Stmívání

Stmívání https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30437/mid_stmivani-8oS-30437.jpg 4 6480 808

Stmívání / Twilight série

První kniha série Stmívání. Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Ale nikdo není v bezpečí, zvláště Isabella, člověk, který je Edwardovi nejdražší. Oba mladí lidé jsou k sobě vázáni silným citovým poutem. Zvítězí milostný cit, nebo hrůzné temné pudy?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Twilight , 2005

Fanny-nka
10.05.2013 5 z 5

Stmivani se mi velice libilo, je to krasne napsany. Rozhodne je knizka lepsi nez film! A po precteni vsech ctyr dilu jsem si dlouho nemohla vybrat knizku ktera by me chytla.

Esko*
24.04.2013 4 z 5

První díl mě z celé ságy bavil asi nejvíc, jakž takž se tam ještě něco dělo a dobře se mi to četlo, i když akce se udála až skoro na samém konci.

Terisha
14.04.2013 5 z 5

Když jsem knihu četla poprvé ve 14 letech, strašně se mi líbila (to ji ještě ani nikdo neznal). Líbil se mi děj a jisté tajemství. Postupně jsem také dočetla ostatní díly, když jsem se do čtení jednou dala. Nicméně, 1. díl byl nejlepší. Ostatní díly už tak dobré nejsou. Trochu mě mrzí, že se stala kniha takovým "fenoménem". Nemyslím si, že je to zlá kniha, zlý příběh. Jen díky davovému šílenství jí někteří lidé začali opovrhovat, aniž by jí dali šanci. Přitom je to celkem slušná oddechovka :)

Lena79
07.04.2013 4 z 5

Přelouskala jsem to asi za dva dny, protože zvědavost, jaká je vlastně podobnost mezi tímto a Odstíny, byla veliká.A podobnost je značná.... Musím uznat, že se mi příběh líbil-běžně tento žánr nečtu.Už se těším, až se mi do rukou dostanou další díly...

evice
04.04.2013 4 z 5

Velice dobře se čte, netušila jsem, že mě zaujme tak romantický upíří příběh! Myslela jsem si, že je to knížka pro náctileté. Další díly si přečtu ráda, ale musím si dát pauzu a proložit to trochu jiným žánrem.

annihilation
04.04.2013 1 z 5

Připouštím to, že se dvanáctiletým čtenářkám líbí příběh o krásném upírovi, který se zamiluje do obyčejné holky (ne-li trochu neschopné), to se samozřejmě pochopit dá. Ale to, že se kniha stane fenoménem a po celém světě z ní šílí dívčí populace od věku jedenácti do x let, tomu nerozumím. Kniha je naivní, předvídatelná a uboze konstruovaná a jsem toho názoru, že je určená pouze pro dospívající slečny. Jestliže oslovuje starší čtenáře - nemohu si pomoct -musí být myšlenkově zaostalí.
Co mě ale zaráží nejvíc je povrchní způsob, kterým je celá sága napsaná. Knihy pro mladší lze přeci napsat v rámci možností kvalitně, lze do nich totiž otisknout nějaké hodnoty. Těch se ale Stmívání nedostalo. Opravdu mě překvapuje, jakým způsobem je zde odsunuta důležitost rodiny. Jediné, co tu má význam je podivný chtíč, který hlavní hrdinku táhne do nesmyslných situací. Jaké ponaučení si z takových knih mají lidé asi vzít?

zoew
03.04.2013 3 z 5

Kdyby mi bylo 15, asi bych byla stejně nadšená jako většina čtenářek, ale evidentně už nejsem ta správná cílová skupina. Nicméně vydržela jsem číst až do konce a zas taková nuda to nebyla. Dalo se to vydržet. Film je podstatně slabší než román.

Sisi11
03.04.2013 4 z 5

Velmi se mi líbí nápad příběhu a také líčení, kde se vše odehrává. Krásné lesy ve Forks, déšť, škola... to vše je moc pěkně vykresleno, ale bohužel mi to nestačí k dokonalosti. Opravdu mě strašně otravuje jak je Bella nemotorná, neustále zakopává a někde se přeráží, jak je uvztekaná a jak se dětinsky spolu s Edwardem hádají. To jsou věci, které mi skutečně kazily čtení.

Beatris
27.03.2013 2 z 5

Bože, může být nějaká kniha (teď teda myslím všechny čtyři) tak strašně ufňukaná, jako tahle? Nezaujalo mě to. Ani trochu - a to platí i pro filmy, který jsou opravdu hrůza. Je mi to líto, ale nemám, co bych řekla dobrého.

Kristofela
26.03.2013 3 z 5

Proti Twillight nic nemám...je to hezoučký a miloučký příběh lásky obyčejné dívky a nadpřirozeného kluka...jen jsem se místy trochu nudila a postrádala napětí :) A Bella mě někdy vážně vytáčela (Například její díry v břiše, které nás provázely celým druhým dílem!)...

hanapaimen
26.03.2013 2 z 5

Upíry miluju, ale tohle je takové nemastné neslané... Nicméně byla to tak trochu povinnost si to přečíst, a na nějakou chvilku mě to zabavilo.

l.lucie
24.03.2013 4 z 5

Skvělá oddechovka. Četla jsem jí jedním dechem a za sebe tedy musím říct, že kniha o dost lepší než film.

avel
14.03.2013 5 z 5

Stmívání je prostě krásný oddechový příběh, který se mi neomrzí. V době, kdy musím nad vším přemýšlet, je hezké se uvolnit nad lehkým strhujícím příběhem plným emocí. Je škoda, že se PR zaměřila jen na náctileté šílené fanynky a tato sága je tím těžce poznamenaná.. Nemyslím, že by byla psaná jen pro ně. Sex se objevuje stejně jako násilí v každém druhém filmu, tak proč se v knize více nezaměřit na lásku a tajemno :)

