Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3285 806

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

MayaBu
01.08.2018 4 z 5

Tato kniha byla mým prvním setkáním s dílem pana Shustermana a po jejím dočtení se v knihovně určitě poohlédnu i po Bez šance. Píše totiž velice čtivě a právě tato čtivost a humor v dialozích postav byly největší plus Smrtky.
Kladných stránek má kniha mnoho - od sympatických hlavních postav a jejich psychologického vývoje (hlavně u Rowana), přes vyrovnané tempo až po zajímavé kulisy světa budoucnosti.
Takže proč to podle mě není na 5*? No, většina zvratů byla předvídatelná a taky mi chvíli trvalo, než jsem přijala představu, že se po šestnáctiletých chce, aby zabíjeli lidi. Když jsem se nad tím zamyslela, přišlo mi to morbidní. Asi jsem nad tím zkrátka přemýšlela až moc. Druhý díl si s největší pravděpodobností přečtu.

sebemi
31.07.2018 5 z 5

Netradiční téma smrtek mě hned zaujalo a musím napsat, že autor umí skvěle vyprávět a zároveň vysvětlovat celou podstatu nového nesmrtelného světa. Místy jsem opravdu soucítila s vybranými lidmi k pokosení, ale postupně mě smrtky vtáhly do svého cechu. Opravdu skvělá kniha, o které budete přemýšlet ještě po dočtení :)

Patrik02
31.07.2018 5 z 5

Brát životy nesmrtelným? Ano. A je to životní cesta, po níž ani jeden z nich netouží.
Po knize "Bez šance," která byla originál každým slovem, námětem i zpracováním, byla Smrtka jednou z knih, na kterou jsem se velmi těšil. Dnes ji zpět do knihovny odkládám bohatší o další skvělý příběh. Poutavý námět, skvěle zpracováno (hlavně náhledy do deníků jednotlivých smrtek)
Jsem velmi rád, že Neal Shusterman svou druhou knihou nezklamal a opět nám naservíroval něco, co tu ještě nebylo. A nezbývá, než čekat na pokračování, které na sebe, jak doufám, nenechá dlouho čekat.

Falda
31.07.2018 5 z 5

Fantasy moc nevyhledávám, ale jsem ráda, že jsem se knihou nechala zklákat. Byla velice čtivá, děj mě bavil a skvěle utíkal. Téma smrtek je boží a i když nepatřím mezi YA, kniha se mi líbila a určitě doporučuji!

kajus3954
30.07.2018 3 z 5

Zajímavá kniha s neotřelým tématem a příběhem. Velmi se mi líbili vsuvky v podobě zápisů z deníků smrtek. Nebyla jsem uhranutá jako z jiných, ale kniha se mi četla dobře a jsem zvědavá na pokračování.

Andynka
29.07.2018 3 z 5

Každý tu to knihu hrozně chválí, ale já jsem teda zklamaná. Čekala jsem větší pecku. Svět, ve kterém se to vše odehrává je dobře propracovaný, ale mě chybělo větší napětí, akčnost.... více popisů, jak probíhá příprava na smrtku..... Některé úseky, byly až zbytečně natahované. Takže v celku moc zajímavý námět, ale až tak unesená jsem z toho nebyla. Každopádně, pár překvápek v sobě kniha schovává a já věřím, že to byl jen úvod do příběhu a další díl bude o moc lepší. :)

tteerriinnaa
29.07.2018 5 z 5

Velmi napínavé. Autora jsem znala už díky jeho prvotině, která byla dobrá. Ale tohle? Tohle je nádhera. Smrtka je napínavé, zajímavé, dech beroucí, trošku i romantické a hlavně smrtící čtení. Knihu jsem přelouskala během jednoho letního dne. Posledních 50 stránek jsem četla snad 20x. Unikátní zápletka, každý strana plná překvapení. Přečetla celá rodina. Nemohu se dočkat pokračování. 5/5

