Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3285 806

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

Ivuska.09
02.06.2018 5 z 5

O této knize je hodně slyšet. Právě proto jsem k ní byla skeptická, příliš jsem nevěřila, že to bude dobrý příběh... Teď uznávám, že jsem se spletla. V tomto žánru jsem už dlouho nečetla nic takhle dobře vymyšleného a originálního. Bylo to něco naprosto odlišného svou tématikou, okamžitě mě autor vtáhl do děje, hlavní hrdiny jsem si oblíbila oba a netušila jsem, komu mám fandit víc. A to napětí? Nebudete mít čas ani na chvilku vydechnout. Prostě skvělé! Cítila jsem se podobně, jako když jsem jako malá byla fascinovaná světem Harryho Pottera. Rozhodně si přečtu i další díl!

JajaCZ
02.06.2018 3 z 5

Tak ja neviem, asi som divná, ale mňa táto kniha dosť v niektorých pasážach nudila. Námet bol zaujímavý, ale vadil mi asi ten pubertiacky popis. Mala som pocit, že keď už autor nevedel ako situáciu vyriešiť, tak ju proste preskočil (Viď Citra a jej obvinenie z....) Celé to bolo nejaké zmätené a nemastné neslané. Čítala som i autorovú predchádzajúcu knihu a myslím, že sa vzorec spracovania opakoval. Námet skvelý, ale s koncom prišlo rozčarovanie. Určite si, ale prečítam pokračovanie. Zaujíma ma, ako sa s ním popasuje, no do klubu nadšencov, ktorí knihu považujú za jednu z najlepších kníh tohto roka sa určite neradím.

NikkiJ
02.06.2018 5 z 5

Výborné. Originální téma, skvělé pojetí, zápletka i postavy. Nemůžu si tuto knížku vynachválit. Přečetla jsem ji ani nevím jak. Nic jiného jsem od autora Bez šance ani nečekala. Jediný maličký kaz na kráse minimálně pro mě byl ten romantický/pseudoromantický vztah mezi hlavními hrdiny. Nebylo to potřeba, příběh by podle mě fungoval i na čistě přátelském vztahu.

Kačaba1
01.06.2018

Já Smrtku dočetla asi před 5 minutami a WOW. Nic lepšího jsem nikdy nečetla, příběh je dokonalý, svět je dokonalý a hlavně ten konec je úplně..... Nenapadá mě jediná věc, kterou bych z knihy vymazala nebo upravila.

papajapa
01.06.2018 5 z 5

Kam na ty namety chodi. Opet naprosta pecka.

Edlik
01.06.2018 5 z 5

Super kniha. Co říct abych toho moc neprozradil? Představte si svět, kde můžete skočit z mrakodrapu, rozplesknout se dole a za pár dní vás zase dají dohromady. A v tomhle světě se někdo jako "Dexter" a jemu podobní starají o to, aby se naše malá modrá planeta nepřelidnila. Někteří to dělají podle statistiky, někteří to dělají náhodně a někteří pořádají hromadně masakry a většina z nich je za to oslavována. Krásná představa, že?

rothova_lucie
31.05.2018 3 z 5

Asi jsem jedna z mála, ale kniha mě nijak nenadchla. Možná je to tím, že tomuto žánru moc neholduju nebo jsem čekala příliš.

eliskamikova
27.05.2018 5 z 5

Tahle dystopie mě fakt bavila! Perfektně vytvořená budoucnost lidstva, která působí naprosto uvěřitelně, takhle to fakt někdy může vypadat!

Nenarazila jsem na jedinou pasáž, která by mě nudila, jediný zvrat, který bych čekala. Děj se řítí raketovým tempem a šlape a šlape.

Torino
27.05.2018 4 z 5

Myslím, že u tohoto fantasy žánru jde hlavně o to, jaké nové prostředí autor vymyslí. V jakém světě se bude děj odehrávat, jaké tam budou zvláštnosti a odlišnosti od našeho světa, který známe. Myslím, že v této knize se toho autor zhostil skvěle! Vymyslel budoucnost, která je tak vyspělá, že nikdo nemlže zemřít ani nehodou ani na stáří, ale jen a výhradně (až na jeden jediný případ) rukou smrtky.
Ačkoli jsem čtenář, který miluje pasáže s přímou řečí a části, kde se děj posouvá svižnějším tempem, tak tady mi popisné pasáže vůbec nevadily. Ani nevím, jestli je správné je nazvat "popisnými pasážemi", spíše úvahami částmi. Úvahami nad životem, jeho cenou, úvahami nad tím jestli je něčí život cennější, než někoho jiného, úvahami nad morálkou, morální odpovědností vůči životu a svému poslání, úvaha nad tím jestli, když víme, že nemůžeme zemřít, jestli to z nás automaticky dělá bezcitná monstra, jestli naše morálka plyne ze strachu, jestli výchova má tak silný vliv na chování člověka, jestli zbavení se morálky je "nakažlivé"... Prostě kniha byla plná hlubokých otázek, na které většinou nelze odpovědět jednoznačně. To je asi poznávací znamení knih od Neala Shustermana.
Líbil se mi i děj příběhu. Hlavně to, že se odvíjel úplně jinak, než jsem čekala. Autor předložil daný svět a problematiku a já si myslela, že vím, o co tam půjde přednostně a jak se bude děj odvíjet. A najednou bum, všechno jinak. Tak jsem svoje myšlenky přehodnotila a zase to nesedělo. To se mi moc líbilo, autor nás pořád drží v určitém napění a nenechává nás "usnout na vavřínech".
Jsem neskutečně šťastná, že zrovna tuto knihu mám ve své knihovničce a nepůjčovala jsem si ji z městské knihovny. Moc se těším na další díl. Věřím, že to bude jedna z nejlepších sérií, které jsem kdy četla. A právě proto, že se očekávají ještě další díly, je moje hodnocení jen 4 hvězdy, protože 5 hvězdiček si schovávám na další díly.

