Stmívání

Stmívání https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30437/mid_stmivani-8oS-30437.jpg 4 6480 808

Stmívání / Twilight série

První kniha série Stmívání. Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Twilight , 2005

Pierce
08.12.2013 5 z 5

Tuhle knížku jsem četla dohromady asi sedmkrát a myslím, že mě jen tak neomrzí. Někteří tady to komentují i když to nečetli. Já se musím téhle knížky zastat. Je opravdu výborná, dobře se čte a má skvělý děj.

Ivy
30.11.2013 5 z 5

Teď už se na jejich příběh dívám jinak, ale když mi bylo třínáct nechala jsem se tím unést a nenechala na Edwarda a Bellu dopusti :).

Megi67
28.11.2013 2 z 5

Upřímně, ze začátku mě kniha strašně nudila a vůbec se mi nechtěla číst dál. Ale od chvíle, co se tam objevil James to začalo být aspoň trochu zajímavý. Jinak nic moc.

bookemma
19.11.2013 4 z 5

nevím, tahle kniha na mě sice napoprvé velmi zapůsobila, ale později mě poněkud omrzela. některé pasáže jsou velmi nudné, kolikrát mi přišlo, že autorka nemá řádně uspořádané myšlenky.... ale pro odpočinek velmi dobrá kniha

Lenishka
30.10.2013 5 z 5

moc se mi libila a rada si prectu znovu

Elvire Fogharty
27.10.2013 3 z 5

Přiznávám, že jsem na poprvé knížku fatálně hltala, po čase však omrzela. Ostatně tak zbylé tři pokračování. Bonusová knížka o Bree se jakž takž překousnout ještě dala.

myka
26.10.2013 1 z 5

V době, kdy kniha vyšla, mě zaujala, ovšem do ruky se mi nedostala. Vzpomněla jsem si na ni až o pár let později, když jsem viděla v kinech plakáty s jejím titulem. Přes velkou kritiku filmu jsem byla rozhodnuta ji přečíst, už jen z toho principu, že jsem to roky zpátky měla v plánu.

Jak velké bylo mé zklamání... "kniha je mnohem lepší než film", říkali. Po pravdě jsem při čtení knihy zažívala pocity trapnosti mnohem častěji, než při sledování filmu. (Ten jsem viděla dříve a myslela jsem, že si režisér vymýšlí. Tak hrozné to přeci nemůže být...). Ne, je to horší. Nejenže autorka postrádá smysl pro psané slovo, ono to místy ani nedávalo pořádně smysl...

Myslím, že věnovat této knize další slova je stejným mrháním času, jako ji číst.

HiNataLi
18.10.2013

Nemám ráda, když jsem ovlivňována médii, ale musím přiznat, že humbuk kolem Stmívání mě zklamal. Já osobně jsem například četla knížku ještě před uvedením filmu, a poměrně se mi líbila, ale s nástupem hordy fanynek, které přilákal hlavně pohledný zevnějšek Roberta Pattisona (a kterého mám jako herce přes to přeze všechno stále ráda), mé nadšení z knížky poněkud ochladlo. Nehodnotím, protože by to snad ani nebylo spravedlivé. Knížka si můj chladný odstup, který pro ni vytvořila média nezaslouží.

RockMartina
18.10.2013 3 z 5

Když jsem tuto knihu v roce 2005 četla, skoro nikdo ji neznal....o pár let později se z toho stal hit a já tím ztratila jednu z oblíbených knih. Protože před filmovým zpracováním a tím velkým všeobecným boomem se mi ta kniha a vlastně celá série fakt líbila. Pak už jsem si k ní cestu znovu nenašla.

Hikari
13.10.2013 2 z 5

Býr Edwarden, tak Bellu vysaju.. nikdy by neměl tolik problémů

Fuksinka
07.10.2013 2 z 5

Ach jo, co všecko neudělá reklama... Zlatá Lenka Lanczová. Po přečtení tohoto "veledíla" jsem ráda, že jsem vyrůstala na jejích knihách.
Nechápu, co je to za módu, udělat totální krávu hlavní hrdinkou a ještě jí čtenářky fandí??!!
Jedna hvězda za to, že jsem se občas od srdce zasmála (na místech, kde to zřejmě autorka nezamýšlela). A druhá? Za to, že Meyer píše o trochu lépe, než sexuálně frustrovaná E.L. James.

Ovšem nechápu, že tady jsou komentáře a hodnocení od lidí, kteří knihu nečetli. To může udělat jenom hlupák.

Lentilka45
06.10.2013 4 z 5

Myslím, že kniha je určena náctiletým ..... do této kategorie již nespadám, ale hodnotím jako zajímavou, čtivou. Kniha by mohla nabídnout víc dějových pasáží.

KriKri
03.10.2013 5 z 5

Viděla jsem všechny filmy dřív, než jsem četla knihu, musím se přiznat, že se mi do knih moc nechtěla, ale jsem mile překvapena. Tady opět platí, že knížka je lepší než film.

