Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy

Povídky z jedné kapsy / Povídky z druhé kapsy https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82840/povidky-z-jedne-kapsy-povidky-z-druhe-kapsy-82840.JPG 4 1368 158

Ze všech jeho románů, próz i skvělých fejetonů patří Povídky z první a druhé kapsy k tomu nejlepšímu. Povětšinou detektivní příběhy, jejichž hrdiny jsou policejní komisaři, agenti, strážníci, četníci, ale také sňatkoví podvodníci, zločinci či fanatičtí sběratelé, přinášejí daleko více, než se na první pohled zdá. Čapek v nich uplatnil všechny stránky svého výjimečného talentu. Nejenže je skvělým vypravěčem napínavých příběhů, ale zároveň mistrem paradoxů, autorem, který jednou uplatní svůj smysl pro jemnou ironii (básník ve svých verších podvědomě zachytí číslo auta, které srazilo ženu), jindy přiblíží své pojetí spravedlnosti, kterou nelze vtěsnat do žádných zákonů, jindy napůl vážně napůl s tichým úsměškem předvede novou psychoanalytickou metodu jak usvědčit vraha i rychle rozpoznat novináře. Čapkovy povídky jsou přeloženy do všech myslitelných jazyků, většina z nich bezesporu obstojí ve srovnání s dílem největších mistrů drobných próz ve světové literatuře; přiznávám, že nikdy jsem žádnou knihu nečetl tolikrát a s takovým potěšením jako právě tuto.... celý text

Ninjer
10.03.2020 4 z 5

Právem oceňovaná sbírka (resp. sbírky) Karla Čapka. Čapkovi opravdu formát povídek jde. Jsou úderné a člověk se může tak akorát pokochat autorovým citem pro jazyk a schopností vyobrazit různé profese a typy lidí. Samozřejmě dnes to má i hodně nostalgickou hodnotu, protože se dnes žije a pracuje přeci jen jinak. Každopádně zde nejde jen o formu, obsah je totiž nadčasový a má co říct i dnešní společnosti. Některé povídky jsou milejší, jiné vtipnější, u některých může i trochu zamrazit. Všechny si ale drží svou vysokou kvalitu.

Vynikající počtení.

Osm čtivých vyprávění z deseti.

martineden
26.02.2020 5 z 5

Vynikající dílo. Takový Ukradený kaktus, Modrou chryzantému můžu číst stále dokola.

Džerkys
17.02.2020 5 z 5

Pěkně napsané krátké povídky...

allebra
16.02.2020 5 z 5

Velmi příjemné čtení, dokonale propracované postavy, plné obyčejné lidskosti. Ze všech povídek na mě dýchala atmosféra té doby a vtáhla mě do děje. Ráda se k Čapkovým povídkám zase vrátím.

Miladad
15.02.2020 4 z 5

Z druhé kapsy mě bavily víc. Oba díly jsou ale super Čapek odhaluje lidskou povahu v její pravé podobě často maloměšťácké a přízemní motivy jednání lidí.

B-artX
17.01.2020 5 z 5

Čapek s každým dílem ve mě něco nechá. Předá nějakou myšlenku či emoci, které se né a né zbavit. A stejně jako u mnohých dalších děl od tohoto autora, jsem nadšen. Karel Čapek je velikán, který se narodí jednou za dobu. Jeho styl psaní je naprosto perfektní. Lidské vyprávění postav mi sedlo a já se dokázal vždy vžít do povídky. U povídkových knih se často stává, že vám nějaké povídky nesednou: pomalé, nudné, bez nápadu. To zde není, ze všech povídek jsem byl rozpačitý jen u jedné, a to se zatím žádnému spisovateli nepovedlo.
Povídky z jedné a druhé kapsy jsou milé, originální a skvěle vyprávěné dílo, co stojí za přečtení.

Adelen
13.01.2020 5 z 5

Knihy od Karla Čapka nikdy nezklamou. Geniálně napsané, moc milé.