perpe2a
27.05.2018 5 z 5

Tak tato kniha byla skvělá. Neotřelý námět, který mi ještě bude dlouho po dočtení rezonovat v hlavě. Co kdyby to bylo v budoucnu reálné? Chtěli bychom takto žít? No, přestože tento žánr nečtu, tady to byla teda skvělá jízda od začátku až do konce. Vřele doporučuji!

vlčice68
25.05.2018 5 z 5

I navzdory tomu, že již řadu let nepatřím mezi mladé čtenáře jsem po této knize sáhla. Můj první fantasy příběh a hodnotím kladně - námět, děj, propracování, závěr. Čeká lidstvo taková budoucnost?

NUMLOK
23.05.2018 5 z 5

Dle mého názoru se jedná o jednu z nejlepších knih, které jsem kdy četl, jestli ne vůbec nejlepší. Nenarazil jsem na jedinou pasáž, která by mě nudila, nebo by jsem ji mohl hodnotit jako nejhorší. Knihu jsem přečetl doslova "jedním" dechem... Příběh je plný zvratů, neočekávaných rozuzlení... Zasazený do daleké budoucnosti, která se ovšem příliš neliší od naší "současnosti" až na jeden detail, nesmrtelnost, což sice není úplně pravda, má to totiž jeden háček... jménem Smrtka. Prostředí a problematika ve kterém se příběh odehrává jsou velice podobné příběhu : Přebyteční příběh z roku 2140, ovšem se svéráznějším řešením problémů nesmrtelnosti. Nyní se dostáváme k nejpalčivější části a tou je konec příběhu i když zde doufám že ne definitivní. Konec příběhu nemohu hodnotit zda byl lepší, či horší... To už je na každém čtenáři, ale za sebe musím přiznat, že mě trošku zklamal, nebo lépe řečeno představoval jsem si jiný. Za to ovšem nemůže autor, nýbrž moje místy až přehnaná fantazie. Knihu určitě doporučuji klukům i holkám všech věkových kategorií a je mi líto, že knihu mohu ohodnotit pouze 5 hvězdami!

Hranolky
21.05.2018 5 z 5

Úžasná kniha, taky trochu k zamyšlení, vážně jsem si jí užila. Přečetla jsem jí za necelé tři dny rozhodně chci hned další díl!

Jane417
20.05.2018 3 z 5

"Smrtka" je fajn čtení. V první řadě musím napsat, že si ji může přečíst každý, napříč generacemi, i když je primárně řazena do žánru YA. Je to příběh z lidské budoucnosti, kdy smrt už není v rukou přírody, ale lidí... tzv. smrtek. Hlavními hrdiny jsou Citra a Rowen... učňové na smrtky, jejichž životy se od základu změní. Někdy je totiž hodně obtížné určit, jaká je hranice mezi tím být smrtkou a být vrahem. Obsah knížky je znepokojivý a velmi mrazivý, když si uvědomíte, že vypráví stále jen o lidech! Příběh je plný moudra a poučení. "Příroda to brala tak, že narození znamená automatické odsouzení k smrti a tuto smrt s krutou důsledností způsobovala." Přesto po čase snižuji hodnocení, protože jsem četla spousty jiných knížek, které mě bavily mnohem víc. Smrtka špatná není, obsah je opravdu k zamyšlení (za tím si stojím), ale další díl už asi nepotřebuji.

