Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3285 806

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

denyy_
25.06.2018

Užásná kniha, kterou jsem měla přečtenou za 4 dny. Všem doporučuju, určitě není jen pro mládež, ale zaujme i starší. Trochu mě mrzí, že druhý díl je už napsaný, ale v češtině se ho určitě dočkáme až za dlouho. Pro mě jako antitalenta na angličtinu je četba originálu opravdu špatný nápad.

Wolf012
24.06.2018 5 z 5

Tato kniha je jednou z nejlepších co jsem kdy četl. Nedokázal jsem ji ani na okamžik pustit z hlavy a ani jen tak nedokážu. A ten konec byl opravdu MAZEC

Beer_bro
24.06.2018 5 z 5

Zajímavý námět, povedený přebal knihy. Líbilo se mi, že kniha nebyla jednoduše předvídatelná.
Zápisky z deníků výborně dokreslují atmosféru příběhu a nabízejí zajímavé filozofické postřehy.
Rozhodně stojí za přečtení. (četl jsem anglický originál a dvojka už taky vyšla)
Edit: dneska jsem dočetl dvojku. bylo to super! až na malý detail- dočetl jsem a budu muset čekat na další díl asi do roku 2020. a jak naschvál je tam ještě více otevřených dějových linek na konci. a všechny zajímavé. errrrrgh! :)

Rodaw
22.06.2018 5 z 5

SMRTKA
Ano... tahle knížka opravdu stojí za to a opravdu je TAK MOC dobrá - nebo spíš výborná, úžasná a dokonalá. Když z ní byla nadšená moje mamka, věděla jsem, že se mi knížka taky bude moc líbit. Místy mi to připomínalo Očistu (miluju ty filmy) - ne brutalitou, ale spíš tou vizí budoucnosti - která je dle mého celkem i pravděpodobná, mohlo by se to stát (a třeba se to tak jednou i stane:)) I když - když už jsme u toho - Očista je možná trošku reálnější než Smrtka).
Nejsme cílovka, ale obě jsme s mamkou z knížky maximálně nadšené, takže můžu hned dvojitě - za nás obě - doporučit :) Rozhodně nejde o knížku jen pro teenagery..
V příběhu se setkáváme s velmi sympatickými hlavními hrdiny a kniha je plná zvratů a převratů - což mám moc ráda.
Pokud jste Smrtku ještě nečetli, rychle to napravte!! Tahle kniha by Vám neměla uniknout, to by byla velká škoda :)

certik003
21.06.2018

Velmi zajímavý námět, knížku jsem přečetla jedním dechem.. Popravdě mě dost překvapilo, že tohle je knížka pro děti. Občas to bylo poznat ze stylu autorova psaní, ale knížce to nijak neuškodilo. Popravdě by se mi taková budoucnost asi nelíbila. Teda líbila by se mi budoucnost bez bolesti, nemocí a s dostatkem základních životních potřeb pro všechny. Při pohledu do zrcadla si říkám, že by nebylo na škodu mít možnost "obrátit list". Ale když už je všechno vyzkoumáno a objasněno... Jaký by potom měl život smysl a cíl? Asi měl, ale nějak si to nedovedu představit. Moc se mi líbily úryvku z deníků smrtek a taky to, že i mezi nimi jsou záporné postavy. Jsme prostě lidi a ani v budoucnu to nebude jiné, i kdyby byla seberůžovější.
Moc se těším na další díl.

Astonius
21.06.2018 4 z 5

Kromě zajímavého námětu, pro který jsem si samozřejmě knihu vybrala, mne v textu velmi příjemně překvapily zejména zvraty a nečekaná překvapení, které byly většinou neodhadnutelné a dá se říci i šokující. Čekala jsem totiž, že když jde o literaturu "pro děti a mládež", bude na zajímavý námět napsán příběh plný klišé a bude se držet "výchovných" principů - zlí budou zlí a hodní budou hodní.... Ve stěžejních okamžicích, kdy se hlavní hrdina či hrdinka měli k něčemu rozhodnout, jsem tedy už automaticky očekávala, že to bude ta "správná" - a nudná - cesta, ale musím říct, že jsem byla vždy velmi mile překvapena, protože tomu bylo buď právě naopak nebo se situace vyřešila úplně jinak - způsobem, který mne i vůbec nenapadl. Pokud jde o osoby smrtek, ty byly vykreslené tak, až z nich mrazilo - čtenář úplně cítil, jak by lidem asi bylo, kdyby se poblíž někdo podobný objevil. Ráda bych knihu viděla zfilmovanou, ale tak nějak temně, neamericky.... Drobné vady na kráse to samozřejmě mělo, děj byl velmi jednoduchý, prakticky se držel jedné dějové linky a jedna z hlavních zápletek se vyřešila tak nějak divně a rychle, což se však tomuto typu literatury nedá nijak vytýkat. Patřím již mezi starší dospělé čtenáře a přesto jsem se velmi bavila a rozhodně budu zvědavá na pokračování. Knihu doporučuji.