Nomia
29.07.2018 3 z 5

Pro mě rozvleklý začátek a trochu zvláštní styl autorova vyprávění, i přesto jsem se kousla a četla dál. Ve výsledku příjemný čtenářský zážitek, rozhodně je to celkem nápaditá fantasy, svět, kde je nesmrtelnost i Smrtky působil opravdu zajímavě. Je to zase jedna z těch knih, kterou si člověk zapamatuje.
I když to není nejdokonalejší dílo, tak rozhodně nadprůměr. Na léto naprosto ideální oddychové čtení, kterému nechybí nápad, napětí a i celkem zajímavé charaktery.

a.k
29.07.2018 5 z 5

Lidstvo je nesmrtelné. Populační růst brzdí společenství Smrtek, které jako jediné má tu moc usmrtit. Řídí se vlastními pravidly, podle kterých vybírají adepty k "pokosení". Učedníky této profese se stávají Rowan a Citra. Ani jeden z nich po takovém postavení netoužil.
Příběh mě hned od začátku moc bavil. Postavy si lehce zamilujete a budete s nimi hledat řešení jejich nelehké situace. Kromě samotného příběhu i námět k zamyšlení o etických a morálních hodnotách. Velmi pěkná, čtivá a originální kniha.

flare
29.07.2018 5 z 5

Vsechno lidske melo, ma a vzdy bude mit sve ale....
Dobra a ctiva kniha..jen do ni..

Horselen
28.07.2018 4 z 5

Není pochyb o tom, že autor opět prokázal svou nápaditost, originalitu a schopnost zamyslet se nad problémem do hloubky. O skryté myšlenky tudíž není nouze. Ukazuje, jak snadné je ovlivnit ostatní, když má člověk moc, jak se každý na jednu a tu samou věc může dívat jinak.
Představuje nám svět, kde lidé vyhráli nad smrtí a přesto ta hrůza z toho, že nikdo neví, kdy nastane jeho poslední hodinka, trvá, protože o pokosení rozhoduje čistě statistika nebo náhoda.
Nicméně mě mrzí, že anotace prozradila příliš mnoho z děje a nebyla jsem tolik napjatá, jak bych asi byla normálně.

Edona
27.07.2018 4 z 5

Již po přečtení Bez šance, jsem si byla jistá, že Smrtkou nesáhnu vedle. Shusterman je zkrátka výborný spisovatel, který má velice nadčasové a znepokojivé myšlenky! Smrtka je napínavé a poutavé čtení. Hlavní hrdinové jsou vykresleni skvěle. Jedinou výtkou pro mě je, že zde bylo moc šťastných náhod ve prospěch hlavních hrdinů, než aby tomu šlo věřit. Nicméně to je jen můj subjektivní názor. Tak či tak, knihu doporučuji a těším se na pokračování.

Monnyska
26.07.2018 5 z 5

Kniha byla velmi čtivá, nově vytvořený svět byl dobře promyšlený, postavy mi byly sympatické :) i když se kniha tváří jako YA, tak Vás nenechá chladnými. Má v sobě mnoho zajímavých myšlenek, nad kterými se určitě pozastavíte :) Byla jsem přesvědčená, že přesně vím, jak to skončí, ale hluboce jsem se mýlila a koncem jsem byla tak překvapená, že jsem večer nemohla ani usnout.. vřele doporučuji!

Viky007
25.07.2018 5 z 5

Tak tohle bylo skvělé počteníčko! Kniha byla čtivá, postavy měly charakter a co se týče děje... no... kolikrát jsem nestačila zírat. Nejvíc plusové body dávám za Faradaye. Miluju tyhle vedlejší postavy, obklopené tajemnem, velkým charismatem a inteligencí. Citra a Rowen byli taky fajn, ale jak už tu bylo zmíněno, charaktery jsou dost podobné Katniss a Peetovi z Hunger games. Mně osobně to nevadí, protože HG jsou srdcovka a tohle je navíc jiný, opět originální příběh. Některým hnidopichům by to ale mohlo vadit. Za mě rozhodně palec nahoru. Určitě se Smrtkou neprohloupíte.