Valja
12.03.2013

Četla jsem všechny knihy této série - opakovaně - a opakovaně viděla všechny díly filmu. Meyerová mě prostě "dostala" a to rovnou cestou k srdci. Patřím ke starší generaci a možná tu hraje roli fakt, že za mého mládí bylo fantasy knih poskrovnu (a tak jimi nejsem přesycená), možná jsme v té politicky sešněrované době nedokázali naplno prožívat romantiku takového kalibru a teď si to užívám.. A možná, že antixenofobní poselství knihy, které tu na pozadí romantické lásky a zamotaného vztahového trojúhelníku, vyplývá napovrch, mě zvláště oslovuje, protože naše generace chtěla (nebo musela) zapadnout do předem narýsovaných kolejí a hlavně nesměl nikdo vyčnívat.. Ale ať už jsou důvody jakékoli, že tato kniha (a její pokračování) dokázaly zaujmout i jinou věkovou kategorii, než jaká se k tomuto tématu běžně přiřazuje, chci se tu přiznat, že drobné nedostatky ve stylistice knihy dokážu odpustit kvůli strhujícímu ději.. A místo česky dabovaného filmového zpracování sáhnu raději po slovenské verzi, která je bezpochyby lepší a nebo zvolím titulky.

NBr
10.03.2013

Ani nevím, proč jsem vlastně přečetl celou sérii (a to dokonce před tím, než to přišlo do kin). Asi proto, že to patří k moderní mytologii a o té je dobré mít přehled. Příběhově to bylo dobré, ale za ten sloh by zasloužila Meyerová zabavit psací stroj.

Holubicka87
06.03.2013 5 z 5

Byla jsem velice překvapená... nemám ráda takto přeslazené romány, ale tenhle mě dostal. Mohla bych to číst nebo se na to dívat několikrát dokola a stále mě to bude bavit. Všechny díly jsem přečetla asi za 14 dní a kdybych měla víc času, tak to snad přečtu za víkend :-) Musím uznat ale, že film a ještě k tomu v češtině se s knihou nedá srovnat. Kniha byla úzašná, film v českém podání katastrofální.

jennaniston
05.03.2013

Příběh vás vtáhne a už nepustí.Budete chtít číst dál a dál a proto je skvělý že jsou knihy 4.Nejprve jsem viděla všechny filmy,ale řeknu vám to takhle:ten kdo spolíhá na film tak o hodně moc přichází,v knize toho je mnohem víc a navíc máte přístup k myšlenkám hlavní hrdinky.Dokonalá sága mého života.
Určitě si přečtěte a pokud myslíte že tam de jen o upíry a vlky tak to fakt ne! jde tam o milostný trojúhelník,problémy 17 leté dívky a hlavně lásku k upírovi,který prostě není stejný jako člověk.Hlavně si prostě nesmíte představit že jde o upíra ,který v jednom kuse saje krev a všechny lidi chce zabít...protože to není pravda;)
Je to skvělý román který si prostě zamilujete.:))

BARBARRKA
05.03.2013 5 z 5

Nejdříve jsem viděla film (posléze všechny 4 filmy), mezitím jsem si knihy postupně přečetla na internetu a nakonec na dovolené i v papírové formě. Vzhledem k tomu, že mě filmy nadchly ............. a viděla jsem je nesčetněkrát doma na DVD, jsem k četbě přistupovala opatrně, s očekáváním již méně nadšené reakce. A tak se taky stalo. Ne že by se mi knihy nelíbily, naopak zhltala jsem je během týdne, ale přistihla jsem se, že si často doplňuju jakési mezery nebo úniky fimového děje. Což vůbec nebrání tomu, abych tu klidně prohlásila: ano já, ač dávno po pubertě, jsem knihu četla s potěšením a chutí se hned pustit do dalšího dílu. Jako mnozí zde také nebudu tvrdit, že se jedná o literární skvosty v pravém slova smyslu, ale kdo vlastně má to výsostní právo něco takového posuzovat a škatulkovat??? S každým čtenářem, myslím tím spokojeným, nadšeným, unešeným, natěšeným .... s každým takovým narůstá hodnota knihy, neboť o tom to také je. A jak zde již také bylo řečeno, až si budu chtít rozšířit určité znalosti, sáhnu po encyklopediim nebo něčem takovém. (Což taky často dělám.) Mnohdy však chci právě jen to příjemné potěšení z čtení, chci myslet místy na jiné věci kromě reality každodenního života a často se mi daří ztrávit velmi příjemné (a rychle ubíhající) hodiny četbou právě této knihy a jejích dalších dílů. A vůbec se za to nestydím, ačkoli mnozi moji známí by ani na mučidlech nepřiznali už prostý fakt, že takovou knihu vůbec četli. Je mi jich líto.

orangerose
05.03.2013 5 z 5

skvěla knížka i film , mně se nejvíc líbí tento díl z celé série :)

ElenaM
03.03.2013 3 z 5

Asi takto - tuhle knihu a další díl jsem četla daleko před tím, než vyšel film. Do doby než vyšel film jsem měla knížku hrozně ráda, ale pak strhlo šílené davové šílenství a celá ta komerce mi mínění o knize srazila někam hluboko. Nicméně mám ráda styl, jaký autorka píše a právě proto jsem to četla, protože se mi to četlo dobře. Ale než vyšel film, všichni se mi smáli, co to čtu za blbost a potom to chtěl každý půjčit... takže asi tak. Nejvíce se mi asi líbil díl poslední, který podle mě, mohla autorka klidně rozdělit na dvě knihy.