Sputnik, má láska

Sputnik, má láska https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24006/bmid_sputnik-ma-laska-bIN-24006.jpg 4 1304 157

Kdo zná Norské dřevo, bude potěšen, kdo jej nezná, bude překvapen a neodolá. O románu se dá hovořit jako o kronice neopětované touhy stejně jako o melancholické love story. Dílo má opět tři hlavní postavy: 24letý učitel z Tokia označovaný jako K. a zároveň vypravěč; jeho přítelkyně Fialka, která chce být spisovatelkou a zbožňuje Jacka Kerouacka; Mjú, femme-fatale a společensky poměrně vysoce postavená žena se záhadnou minulostí, jež si odbarvuje vlasy. Ve dvaadvaceti letech se Fialka poprvé zamilovala... Objekt jejích tužeb byl o celých sedmnáct let starší a měl za sebou svatbu. A aby toho nebylo málo, byla to žena. Fialčin osud na nejmenovaném řeckém ostrově je však stejně podivný jako osud jiných autorových hrdinů zmizí beze stopy. K. se ji vydává hledat a ve Fialčině počítači najde dva dokumenty: jeden o její nezměrné touze k Mjú, druhý o její prapodivné minulosti. Díla japonského spisovatele Haruki Murakamiho (1958) byly přeložena do třiceti jazyků. Mj. je autorem románů Norské dřevo, Na jih od hranic, na západ od slunce, Kafka na pobřeží, Afterdark. V říjnu 2006 mu byla v Praze udělena mezinárodní Cena Franze Kafky.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Spútoniku no koibito , 1999

vhumanik
06.08.2013 5 z 5

Přečetl jsem po dlouhé době nějakou knihu na jeden zátah. Zajímavé postavy v něčem co sice skoro nemá příběh ale je to plné zajímavých událostí a v několika momentech to zavoní i mystikou. Byl jsem nadšený...

sabrina1
11.07.2013 4 z 5

Pro mě vynikající kniha. První polovina hodně dobrá. Pak mě druhá polovina trochu zklamala- nevyřešený konec Fialčina zmizení. Teprve až jsem knihu dočetla celou, jsem si uvědomila. Nejde tu o to, kam Fialka zmizela, ale o pocit prázdnoty, které ve vypravěči zanechala, úvahy o životě, kterými autor nešetří. Knihu jsem dostala doporučenou a vůbec nelituji, že jsem ji přečetla. Je to moje první přečtená kniha od tohoto spisovatele. Murakami je skvělý vypravěč a už se těším na jeho další knihu.

Skjaninka
09.06.2013 5 z 5

Ďalšia vynikajúca kniha plná lásky, priateľstva, vzťahov, samozrejme nechýba trošku toho nadprirodzena, ako vždy nezodpovedaný koniec, ktorý si preberie každý po svojom a to všetko napísané s neuveriteľnou ľahkosťou, tak typickou práve pre Murakamiho.

ChrisSparrow
16.05.2013 2 z 5

Mě se tahle kniha hrozně líbila... až do chvíle "na tom ruském kole"... To mi naprosto zkazilo veškerý dojem :(

Neo1tex
27.04.2013 4 z 5

Opět vynikající čtení. Murakami je prostě frajer a tyhle zdánlivě obyčejné příběhy mu jdou moc dobře....

Gizminek
17.04.2013 2 z 5

Ano po Norském dřevu je toto trochu zklamání. Možná, kdybych jí četla před Norským dřevem, bylo by hodnocení vyšší...

smmajl
17.04.2013 3 z 5

Zajímavá kniha, nicméně bych řekla, že jedna ze "slabších" než na co jsem u Murakamiho zvyklá...Norskému dřevu se kniha nevyrovná ani zdaleka, něco mě v tom příběhu scházelo.

Eneo
06.04.2013 4 z 5

Jedna z podle mě slabších Murakamiho knížek, 4 hvězdy si u mě získala Fialčinými dokumenty. Jakoby tam něco z Harukiho oproti Kafce, Dřevu a Na západ... něco chybělo, nemůžu si pomoct.

makn
27.03.2013 4 z 5

Sputnik je moje 4. kniha od H.Murakamiho a opět jsem nadšen...

hadak
26.03.2013 1 z 5

Mně tohle nesedělo, vědomě jsem se do čtení nutil.

Yorika
23.03.2013 3 z 5

Pěkné.Ale Norskému dřevu se přesto nevyrovná.Obzvlášť konec knihy mě docela zklamal.

OldaB
30.01.2013 4 z 5

Souhlasím, že první půle předčí tu druhou. Ale konec mě nezklamal, tak nějak tam patřil. Je fantastické, že mě Murakami opět dokázal překvapit. Jeho úniky z reality jsou pro čtenáře velkou výzvou.

Aneleh
27.01.2013 5 z 5

Tahle kniha mě naprosto dostala, napínavá, tajemná, se zvláštním kouzlem, nádherně psaná, nemohla jsem se odtrhnout.

Graine
16.08.2012

Neobvyklý příběh, který mě nutil číst stále dál a dál

Verrrunka
30.07.2012 4 z 5

Můj druhý Murakami a zcela odlišný názor. Tentokrát jsem si vůbec nemusela představovat, že se to celé odehrává v Japonsku, příběh sám o sobě mi přišel dost zajímavý. Konec už se mi tolik nelíbil, ale styl psaní byl velmi příjemný, celkově hodnotím jako velmi dobré, i když tomu chyběl možná trochu větší švih a nebo větší dořešení celé zápletky.

Ivik774
24.06.2012 5 z 5

Nedalo mi to a musela jsem si od tohoto autora něco přečíst. Kniha byla pěkně a zajímavě pojata. Určitě si ještě od Murakamiho něco přečtu. :)

Zuzaňák
23.06.2012 5 z 5

Tato kniha se mi líbila, byla napínavá a ihned mne vtáhla do děje. Co mě zklamalo je to, že jsem čekala trochu víc o lesbické problematice. Ale vřele tuto knihu doporučuji! :)

Vikina333
24.05.2012 5 z 5

Knížka mě vtáhla do děje, čte se sama a líbil se mi i závěr. Má své kouzlo ze vším všudy..

Brambu
13.05.2012 4 z 5

Moje první kniha od Murakamiho a musím přiznat, že tento pán si mě naprosto získal. Ten příběh, styl, ale i způsob, jakým se autor vyjadřuje, jak skládá svoje myšlenky a jak popisuje mnohdy slovy nepopsatelné, nádhera.
Nejen že mne to velmi nadchlo, ale i zatáhlo někam, odkud se člověku nechce. Člověk zde všechno chápe i beze slov. Ty krásné i smutné okamžiky, které berou dech až z toho mrazí, jsou mnohdy nevystižitelné a to všechno tam najdeme. A co se týče otevřeného konce, to už je jen třešnička na dortě. Bravo!

Renava
03.02.2012 4 z 5

Možno nie "naj" Murakamiho kniha, ale mňa nesklamala. Ten koniec je naozaj diskutabilný, mne otvorené síce neprekážajú, práve naopak ich často vítam, ale v tomto prípade sa mi zdalo, že bol trochu nezvládnutý. Nečakala som, že by to malo dopadnúť romanticky, predvídateľne, ale skrátka trošku inak.. No v globále - toto je zasa jedna z jeho kníh, ktorá má svoju charakteristickú HM-atmosféru, práve kvôli ktorej na Murakamim ulietavam a preto sa k nej určite ešte vrátim.