Dija
20.06.2018 5 z 5

Tak tohle byla absolutní pecka! Nechala jsem se přemluvit k žánru, který běžně nečtu a dobře jsem udělala. Smrtka je perfektně napsaná, obsahuje spoustu překvapivých momentů. A kdo ví, třeba to není tak úplně nereálné. Absolutně doporučuji všem a já se těším na pokračování, snad bude brzy.

Lokina
20.06.2018 5 z 5

Co jiného bych měla napsat než že, Smrtka je opravdu zdařilé dílo a mně se kniha velmi líbila.
Od začátku to má spád, je to čtivé, napínavé, kniha obsahuje plno zamyšlení hodných, zajímavých myšlenek a příběh je prokládán i částmi deníků jiných Smrtek, což byl skvělý nápad. Při částech kde docházelo k pokosení, mi občas přeběhl mráz po zádech, části jsou opravdu někdy kruté a emocionálně vypjaté.
Rowan a Citra byli sympatičtí hrdinové, kteří se se svou rolí učedníka zhostili každý po svém.
Smrtka je nadčasové dílo a já se těším na pokračování :-)

kniznistranky
19.06.2018 5 z 5

GENIÁLNÍ! DOKONALÉ! BOMBA!
Já a ni nevím, co bych měla o téhle knize říct. Nebo spíš chci toho říct strašně moc, ale kde začít? No prostě po dlouhé době zase příběh, který si mě naprosto získal. Pohltil mě svou originalitou, napětím, akcí... prostě VŠÍM!!! Tohle snad ani slovy nejde popsat, to si prostě musí každý přečíst a pak pochopí. Naprostá spokojenost!
Jen by mě teď zajímalo, jak to vydržím do vydání dalšího dílu. Kdyby měl někdo nějaký nápad, sem s ním :D

anishta
18.06.2018 5 z 5

Dokonalost... Geniální, promyšlené, napínavé, brutální... Konec se mi hodně líbil a jsem zvědavá na další setkání Anastázie a Lucifera..

caroline.aiko
18.06.2018 4 z 5

První kniha, kterou jsem od autora četla a zaujala mě hlavně svým tajemným názvem, jelikož mě tento typ příběhů a románů hodně bere. Do příběhu jsme se vžila během chvilky a hlavní postavy mi začaly být brzy simpatické. Příběh mi nepřišel realistický (zatím), ale byl rychle pochopitelný a podle mě se v něm většina lidí během chvilky začala plně orientovat. Příběh mi vzal několikrát dech svým nečekaným zvratem či událostí, kterou jsem rozhodně nečekala. Částečně jsem konec předvídala, ale nikdy jsem se nebyla úplně jistá a pan Shusterman mi moje iluze o závěru knihy několikrát vzal :Dd za mě je to jedna z nejlepších knih..

TerkaM
17.06.2018 5 z 5

Když jsem dočetla autorovu knihu Bez šance, okamžitě jsem se tak vrhla i na Smrtku, která čekala, kdy ji začnu číst a kdy nastane její čas. A jelikož jsem se na ni převelice těšila - jak jinak, když jsem četla toliko skvělých recenzí, které knihu neskutečně opěvovaly?

Nicméně po dočtení knihy musím konstatovat, že mě daleko víc bavila kniha Bez šance. Možná i díky tomu, že mi anotace neprozradila prvních sto stránek knihy. Nebo si to alespoň teď zpětně neuvědomuji. Vlastně mě ten konec u Smrtky nepřekvapil, čekala jsem, že se něco takového stane. Svým způsobem to byla jediná logická věc, jak zachránit oba naše hlavní hrdiny.

Ale bavilo mě to. Hodně. Stejně jako Bez šance to bylo super čtivé a já se od toho skoro ani nedokázala odtrhnout, když jsem zjistila, že je moje babička po smrti - i proto jsem ji na nějakou dobu dala stranou a dokud to bylo čerstvé, prostě jsem nečetla.

V každém případě, jestli si tuhle knihu chcete přečíst, nečtěte anotaci, ta vám akorát zkazí požitek ze čtení a to nechcete, věřte mi.