ElenaM
25.07.2018 5 z 5

Vystupte ze své komfortní zóny a přečtěte se něco zcela nového, protože přesně to autor vytvořil, nový svět. Kniha mě bavila od začátku do konce. Hned v prvních kapitolách bylo několik zásadních věcí k zamyšlení a těch otázek přibývalo pořád dál a dál s tím, jak děj postupoval. Knížka obsahuje spoustu silných myšlenek a zamyšlení nad životem, který vedeme, když žijeme ve světě smrtelnosti a náš čas je omezen a jak bychom život vedli, kdybychom byli nesmrtelní. Děj byl pořád překvapivější a překvapivější a konec mě šokoval. Postavy mi byly sympatické, dokonce i ty záporné. Citra a Rowan - každý byl jiný a přesto je něco spojovalo a podle mě každý vedl ten největší boj hlavně sám se sebou. Jak to dopadlo, nebudu prozrazovat... TOHLE SI PŘEČTĚTE!!!!
Nemůžu se dočkat dalšího dílu, protože tohle bylo prostě SKVĚLÉ!!! Kniha mi bude ležet v hlavě ještě hodně dlouho...

AnnaAm
24.07.2018 5 z 5

Nezapomenutelná kniha. Doporučuji

LilianaFalcon
24.07.2018 5 z 5

Po dlouhé době distopie, která stála za přečtení.
Sympatičtí hrdinové, spousta morálních otázek, na které neexistuje žádná 100 % správná odpověď a celkově úžasné počtení.

Dany3304
23.07.2018 3 z 5

Dejme rovnou na úvod, ze sem o tom slyšela velkou chválu... Jakože fakt velkou. A ona je to dobra knížka, to nepopírám. Je to z prvního pohledu utopie, ve které nejsou nemoce, války, prostě nic z 'Věku smrtelnosti', a proto máme smrtky, které mají za úkol zabíjet aby nebyla přelidněnost. Každá smrtka si vybírá jednoho učedníka (v našem případě dva) a vycvičí ho/jí aby se stal/a smrtkou. Docela jednoduchý děj, ne? Ale mně ta knížka přišla taková normální YA, která měla pár podobností s Hunger Games

Spoilery
Vztah Citry a Rowana je podobný Katniss a Peetovi.
Na začátku jsou vybráni dva a mají zůstat dva, obrovským zvratem je to, že má nakonec zůstat jeden, ale Citra/Katniss je chytrá, tak vymyslí způsob, aby přežili oba.
Máme tu záporáky, kteří si to zabíjení užívaj
-Snow a Goddar
Rowan se dostane do výcviku Goddara
-Peeta se dostal do spárů Snowa
A k tomuhle nepočítám zbraně, protože už bych byla moc puntičkářská
Konec spoilerové části

Spisovatel se mohl víc rozmáchnout v popisování výcviku, protože to bylo takový 'teď udělali tohle, bum, teď tohle a je konec'
Styl psaní mi přišel takovej normální z toho příběhu se mohlo vyždímat víc, ale dle mého by to byl dobrej seriál. A jen tak mimochodem jsem přilnula k smrtkovi Voltovi víc než k ostatním postavám

A pokud z toho bude série, tak nevim, jestli budu pokračovat

Takže pokud chcete něco, od čeho nebolí ruce, tak děte do toho.

petra5588
22.07.2018 5 z 5

Jako obvykle jsem se trochu bála všeho toho nadšeného oficiálního bestsellerového hodnocení, ale v tomto případě zbytečně. Příběh předčil moje očekávání a z téhle představy poněkud distopické utopie až mrazí...

alibaba72
22.07.2018 3 z 5

Dobře napsaná kniha, ale měla trochu pomalý začátek, chvíli to vypadalo, že ji odložím. Pro mě i trochu předvídatelná. Každopádně zajímavé prostředí a charaktery.