Smysluplná vražda

Smysluplná vražda https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/413952/bmid_smysluplna-vrazda-Ksf-413952.jpg 4 389 56

Slečna Marplová série

Detektivní román Smysluplná vražda z roku 1952 klade před slečnu Marplovou neobvyklý úkol – odhalit zločince se schopností být na dvou místech současně. Když se tato křehká bělovlasá venkovská stařenka, vládnoucí nebývalým pozorovacím talentem, nechá uprosit svou dávnou spolužačkou a přítelkyní, odjede na podivné anglické sídlo, kde kromě sedmi členů rodiny, potenciálních dědiců majetku, žijí dvě stovky mladých delikventů. Navenek jde o lidumilný, chvályhodný projekt, ale bystré znalkyni hlubin lidské duše neujde žádná přetvářka – a ani seberafinovanější vrah.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Kalibr

They Do It with Mirrors , 1952

Aknel26
30.11.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila, i když mezi TOP od Agathy podle mě nepatří. Je tu příliš mnoho postav, přičemž jen dvě mi byly sympatické - a jedna z nich je zavražděna... Požitek ze čtení mi trochu kazil poněkud toporný překlad.

Knižní střípky
02.11.2021 5 z 5

Poslech audioknihy

V knihovně manželů Bantryových je nalezena mrtvola mladé krásné blondýnky. V St. Mary Mead to způsobí samozřejmě obrovské pozdvižení a v centru podezření je ihned samotný plukovník Bantry. Jeho manželka požádá o pomoc svou přítelkyni slečnu Marplovou, která jako vždy zdárně sekunduje policii a pomůže případ objasnit...

VasnivaCtenarka
03.05.2021 4 z 5

HODNOCENÍ AUDIOKNIHY:
Díky audioknize Smysluplná vražda tak máte i vy možnost přenést se do anglického sídla a okusit pravé anglické počasí a britský životní styl.

Jak už u Agathy bývá zvykem, její detektivky jsou vždy důkladně promyšlené a vy si minimálně první polovinu příběhu lámete vždy hlavu, kdo je vrahem. Pak si obvykle někoho vytipujete a druhou polovinu čekáte, jestli se vám tip potvrdí.

Ne jinak tomu bylo i v tomto příběhu. Agatha Christie nás však dokáže mnohdy překvapit.

Příběhem nás provází Otakar Brousek mladší a Růžena Merunková. Díky jejich hlasům při poslechu postavy celého příběhu krásně ožívají. Hlas pana Brouska je tak sametový! A při poslechu paní Merunkové máte pocit, že vám slečna Marplová stojí hned za zády. Jejich hlasy se krásně doplňovaly a vždy do poslechu přinesly novou energii a oživení.

Celý poslech tohoto příběhu vám zpříjemní 6 hodin a 40 minut. Je to dokonalý poslech na klidné deštivé odpoledne, kdy se pohodlně usadíte s dobrou kávou nebo čajem, nějakým zobáním, zavřete oči a budete jen tak vnímat jejich hlasy.

Přestože jsem si poslouchání této audioknihy užila, musím napsat jednu negativní věc, která mi poslech trošičku komplikovala. A sice větší počet postav. Po celou dobu poslechu jsem měla trošku problém se v postavách orientovat.

Protože já se lépe soustředím na psaný text, tak se snažím volit spíše jednodušší audioknihy. Agatha Christie byla na mě trošku velké sousto. Ale i tak to bylo skvělé a pokud vám nedělá problém se na poslech soustředit, pak vám tuto příjemnou detektivku v podání Otakara Brouska a Růženy Merunkové opravdu vřele doporučuji.

Le Chat
21.03.2021 5 z 5

Tak tento případ slečny Marplové se mi opravdu líbil. Rodinné sídlo, k tomu spousta mladých delikventů, typická anglická mlha a hromada peněz "ve hře"... Slečna Marplová byla opravdu velmi bystrá "bábrlinka".

Isew
01.03.2021 4 z 5

Nejprve se zastavím u názvu. Přeložit They Do It with Mirrors jako Smyslupná vražda? Pominu-li fakt, že žádná vražda nedává smysl, tak původní název odkazuje na kouzelnický trik, který má v knize opodstatnění. No nic, ke knize. Tohle je ta stará známá Agatha Christie. Staré sídlo, rodinní příslušníci, stovky mladých delikventů, anglické mlhy a vrah. Atmosféra houstne. Kdo by dokázal zabít? Do toho slečna Marplová, kterou mám mnohem raději, než přechytralého a arogantního Poirota. Celá směsice dává dohromady brilantní detektivku, od které je těžké se odtrhnout.

Lubošovo
03.02.2021 3 z 5

Konec a všechno spojené se slečnou Marplovou se mi moc líbilo, ale v porovnání s ostatními Agathinými detektivkami mi to přišlo slabší. Tak nějak mi chyběl zajímavý vyšetřovatel a v rodině nebyla jediná sympatická postava. Škoda no.

Allena24
21.12.2020 5 z 5

Při čtení se mi v hlavě "promítal" dávno viděný film. Vůbec mě to nerušilo, naopak to považuji za nadstandard. A jak jinak, musím dát za 5*.

NannyOgg24
12.12.2020 5 z 5

Agátha nezklame.