Pitbullka
15.06.2018 5 z 5

Ten svět prostě nemá chybu, smrtky jsou skvělé postavy...a konec knihy mě překvapil a těším se na druhý díl.

Tvefisto
13.06.2018 5 z 5

Nechápu, co na té knížce všichni mají, říkala jsem si přesně do strany 155. Pak jsem četla a četla,jen abych věděla, jak to dopadne, protože konec mohl být jakýkoliv. Geniálně vymyšlené a skvěle napsané.

nemer
12.06.2018 4 z 5

Příběh je čtivý, autor dokázal obstojně vykreslit jednotlivé scény i postavy, dokáže dobře pracovat s psychologií (např. jména smrtek jsou s ohledem na fungování lidského mozku skvělý tah), nicméně podstatou se pořád zjevně jedná o čistokrevnou young adult. Právě místy zjednodušující pojetí a uspěchaný závěr dojem z knihy trochu kazí. Námět je jistě nesmírně zajímavý, ale zpracování není dokonalé. Na druhé straně musím ocenit autorův posun, protože Bez šance, navzdory poutavému námětu, jsem zhodnotila jako pro dospělé čtenáře prakticky nepřijatelné čtivo (nejvíc mi vadila stylistická nedotaženost). O Smrtce se to říct už nedá, naopak.
K této knize je třeba přistupovat jako k lehce morbidní oddechovce, která popisuje osudy postmoderních katů, poeticky nazývaných Smrtky. Čeština je jazyk bohatý, proto mi vadí jeho devastace nevyužitím přechylování, kdy i osoba mužského pohlaví je ta smrtka, ačkoli v češtině máme i smrťáka. Možná jsem jen neporozuměla nové verzi politicko-jazykové korektnosti :) Přiznám se, že spojení typu smrtka Faraday mne hlavně ze začátku neskutečně iritovalo. Nakonec je však největším kamenem úrazu logika, pokud se jen trochu zamyslíte, příběh se okamžitě zbortí jako domeček z karet – v éře, kdy je "vše vyřešeno, rozluštěno a rozklíčováno“ a kdy lidstvo řídí AI, působí existence smrtko-katů až absurdně. Za daných okolností by nebylo třeba sahat po formě vraždění, kterou kniha předkládá, ale regulaci populace by dokázal řešit inteligentnější a humánnější systém (že mne jich napadá hned několik, ale zase bychom neměli knihu :)
Jistá nedotaženost mne mrzí, ke konci autor ztrácí dech, ale snad se v dalších dílech dokáže ještě polepšit :) Ráda mu dám příležitost.

Jane2016
12.06.2018 5 z 5

Tuhle knihu bych doporučovala absolutně všem. Jestli fantasy není zrovna Vaším šálkem kávy, tak jsi sem jistá, že tohle Vás uchvátí stejně jako mě!
Absolutně geniální!

Ouninka
12.06.2018 5 z 5

Neal Shusterman je opravdu pan spisovatel....příběhy, které píše jsou do detailu promyšlené!!! Smrtka byla opět napínavý příběh plný zvratů...těším se na další díly, ale za mě musím říct, že i přesto, že se mi Smrtka moc líbila, Bez šance se mi líbilo asi o krapánek víc....jinak je to skvost knihovny a určitě si ji za pár let přečtu znovu. Představa tohoto světa v realitě byla dosti ,,lákavá,, :-) !

warca
08.06.2018 3 z 5

Asi jsem divná, protože mě tato kniha zas tolik neuchvátila. Ten nápad je brilantní a naprosto originální.
Jenže mě nějak nechytl autorův styl psaní. Nedokázala jsem se pořádně začíst. Přitom Bez šance mě opravdu bavilo.
Líbilo se mi rozuzlení celého příběhu, ale do čtení jsem se musela trochu nutit.

martina1199
07.06.2018 5 z 5

Už kniha Bez šance byla výjimečná a Smrtka za ní nijak nezůstává pozadu. Je skvělá námětem, filozofickou hloubkou myšlenek o lidskosti a nesmrtelnosti a ta pointa! Rozhodně se těším na další díl :-)

Stellia
06.06.2018 5 z 5

Ku knižke som sa dostala na základe recenzie v časopise. Pre tentokrát, boli tie slová pravdivé :-) Mimoriadne vydarený a neotrelý nápad na tému smrti, hodnoty života, "dokonalosti Utópie" a nesmrteľnosti. Fantastické!!! Napäto očakávam pokračovanie...Teším sa na bližšie stretnutie so smrtkou Luciferom :-)