hana8062
17.05.2018 5 z 5

Smrtka je ostré čtivo. Příběh, od kterého se nebudete chtít odtrhnout. Budoucnost, kde lidstvo vymýtilo choroby, nehody i války s sebou přináší i nutnost regulovat populaci tak nějak organizovaně. Brát životy patří do kompetence ctihodných smrtek. Aby se jejich řady rozšiřovaly, čas od času vstoupí chťouc nechťouc do učení noví kandidáti. Moudrý, důstojný a morálně silný smrtka Faraday přijme za své hned dva učedníky. A takhle se setkávají teenageři Citra a Rowan, jejichž cesty by se jinak asi nikdy neprotnuly. Jenže být skutečnou Smrtkou nakonec může jen jeden z nich a navíc o to nikdo z nich pranic nestojí. O to hůř, že dřív či později budou postavení proti sobě. Velmi originální, výjimečná dystopie s velkým přesahem. Svět smrtek se mi moc líbil, výcvik, pravidla, konzilia i zákulisní intriky. Ne každá Smrtka je totiž tak čestná a spravedlivá, jak si funkce žádá. Milovala jsem pasáže, kde si smrtky vedou deníky a zapisují své pocity a myšlenky. Byl to propracovaný systém a úžasná kniha. Jediné, co mě tahalo za oči byla sekta tonistů uctívající obří ladičku? Tak to pardon, nemohla jsem dostat z hlavy Stopařova průvodce po galaxii a tu planetku kde Džatravartidové věří, že vesmír vysmrkla z nosu bytost zvaná Velký Zelený Křečopažout. Džatravartidové, kteří žijí v neustálém strachu, že jednou nastane to, co nazývají příchodem Velkého bílého kapesníku :). Omlouvám se, nemohla jsem si pomoct. Jinak super, skvělá knížka, kterou jsem si dokonale užila. Nejmíň 90% .... s přehledem.

bosorka
17.05.2018 5 z 5

Neal Shusterman si do svých příběhů nevybírá zrovna lehká témata. Právo na život, právo na smrt. Jeho knihy jsou řazeny do YA, ale nejedou jen po povrchu, nabízí mnoho témat k zamyšlení a noří se opravdu hluboko. I když fantasy, některá dilemata by se dala zasadit do každodenního života. Smrtka je příběh z doby, kdy ve světě je vše dokonalé, bez nemocí, bez smrti, řízené, bezproblémové. Ale opravdu může být takový život dokonalý? Neal Shusterman tento svět do detailů propracoval, můžeme až žasnout nad jeho fantazií. Navíc se čte parádně, je napínavý a zábavný, běží až plasticky a lze si ho krásně představit zfilmovaný. Má jedinou chybičku, a to, že u nás už není k mání další díl. Hned bych nadšeně četla dál. A opět skvělá obálka.

Sabča92
16.05.2018 5 z 5

Smrtka bylo mé druhé setkání s autorem a rozhodně ne poslední! Tohle bylo vážně skvěle vymyšlené a ještě líp napsané! Od knihy jsem se nemohla odtrhnout a netrpěli jsem očekávala co se bude dít dál. Nesmírně mě to bavilo. Neal vymyslel naprosto výjimečný a vlastní svět, který mě děsil ale zároveň nesmírně zajímal.
Hlavní hrdiny jsem si oblíbila a vztah mezi nimi byl jen třešničkou na dortu. Nikde žádná přehnaná lovestory. Opravdu mě to bavilo a nemůžu se dočkat druhého dílu. Tohle doporučuji všemi deseti!!!

MarkettT
15.05.2018 5 z 5

Opravdu neobyčejná knihá, splnila všechna má očekávání, sice jsem našla chvilku, kdy se děj táhnul, ale to během chvilky přešlo, jsem nadšená, těším se na další díl! A myslím, že ta "záhadná smrtka" na konci, je předem jasné, kdo to je ♥

kneslova
14.05.2018 5 z 5

Tento spisovatel nepíše jen obyčejné fantasy, ale je tam vždy ještě něco navíc. Vynikající kniha, další autorův geniální nápad - na zemi přišla doba, kdy vlastně nemůžete umřít ať děláte cokoliv. A poslání smrtek - jak ho, která z nich uchopí, neboť jsou to stále jen lidé a podle toho to vypadá. .. Kniha , o které přemýšlím ještě dnes, stejně jako o knize Bez šance. A konec není ani happy end, ani špatný.

Sarah11
01.05.2018 5 z 5

Bez šance mě naprosto uhranulo a považuju to možná za nejlepší knihu, co jsem kdy četla. Když jsem se proto dozvěděla, že od autora vyjde další kniha, už jsem jen čekala na den, kdy si ji budu moct hodit do košíku a potom odpočítávala dny do jejího vydání. Má obrovská očekávání byla naplněna a opět jsem se usvědčila v tom, že Neal Shusterman je zkrátka Pan spisovatel a že si právoplatně zaslouží místo mezi mými největšími spisovatelskými oblíbenci. Tato kniha není jen nějaké klasické YA klišé, ale skrývá spoustu nádherných a zajímavých myšlenek, takže na ni určitě jen tak nezapomenete. Opravdu úžasné čtení, nemám co vytknout. Už se moc těším na další autorovy knihy a pevně doufám, že si u nás tahle série povede lépe než nešťastné Bez šance a že se možná autorova předchozí kniha prostřednictvím Smrtky dostane do většího povědomí a nakladatelství ještě zváží vydání dalších dílů.