Smrtka

Smrtka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/334111/bmid_smrtka-aCp-334111.png 4 3298 3298

Smrtka / Žatva smrti série

Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Yoli (ČR)

Scythe , 2016

Vincenzoci
02.09.2018 3 z 5

Je vidět, že kniha je určena pro čtenáře "děti a mládež". Na jednu stranu je to napsané tak, aby děti neztratily růžové brýle o světě, nebály se smrti a měly klidné spaní. Na stranu druhou jsou tam lidi koseni hromadně plamenometem, pistolemi, sekerou, mačetou a čekal jsem i napalm, takže to spíš připomínalo jatka - asi pro mládež :-) . Bylo to zajímavé čtení, místy trochu napínavé, ale občas táhlé a nudné. Líbilo se mi proložení děje zápisem z deníků smrtek.

sabca1520
02.09.2018 5 z 5

Skvělá kniha!
Hodně mi připomíná stylem Jiskru v Popelu od Saaby Tahir.
Za mě naprostá bomba, super nápad na příběh. Cejch Smrtek v různobarevných pláštích? Vždyť to zní parádně :)

Vedma
01.09.2018 5 z 5

Moja prvá kniha od tohto autora, hodnotím ju veľmi pozitívne. Aj keď sa kniha tvári ako YA (pričom ja do tejto kategórie už dlho nespadám), má v sebe množstvo hlbokých myšlienok. Ukazuje, ako človek dokáže pretvoriť čokoľvek, dokonca aj smrť, podľa svojej povahy na dobro alebo zlo.
Niektoré časti mi prišli veľmi skrátené, mrzelo ma, že sme ich len prebehli (výcvik, riešenie situácie s hlavným záporákom), ale ani chvíľu som sa nenudila. Niektorí čitatelia považujú tému knihy za zvrátenú a morbídnu, ale podľa mňa k životu patrí a nápad bol mimoriadne zaujímavý. Páčilo sa mi, ako autor vykreslil odlišnosti jednotlivých smrtiek, ako každá mala jedinečný "rituál" a prístup.
Knihu rozhodne budem odporúčať priateľom.

Poberta
30.08.2018 5 z 5

Knihu jsem si vážně zamilovala. Oblíbila jsem si hlavní hrdiny a jejich chování. Velmi mě překvapil konec, který jsem nečekala i nečekala zároveň. Hodnotím velmi kladně. :)

lenkaabooks
26.08.2018 4 z 5

Citra a Rowan, dva šestnáctiletí učedníci Smrtky, postaveni proti sobě. Svět, kde neexistuje přirozené úmrtí a obyvatelstvo se redukuje pomocí Smrtek, které za rok pokosí určitý počet lidí ne úplně náhodného výběru. Líbilo se mi to, jsem zvědavá na pokračování.

Epes
25.08.2018 4 z 5

Shusterman je zkušený vypravěč a Smrtce nelze upřít čtivost. Bohužel se tu ale opakuje totéž schéma, které autor vytěžil už v sérii UnWind - v češtině Bez šance. Zase tu máme příběh dvou dospívajících, vztah, kterému brání komplot a intriky absurdního společenského uspořádání, prožívání domnělé zrady - a především institut oživení (v knize Bez šance to byla transplantace). Takže popravdě nic nového, co by už autor dříve neodvyprávěl. V tom je Smrtka jen derivátem původního nápadu, pouze zasazená do jiných kulis: Rowane je Conor a Citra je Risa...

bookcase
25.08.2018 5 z 5

Bomba, bomba, bomba!!!! Víc ani nemusím dodávat.

Kozel65
23.08.2018 5 z 5

Knížka o tom, že i v "postsmrtelném" světě, kdy na veškeré konání dohlíží laskavý a spravedlivý "mrak", je člověk stále jen člověkem - s dobrými vlastnosti ale zejména s těmi špatnými - takže zlo, krutost, závist, mocichtivost krystalizují v té nejhorší podobě právě v cechu, nadaném pravomocí vpravdě nejvyšší - vládou nad lidským životem a smrtí. A tak sledujeme nejen osudy dvou učedníků cechu, ale také ideové rozpory v cechu, které tyto dva učedníky postavily proti sobě.... Má-li toto být první díl, tak tleskám a těším se na další a doufám, že autor udrží nastavenou laťku. Určitě se ještě vrátím k výňatkům z deníků smrtek. Rozhodně stojí za zamyšlení!

Ludmília
23.08.2018 5 z 5

Tato kniha byla úžasným dílem,které mě opravdu uchvátilo. Celkový nápad světa v této knize je při nejmenším uchvacující. A poté i konec,který by se nedal označit za 100% happyend. No prostě skvělé.