Vesmich
29.10.2020 5 z 5

Tak ony ty vraždy v těchto starých flákách vždycky dávají smysl... v průběhu četby se mi připomínala filmová verze, které patřila mezi ty, které se mi líbily, a tak jsem jednotlivé postavy viděla před sebou jako živé.

Galadwen
11.10.2020 4 z 5

Příjemné čtení, po dlouhé době jsem u A. Ch. odhalila vraha, čili zápletka není až tak zapeklitá. Jenom nechápu, proč se to jmenuje Smysluplná vražda?

akinomV
08.08.2020 5 z 5

U Agathy jen málokdy nedám plný počet hvězdiček. Přečteno za jeden letní den a byla jsem spokojená. Klasická detektivka, vražda v pokoji, plno podezřelých a hlavně jedna moc milá stará dáma - slečna Marplová. Já bych to mohla číst pořád dokola :-)

m_martina
11.06.2020 4 z 5

Smysluplná vražda? Copak ono něco takového existuje? Ale asi ano, když se slečna Marplová pustí do vyšetřování. Bohužel se zde musím připojit k názoru většiny zde, že je tato kniha trochu slabší, než bývá u autorky obvyklé.

1amu
03.02.2020 5 z 5

Líbí se mi nová kategorie knih paní Agathy - Laskavé povídání o vraždách- vytvořená kap66, doposud jsem preferoval - Lehký, občas zamilovaný románek, okořeněný vraždou-
Ale tento výraz je trefen přesněji. Protože jsem pamětník, viděl jsem i vynikající filmovou verzi, v hlavní roli slovutná M.Rutheford-super ! Ale nebyla to Jane M. (hlavní důvod cca + 30 kg od originálu).
Jde o příjemné čtení v hnusném počasí, doma v křesílku s dobrým pitím a tichou (nevlezlou) hudbou.

85098211
25.11.2019 4 z 5

Tentokrát jeden lehce slabší případ se slečnou Marplovou. Ta se zde vydává na cestu do jednoho anglického sídla, kde se do té doby vlastně ještě nic nestalo - ale sotva dorazí naše milá slečna Marplová, na zločin není potřeba čekat nějak zvlášť dlouho ;-). Autorka nám jako obvykle naservíruje nějakou tu vraždu a brilantní vyřešení spletitého případu. Dávám čtyři hvězdičky a časem se budu na nějakou tu detektivku od této své nejoblíbenější autorky zase moc těšit :-).

Aymira
28.09.2019 5 z 5

Naprosto klasická detektivka, kdy máme vraždu v uzavřené společnosti, takže je zcela zjevné, že vrah musí být někde tady. Vyšetřování formou dialogů a popisů vražedné scény postavami, které se v danou chvíli na onom místě nacházely. Vraha může čtenář jen hádat, protože konečný verdikt bude vyřčen až v závěrečných kapitolách na shromáždění všech postav. Příjemné čtení na jedno odpoledne.

čef
14.09.2019 5 z 5

Klasická detektivka tak, že už více, klasičtější býti nemůže. Vždyť přeci pátrá slečna Marplová! Snad jen závěrečné shromáždění podezřelých se nekoná, ale to snad tolik nevadí. Čtenář může po celou dobu váhat, jestli bude platit pravidlo nejméně podezřelého, případně zda pachatel nevyplyne z logiky děje nebo obojího. Vím, ale neprozradím.

Jitule17
10.09.2018 4 z 5

Stará dobrá Agatha, mám ráda snad každou detektivku od ní.

Silmarien
06.08.2018 4 z 5

Krásny príbeh s Jane Marplovou v podstate vo vedľajšej úlohe, hoci napokon ako vždy zohrala aj tú hlavnú. Nepostíhala som všetky Agathine obraty, takže som neuhádla úplne všetko, ale niekedy musí stačiť aj tušenie, kde je ten problém :-)
Ak na túto knižku náhodou narazíte, neobíďte ju.

kap66
08.07.2018 4 z 5

"Vy dva mi někoho připomínáte," řekla slečna Marplová.
Téhle věty by se měl děsit každý, kdo ji vyslechne. Může to totiž znamenat, že špatně dopadne, protože bude odhalen jako sprostý vrah. I zde se to stalo, nikoliv však těm dvěma, kterým byla věta určena. Reakce na ni vystihuje to, co mám na všech knížkách se slečnou Marplovou nejradši:
"Ne, drahá teto, neříkej to! Všechny ty tvoje vesnické paralely mají v zadečku žihadlo. Ve skutečnosti jsi ďábelská stařenka, víš o tom?"
JE to ďábelská stařenka - a já si její případy s těmi vesnickými paralelami opravdu vychutnávám. Jsou pro mě odpočinkem vloženým do četby detektivek podstatně novějších, tedy mnohem brutálnějších. Laskavé psaní o vraždách? Podivné. Ale pro mě to funguje.

konicekbily
22.05.2018 4 z 5

Slečna Marplová na požádání celoživotní kamarádky vyráží ze svého bydliště prověřovat "podezřelé skutečnosti" v okolí její jiné přítelkyně. A když je někde slečna Jane, tak se dějí vražedné věci. Stává se aktivním ůčastníkem celého příběhu od začátku a nakonec to za policii dotáhne ke zdárnému konci. Opět velice zajímavé čtení.