Spalovač mrtvol

Spalovač mrtvol https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37113/bmid_spalovac-mrtvol-Kfb-37113.png 4 4548 571

Novela se odehrává za okupace a patří nezvyklým pojetím tématu i virtuózním ztvárněním k ojedinělým prózám české literatury a k nejvyzrálejším dílům autora. Zachycuje proměnu spořádaného a neškodného, třebaže trochu podivínského otce rodiny, v udavače a vraha pod vlivem fašistické ideologie. Na jeho konkrétním zpodobení, díky dokonale promyšlené kompozici a mistrovskému použití všech zvolených tvůrčích prostředků, vybudoval autor fascinující a zároveň děsivý obraz okupační doby a zároveň i typu měšťáka, který se díky své přizpůsobivosti dá zmanipulovat až k nejtěžším zločinům.... celý text

Wichita
25.01.2015 5 z 5

Nehodlám se pouštět do komentování stokrát omýlané proměny člověka, takových komentářů je zde nesčetně mnoho. Pokusím se spíše vystihnout mé pocity z konce knihy.
Spalovač mrtvol je pro mě jedna z mála knížek, kde je vražda popsána s takovou láskou a citlivostí, až jsem byla dojatá a říkala si 'Karle, tys ale formát, udělal jsi pro svoji ženu to nejlepší'.

IvcaSammet
19.01.2015 2 z 5

Byla jsem předem varována, že Laduslav Fuks byl podivín a to se taky zobrazovalo na jeho dílech, ale i přesto jsem si ale knížku do maturitního seznamu zařadila. Své volby nelituju, knížka opravdu stojí za přečtení, ale myslím, že jednou to bohatě stačí. Děj je šíleně zdlouhavý, ale důležité pasáže jsou napsané jakoby náhodou, ve spěchu ... Tak nízké hodnocení dávám, že jsem se převážně u knihy nudila ...

KnihomolkaM
02.01.2015 3 z 5

Kniha ve mně zanechala smíšené pocity. Některé pasáže se mi zdály příliš zdlouhavé a nicneříkající, u jiných se mi však tajil dech...
(O něco více jsem se rozepsala ve své recenzi http://knihynadzlato.wordpress.com/2015/01/01/spalovac-mrtvol/.)

sandra.sancho
31.12.2014 5 z 5

Já si nemůžu pomoct, ale ten chlap mi byl a je stejně sympatický. A podle mě svou rodinu vážně milovat.
Co abych tě drahá oběsil ? -- to mi málem přistály oči na knížce, i když jsem věděla jak to dopadne :)

Thrawn89
30.12.2014 5 z 5

Vynikající literární dílo. Ano pro náctileté čtenáře Divergencí asi trochu nůďo, ale pro mne jeden z vrcholných děl české literatury. Skvělá psychologie, smrt jako něco jednoduchého až banálního - v kontextu předválečného období - to člověka až zamrazí.

bezprezdivky
16.12.2014 3 z 5

"Co abych tě drahá, oběsil" - tohle mi zůstane v paměti navždy ......

veronie
21.11.2014 5 z 5

Kniha rozhodně nezklamala. Konec se opravdu vydařil. Nezbývá, než hodnotit všemi body drahá Lakmé.

Tejezka
29.10.2014 5 z 5

Kniha se mi líbila, která donutí člověka k přemýšlení...Film byl taky pěkný, ikdyž pan Kopfrkingl v podání Hrušínského byl opravdu šílený chvílemi.. :-D každopádně film i knihu doporučuji.

SmallLucia
28.10.2014 3 z 5

Ze začátku byla kniha docela nudná, musela jsem se do čtení trochu nutit. Pak ale děj nabral úplně jiný směr, z pana Kopfrkingla se stal úplně jiný člověk s jinými názory a hodnotami. Hodně mě také překvapilo, jak nenuceně a meziřečí psal Fuks o jeho vraždách. Kniha je určitě zajímavá a dá se přečíst, pokud se dostanete přes první stránky.

Alysa
06.10.2014 5 z 5

Šílená kniha. Přemýšlela jsem o ní ještě dlouhou dobu po přečtení. I přesto, že horory mám velice ráda a žádnou psychickou újmu mi nepůsobí, tahle kniha mě dostala do kolen a bála jsem se jako nikdy i přesto, že se zas až tak o horor nejedná. Rozhodně doporučuji.