Poutnice
01.10.2013 5 z 5

to bylo tak...přítel pouštěl hudbu a mě se moc líbila. Vylezlo z něj, že je to soundtrack k filmu stmívání. Tak jsme zašli do půjčovny a půjčili si ho. Pak jsem zjistila, že je to podle knihy. Nebyla k mání, tak jsem hledala a našla ji v elektronické podobě. A místo toho, abych se učila na zkoušky, jsem přečetla (a bolely mě záda asi týden) za necelé dva dny první díl, Stmívání. Nezazvonil zvonec, ani nebyl konec. Na dvojku jsme šli do kina - už nikdy víc! Víte, čeho bylo plné kino? Áno, moudrých, světaznalých slečen, co na celý sál pokřikují vzkazy typu: "ty krávo, vys** se na něj, tamten má větší svaly"..a ani na vteřinu nezavřely ústa. To je jen taková malá milá vzpomínka. Zpět ke knize: opravdu se mi moc líbí. Dá se přečíst jedním dechem, vždy v ní objevím něco nového a vždycky ji někomu nejen doporučím, ale ráda i půjčím. (Jo a mám právě originální vazbu, tohle je vážně nepovedený) A pokud se rozhodujete, jestli film anebo kniha, tak v tomhle případě rozhodně kniha :)

amellia
19.09.2013 3 z 5

Tato knížka z počátku působí velmi zajímavě,ale od půlky vypadá ,že to psal někdo jiný...

Lenny33
10.09.2013 3 z 5

Nikdy bych nevěřila, že tohle někdy napíšu, ale já se této knihy musím zastat. Protože mi přijde, že Stmívání všichni odsuzují jen proto, že je tak slavný a autorka na tom vydělala. Kdyby se to tak neproslavilo, tak by všichni drželi hubu. Sakra, nezáviďte!! Věřím, že kdyby se takto proslavila třeba Vampýrská akademie, bylo by to to samé, taky by všichni nadávali jak je to stupidní.
Navíc si uvědomte, že jsou to YA knihy (čili pro mládež!!!) - tudíž nechápu narážky tytu: proč tam autorka nepopsala sexuální scénu atd. A sakra v jaké jiné knize pro mládež máte popis sexu?!? To bych si ráda poslechla...
A už vůbec nesouhlasím, že je kniha špatně napsaná - a teď nemluvím o ději, ale o stylu psaní. Je to lehké, oddechové, velmi čtivé s určitou milostnou zápletkou. Prostě ideální YA.
Navíc já YA knihy moc nečtu, ale z těch co jsem JÁ četla, se to řadí mezi ty nejlepší. A je fakt, že aspoň na chvíli Meyer udala směr a všichni psali upířiny, stejně jako po HG všichni píšou dystopie pro mládež. Nic se proti tomu neudělá. Autoři píšou většinou to, po čem je poptávka, bohužel.

A už vůbec nechápu ty, co komentují a nikdy knihu nečetli. Bože lidi, chápu že třeba máte vztek, ale než něco napíšete, tak se nad tím nejdřív zamyslete. Knih jako Stmívání jsou na trhu tisíce a jen proto, že se zrovna Stmívání proslavilo, ho nemusíte hned ukamenovat a říkat, že mládeži nic nedává atd. Podle mého je důležité, že si mladí k tomu čtení aspoň nějakou cestu najdou. Sice většina nic další číst nebude, ale pořád si určitý procento řekne, že zkusí i něco jiného a už tu máme dalšího knihomola. :)

bonniessi
10.09.2013

Kniha nic moc teda :/ čekala jsem něco lepšího :/

Shimargh
10.09.2013 odpad!

Dávám odpad a to jsem to ani nečetl. Upřímně - četl jsem jen pár úryvků a to na toto hodnocení a obrázek o knize naprosto stačí, spálit a popel hodit do moře! PS: Pokud to autorka takto zamýšlela schválně a věděla že takto přijde k velkým penězům, pak má můj neskonalý obdiv a respekt jak dokázala odhadnout stupiditu mládeže, která se na knihu lačně vrhla a vlhla.

Nelin
10.09.2013 5 z 5

Upíří? Tyto bytosti se nikdy nedočkali mého zájmu ani zalíbení. Až do osudného dne, kdy jsem ze zvědavosti a především z nudy začala číst Stmívání. Doslova jsem se do upírů zamilovala, stejně tak do knihy. Je to téměř neskutečné, jak Stephenie dokáže vystihnout city, lásku a vystínovat povahy postav do hloubky. Dokonalost.
Co se obálky týče, nelíbí se mi. Originál je nejlepší.

Wiqqux
07.09.2013 3 z 5

Túto knihu som čítala viac-menej zo zvedavosti, pretože som nechápala, čo na nej ľudí tak fascinuje. Po prečítaní som si uvedomila, že je to dielo písané veľmi komerčne a cielene predať obrovské množstvá výtlačkov. Je to asi najkrajší a najromantickejší príbeh dnešnej doby, no na druhej strane nemá žiaden obsah, žiaden dej, ktorý by sa dal uznať ako umelecký. Je založený na emóciach - preto som druhú časť bez Edwarda Cullena čítala takpovediac z donútenia. No treba uznať, že posledný diel bol dobrý a je vidieť, že autorka trochu "vyrástla" a nepísala len o snoch a túžbach dievčat po celej zemi.