MilanCFC
10.01.2020 5 z 5

Velice čtivé, chytré, plné moudrosti a místy dost humorné, místy zase dost hluboké k zamyšlení, až záhadné a to vše na malém prostoru. A to se vůbec nevyjadřuji k jazyku. Tyto povídky se dají číst stále a stále dokola a pořád budete do knihy a příběhů ponořeni. Geniální počin.

hellena1523
30.12.2019 5 z 5

Je pravda, že Čapka miluju spíš pro jeho cit pro jazyk, než pro děj jeho povídek a hlavně chování postav - tolik lidskosti v jedné povídce, to je pro mne jako pohádka pro dospělé.

mia.com
30.12.2019 5 z 5

Sice jsem to louskala pár měsíců, protože mě povídky moc nebaví, netáhne mě to zpět ke čtení, ale Čapkův styl je skvělý. Krásně si hraje se slovy a hlavně s lidskými osobnostmi.

Kackap
27.12.2019 5 z 5

Od Čapka mám nejraději jeho povídky a z povídek ty Z jedné a druhé kapsy, asi si je budu muset pořídit do své knihovny. Obzvlášť Poslední soud a Případ s dítětem mi utkvěly v paměti.

ibáG
16.11.2019 5 z 5

Pro mě tak krásná knížka, kterou miluju už od základky. Pamatuju si, jak jsem ji četla na táboře a hrozně se mi to líbilo. Čapek je prostě Čapek. Tady asi není třeba nic dodavat. Ten vytříbený jazyk, náměty... A ty ilustrace Cyrila Boudy (vydání Československý spisovatel, 1978)! Dnes uz knihy s ilustracemi moc nevycházejí. Škoda. Vychází naopak příliš knížek a dost často nevalné kvality po obsahové stránce a taky jsou nyní moderní tzv. tlusté knihy, které mají roztažené řádkování a silné nažloutlé stránky. To aby měl zákazník pocit, že peníze nedává za malou knížku. To je jako když si koupíte velkou krabici sušenek a vevnitř je sáček, který sahá tak do poloviny té krabice.

Lac
14.11.2019 5 z 5

Netřeba komentář

terimila
03.11.2019 5 z 5

Tohle je Čapek v plné síle a v plným kouzle, tohle je Čapek, kterýho mám ráda a na kterýho nedám dopustit. Tohle uměl nejlíp. Nádherně v tom ladí styl vyprávění a samotné příběhy a postavy. Laskavý a jazykově překrásný vyprávění, kouzelný postavičky, nečekaný a úsměvný rozuzlení, do toho pěkné a zajímavé úvahy o lidech, společnosti, zločinu, spravedlnosti. A ve všem je jaksi cítit úcta, laskavost a láska k lidem a lidstvu, dokonce i k těm kriminálníkům. Tohle se dá číst pořád znova a znova, což taky dělám. Přemýšlím, jestli to náhodou není má vůbec nejčtenější knížka. :-)

Agatha84
25.08.2019 5 z 5

Povídky čtu již poněkolikáté a stále ze svého kouzla neztratily ani písmenko :-)

DoktorAntonio
01.08.2019 5 z 5

Kapesní povídky jsou klasika největší. Paráda.

Radka1911
10.07.2019 5 z 5

Sbírka krásných detektivních povídek. Krásné, nostalgické, příjemné čtení.

Filip555
05.05.2019 5 z 5

Tato kniha mě maximálně překvapila. U povídek jsem se ani trochu nenudil a ta krásná čeština... DOPORUČUJI!!!

hrdlickova_61
02.04.2019 5 z 5

To se čte, jen se to pije. A film režiséra Martina Friče z roku 1947 Čapkovy povídky je kapitola sama pro sebe. Někomu se může zdát kýčovitý, hlavně v závěru, ale podle mě by s ním byl Karel Čapek spokojený, jak jeho předlohu vystihuje.

KrysaHelena
29.03.2019 5 z 5

Krásná čeština a z 99% skvělé povídky.