Paja.T
26.09.2014 4 z 5

Celou dobu velice depresivní kniha, která chladnokrevně útočí na pocity. Ukazuje, jak člověka dokáže změnit ideologie.

ivča 25
17.09.2014

Mohu jen souhlasit s komentáři pozitivních myšlenek. Kniha se mi líbila také a konečný závěr byl dokonalý.

anetttik
15.09.2014 4 z 5

Někdy byla kniha neuvěřitelně zdlouhavá, ale byla celkem krátká, takže se dala jednoduše i rychle přečíst. Akorát stále opakující se pasáže, i když šlo o záměr mi tedy lezly krkem. Jinak kniha pěkně mrazivá a pak Kopfrkingl slizký ( ve filmu dokonale ztvárněn Hrušínským)

ZuzankaDK
11.09.2014 4 z 5

Ač je Ladislav Fuks jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů, tuto knihu ohodnotím ,,pouze" čtyřmi hvězdami. Ano, je to typický Fuks - ponurý, geniální, groteskní a skvěle řemeslně zpracovaný. Ale dle mého názoru napsal i lepší knihy - například Vévodkyni a kuchařku, Myši Natálie Mooshabrové či Variace pro temnou strunu. Jinak na filmu je vidět, že se na něm podílel i sám autor a myslím, že výkon pana Hrušínského netřeba komentovat :) SPOILER: Nicméně mám z filmu trochu jiný pocit než z knihy - u knihy jsem mu do doby, než začal systematicky a chladnokrevně vyvražďovat svoji rodinu, věřila, že to s ostatními ,,myslí dobře". Tomu jsem u filmu nevěřila vůbec - od začátku na mě působil jako vrah. I když pravděpodobně za to může sugestivní výkon pana Hrušínského. KONEC SPOILERU

1v8na
21.08.2014 2 z 5

Kniha mne moc nebavila, ale film mě zaujal o něco více, ale zase ne tak moc, protože jsem ze začátku u něj málem usnula.

Eviik
19.08.2014 4 z 5

Kdo má silný žaludek, tak je to kniha pro něho. Mně se moc líbila, ale to nejlepší přijde na konci, takže ten začátek vydržte, protože konec stojí zato.

smilly
16.08.2014 5 z 5

Z tohohle se zblázníte, fakt. Né ze strachu z krematoria či blížící se smrti všech zúčastněných, kteří neodpovídaj ideálu árijské rasy, ale z ledového klidu Mr. Kopfrkingla. Z laskavého oslovení, když vás věší, drahá Lakmé. Geniální proměna hlavní postavy, podobně dokonalé transformaci se přiblížil snad jen Walter White v seriálu Breaking Bad. Za mě pětihvězdí.

petra3242
13.08.2014 1 z 5

měli jsme ve škole jako povinnou četbu, bohužel nedočteno. Nějak jsem se nedokázala začíst a celkově mi to přišlo divné....

rusalka123
07.08.2014

Viděla jsem jenom film, ale dovolím se k tomu dílu stejně vyjádřit, protože musím říct, že jen za ten nápad (bez ohledu na zpracování, které nemůžu hodnotit) autora opravdu dost obdivuji. Pravděpodobně se film a ani kniha, pokud ji přečtu, nestanou mými oblíbenými, ale přitom před autorem vážně smekám (nemám ráda tenhle termín, ale lépe vystiující mě nenapadl). Možná jsem ve filmu plně nepochopila některé okolnosti, na to je kniha lepší, ale stejně... Je to asi nejdepresivnější dílo, které znám a někdy mě při něm vážně mrazilo a myslela jsem, že z některých Kopfrkinglových hlášek fakt zešílím. Potvrdila by chudák spolužačka, která vedle mě seděla když jsme se na film dívali... po cestě do Osvětimi...

"Ty letošní Vánoce... Jak jsou požehnané. Nebeská, ty jsi tak zářící... Co abych tě taky pověsil mezi ty anděle a všechnu tu krásu?"

Veru.nka
25.07.2014 2 z 5

Spalovač mrtvol pro mě byl spalující nudou. Většina lidí tvrdí, že právě konec je pro ně největším vyvrcholením a třešničkou na dortu, což je pro mě naprosto nepochopitelné. Po celou knihu jsem se modlila, aby právě výsledný dojem z knihy ve mě nezanechal tak trpkou stopu - bohužel se tak nestalo.
Od začátku mi postava Karla přišla nanejvíc nesympatická, viděla jsem v něm pouhého prosťáčka opakujícího to co kde slyšel, hrajícího si skrz názývání exotickými názvy na někoho víc než je. Obtěžovaly mě stále se opakující motivy, nekonečně ohrané věty a moudra spalovače mrtvol.
Když má dojít na vyvrcholení celé knihy, je popsané v jedné větě. Nepříjde mi to jako nějaká brutalita a už vůbec mi z toho nemrazilo. Jsem ráda, že mám knihu za sebou a již teď vím, že se k ní nevrátím.