsem knihu otevřela, ihned jsem věděla, že to byly jen hloupé předsudky. Už od první strany jsem byla okouzlena a nadšena jak příběhem, více romantickým, než strašidelným, tak lehkým a jednoduchým stylem psaní. Nemám co vytknout a už se nemůžu dočkat, až se dostanu k dalšímu dílu. Vím, že to není vhodné pro každého, ale tak velkou kritiku si Stmívání rozhodně nezaslouží, klidně strčí do kapsy kdejakou klasiku, kterých jsem také četla hned několik, tudíž to můžu posoudit (i když i Stmívání je už dnes více či méně klasickou knihou).

NikinkaFantasy
30.06.2013 5 z 5

Tato kniha byla první, kterou jsem si přečetla, až potom co jsem viděla variantu filmu. Musím říct, že se mi moc líbila. Byla jak už to bývá obsáhlejší a mnohem zajímavější. Dočetla jsem ji za jeden den a mohu ji jen doporučit. :-)

tatruszka
27.06.2013 5 z 5

Jako první jsem viděla film, který se mi líbil tak na půl. Řekla jsem si, že si ze zajímavosti přečtu i knihu, abych mohla porovnat, i když mě téma upírů zrovna moc neláká. Po pár stranách jsem si uvědomila, že jsem do kniho tak začtená, že jsem neměla ani chuť přestat. Ta posledlost Belly Edwardem mi příjde až moc za vlasy přitažená, ale to je tak jediná vada, kterou můžu knize vytknout.

Markett
25.06.2013 4 z 5

Myslím si, že první díl z této ságy je nejlepší. Kniha se mi celkem líbila, ale filmové zpracování mě už tolik nenadchlo. Občas se na film podívám, ale jsem toho názoru, že kniha je o 100% lepší.

Weasley
24.06.2013 3 z 5

Řekla bych, že právě Stmívání je nejlepší kniha z celé Twlight ságy. Sice ze začátku mě moc nenadchla, ke konci však už začala být víc než zajímavá, a tak jsem jí přečetla jedním dechem.
Asi mě dost mrzí, že tuto ságu hodně lidí odsuzuje, i přesto, že jí ještě nečetli. Možná, že kdyby si jí přečetli změnili by na ní názor. Neříkám, že je tato knížka bůh-ví-jak dobrá, ale znám i hodně knížek, které jsou o dost horší.
Forma psaní mě vyhovovala a tak se knížka četla dá se říct sama. Bella mi přišla rozhodně lepší než ve filmu, vlastně všechno v knize mi přišlo lepší.
Knížka stojí za přečtení, hledáte-li pořádné tajemno a romantiku.

Dith
17.06.2013 3 z 5

Knihu jsem četla ještě tenkrát, než okolo toho byl ten velký mediální boom.
Já jsem tenkrát byla velmi spokojená. Oddechové čtení, které má sice příšerně nesympatickou hlavní hrdinku, ale asi jako každá jsem milovala Edwarda.
Teď s postupem času vidím, kolik je v knize chyb a nesrovnalostí, ale stejně této knize patří speciálně místo v mém čtenářském srdci.

Aneneta
15.06.2013 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila, rozhodně lepší než film. Je to napsáno poutavě a skutečně jsem se dokázala vžít do hlavní postavy a prožívat s ní její pocity, první lásku, zamilovanost. Druhý ani třetí díl jsem nečetla, čtvrtý jsem nedočetla. Nebylo to ono. Všechny díla od Meyerové jsem četla v anglickém originále, dá se to.

Amber
31.05.2013 2 z 5

Tak jsem si myslela, že když se mi celkem líbily filmy, budou knihy ještě lepší. Ne už nikdy víc! Jsem celkem i překvapená, že jsem se pustila ještě do druhého dílu. Ale děkuji, stačilo.

Niki
27.05.2013 5 z 5

Tato sága mě pohltila poté, co jsem viděla první film, kniha mi přišla ještě lepší.

MonisPop
26.05.2013 5 z 5

Zamilovala jsem se do prvního filmu, takže jsem se rozhodla přečíst si knihu. Zatímco film mě s každým dílem potěšil méně a méně, u knihy to bylo přesně obráceně. Přečetla jsem mnoho o upírech a tato kniha stále zůstává top, protože není až přespříliš fantasy, jako jiné, které se nechávají unášet dál do ještě větších absurdit.

baru.hanusova
25.05.2013 5 z 5

Naprosto dokonalá kniha!! Miluji jí :)

Barbra06
24.05.2013 4 z 5

Kniha se čte víc než dobře, na tom se shodne většina. A ať už je to podle spousty lidí naprostý "odpad" a zařazují knihu do věkové kategorie náctiletých, mě špatná nepřijde. Ano, samozřejmě, existují mnohem lepší knihy. Ale na druhou stranu, existují i ještě horší knihy, které si zaslouží to slovo odpad mnohem víc, než právě Stmívání. Všechnu tuhle negativní kritiku zřejmě způsobila mánie, která kolem téhle ságy rychle vznikla. Možná k tomu dopomohlo i filmové zpracování, které podle mě není moc dobře vydařené. Film by sám o sobě možná špatný nebyl, ale kvality knihy to dosáhnout nemůže. Řadím se mezi ty, kteří mají tuhle knihu svým způsobem rádi a jsem i fanoušek Meyerové, která jako spisovatelka má určitý kouzlo. A koho tím nepřesvědčila, je to jeho smůla.

Eamby
24.05.2013 odpad!

První díl jsem viděla jako film, a tak jsem se musela přesvědčit, jestli jej aspoň kniha z části zachrání. Při mé smůle bohužel ne...

werča669
20.05.2013 4 z 5

Tuto knihu velice doporučuji náctiletým dívkám. Z vyprávění knihy jsem si zamilovala hned Edwarda. Samozřejmě, tajemný, krásný kluk, který se nikomu nesvěřuje. Trochu mě vadí chování Belly. Připadá mě povrchní.
Knihu jsem si četla jen jednou, nezaujala mě tak jako film, ale další díly této ságy vřele doporučuji.

EttelëaDragons
12.05.2013 5 z 5

Teď by mě možná někteří úplně zavrhli, kdyby zjistili, že tuhle knížku ohodnotím 5 hvězdičkami. Ale víte co? Já si za těma 5 hvězdičkama stojím. Jistě, můžete říct, že existují mnohem mnohem lepší knihy a budete mít pravdu. Stmívání není žádný literární klenot, ale pro mě má jistou sentimentální hodnotu. V jisté době jsem tuhle knížku milovala úplně nejvíce, četla jsem ji několikrát dokola a to, že je napsaná čtivě se jí rozhodně upřít nedá. Prostě i mě, která "žrala" fantasy typu Pán Prstenů, tahle knížka dostala a okouzlila. Edward pro mě byl - v době, kdy ještě film nespatřil světlo světa a nezničil mé iluze - ideál kluka. Taky jsem tehdy chtěla vlastního Edwarda. Prostě a jednoduše, tahle knížka má místo v mém srdci, ale nebudu riskovat a raději knížku nebudu číst znovu, aspoň ne v dohledné době. :)

RosMeggie
12.05.2013 3 z 5

Knížka je dobrá, je asi 1.000.000.000krát lepší než film, ale však existují i mnohem lepší knížky...