KáťaM.
20.08.2018 4 z 5

Scifi a ještě v kombinaci s young adult rozhodně není můj žánr. Přesvědčila mě ale moje sociální bublina. Musím říct, že už jen nákup knihy byl zážitek, byla jsem poměrně vyděšená z toho, když mi prodavačka šla pro knížku do oddělení pro mládež, to jsem si říkala, do čeho se to pouštím. Příběh mě ale pohltil, děj má neuvěřitelný spád a vývoj nelze odhadnout na první dobrou. Velkou zásluhu nese i pan Kotrle za skvělý překlad, sama jsem si v překladu zatrhla několik méně obvyklých českých slov, která do žánru ale naprosto zapadala. Vůbec mi nevadí, že na další díl si trochu počkáme, protože věřím, že překlad bude zase stát za to a já na něj budu tentokrát čekat v první vlně. Vypsala jsem si dokonce i pár citátů, což nepamatuji, kdy jsem naposledy u knížky dělala. Jediné, co bych příběhu vytkla, jsou postavy bez jakýchkoli slabostí, na to jsem trošku háklivá. Moje první zkušenost s Yoli (stydím se), můžu dál jen vřele doporučit!

AgnessN.R.
18.08.2018 5 z 5

Upřímně nevím, co si mám o knížce myslet. Ano, dala jsem ji pět hvězdiček, ale měla jsem trochu protichůdné pocity.
Knížka je sice dobře napsaná a čtivá, ale toho zabíjení, neuměla jsem si to moc představit. Přišlo mi to trochu odpudivé a ta skutečnost v knížce, že lidé přelstili smrt mi přišla prostě nereálná.
Tak proč to plné hodnocení. Knížka nám ukazuje, co by jsme -my lidé- museli vykonávat sobě navzájem, kdyby jsme tak moc technologicky vzrostli. Co by smrtky museli obětovat-co lidé, a co by se stalo, kdyby ve smrtce stále člověku vzrostl pocit moci, ne zvířecí instinkt/pud zabíjení. Zvířata nezabíjí pro zábavu.
Knížka ukazuje jak důležité je ponechat si srdce, které se stydí, miluje, nenávidí.... Všechny ty pocity lidství, oddanosti.
Nad takovou knížkou by se měl každý zamyslet, ať už je taková možnost byť jen trochu pravděpodobná, nebo naprosto nemožná.

enigma
17.08.2018 2 z 5

Plytké, sterilní a (jazykem dnešních young adult) zoufale neimerzivní. Dvě hvězdy za pár pozoruhodných myšlenek ukrytých v denících smrtek.

HDosoudilová
14.08.2018 5 z 5

Původně jsem si myslela, že tomuto bestselleru odolám, ale tolik pozitivních ohlasů mě nalákalo si knihu přečíst a musím říct, že jsem nadšená. Originální téma, skvěle napsané a vůbec mi kupodivu nevadilo, že zde není tolik romantiky. Děj je zajímavý, akční a plný zvratů, což se mi moc líbí. Jsem zvědavá na pokračování.

Kočičáci
12.08.2018 5 z 5

Smekám před autorem klobouček - nebo snad raději kápi?
Prostě umí... umí vymyslet do detailu propracovaný svět, který jednoho vtáhne a nepustí. V tomto světě jsou na vrcholu "potravního řetězce" Smrtky, které mají poslední slovo nad životy jinak celkem spokojených, dlouhověkých lidiček.
Citra a Rowan přijdou k učednickému řemeslu Smrtek jako slepí k houslím.
C. s. Faraday si je vybere jako vhodné kandidáty hlavně kvůli jejich správňáckým smrtčím vlastnostem. Zanedlouho jsou však postaveni proti sobě a jen jeden z nich se stane Smrtkou a dalšího čeká pokosení.
Nechte se vtáhnou do fantasy světa a zjistěte, jak to s mladými učedníky dopadne, ale také co znamená rozplesknout se, co jsou to nanity, jestli je rok Ocelota nebo Kapybary, co je to Nimbus, kdo jsou tonisté, co znamená otočit list a mnohá další.
Těším se na další díl, doporučuji!

ReziEngli
09.08.2018 5 z 5

Překvapila mě :) Neočekávala jsem od ní teda nic světoborného, ale překvapila :) Bavil mě ten vymyšlený koncept života a kosení :) Docela se i těším na pokračování :)

honorka
08.08.2018 5 z 5

Začetla jsem se hned na první stránce a i když jsem se bála, že to konec třeba pokazí ... tak nepokazil. Jednoduše skvělá. Neotřelé téma, skvělé balancování mezi dobrem a zlem, dostatek námětů k přemýšlení, neočekávané zápletky. Moc doporučuji.

arram
06.08.2018 5 z 5

Tak tahle kniha mi neskutečně sedla. Děj mne chytil hned od začátku. Super nápad, dobré provedení a neskutečně příjemné čtení!

saez
06.08.2018 5 z 5

Výborná kniha. Zajímavý námět, překvapivé rozuzlení
a neotřelé myšlenky, které v člověku rezonují i dlouho po přečtení. Hovoří se o pokračování, ale ač bych ráda věděla co bude dál, zároveň se bojím, aby to nezabilo původní skvělý příběh.

adam5955
06.08.2018 5 z 5

Vyborne. Doporucuji. Zacatek trosicku zdlouhavejsi, ale to se stava. Rozhodne povedeny pohled na svet, zajima vize.

Dadula118
04.08.2018 4 z 5

dlouho jsem nemohla v téhle knížce najít něco...ale je to tam... dozrálo to,našla jsem to a jsem hoodněě zvedavá na pokračování.